DKKKacper Pobłocki – doktor habilitowany, antropolog społeczny i historyczny, absolwent Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie, University College w Utrechcie oraz stypendysta Uniwersytetu Miejskiego w Nowym Jorku w swojej książce „Chamstwo” ukazuje czytelnikom całkiem nowy obraz pańszczyźnianego świata. Bez skrępowania i zbędnej obłudy mówi o biciu, torturach i karach śmierci – więcej – usiłuje nam udowodnić, że tak na dobrą sprawę niewolnictwo w wydaniu „light” w dalszym ciągu trwa, ponieważ:

DKK wrzesieńNa wrześniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Każdy Kocha Dyskusje” razem z klubowiczami omawialiśmy autobiograficzną książkę Beaty Kozidrak „Beata. Gorąca krew”. Niestety tym razem bardzo się zawiedliśmy. Pod względem literackim to prawdziwy kicz – na siłę przeplatający przeszłość z teraźniejszością słowami kluczami, które mają również za zadanie określać cechy, upodobania oraz ważne wydarzenia w życiu artystki.

DKKW sierpniu, podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki „Każdy Kocha Dyskusje”, omówiony został thriller psychologiczny „W zamknięciu” – debiut literacki Kate Simants z 2019 roku. Książka ta znalazła się w gronie finalistów prestiżowej CWA Debiut Dagger Award. Sama Autorka zdobyła nagrodę Festiwalu Literackiego UEA oraz Bath Novel Award. Kate Simants urodziła się w hrabstwie Devon, po studiach z literatury angielskiej przez 10 lat pracowała w produkcji telewizyjnej w Londynie. Była dziennikarką śledczą Chanel 4 i BBC – pracowała pod przykrywką – dlatego nieobce są jej procedury policyjne, które znajdują odzwierciedlenie w jej powieści. Mieszkała na łódce na Tamizie, potem na łodzi na rzece Avalon – tak jak jeden z bohaterów „W zamknięciu”. Po ukończeniu studiów z kreatywnego pisania na Brunel University oraz Uniwersytecie Anglii Wschodniej (UEA) oddała się bez reszty pisaniu. Obecnie jest „szczurem lądowym” i mieszka między Bristolem a Bath razem z rodziną i – jak sama mówi – obłąkanym kotem. Uwielbia jazdę na rolkach, makramę oraz kuchnię perską.

DKK plakat KopiaJeżeli wydaje się Wam, że można zapomnieć o przeszłości – to koniecznie przeczytajcie kryminał Tess Gerritsen „Sekret, którego nie zdradzę”. Autorka dobitnie, na stronach swojej powieści, udowodni Wam, że przeszłość potrafi zatruć wasze życie, potrafi ścigać i karać śmiercią, że nie jesteście w stanie się od niej uwolnić – choć wydawałoby się, że przecież to, co się stało, to już nie wróci i nie ma sensu oglądać się wstecz. Po co zajmować swój umysł traumami z dzieciństwa – przecież one już za nami i nie ma się czego bać? A jednak… „Przeszłość a zawsze zostawia ślad” i prześladuje…

DKKMagdalena Okraska (ur. 1981) – nauczycielka, etnografka, działaczka społeczna. Autorka książki Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu, reportażu o skutkach transformacji i „terapii szokowej”. Mieszka w Zawierciu.

dkkW maju lekturą Dyskusyjnego Klubu Książki „Każdy Kocha Dyskusje” była debiutancka książka Małgorzaty Żarów „Zaklinanie węży w gorące wieczory” – lektura tylko dla czytelników pełnoletnich!, nominowana do międzynarodowej nagrody Premio Grand Continent 2022.