Nowiutkie książki w Filii nr 11Filia nr 11 w Ostrowach Górniczych, zasiliła swój księgozbiór poprzez zakup książek. To dzięki Czytelnikom i Mieszkancom dzielnicy, którzy głosowali na projekt dot. zakupu książek w Budżecie Obywatelskim. Na Czytelników czekają nowe i ciekawe pozycje z literatury pięknej, popularnonaukowej oraz dziecięcej. Uzupełniona i rozszerzona została także gama lektur szkolnych dla dzieci i młodzieży. Dziękujemy za wsparcie i zapraszamy.

 

IMG 20220630 142557Zapraszamy do odwiedzenia wystawy prac malarskich Teresy Kalinkiewicz, prezentowanej w Filii nr 4 Sielec. Można na niej podziwiać obrazy przedstawiające pejzaże, portrety oraz martwą naturę w wykonaniu rodowitej Sosnowiczanki, która po raz pierwszy publicznie prezentuje swoje prace. Wystawę oglądać można w sali imprez, Filii nr 4 (ul. Zamkowa 9), w godzinach otwarcia placówki. Czas trwania: 1 lipca - 30 września 2022 r.

 

 TERESA KALINKIEWICZ - (ur. 1957 r.), rodowita Sosnowiczanka, z wykształcenia technik budowlany, obecnie na emeryturze. Nigdy nie uczyła się malować, swoje zamiłowanie do pędzla odkryła mając 7 lat. Największą przyjemność sprawia jej portretowanie ludzi. Obecna wystawa prac w Filii nr 4 Sielec to pierwszy publiczny pokaz obrazów, które dotychczas mogły być oglądane wyłącznie przez rodzinę i znajomych.

 


 

Nowe książki dla naszych Czytelników!Drodzy Czytelnicy Filii nr 6 - Niwka - te stosy pięknych, nowych i pachnących książek to Wasza zasługa. W ubiegłorocznym Budżecie Obywatelskim wzięliście aktywny udział w głosowaniu na nasz wniosek i oto skutek - 241 książek, które właśnie do nas dotarły. Serdecznie Wam dziękujemy i mamy nadzieję, że w tegorocznym Budżecie Obywatelskim, również będziemy mogli na Was liczyć. A tymczasem - zapraszamy po książki!

Delfinki i Żyrafki 009Przedszkolaki odwiedziły naszą bibliotekę ostatni raz przed wakacyjnymi przygodami. "Żyrafki" poznały żyrafę Gerarda, który nauczył się tańczyć. Dowiedziały się też ciekawostek na temat żyraf i wykonały rysunki żyrafy, która... czyta książkę ( jak to w bibliotece :-)) Niektóre dzieci próbowały naśladować żyrafy. Pokazywały jak żyrafa pije wodę lub jak drapie się po plecach. "Delfinki" dowiedziały się, że delfiny to najmądrzejsze zwierzęta na Ziemi. Poznały historię małego delfina, który wypłynął na brzeg i potrzebował pomocy ludzi, za którą potem się odwdzięczył. A na koniec spotkania wykonały kolorowe portrety delfinów. Ale to nie wszystko...

 

 

 

 

Wszystko o Rzymie w Filii nr 7Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej TPD z ulicy Kalinowej kolejny raz podróżowali w ramach projektu "Palcem po mapie - europejskie stolice". Na poprzednim spotkaniu w drodze głosowania na cel kolejnej podróży wybrany został Rzym i to właśnie tam udali się goście Bibliosfery. Dowiedzieli się m.in. dlaczego Rzym nazywany jest wiecznym miastem, co w mieście robią koty, jak budowano akwedukty i drogi. Poznali także najważniejsze zabytki - Forum Romanum, Panteon, Koloseum, Fontannę di Trevi i Schody Hiszpańskie. Odwiedzili również pierwsze na świecie centrum handlowe - Mercato di Traiano. Na koniec spotkania tradycyjnie padły propozycje kolejnych stolic do odwiedzenia. Głosowanie wygral Paryż, a wycieczkę do miasta miłości zaplanowano na wrzesień.

Rękodzieło w Bibliosferze - koraliki rządzą!Koraliki opanowały Bibliosferę. Na zajęciach w czerwcu panie z grupy rękodzieła tworzyły cuda właśnie z koralików. Panie pochwaliły się też wykonanymi na szydełku torebkami na wakacje. Bohaterami czerwcowych zajęć były naszyjniki. Jak się okazało, wyobraźnia ludzka nie zna granic. Panie zaprezentowały ogrom swojej pracy, ale i tak było im chyba mało, bo na zajęciach zaczęły powstawać kolejne ozdoby. Grupa rękodzieła następne spotkanie zaplanowała dopiero po wakacjach, lecz już wiadomo, że tematem zajęć będą bransoletki.

O przyjaźni i o żyrafach w Filii nr 11W czerwcu, w Filii nr 11 w Ostrowach Górniczych odbyły się dwa spotkania z dziećmi z Przedzkola nr 31. Pierwsze spotkanie zatytułowane "Dzień Przyjaciela” odbyło się w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Przedszkolaki dowiedziały się, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa przyjaciel. Przyjacielem może być nie tylko drugi człowiek, ale także zwierzę i jak ze zdumieniem przyjęły - także książka. Na drugim spotkaniu pt. "Światowy Dzień  Żyrafy”, dowiedziały się czym jest Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i na czym polega jej działalność. Ochrona żyraf jest jedną z podstawowych zadań Fundacji Ochrony Żyraf. Dzieci poznały środowisko, zwyczaje oraz cechy fizyczne tych niezwykłych ssaków. Oba spotkania były dla przedszkolaków ciekawe, interesujące i pracowite.

DSCN8775W Filii nr 20 odbył się finał międzyszkolnego konkursu plastycznego zatytułowanego"Najpiękniejsza ilustracja książkowa", zorganizowanego przez bibliotekę szkolną w Szkole Podstawowej nr 27 w Sosnowcu. Filia nr 20 zorganizowała wystawę nagrodzonych prac, którą oglądać można do 30 czerwca br. w godzinach otwarcia placówki.

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG 20220614 125433W dniu 14 czerwca rozstrzygnięto konkurs "Letnie liryki" organizowany przez Filię nr 2, wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 45 w Sosnowcu. Na konkurs wpłynęło 16 wierszy napisanych przez uczniów klas 4-8.  Jury, złożone z pracowników biblioteki oraz szkoły, przeczytało wnikliwie dzieła literackie młodych artystów i spośród bogatego zbioru, wybrało najlepsze prace. Przyznano nagrody w 2 grupach wiekowych: klasy 4-6 i 7-8. Laureaci otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz biblioteczne gadżety.

Poniżej prezentujemy listę zwycięzców. Wszystkim jeszcze raz gratulujemy!

 

 

 

 

 

 

O Sosnowcu w Fili nr 3Filię nr 3 w Klimontowie odwiedzili uczniowie klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 46. Okazją była 120. rocznica nadania praw miejskich naszemu miastu. Na zorganizowanej lekcji bibliotecznej dzieci mogły uzupełnić swoją wiedzę na temat Sosnowca. Przygotowana prezentacja przypomniała uczniom o początkach naszego miasta, jego rozwoju, zabytkach, znanych mieszkańcach i ciekawych miejscach. Bogatsze o tę wiedzę dzieciaki rozwiązały krótką krzyżówkę dotyczącą Sosnowca i pokolorowały herb i logo miasta.

Pszczoły raz jeszczePomimo deszczowej pogody, grupa "Kangurki" z Przedszkola "Słoneczko" przybyła na zajęcia do biblioteki - Filii nr 20 - Stary Sosnowiec. Rozmawialiśmy o pszczołach, roślinach miododajnych oraz o produkcji miodu. Dzieci śpiewały piosenkę z filmu "Bal u Mai" oraz kolorowały pszczółki i kwiaty. Duże zainteresowanie wzbudziła nasza łąka kwietna, która z dnia na dzień staje się coraz piękniejsza.

Wyniki konkursu „Wyjdź z ukrycia” 2022Znamy już zwycięzców czwartej edycji konkursu literackiego "Wyjdź z ukrycia" organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu. Padł rekord uczestnictwa - w tym roku otrzymaliśmy prawie 40 prac. Poziom literacki opowiadań oraz poziom artystyczny poezji zaskoczył jurorów, podobnie było w kwestii doboru tematów. Rozszerzenie konkursu na całe województwo śląskie również okazało się owocne. Do konkursu trafiły bowiem prace nie tylko z miast Zagłębia czy Katowic, ale także z Częstochowy, Tychów i Jastrzębia Zdroju. Obrady jury były burzliwe, jednak udało się ustalić ostateczne wyniki.