Fantastyka2021Fantastyka2021 to trwający tydzień projekt Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11 w Sosnowcu), kierowany do miłośników fantastyki i osób, które dopiero chcą wkroczyć w świat magii, niewyjaśnionych zjawisk i tajemnic. W programie m.in.: plenerowy piknik z wikingami, wystawa, spotkanie autorskie, konkurs literacki, seans filmowy, panel dyskusyjny, sesja gier RPG . Wstęp na wszystkie wydarzenia – bezpłatny! Start już 18 września 2021!

Jakie wydarzenia kulturalne wchodzą w skład tegorocznej – drugiej w historii – edycji Fantastyki?

Stefania Lazar plakatZagłębiowska Mediateka serdecznie zaprasza 27 września 2021 o godz. 18.00 na spotkanie ze Stefanią Lazar promujące jej najnowszą książkę „W poszukiwaniu Lebensraumu. Zagłębie Dąbrowskie w nazistowskich planach przestrzennych 1939–1944” wydaną przez Muzeum Saturn w Czeladzi. Książka ta jest pierwszą publikacją dotyczącą niezbadanego dotychczas aspektu II wojny światowej, jaką było planowanie przestrzenne, w tym przede wszystkim projektowanie budowy wielkiego miasta w Zagłębiu Dąbrowskim. Spotkanie i prelekcja - organizowane w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki - odbędą się w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. Wstęp wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki.

Filmowe środy WRZESIENMiejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza wszystkich stałych bywalców bibliotecznych pokazów filmowych oraz osoby, które dotąd nie miały okazji uczestniczyć w darmowych środowych seansach, na kolejne pokazy - wartych uwagi - filmowych perełek. Wrześniowe wieczory, tym razem, wypełnią nam: komedie, filmy kostiumowe, romanse, dramaty science fiction i mocne kino detektywistyczne. Mimo, iż repertuar przedstawia się bardzo różnorodnie - wybrane przez Organizatora filmy coś łączy… wszystkie są niezwykle ciekawymi adaptacjami literatury – o czym warto przekonać się osobiście. Na ekranie m.in.: Anya Taylor-Joy, Scarlett Johansson, George Clooney, Bruce Willis, Edward Norton i inni. Wstęp wolny – obowiązują wejściówki.

7. Sosnowiecka Jesień Teatralna 2021Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza do zapoznania się z bogatym programem tegorocznej – siódmej już – edycji Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej, która startuje już 1 października 2021! W programie przewidziano spektakle, wykłady, konkursy, pokazy filmowe, spotkania artystyczne i warsztaty. Różnorodność i atrakcyjność oferty programowej 7. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej ma na celu sprawić, by każdy znalazł coś dla siebie, bez względu na wiek i teatralne upodobania. Wstęp na wszystkie imprezy – bezpłatny.

Wystawa OceanZagłębiowska Mediateka serdecznie zaprasza do zwiedzania wystawy inspirowanej twórczością Stanisława Lema „Ocean”, będącej częścią projektu FANTASTYKA2021. Ekspozycja przygotowana przez Justynę Polakowską i Ewę Gołdę prezentowana będzie w Pasażu Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11 w Sosnowcu, poziom 0), w godzinach otwarcia instytucji. Wstęp wolny.

Bibliotalk plakatJuż jest! Po wakacyjnej przerwie, piąty odcinek podcastu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu już czeka na słuchaczy. Z audycją zapoznać się można bezpłatnie za pośrednictwem kanału YouTube sosnowieckiej Biblioteki lub popularnych serwisów podcastowych (Spotify, Pocket Casts, Google Podcasts, Overcast, Apple Podcasts, Anchor.fm). Wrześniowy odcinek „Bibliotalku” poświęcony został kwestiom regionalnym i naszemu miastu - Sosnowcowi. W roli gościa wystąpiła Magdalena Boczkowska – doktor nauk humanistycznych, krytyk literacki, skarbnica regionalnych ciekawostek, którą na co dzień można spotkać w Zagłębianach – dziale regionalnym Zagłębiowskiej Mediateki.