Zło pojdzie za toba

Daniel i Laura spędzają wakacje podróżując po Europie. Po wyprawie życia zamierzają wrócić do Londynu, ustatkować się i założyć rodzinę. Wsiadając w Budapeszcie w pociąg do Rumunii, nie wiedzą, że tę podróż zapamiętają do końca życia. Gdy śpią w kuszetce ktoś kradnie im bilety, dokumenty i pieniądze. W trakcie kontroli próbują wyjaśnić pogranicznikom, co się stało, jednak dochodzi do kłótni i razem z rumuńską towarzyszką Aliną, która stanęła w ich obronie, zostają wysadzeni z pociągu na opuszczonej stacji w lesie. Idąc torami próbują dotrzeć do najbliższej miejscowości. W pewnym momencie Alina idzie na stronę i już nie wraca. Ta sytuacja staje się początkiem ich przerażającej historii, która zacznie się w opuszczonym domu w środku lasu. To, co się tam wydarzy, będzie ich największym koszmarem.

nimona

O tym, że Ballister Czarnosercy jest arcyłotrem wiedzą absolutnie wszyscy w Królestwie. O tym, że walczy z nim dzielny protektor krainy – Ambrozjusz Złotobiodry – też powszechnie wiadomo. Tylko... panowie walczą ze sobą, nie walcząc tak naprawdę. Wszystko podąża utartym schematem, bez większych zaskoczeń, a co dopiero prawdziwych zbrodni. Przynajmniej do momentu, w którym w siedzibie Czarnosercego nie zjawia się Nimona. Co ta nastolatka tam robi? No dobrze, jest ,,największą fanką” i chce zostać pomagierką łotra nad łotrami, ale jakim cudem jest aż tak bardzo zmiennokształtna? Nimona może w jednej chwili być sobą, w drugiej sympatycznym rekinem, żeby za chwilę zmienić się w potężnego, ziejącego ogniem smoka. I dlaczego Czarnosercy, który przecież jest łotrem, tak się przejmuje tym, że zginą jacyś ludzie? I czemu Złotobiodry tak bardzo dba o to, żeby Ballisterowi nic się nie stało? I co wspólnego ma z tym wszystkim Instytut Porządku Publicznego i Bohaterstwa?

arystokratka pod ostrzalem

Jeśli ktoś zdążył się już stęsknić za arystokratką z Kostki, to mamy dobrą wiadomość – Maria powróciła na zamek! "Arystokratka pod ostrzałem miłości" to kolejny tom opisujący perypetie amerykańskiej rodziny Kostków, która przybywa do Czech, aby przejąć należący do nich spadek – zamek Kostka. W najnowszej książce Evžena Bočka spotykamy więc znanych już Czytelnikom bohaterów cyklu "Ostatnia Arystokratka" i poznajemy ich dalsze losy. I tak po niedawnej wizycie u królowej Beatrycze w Holandii, Maria musi zmierzyć się z miłosnymi rozterkami, które nieustannie nią targają, powodując dodatkowo ogromne wyrzuty sumienia. A wszystko przez Marka – holenderskiego multimiliardera, który zawrócił w głowie naszej młodej bohaterce, sprawiając, że przez chwilę zapomniała o czekającym na nią w Czechach biednym, ale sympatycznym Maksie.

cyberpunk

Komiks "Cyberpunk 2077. Sny wielkiego miasta" to minimalistyczna, świetnie opowiedziana historia, która niespodziewanie przyniosła jej twórcom ogromny sukces na skalę światową. Scenarzysta Bartosz Sztybor i współautorzy – ilustratorzy Filipe Andrade i Alessio Fioriniello oraz koloryści Roman Titov i Krzysztof Ostrowski – zdobyli w 2023 roku prestiżową Nagrodę Hugo w kategorii „Najlepsza historia graficzna lub komiks”. Sztybor i Ostrowski to jednocześnie pierwsi Polacy, który zostali laureatami tej amerykańskiej nagrody literackiej, która wyróżnia najlepsze utwory z gatunku science-fiction i fantasy. Uniwersum "Cyberpunk 2077" to ogromne, multimedialne przedsięwzięcie – gra wideo, serial anime oraz książki i komiksy, poszerzające ten futurystyczny świat. Można odnieść wrażenie, że to jedynie odcinanie kuponów od marki, tymczasem komiksy Bartosza Sztybora udowadniają, że cyberpunkowe uniwersum to przede wszystkim ogromna piaskownica, w której można konstruować dowolne autorskie historie.

grzęzawisko

"Grzęzawisko" kryje w sobie niejedną straszną historię i wciąga dosłownie - taka jest najnowsza powieść Przemysława Żarskiego. To mój pierwszy kryminał tego autora i już wiem, że z chęcią sięgnę po inne jego powieści. Ta toczy się w dwóch płaszczyznach czasowych, ale bohaterowie pozostają ci sami. Historia jest mocno zagmatwana, pełna kłamstw, rodzinnych tragedii i krzywd. Odnalezione na grzęzawisku kości uruchamiają lawinę niewiadomych do wyjaśnienia. Podkomisarz Aleksandra Lazar prowadzi dochodzenie. Wyjaśnienie zagadki kryminalnej wymaga również od niej samej powrotu do przeszłości, do tragedii, którą lokalna społeczność żyje od lat. Ci, którzy coś wiedzą, albo milczą, albo twierdzą, że nie ma czego wyjaśniać.

grób matki

Podczas zabawy w lesie dwóch chłopców znajduje szczątki młodej kobiety. Na miejsce zdarzenia zostaje wezwana detektyw Jose Quinn. Odnalezione kości należą do młodej dziewczyny, wychowanki domu dziecka, zmarłej około trzydzieści lat temu. Policja ustala, że to Belinde Rose. Problem polega jednak na tym, że Belinde Rose żyje i ma się bardzo dobrze. To matka detektyw Quinn. Policjantka, aby ustalić dlaczego jej matka, z którą Jose nie utrzymuje od wielu lat kontaktu, przywłaszczyła sobie tożsamość innej kobiety, musi wrócić do przeszłości i wszystkich okrutnych rzeczy, jakie zrobiła jej matka. Okazuje się, że w tę zbrodnię wplatanych jest wiele osób.