criminal

Komiksowa seria „Criminal”, powstająca od 2006 roku, to wysokoprocentowy destylat z kryminalnych opowieści wszelakiego sortu, przygotowany przez dwóch mistrzów w swoim fachu. Scenarzysta Ed Brubaker i rysownik Sean Phillips musieli w swoim życiu pochłonąć ogromną ilość powieści, komiksów oraz filmów z pogranicza kryminału i noir, bo ich znajomość gatunkowych klisz, stereotypów i ikonografii jest wręcz encyklopedyczna. Nie mamy jednak do czynienia z samoświadomym pastiszem. Twórcy raczej biorą na warsztat gatunek z całym dobrodziejstwem inwentarza. Czasami oczywiście mrugają do czytelnika, ale ich priorytetem jest stworzenie wciągających opowieści i antybohaterów, których losami będziemy się przejmować. I są w tym naprawdę świetni.

selekcje

Selekcja, według Słownika Języka Polskiego PWN, to dobór osób lub rzeczy przez eliminację tych, które nie spełniają określonych warunków. A co selekcja ma wspólnego ze szkołą? Okazuje się, że całkiem sporo. Mikołaj Marcela, autor wielu znakomitych i mocno wywrotowych książek na temat wychowania dzieci, postanowił tym razem rozprawić się ze szkołą. W swojej książce "Selekcje. Jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwa i świat" Marcela podpierając się licznymi przykładami z literatury, filmu i sieci, udowadnia jakim skostniałym miejscem jest szkoła, a samym złem - system edukacji, niezmienny praktycznie od czasów jego powstania ponad 200 lat temu.

kim jiyoung

Z perspektywy europejskiej współczesna Korea Południowa uchodzi za kraj bogaty i nowoczesny. Wielu z nas korzysta z koreańskiej elektroniki, zachwyca się koreańską kinematografią czy muzyką. Pomimo wizerunku państwa postępowego na poziomie społecznym, Koreańczycy tkwią jednak mentalnie w archaicznym konserwatyzmie. Autorka Cho Nam-Joo w swojej książce "Kim Jiyoung. Urodzona w 1982" przedstawia nam obraz Korei jako kraju pełnego nierówności społecznych i toksycznego patriarchatu. Oczami głównej bohaterki – Jiyoung, obserwujemy społeczeństwo, w którym kobiety mają utrudnioną drogę do edukacji i kariery zawodowej. Muszą zmagać się też z seksizmem, molestowaniem czy innego rodzaju przemocą.

sen o okapi

Westerwald to niewielka wioska w środkowych Niemczech. Gdy się tam wybierzemy, możemy spotkać Luizę i jej przyjaciela Martina, Selmę oraz Optyka, który całe życie próbuje wyznać jej miłość, Elizabeth, która wierzy w czary, Palma, który od śmierci żony nie był trzeźwy czy matkę i ojca Luizy. Ona całe życie próbuje odejść od męża, a on uważa, że człowiek może być sobą, tylko gdy podróżuje. Nie możemy pominąć również uroczego psa - Alaski. Mieszkańcy żyją jak jedna wielka rodzina. Wszyscy wszystko o sobie wiedzą, ale mają również tajemnice.

na tropie weza

Gdy go poznawałeś, był bardzo pomocny, potrafił wszystko załatwić i z każdym się dogadać. Gdy azjatycka kuchnia okazywała się zbyt ciężkostrawna dla turystycznego żołądka, to nowy przyjaciel znał odpowiednie leki na problemy trawienne. Zatroskany odprowadzał chorych nowych znajomych do pokoju hotelowego i kładł spać. A gdy budziłeś się po długim i wyczerpującym śnie, nie miałeś paszportu, gotówki czy żadnych wartościowych rzeczy. Tak działał Charles Sobhraj - zaprzyjaźniał się, podawał narkotyki lub leki przeczyszczające i okradał z kosztowności, albo tożsamości. Jego ofiarami byli turyści, którzy wybierali się w podróż po tajemniczej Azji w poszukiwaniu wrażeń, duchowego sensu życia czy narkotycznego haju. Charles był ścigany w ponad 30 krajach za kradzieże i wyłudzenia. Przez lata wymykał się wszelkim służbom, aż do 1976 roku, kiedy kolejne dziwne morderstwa zaczęły się ze sobą łączyć i prowadzić do jednej osoby.

kamienica

"Kamienica" Alžběty Bublanovej to historia kobiety, która zgodnie z tradycyjnymi, patriarchalnymi normami społecznymi zrezygnowała z realizacji swoich marzeń i planów na rzecz domu i rodziny. Całkowite podporządkowanie się bliskim i ciągły strach o to, jak będzie postrzegana przez otoczenie sprawiło, że zestarzała się już za młodu – żyjąc "tak, jak należy". To wszystko jednak się zmienia, gdy jej mąż umiera, a córka po dziesięcioletniej chorobie alkoholowej wychodzi z nałogu i próbuje radzić sobie samodzielnie. Kobieta zostaje całkiem sama, a jej jedyną rozrywką jest wsłuchiwanie się w odgłosy dochodzące z kamienicy i podglądanie jej mieszkańców przez okno.