Wszystko o Amazonce w Filii nr 7Jej dorzecze obejmuje prawie połowę Ameryki Południowej - przepływa przez Peru, Kolumbię i Brazylię. Podczas kolejnego spotkania w ramach projektu "Zwiedzamy świat" podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej TPD odwiedzili jedną z największych rzek na świecie. Amazonka i otaczające ją lasy deszczowe nie mają sobie równych pod względem znaczenia ekologicznego. Często nazywany "płucami ziemi" amazoński las deszczowy odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu zmian klimatycznych poprzez pochłanianie ogromnych ilości dwutlenku węgla. Okazało się też, że głębokość Amazonki dochodzi nawet do 100 metrów, a w rzece żyje aż 17 tysięcy gatunków ryb. Ten wspaniały region jest niestety zagrożony przez regularne wycinanie lasów pod uprawy sojowe i ścinanie drzew na drewno. Powoduje to zmniejszoną ilość tlenu w atmosferze, a zwiększoną ilość dwutlenku węgla, co prowadzi do zmian klimatu. Na zakończenie spotkania tradycyjnie odbyło się głosowanie, dokąd goście wybiorą się kolejnym razem. Wybór padł na Paryż.

„Przedszkole, szkoła - moje ulubione miejsce”W Filii nr 20 odbyła się XIX edycja konkursu recytatorskiego pt. „Przedszkole, szkoła - moje ulubione miejsce”. Głównym organizatorem konkursu było Centrum Edukacyjne „Tulipanów”. W konkursie brały udział dzieci z sosnowieckich przedszkoli oraz klas I szkół podstawowych. Wysłuchaliśmy wierszy znanych polskich poetów, wspaniale przedstawionych przez uczestników konkursu w przedziale wiekowym 4-7 lat. Gościem specjalnym, który zasiadł w jury, była Pani Marlena Skowierzak – neurologopeda oraz autorka poezji dla dzieci i dorosłych. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Był też słodki poczęstunek oraz zabawy przy muzyce.

Dzień Książki i Praw AutorskichDzisiaj spotkaliśmy się, aby uczcić coś wyjątkowego - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który przypada na 23 kwietnia. Filia nr 13 - Maczki wraz z POK Maczki zaprosiła przedszkolaki z grupy Malinki z Przedszkola Miejskiego nr 36  w Sosnowcu oraz klasy I-III ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Sosnowcu do wspólnego świętowania. Celebrowaliśmy nie tylko magiczne historie i przygody, które możemy znaleźć między kartkami książek, ale także znaczenie szacunku dla twórców tych dzieł. Dzisiaj była doskonała okazja, aby docenić wszystkie wspaniałe książki, które mamy przyjemność czytać oraz pamiętać o szacunku i docenianiu pracy autorów, którzy je stworzyli. Z przedstawionych prezentacji dzieci dowiedziały się m.in. jak obchodzone jest to święto w innych krajach, co to są prawa autorskie itp. Dzieci zaprojektowały też i wykonały piękne okładki do swoich książek.

Dzień MotylaZ okazji Dnia Motyla, który przypada 14 kwietnia, w bibliotece przy ul. M. Maliny 39 (Filia nr 5), podczas spotkania z seniorami z DPS-u, a także z przedszkolakami z grupy Biedronki odbyły się MOTYLKOWE zajęcia. Poznaliśmy motylki dzienne i nocne, wiemy gdzie możemy je spotkać najczęściej, wiemy też jak się przeobrażają z gąsienicy w pięknego i kolorowego motyla. Zapraszamy do podziwiania naszej galerii :)

Dzień Książki W Filii nr 2 obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto to obchodzone jest co roku 2 kwietnia w dniu urodzin duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania u najmłodszych. Zaproszone z tej okazji dzieci z Przedszkoli nr 29 i 57 miały okazję poznać bogaty księgozbiór przeznaczony dla najmłodszych czytelników. Wzięły również  udział w drużynowym slalomie z książką na głowie, układały piramidę z książek, rozwiązywały zgadywanki z książką. Miały też  niecodzienną  możliwość zwiedzenia wszystkich zakamarków biblioteki. Dzieci na pamiątkę spotkania otrzymały zakładki do książki.

b_0_130_16777215_0_0_images_2024_RELACJE_04_Wojny_grafików_part_4_DSC08443.jpg

DSC08443Wernisaż wystawy „Wojny grafików - Part 4”, który odbędzie się 4 kwietnia 2024 o godz. 17.00 w siedzibie biblioteki przy ul. Kalinowej (pawilon). Tym razem do boju staną Stella Kostyła-Lachawczak, plastyczka i graficzka MBP w Sosnowcu oraz Paweł Pytel, grafik, na co dzień związany z Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Wystawa potrwa od 4 kwietnia do 31 maja 2024.

Marzec w Filii nr 10Pierwszy wiosenny miesiąc w Filii nr 10 zainicjowało spotkanie z cyklu „Zaczytany Kazimierz”. Panie przy kawce i herbatce zapoznały się z polecaną przez jedną z uczestniczek literaturą z pogranicza szczególnych stanów świadomości oraz parapsychologii...Jednak temat zbliżających się świąt wielkanocnych zdominował to spotkanie. Pierwsze oznaki wiosny były tematem czytelniczego spotkania z przedszkolakami z PM nr 35. Dzieci chętnie opowiadały o swoich pierwszych wiosennych spacerach. Przed Świętami Wielkiej Nocy w bibliotece odbyły się warsztaty plastyczne dla dzieci z PM nr 33. Dzieci bezbłędnie przygotowały wielkanocną święconkę, a także wykonały piękne kartki świąteczne dla swoich bliskich.

Wielkanocne rękodziełoOstatnie przed Wielkanocą spotkanie grupy Rękodzieła w Filii nr 7 upłynęło w świątecznej atmosferze. Panie pochwaliły się swoimi pracami wykonanymi przez ostatnie tygodnie specjalnie na święta. Nie zabrakło serwetek, jaj, kurczaków i zajączków. Do wykonania ciekawych ozdób okiennych wykorzystane zostały stare płyty CD. Teraz świąteczne koła zawisną w oknach, a panie z grupy Rękodzieła życzą wszystkim spokojnych i rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy.

Marzec pełen wrażeń Marzec w Filii nr 15 obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski dla uczniów klas I-III "Wieszająki z Szafonii". Przygotowaliśmy lekcje biblioteczne dla dzieci z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, a także zajęcia świetlicowe o tematyce wiosny i świąt wielkanocnych.  Mali artyści w tym miesiącu malowali barwne kolibry, natomiast dorośli artyści spróbowali swoich sił w rysunku kolorem. W ramach Zagórskiej Senioriady 8 marca świętowaliśmy Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn. Można było się przebadać, zapoznać z profilaktyką raka piersi oraz zaznajomić się z tematem aromaterapii. Przez cały miesiąc towarzyszył nam Kiermasz Wielkanocny uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Sosnowcu oraz prężnie działający bookcrossing.

Wiosenna energia z Filii nr 17Wraz z nadejściem wiosny oraz powiewem cieplejszego powietrza, budzi się w nas nadzieja - tak potrzebna szczególnie w dzisiejszych czasach. Bez wątpienia wiosna daje nam to, co najlepsze: pozytywną energię, radość, orzeźwienie i siłę do działania. W tym duchu powitaliśmy w Filii nr 17 grupy przedszkolne, które wzięły udział w zajęciach bibliotecznych wypatrując bocianów, które już do nas zawitały, ale też wykonując wielkanocne zające w oczekiwaniu na nadchodzące święta. Z licznie dostarczonych i pięknie wykonanych palm, w wypożyczalni prezentujemy pokonkursową wystawę, która od wejścia przyciąga spojrzenia. Ponadto wraz z powiewem świeżości i ożywieniem, które niesie ze sobą wiosna przypominamy, że do biblioteki zajrzeć może każdy! I to dosłownie! Także bez właściciela ;)

Marzec w biblioteceKto powiedział, że w "marcu jak w garncu"... ten miał rację! Oj dużo działo się w bibliotece na Środuli. Tradycyjnie już odwiedzaliśmy przedszkolaków w zaprzyjaźnionych placówkach, maluchy również gościły w naszych progach! Dzieciaki poszukiwały u nas między innymi książek o wiośnie czy świątecznych tradycjach. Zresztą wiośnie poświęciliśmy nieco więcej czasu, za sprawą grupy Motyle, która przybyła na zajęcia poświęcone tej cudownej porze roku! Po drodze dzieciaki szukały oznak wiosny, dlatego miały baaaardzo dużo do powiedzenia!

Biblioteka MłodzieżowaW marcu Biblioteka Młodzieżowa zorganizowała dla swoich czytelników szereg atrakcyjnych zajęć, które przeprowadzone zostały zarówno w bibliotece, jak i też na terenie zaprzyjaźnionych placówek edukacyjno-opiekuńczych. W trakcie spotkań młodzi miłośnicy przyrody odbywali biblioteczne wycieczki podążając śladami pierwszych oznak wiosny, wykonywali prace plastyczne i uczestniczyli w wiosennych konkursach muzycznych. W marcu nie zabrakło także zajęć świątecznych, w trakcie których dzieci poznawały tradycje Świąt Wielkanocnych, rozwiązywały łamigłówki oraz malowały bajkowe pisanki.