urodziny Kubusia 002Z okazji 95. urodzin Kubusia Puchatka Filię nr 7 odwiedzili uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 29 w Sosnowcu. Jak przystało na przyjęcie urodzinowe, dzieci przybyły z pięknymi, własnoręcznie przygotowanymi laurkami dla Jubilata. Po złożeniu życzeń było mnóstwo zabawy, słodki poczęstunek i nagrody za najpiękniejsze laurki.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jesień i Krecik w Filii nr 1118 i 19 października 2021 w Filii nr 11 - Ostrowy Górnicze odbyły się spotkania plastyczno-czytelnicze z przedszkolakami z Przedszkola Miejskiego nr 31 w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Tematem spotkań z dziećmi była jesień. Czytanie poezji o jesieni bardzo spodobało się dzieciom - same zgadywały rym do wiersza. W drugiej części spotkania pt. "Kolorowa jesień - jesienne zbiory Krecika”, wykazały się niebywałą wiedzą na temat jesiennych zbiorów, czyli warzyw i owoców. Bohater spotkania - Krecik - był tak zajęty sprzątaniem ogrodu, grabieniem liści, śmieci, że zapomniał o zapasach zimowych i o tym, że jego spiżarnia jest pusta. Sam zapewne nie byłby w stanie zapełnić spiżarni, ale od czego są przyjaciele. I tu z pomocą Krecikowi przyszły przedszkolaki. Zapełniły mu kosz warzywami i owocami, żeby biedak miał co zimą jeść. A przy okazji zrozumiały, że pomaganie innym jest radością.

Jesienne zajęcia w Filii nr 4Po długiej przerwie zawitały do biblioteki dzieci z zerówki - grupa Delfinki z Przedszkola Miejskiego nr 27. Zajęcia związane były z obecnie panującą porą roku. Dzieci opowiadały jakie zmiany zachodzą jesienią w przyrodzie, jak zachowują się zwierzęta, co dzieje się z pogodą. Dzieci wymieniły jakie owoce i warzywa dominują w tym okresie. Wysłuchały bajki pt. "Wiewiórki, które nie chciały się dzielić". Wykonały prace plastyczną "Jesienne drzewo", a na koniec zajęć wyszukiwały i wykreślały jesienne wyrazy (wykreślanka).

received 1080422289371822W przeddzień 95. urodzin Kubusia Puchatka Filię nr 2 odwiedziły dzieci z grupy Biedronek Przedszkola Nr 29. Przedszkolaki zapoznały się z historią powstania książki o misiu o bardzo małym rozumku, a także z osobą autora i jego syna, który wraz ze swoim pluszowym misiem stali się pierwowzorami bohaterów książek. Dzieci obejrzały zarówno klasyczne, dawne wydania Kubusia Puchatka, jak i nowe, oparte na animacjach Disneya, poznając w ten sposób wszystkich bohaterów Stumilowego Lasu. Oprócz małego co nieco, na naszych gości czekały również portrety Jubilata do pokolorowania. Zajęciom przyglądał się pluszowy Kubuś Puchatek, któremu dzieci przyniosły laurki.

 

 

 

 

 

 

 

Mistrz Głośnego Czytania - laureaciW dniach 5 i 6 października 2021 Filia nr 14 przy udziale SP nr 9 w Sosnowcu zorganizowała konkurs zatytułowany „Mistrz Głośnego Czytania”. Uczestnicy byli podzieleni na grupy wiekowe według klas. Zgłosiło się wielu kandydatów, dzieci były bardzo dobrze przygotowane, a poziom bardzo wyrównany. Udało się nam wybrać zwycięzców i wręczyć kilka wyróżnień. Oto laureaci:

Jesienne zajęcia w Filii nr 6Uczniowie klasy IIA Szkoły Podstawowej nr 21, po bardzo długiej przerwie spowodowanej pandemią, zawitali w progi Filii nr 6 i wzięli udział w zajęciach literacko-plastycznych poświęconych jednej z najpiękniejszych pór roku – jesieni. Dzieci zainspirowane wysłuchanym tekstem literackim wykonały jeże obsypane jesiennymi darami natury – pestkami dyni, słonecznika, soczewicą.

Październik na WalcowniMamy początek października, a w Filii nr 5 - Walcownia (ul. Maliny 39) odbyło się kilka bardzo ciekawych spotkań. Placówkę odwiedziła grupa "Motylki" z Przedszkola nr 14, która stworzyła jesienne jeże. Podczas trwania kolejnej edycji Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej, w warsztatach literacko-plastycznych wzięła udział klasa III a ze Szkoły Podstawowej nr 20, która stworzyła scenografię do książki Holly Webb z serii "Zaopiekuj się mną" pt.: "Dom dla Moli". W każdy wtorek swój czas w bibliotece spędzają mieszkańcy DPS-u, którzy relaksują się przy kawie z kredkami i mandalami do kolorowania.

Festyn rodzinny w Tajemniczym OgrodzieW sobotę 9 października 2021, w godz. 11.00-13.00 w Bibliotece Tajemniczy Ogród przy ul. Gen. S. Grota Roweckiego 23 w Sosnowcu odbył się jesienny festyn zorganizowany z okazji VIII edycji sosnowieckiego Budżetu Obywatelskiego.

T. Benisiewicz i M. Bieniek w Filii nr 156 października 2021 w Filii nr 15 - Mec odbyły się dwa interesujące wydarzenia kulturalne. Pierwszym był wernisaż wystawy "Gasimy światło" Tomasza Benisiewicza. Artysta pochodzący z Katowic swój cykl obrazów poświęcił zmianom jakie zachodzą w krajobrazie Górnego Śląska. Ekspozycję można oglądać do 30 października 2021 w godzinach otwarcia biblioteki. Drugim niezwykle ciekawym gościem był podróżnik Mieczysław Bieniek Hajer, który z wielką pasją opowiadał o swoich niesamowitych wyprawach. Nasz prelegent zabrał nas w inspirującą podróż po Azji i Ameryce Południowej, okraszoną wspaniałymi zdjęciami.

Prace plastyczne dzieci - wystawka na ŚroduliSerdecznie zapraszamy do Galerii nr 1 w Filii nr 1 - Środula, w której podziwiać można pokonkursowe prace najmłodszych bywalców biblioteki. Podobizny zwierzaków wykonały W GRUPACH, dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 51. Zapraszamy serdecznie w godzinach otwarcia placówki.

Spotkanie klubu Zaczytany Kazimierz w Filii nr 10Wrześniowe spotkanie klubu czytelniczego "Zaczytany Kazimierz", poświęciliśmy dyskusji wokół książki „Strupki” Pauliny Jóźwik. Literacki debiut młodej pisarki okazał się trafnym wyborem. Uczestnicy docenili zarówno warsztat literacki, jak i samą fabułę książki. „Strupki” to napisana przystępnym językiem, emocjonalna i refleksyjna opowieść od odkrywaniu siebie poprzez sięganie do rodzinnej przeszłości. Tytułowe strupki, to niezagojone rany z przeszłości, które wpływają na relacje międzyludzkie.

Zajęcia z przedszkolakami w Filii nr 2Po długiej przerwie powróciły do nas przedszkolaki z grupy  „Biedronki” z Przedszkola Miejskiego nr 29. Dla przypomnienia zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki, dowiedziały się jak należy szanować książki, czym różni się biblioteka od księgarni. Podczas spotkania świętowaliśmy również Dzień Chłopaka. Zorganizowaliśmy Turniej Super Chłopaka. Chłopcy byli poddawani licznym próbom: odwagi, powagi, wytrzymałości, wiedzy i kultury. Na zakończenie spotkania na wszystkich czekał słodki poczęstunek. Ale to nie wszystko...