Wellness

"Wellness", druga powieść Nathana Hilla, autora głośnych "Niksów", zaczyna się jak komedia romantyczna. Elisabeth i Jack mieszkają w sąsiadujących budynkach, są studentami, którzy wyjechali do Chicago z dala od swoich rodzin. Obserwują się przez okna, snując wyobrażenia na swój temat. Kiedy w końcu się spotykają, szybko okazuje się, że nie mogą bez siebie żyć. Nathan Hill jest jednak bardziej zainteresowany tym, co się dzieje, kiedy kończy się komedia romantyczna, a zaczyna prawdziwe życie. Po tym prologu towarzyszymy parze na dalszym etapie - są już wieloletnim małżeństwem, mają syna Toby’ego i właśnie zainwestowali wszystkie oszczędności w wymarzone mieszkanie, takie „na zawsze”. To jednak początek problemów.

odrzania

Jak przemienić Niemcy w Polskę? Jak opowiedzieć historię połowy Polski bez patosu i prawdziwie? O jakich terenach mowa? O... Odrzanii. Zapytacie, co to za kraina i gdzie się znajduje. Na to pytanie stara się odpowiedzieć Zbigniew Rokita w swoim najnowszym włóczęgowskim poemacie reporterskim - "Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych". Autor w kolejnych odwiedzanych miastach i miasteczkach rozmawia z ludźmi, którzy po wojnie zostali na tereny zachodnie obecnej Polski przesiedleni, jak i z urodzonymi już w nowej Ojczyźnie. Jedni prosto z centralnej Polski przyjechali na poniemieckie ziemie, bo było jakby luksusowo, inni zza Buga nie mieli wyjścia. Jedni i drudzy "spolszczali" miasta i miasteczka, zajmowali mieszkania po Niemcach, Holendrach, Żydach i Prusach. Zbigniew Rokita nie wie, czy Odrzania istnieje, chciałby dowiedzieć się tego od napotkanych ludzi, ale nie to jest w tym reportażu najważniejsze. Najważniejsza jest rozmowa i opinie spotykanych osób.

śmiertelnie chore miasto

Kiedy na początku grudnia 2019 roku w Chinach zaczyna się szerzyć wirus niewiadomego pochodzenia, władze chińskie zapewniają, że nie ma zagrożenia, bo wirus nie przenosi się z człowieka na człowieka. Tymczasem w Wuhan coraz więcej ludzi zgłasza się do szpitali z objawami przeziębienia i gorączką. Na początku stycznia jest już tylu chorych, że brakuje miejsc w szpitalach i respiratorów, pojawiają się pierwsze przypadki śmiertelne. Rząd chiński zapewnia obywateli, że wirusa da się kontrolować i można go leczyć. Większość ludzi wierzy tym słowom, ale jest także garstka osób, która sprzeciwia się komunistycznemu reżimowi i próbuje dotrzeć do prawdy. Umieszczają w mediach posty ostrzegające przed wirusem, nawołują do noszenia maseczek i używania płynów dezynfekujących. Część z tych osób nagle znika z dnia na dzień bez śladu, niektórzy dostają tylko ostrzeżenia.

śmierc przychodzi nawet latem

W swojej najnowszej książce Zsuzsa Bánk pisze, że śmierć nie pasuje do lata - jest w tym połączeniu coś niewłaściwego. Ta pora roku powinna być wolna od żałoby i pożegnań. Z drugiej strony, czy istnieje odpowiedni moment na umieranie? "Śmierć przychodzi nawet latem" to autobiograficzna powieść, w której Zsuzsa Bánk próbuje poradzić sobie z żalem po stracie ukochanego ojca. Odtwarzając rodzinne historie i zatapiając się we wspomnieniach, autorka chce oswoić sytuację, w której nieoczekiwanie się znalazła. Rozpacz potęguje dodatkowo poczucie niesprawiedliwości losu, który tak okrutnie obszedł się z jej ojcem, zsyłając na niego chorobę nowotworową. Postać ojca jest w książce Bánk najważniejsza i to wokół niej koncentruje się cała fabuła. Autorka chce opowiedzieć historię jego życia, zatrzymać go choćby na kartach książki.

Demon Copperhead

"Demon Copperhead" Barbary Kingsolver to nagrodzona Pulitzerem książka, która aż się prosi o miano współczesnej Wielkiej Amerykańskiej Powieści. Autorka opowiada w niej o losach swojego tytułowego bohatera, ale też wnikliwie przygląda się Ameryce i jej społeczeństwu. Akcja powieści rozgrywa się w biednym hrabstwie Lee, położonym w regionie Appalachów w stanie Virginia. Demon, a właściwie Damon Fields, rodzi się w przyczepie. Jego matka ma ledwie osiemnaście lat i problemy z używkami, ojciec nie żyje, a wszyscy wokół są wyjęci poza nawias amerykańskiego snu. Jedynym pozytywnym akcentem w okolicy są sąsiedzi, wielodzietna rodzina Peggotów, która daje z siebie więcej, niż wskazywałby na to ich stan majątku – to oni roztaczają nad Demonem opiekę, kiedy jego matka jest niedysponowana, a zdarza się to dość często.

nie mylic z miloscia

Najnowsza książka Katarzyny Nosowskiej - "Nie mylić z miłością" - to trzecia pozycja w dorobku literackim artystki. Dla mnie zamyka pewien etap w życiu Kasi - jej wewnętrzną drogę, którą zaczęła przed 2018 rokiem, kiedy to ukazała się pierwsza książka - "A ja żem jej powiedziała...". Odnalazłam w niej genialne poczucie humoru, dystans do siebie i autorkę, która niczym bliska koleżanka, ma takie same doświadczenia życiowe jak ja oraz podobne dylematy dorosłego życia. Potem był "Powrót z Bambuko" - długa droga dochodzenia do życia w totalnej zgodzie z samą sobą. Bez udawania, przypodobywania się, lęku, że kogoś obrazisz, urazisz, czy w końcu bez oszukiwania siebie i innych. W najnowszej książce Nosowska pokazuje nam, jak łatwo poradzić sobie z życiem, gdy zaczynamy kochać siebie albo nie próbujemy za wszelką cenę ratować czegoś, czego nie da się już uratować.