dkkTak! Dyskusyjny Klub Książki „Każdy Kocha Dyskusje” istnieje już 10 lat! Dlatego warto dokonać małych podsumowań.

Niepokój przychodzi o zmierzchuMarieke Lucas Rijneveld (urodzony 20 kwietnia 1991 roku) – holenderski pisarz, w wieku 29 lat został laureatem (razem ze swoją tłumaczką Michele Hutchinson) nagrody International Booker Prize (2020) za powieść „Niepokój przychodzi o zmierzchu”. Rijneveld to najmłodsza osoba oraz pierwsza osoba z Holandii, która otrzymała tę nagrodę. Autor pochodzi z wiejskiej rodziny należącej do Holenderskiego Kościoła Reformowanego. W 1994 roku jego rodzinę spotkała tragedia – dwunastoletni brat Marieke Lucas wpadł pod autobus i zginął. To wydarzenie stało się osią ww. powieści.

leadNa ostatnim – w 2023 roku – spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Każdy Kocha Dyskusje” tematem rozmowy stał się reportaż Małgorzaty Węglarz „Starzy ludzie nie istnieją”. Ta międzypokoleniowa opowieść o nas samych wzbudziła wiele emocji wśród klubowiczów – bo przecież nikt z nas tak łatwo nie chce poddać się starości – chcemy być aktywni fizycznie i umysłowo jak najdłużej się da – nie chcemy się starzeć. Na spotkaniu wyświetlona została też prezentacja multimedialna, traktująca o różnorodnych formach aktywności osób w wieku senioralnym, przedstawiająca bardzo wiele możliwości realizacji siebie bez względu na metrykę. Prezentacja obaliła kult piękna i młodości pokazując faile photoshopowe, udowodniła, że media społecznościowe nie są obce seniorom – profile na Instagramie i Facebooku (Helena Norowicz, Daphne Selfe, Baddie Winkle, Ireneusz Korzeniewski, Wojciech Węcławowicz, DJ Wiki, DJ Janeczka), poznaliśmy stronę internetową Eli Hübner (fajna_baba_nie_rdzewieje), oraz grupę społecznościową AgeFree „Wolni od metryki”, silver ifluencerów, przekonaliśmy się, że tylko od seniora zależy czy chce być aktywny, czy też nie, w sieci można znaleźć też oferty pracy (Flexi.pl) oraz bezpłatnych webinariów (platforma Akademia 55+, Akademia Seniora SOVO). Wniosek nasuwa się sam „Seniorze – do dzieła! Nie daj się zaszufladkować! Pokaż na co Cię stać!

DKKKacper Pobłocki – doktor habilitowany, antropolog społeczny i historyczny, absolwent Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie, University College w Utrechcie oraz stypendysta Uniwersytetu Miejskiego w Nowym Jorku w swojej książce „Chamstwo” ukazuje czytelnikom całkiem nowy obraz pańszczyźnianego świata. Bez skrępowania i zbędnej obłudy mówi o biciu, torturach i karach śmierci – więcej – usiłuje nam udowodnić, że tak na dobrą sprawę niewolnictwo w wydaniu „light” w dalszym ciągu trwa, ponieważ:

DKK wrzesieńNa wrześniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Każdy Kocha Dyskusje” razem z klubowiczami omawialiśmy autobiograficzną książkę Beaty Kozidrak „Beata. Gorąca krew”. Niestety tym razem bardzo się zawiedliśmy. Pod względem literackim to prawdziwy kicz – na siłę przeplatający przeszłość z teraźniejszością słowami kluczami, które mają również za zadanie określać cechy, upodobania oraz ważne wydarzenia w życiu artystki.

DKKW sierpniu, podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki „Każdy Kocha Dyskusje”, omówiony został thriller psychologiczny „W zamknięciu” – debiut literacki Kate Simants z 2019 roku. Książka ta znalazła się w gronie finalistów prestiżowej CWA Debiut Dagger Award. Sama Autorka zdobyła nagrodę Festiwalu Literackiego UEA oraz Bath Novel Award. Kate Simants urodziła się w hrabstwie Devon, po studiach z literatury angielskiej przez 10 lat pracowała w produkcji telewizyjnej w Londynie. Była dziennikarką śledczą Chanel 4 i BBC – pracowała pod przykrywką – dlatego nieobce są jej procedury policyjne, które znajdują odzwierciedlenie w jej powieści. Mieszkała na łódce na Tamizie, potem na łodzi na rzece Avalon – tak jak jeden z bohaterów „W zamknięciu”. Po ukończeniu studiów z kreatywnego pisania na Brunel University oraz Uniwersytecie Anglii Wschodniej (UEA) oddała się bez reszty pisaniu. Obecnie jest „szczurem lądowym” i mieszka między Bristolem a Bath razem z rodziną i – jak sama mówi – obłąkanym kotem. Uwielbia jazdę na rolkach, makramę oraz kuchnię perską.