ZM Ekośmieci plakatMiło nam poinformować, że laureaci konkursu „Pomysły dzieci na eko śmieci", organizowanego w Zagłębiowskiej Mediatece, z okazji Światowego Dnia Recyklingu zostali wybrani. Konkurs polegał na wykonaniu upominków dla bliskiej osoby z materiałów nadających się do recyklingu. Wybór najlepszych prac był niezwykle trudny. W konkursie wzięło udział 42 uczestników. Wszystkie prace były wyjątkowe i prezentowały ciekawe pomysły na wykorzystanie przedmiotów, które na pierwszy rzut oka można uznać za bezużyteczne. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy pomysłowości. Wyniki prezentujemy poniżej.

 

 

 

 

 

 

 

68 OKR plakat ZMMiejska Biblioteka Publiczna im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu informuje, że Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, wzorem lat ubiegłych, ogłosił 68. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla amatorów: uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów oraz osób dorosłych.

MBP w Sosnowcu ponownie może się pochwalić ogromnym sukcesem. Zgłoszone do konkursu grantowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekty: „Fantastyka 2023. Więcej niż człowiek” i „Teatr z przymrużeniem oka. 9. Sosnowiecka Jesień Teatralna", otrzymały dofinansowania opiewające na niebagatelne kwoty: 20 625 zł i 22 200 zł. Dzięki otrzymanym dofinansowaniom, w czerwcu odbędzie się czwarta edycja imprezy poświęconej literaturze fantastycznej, ukazująca świat fantazji przez pryzmat różnych dziedzin kultury. Natomiast we wrześniu Biblioteka zorganizuje 9. edycję cieszącej się niesłabnącym zainteresowaniem Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej.

Szczegóły projektów będą systematycznie publikowane na stronie MBP: www.biblioteka.sosnowiec.pl, ale już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w przygotowanych wydarzeniach. Wspólnie z pewnością nie będziemy się nudzić!

Miło nam poinformować, że od lutego 2023 zacieśniliśmy współpracę i podpisaliśmy stosowne porozumienie z IV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu. Wychodząc naprzeciw potrzebie integracji i nieodpłatnego współdziałania przy programie matury międzynarodowej (International Baccalaureate Diploma Programme), o który ubiega się sosnowiecki „Staszic” deklarujemy wsparcie merytoryczne. Mamy nadzieję, że wkrótce powitamy licealistów piszących prace badawcze i będziemy mogli służyć im pomocą. Proponujemy zajęcia warsztatowe organizowane przez specjalistów-bibliotekarzy dotyczące sporządzania bibliografii tematycznych niezbędnych przy pisaniu prac akademickich; dostęp do zbiorów tradycyjnych (drukowanych) oraz krajowych i międzynarodowych baz naukowych zbiorów elektronicznych;  wymianę doświadczeń z biblioteką szkolną w zakresie działań na rzecz promowania czytelnictwa, uczestnictwo w regionalnych, krajowych i międzynarodowych projektach literacko-artystycznych organizowanych przez sosnowiecką Bibliotekę.

Szanowni Państwo, poniżej zamieszczamy informację o zamiarze ogłoszenia konkursu na stanowisko Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu.

Konkurs wokalny dzień pszczoły plakat ZMaZapraszamy uczniów szkół podstawowych z terenu Sosnowca do udziału konkursie wokalnym "Śpiewem obudźmy wiosnę i pszczoły" organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu oraz Sportową Szkołę Podstawową nr 17 w Sosnowcu. Konkurs jest organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Pszczoły (20 maja). Uczestników do udziału w konkursie zgłaszają nauczyciele. Z każdej szkoły nauczyciel może zgłosić maksymalnie 3 uczniów w każdej z dwóch kategorii wiekowych. Termin przyjmowania zgłoszeń: 1 marca - 14 kwietnia 2023 r. Konkurs odbędzie się w dniu 11 maja 2023 r. o godz. 10.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11, poziom 0). W dniu konkursu każdy z uczestników prezentuje piosenkę o tematyce wiosennej (mile widziane utwory z motywem pszczoły). Uczestnicy występować będą w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas 1-4 oraz uczniowie klas 5-8. Fundatorami nagród w konkursie są: MBP Sosnowiec, Urząd Miasta w Sosnowcu, Pasieka Smakulskich z Pakosławia oraz Wydawnictwo Olesiejuk z Ożarowa Mazowieckiego. Szczegóły konkursu w regulaminie.