Konkurs recytatorski pszczołyZapraszamy uczniów szkół podstawowych z terenu Sosnowca do udziału w konkursie recytatorskim „M(i)odne wierszowanie”, organizowanym z okazji obchodów Światowego Dnia Pszczoły. Odbędzie się on w dniu 21 maja 2024 r. o godzinie 10.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11, poziom 0). W tym dniu każdy z uczestników recytuje jeden, dowolnie wybrany wiersz o tematyce wiosennej. Mile widziane i dodatkowo punktowane będą wiersze z motywem pszczół. Konkurs odbędzie się w trzech kategoriach wiekowych. Zgłoszenia uczestników dokonuje nauczyciel, wybierając maksymalnie 2 uczniów z każdej kategorii wiekowej. Dokonuje tego, dostarczając kartę zgłoszenia nauczyciela oraz uczestnika konkursu do siedziby Zagłębiowskiej Mediateki lub mailowo w terminie 15 kwietnia – 10 maja 2024 r. Szczegóły oraz karty zgłoszenia dostępne w regulaminie konkursu.

Z przyjemnością informujemy, że konkurs ekologiczny dla dzieci „Strażnik ochrony przyrody” oraz konkurs dla dorosłych „Szpital chorych sprzętów” zostały zakończone, a laureaci wybrani. Dzieci stworzyły kilka interesujących prac, z których została wybrana jedna, zasługująca na szczególne wyróżnienie. Dorośli również bardzo zaangażowali się w tworzenie prac i nadawanie przedmiotom drugiego życia. Dzięki temu z niepotrzebnych już rzeczy powstały przedmioty użytkowe oraz dekoracyjne. W tym konkursie zostały przyznane nagrody za zajęcie pierwszego, drugiego oraz trzeciego miejsca. Uczestnikom obu konkursów dziękujemy za zaangażowanie, a laureatom gratulujemy wygranej. Poniżej prezentujemy wyniki konkursowe.

Klasykodnowa plakat F7Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – Filia nr 7 Bibliosfera – Dańdówka serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu na interpretację klasycznego utworu literackiego #KLASYKODNOWA, który przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży w wieku 12-19 lat. Zgłoszenia na konkurs (lub linki do nagrań)  należy nadsyłać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie 2 kwietnia – 10 maja 2024 r.

Teraz książka konkurs literackiZagłębiowska Mediateka - Miejska Biblioteka Publiczna, organizator projektu „Teraz Książka”, serdecznie zaprasza do udziału w oryginalnym konkursie literackim, który będzie wymagał od uczestników wykazania się niemałą wyobraźnią i zmierzenia się z szeregiem kreatywnych… ograniczeń. Konkursowy tekst powinien bowiem spełniać kilka niezbędnych warunków - miejsce akcji musi rozgrywać się w określonych sosnowieckich lokalizacjach: Egzotarium, Zagłębiowskiej Mediatece (lub innej filii bibliotecznej) oraz w Urzędzie Miejskim. W fabule musi pojawić się również Gang Wypchanego Krokodyla, a sprawę z ramienia Policji powinien prowadzić Komisarz Stateczny (szczegóły konkursu w Regulaminie). Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody. Termin składania prac – 22 kwietnia 2024. Zatem – do dzieła!

Zabytkowa Polska Zabytkowy Świat1Filia nr 1 – Środula Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu serdecznie zaprasza do udziału w konkursie plastycznym „Zabytkowa Polska, zabytkowy świat”, przeznaczonym dla dzieci w wieku 6-12 lat, organizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Regulamin i kartę zgłoszeniową zamieszczamy poniżej. Zachęcamy do zabawy!

W pełni zgadzając się ze słowami Janusza Korczaka – „Bajka to magiczne okno, przez które dzieci spoglądają na świat. Pozwala przeżyć przygodę, o której się marzy, nauczyć się czegoś ważnego, a przede wszystkim – uwierzyć, że cuda są możliwe” – serdecznie zapraszamy w gościnne progi Zagłębiowskiej Mediateki na finał 10. edycji konkursu poetyckiego „Powiedzieć wierszem. Witajcie w mojej bajce”. Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się 13 grudnia 2023 o godzinie 17.00 w Świecie Nauki i Fantazji w Zagłębiowskiej Mediatece przy ul. Kościelnej 11 (poziom I).