DSC 1381W marcu 2021 roku – za sprawą postu Anny Paligi – całą Polskę obiegła wiadomość o przemocy w łódzkiej filmówce i można stwierdzić, że przerwana została zmowa milczenia. Coraz więcej absolwentów szkół filmowych i teatralnych, ale także aktorów nabrało odwagi żeby otwarcie zacząć wypowiadać się na temat swoich doświadczeń jakie przeżyli w szkole filmowej czy teatralnej.

Fioletowa spódnica i żółty kardigan – DKK„W mojej okolicy mieszka osoba zwana „Kobietą w Fioletowej Spódnicy.[…] Jeśli ona jest „Kobietą w Fioletowej Spódnicy”, to mnie można nazwać „Kobietą w Żółtym Kardiganie”. […] Niestety „Kobieta w Żółtym Kardiganie” nie jest taka jak „Kobieta w Fioletowej Spódnicy” i nikt nie wie o jej istnieniu.” A ona jest, istnieje, działa… całą swoją uwagę poświęca „Kobiecie w Fioletowej Spódnicy”, obserwuje każdy jej ruch, prowokuje do konkretnych działań, staje się jej cieniem…

spotkanie DKKPrzystępując do lektury „Tylla”  bestselerowego i nagradzanego austriacko-niemieckiego powieściopisarza – Daniela Kehlmanna  - wszyscy uczestnicy spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki „Każdy Kocha Dyskusje” mieli nadzieję na barwną i wyczerpującą opowieść o Dylu Sowizdrzale. Tymczasem Kehlmann posługując się postacią Tylla Ulenspiegela spina w całość powieść poświęconą życiu ludzi wszystkich stanów w wieku XVII. Za sprawą tytułowego bohatera poznajemy życie ubogiego ludu, śledzimy działania świętej inkwizycji, a tym samym niełatwą drogę ludzi nauki, wolnomyślicieli i innowierców, poznajemy fach kata, okrutności wojny trzydziestoletniej, zawiłości dworskich intryg, królewską dyplomację oraz poświęcenie przeznaczeniu wszystkich warstw społecznych. Za sprawą tytułowego bohatera – wędrownego błazna i prześmiewcy, figlarnego intryganta demaskującego ludzki fałsz, obłudę i zniewolenie jednostki przez społeczne struktury – dowiadujemy się, że tak naprawdę wolny jest tylko ten człowiek, który potrafi zrezygnować ze społecznych więzów i oczekiwań oraz przydzielonej mu z racji urodzenia funkcji, który wbrew swojemu otoczeniu potrafi wybrać swoją indywidualną ścieżkę życia, który obserwuje, a nie jest obserwowany, który żyje, a nie wegetuje w sztywnych, skorumpowanych, wymyślonych przez innych normach zachowań, ponieważ istnieje tylko „kilku prawdziwych ludzi i cała reszta – niewyraźnie majaczące wojsko, bezlik postaci w tle, lud mrówek rojący się na ziemi”, które łączy tylko to, że czegoś im brakuje.

dkk„Susan Sontag pisała o sztuce i polityce, feminizmie i homoseksualizmie, sławie i stylu, medycynie i narkotykach, radykalizmie i faszyzmie oraz freudyzmie, komunizmie i amerykanizmie – jej dzieła stały się kluczem do zrozumienia współczesnej kultury. Benjamin Moser analizuje dorobek Sontag, ukazując geniusz jej twórczości, radykalnej myśli i społecznego aktywizmu oraz sięga głębiej, poza publiczny wizerunek, i ujawnia nieznane prywatne oblicze pisarki. Snując tę fascynującą opowieść, wykorzystuje setki wywiadów przeprowadzonych od Maui po Sztokholm i od Londynu po Sarajewo oraz przedstawia blisko sto fotografii.”

DSC05195

(Nie)sprawiedliwość historyczna – 6. spotkanie DKK

„Po zakończeniu drugiej wojny światowej wielu wysoko postawionych funkcjonariuszy SS uniknęło kary. Opuścili Europę zaskakująco łatwo – to od lat skłaniało do mnożenia teorii spiskowych, a poważni historycy nie zajmowali się tym tematem.

Praca Geralda Steinachera uzupełnia tę lukę. Autor wnikliwie bada okoliczności ucieczek i trasy, którymi zbiegowie podążali. Odpowiada również na pytanie, kto udzielał pomocy zbrodniarzom. Dowodzi ostatecznie, że Międzynarodowy Czerwony Krzyż dostarczał nazistom dokumenty i ułatwiał zmianę tożsamości. Opisuje także rolę Watykanu i wewnątrzkościelny konflikt pomiędzy moralnością a Realpolitik. Nie pomija roli aliantów, zwłaszcza amerykańskich służb wywiadowczych, które na początku zimnej wojny werbowały byłych agentów SS. Opisane przez niego historie są nie mniej zajmujące niż powieści Fredericka Forsytha.”

Majowe DKK - fotoW maju wiosna zaczyna nas rozpieszczać coraz cieplejszymi dniami, zaczynają kwitnąć konwalie, bzy i pelargonie, wkoło robi się zielono, a nam coraz weselej. Nie może dziwić zatem fakt, że na majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Każdy Kocha Dyskusje” wybrana została książka bardzo, ale to bardzo pozytywna, a mianowicie „Pracownia Dobrych Myśli” Magdaleny Witkiewicz.