Dzień Postaci 5 listopada przypada Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji zaprosiłyśmy dzieciaki z  PM nr 29 i 57. Podczas spotkania, przedszkolaki brały udział w rozmaitych bajkowych konkurencjach, m.in. w rozpoznawanie tytułu bajki po fragmencie, w co się nie zgadza w bajce, w odgadywanie bajki po rekwizytach, w bajkowe zagadki, była też zabawa ruchowa „Czerwony Kapturek” oraz  konkurencja sportowa „Traf w Babę Jagę”. Nie mogło zabraknąć kolorowanek z bohaterami ulubionych bajek,  pierniczków z chatki Baby Jagi oraz pamiątkowych medali.

AndrzejkiAndrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie źródło szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Dzieci często zastanawiają się, co ich w życiu spotka, planują i marzą. Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień – dzień tajemniczych wróżb i czarów, połączonych z zabawą.

Kolorowo i radośnie w Filii nr 6Kolorowo, radośnie i baaardzo plastyczne było przez ten tydzień w Filii nr 6 - Niwka. Dzieci z zaprzyjaźnionych: Przedszkola Miejskiego nr 20 oraz Przedszkola Pajacyk, odwiedziły naszą placówkę i wzięty udział w zajęciach literacko-plastycznych przygotowanych dla nich z okazji Dnia Pluszowego Misia i Dnia Myszki Miki. Jednogłośnie stwierdzamy, że te święta to jedne z najfajniejszych dni w kalendarzu każdego dziecka!

Stereotypy21 listopada 2023 roku w Filii nr 4 - Sielec odbył się wykład dr Danieli Dzienniak-Puliny z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Ślaskiego w Katowicach pt. "O stereotypach kobiecości". Wykład uzupełniony był prezentacją multimedialną przedstawiającą wieloletnie badania pani doktor. Poruszane tematy wzbudziły żywą dyskusję, która wielokrotnie wykraczała poza określone ramy tematu. Spotkanie zostało uzupełnione warsztatami z zakresu reklamy w pismach kobiecych. Wnioski końcowe doprowadziły nas do konkluzji, że ciągle poruszamy się w świecie stereotypów, postrzegamy świat wokół siebie często nie zdając sobie sprawy z tego, jak bardzo jego obraz jest skrzywiony, zakłamany, ukształtowany przez reklamę, ocenę innych ludzi, manipulacje. Realia zmieniły się bardzo przez ostatnie 20-30 lat. Mimo tego, nie wyzbyliśmy się wielu stereotypów dotyczących kobiecości. Ale nie tylko - wielu innych nadal mocno się trzymamy. Świat się zmienia, a wiele stereotypów nadal kieruje naszą oceną rzeczywistości i ludzi.

Artystyczny kamyczekW naszej bibliotece (Filii nr 15 - Mec), na pluszowym parapecie, zrobił sobie przystanek artystyczny kamyczek. Nakarmiony naszym zachwytem, rusza w dalszą drogę:)

Międzynarodowy Dzień Misia Dziś nikomu nie trzeba przedstawiać pluszowego misia, bo znają go dorośli i dzieci na całym świecie. Słodki niedźwiadek stał się nieodłącznym towarzyszem zabaw, przytulanką, powiernikiem tajemnic i najlepszym przyjacielem. Dziecięcy świat zabawek, aż roi się od misiów różnego formatu, kształtu i koloru. Ta sympatyczna postać stała się bohaterem wielu opowieści, bajek i filmów. Dość wymienić kilka najbardziej popularnych pluszowych bohaterów, jak Kubuś Puchatek, Miś Colargol, Miś Yogi, Miś Uszatek czy Miś Paddington. Misie towarzyszą nam od dzieciństwa aż po dorosłość, stając się symbolem tego, co dobre, ciepłe i delikatne. Nic więc dziwnego, że ta ponadczasowa zabawka została uhonorowana własnym świętem, przypadającym na nieco chłodniejszy dzień w listopadzie. I my właśnie wbrew tej chłodnej aurze wraz z grupami przedszkolnymi oraz wczesnoszkolnymi celebrowaliśmy poprzez zajęcia i zabawę okoliczność, jaką jest Międzynarodowy Dzień Misia.

Listopad z przedszkolakam"Dzień w piżamie" w Przedszkolu Bajkowo i Sportowo obfitował w tym roku w wiele atrakcji. W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom przedszkolaki słuchały opowieści z książki "Smacznego, kolego" Urszuli Kozłowskiej. Dzieciaki dowiedziały się, jak ważny dla zdrowia jest sen, poznały też zasady zdrowego odżywiania i piramidę żywieniową. Na finał wykonały jesienne przetwory w słoiku. Grupa Jeżyki z Przedszkola nr 54 poznała historię Edzia z książki "Zmiataj" i wyklejała plasteliną ciepłe sweterki na coraz chłodniejsze dni, natomiast Biedronki rozmawiały o emocjach, rozprawiały się ze smutkiem i odczarowały smutną dziewczynkę z kolorowanki.

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień 21 listopada obchodzony był Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Z tej okazji Filia nr 13 - Maczki postanowiła zaprosić dzieci z klasy 2 SP nr 37 w Sosnowcu  do wspólnego świętowania. Dzieci dowiedziały się, że tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i - tak na próbę - warto okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Na samym początku złożyliśmy przysięgę, aby używać więcej magicznych słów. Rozmawialiśmy o tym, co oznacza słowo życzliwość. Odpowiadaliśmy na pytanie: dlaczego warto być życzliwym na co dzień? Dzieci pracowały w grupach 3-osobowych. Każda z grup otrzymała cytat o życzliwości i uprzejmości. Dzieci za zadanie miały go zilustrować. Przesłanie akcji jest bardzo proste: Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.

Czarne Koty i Dzień Życzliwości w Filii nr 6Czarne koty doczekały się swojego święta, które obchodzą 17 listopada. Koty o takim kolorze sierści są związane z największą liczbą przesądów. Obchodzenie Dnia Czarnego Kota zwraca uwagę na konieczność ochrony futrzaków, walkę z zabobonami, którymi ofiarami padają te przemiłe mruczki. Przedszkolaki z grupy Słoneczka PM nr 20 świetnie bawiły się podczas zajęć poświęconych kotom, ich zwyczajom, nawykom żywieniowym. Wysłuchały kocich opowieści i przygotowały portrety czarnych kotów. Natomiast uczniowie kl.0 SP 21 wzięli udział w zajęciach z okazji Światowego Dnia Życzliwości. Dyskusje, ciekawe lektury oraz grupowo wykonana praca plastyczna sprawiły, że godzina zajęć upłynęła nam bardzo szybko.

20231115 164027W środę 15 listopada odbyło się spotkanie literackie poświęcone Elizie Orzeszkowej. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu "Zaczytani w Orzeszkowej". Projekt ten, to cztery audiobooki, oparte na dziełach Elizy Orzeszkowej. Składają się na niego cztery utwory: "Marta", "Jędza", "Dwa bieguny" oraz "Cnotliwi". Każda z tych pozycji została przeczytana przez dwie zawodowe aktorki, absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu - Małgorzatę Saniak-Grabowską i Annę Kończal-Bochenek.  Przybliżony został także życiorys Elizy Orzeszkowej. Zakończeniem spotkania była rozmowa o projekcie i o tym jak wyglądała praca nad nagrywaniem audiobooków. Linki do audiobooków znajdą się na facebooku Elementu Kultury, na stronie internetowej www.elementkultury.com oraz na kanale Elementu Kultury w platformie You Tube. Projekt współfinansowany przez Miasto Sosnowiec.

 

 

 

 

 

 

IMG 20231116 WA001015 listopada w Filii nr 6 Niwka odbył się wernisaż malarstwa Danuty Skałczyńskiej i Ewy Qbik pt. „Dwa spojrzenia”. Inspirujące popołudnie w towarzystwie artystek z pasją, opowiadających o swej twórczości, zachwyciło zaproszonych gości. Dziękujemy Paniom, że zachciały zaprezentować w naszej Filii swoje obrazy. Wystawę można zwiedzać do dnia 15 grudnia 2023 r.  w godzinach otwarcia placówki. Serdecznie zapraszmy!

 

 

 

 

 

 

 

 

20231115 14265514 listopada w Filii nr 15 odbył się wernisaż wystawy rękodzieła podopiecznych środowiskowego Domu Samopomocy "Ostoja" w Czeladzi. Naszymi gośćmi byli podopieczni Domu, Pani Dyrektor Ewa Kawka oraz terapeuci. Mogliśmy podziwiać piękne prace, obrazy wykonane przez podopiecznych  różnymi technikami, m.in. killing, string art, osikowa dolina. Obejrzeliśmy także film konkursowy pt. "Sami swoi w Weronie, czyli Romeo i Julia w Krużewnikach", w którym podopieczni brali udział. Oprócz talentów artystycznych i aktorskich, uczestnicy spotkania, odkryli przed nami  jeszcze jeden talent, wokalny. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę i przy poczęstunku mile spędziliśmy czas w naszej bibliotece. Na zakończenie spotkania nasi goście podzielili się z nami wiedzą o tym jak wykonują swoje prace, organizując nam pokaz tworzenia swoich dzieł. Bardzo dziękujemy podopiecznym Domu "Ostoja", Pani Dyrektor, terapeutom oraz naszym czytelnikom za wspólnie spędzony czas i jak zwykle miłą atmosferę.