Zapraszamy wszystkich Kreatywnych Seniorów na kolejne warsztaty rękodzieła, które odbędą się 17 czerwca 2024 r. o godz. 17.00 w Kawiarni Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11, poziom 0). Tym razem wykonamy przyborniki na igły do szycia. W dniu zajęć należy przynieść porcelanową filiżankę (rozmiar standardowy, wzór dowolny). Pozostałe materiały potrzebne do wykonania pracy zapewnia Organizator. Zainteresowane osoby prosimy o wcześniejsze zapisy w Dziale Informatorium (ul. Kościelna 11, poziom I) lub pod numerem telefonu 693 266 411.  

Znamy zwycięzcę czwartej edycji "Wojen grafików" w Bibliosferze. W tym roku do bitwy stanęli Stella Kostyła–Lachawczak i Paweł Pytel. Zgodnie z formułą, jest to projekt  mający na celu pokazanie, jak różne mogą być spojrzenia dwójki artystów na wybrany temat – tym razem był nim TANIEC. Grafik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu oraz lokalni artyści podejmują formułę „bitwy” na swoje prace. Podczas prawie dwóch miesięcy trwania wystawy zwiedzający głosowali na grafikę, która najbardziej do nich przemówiła. Wygrała praca nr 7, która zdobyła 32 głosy, a drugie miejsce ex equo zajęły grafiki nr 4 i 10 - każda zebrała po 24 głosy. Autorką prac nr 7 i 10 jest Stella Kostyła–Lachawczak, a pracy nr 4 Paweł Pytel. Zwyciężczynią bitwy jest więc Stella. W głosowaniu wzięło udział prawie 150 osób. Jednak najważniejszy podczas "Wojen grafików" jest zawsze cel charytatywny - tym razem prosiliśmy o wsparcie zbiórki dla 11-letniego chłopca. Joshua walczy z guzem mózgu – glejakiem wysokiej złośliwości (WHO IV) prawego płata skroniowego. Pieniądze ze sprzedaży grafik zasilą konto chłopca na siepomaga.pl/walka-joshua.

Słowem i obrazem konkurs plastycznyMiejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – organizator akcji letniej „Jestem EKO z biblioteką – lato 2024” – zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym polegającym na stworzeniu plakatu łączącego mocne, chwytliwe i kreatywne hasło bądź slogan z wyrazistą warstwą plastyczną. Twórcy plakatów mogą wybierać spośród czterech tematów tj.: szkodliwość wypalania traw, ochrona zagrożonych gatunków, znaczenie pszczół dla życia na Ziemi, smog i jego wpływ na środowisko. Najciekawsze prace zostaną pokazane podczas pokonkursowej wystawy, prezentowanej przez całe wakacje w Galerii „Pod świetlikiem” Zagłębiowskiej Mediateki. Regulamin i kartę zgłoszeniową można znaleźć na stronie www.biblioteka.sosnowiec.pl Atrakcyjne nagrody czekają!

KONKURSY LATO 2024 EKOMiejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – organizator akcji „Jestem EKO z BIBLIOTEKĄ – lato 2024” – serdecznie zaprasza do udziału w trzech wyjątkowych konkursach dla dzieci – plastycznych, literackich i drużynowych – do wyboru – do koloru! Wszystkie szczegóły, regulaminy i karty zgłoszeniowe znaleźć można na stronie: www.biblioteka.sosnowiec.pl Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody – książki, gry, zabawki, gadżety, bilety do Kina Helios, vouchery do laserowego centrum Laserhouse Sosnowiec i do parku trampolin JumpMax w Sosnowcu. Życzymy świetnej zabawy! Termin zgłoszeń – 20 sierpnia 2024. Program całej akcji letniej dostępny tutaj - KLIK.

Po raz czwarty młodzież zmierzyła się z klasykami. Konkurs na interpretację klasycznego utworu literackiego #KLASYKODNOWA zakończony. Jury miało trudny orzech do zgryzienia, bo w tym roku prace konkursowe dotknęły nie tylko recytacji i śpiewu, ale też animacji. Pierwsze miejsce otrzymali Artur Kurzyk, Michał Jamontt, Jakub Ptak, Szymon Mońka i Mateusz Gros za rapowaną "Moją piosnkę [II]" Cypriana Kamila Norwida. Drugie miejsce zajął Konstanty Knop za teatralną wersję wiersza "Okulary" Juliana Tuwima. Trzecie miejsce na podium zajęli Franciszek Mieszczanin i Dominik Geisler za animowaną wersję Bitwy pod Grunwaldem na podstawie "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza. Wyróżnienie otrzymali Emilia Baran za interpretację wiersza "Spóźniony słowik" Juliana Tuwima i Sonia Imiolczyk za animowaną wersję "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!!! Zwycięskie filmiki już wkrótce będzie można oglądać na kanale YT Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu.

Z ogromną przyjemnością informujemy, że nasza pracownia STEM Kindloteka działająca w Zagłębiowskiej Mediatece otrzymała minigrant w wysokości 2000 zł – w konkursie pn. „Lokalne inicjatywy edukacyjne” – w programie Amazon STEM Kindloteka. Dzięki dofinansowaniu, już w czerwcu, zaprosimy Państwa na STEM-owe godziny w Mediatece dla Małych i Dużych. Szczegóły wkrótce.