IMG 5972Dzięki Państwa głosom w Budżecie Obywatelskim, Zagłębiana - nasz dział regionalny - otrzymał właśnie nowy sprzęt umożliwiający przeglądanie i skanowanie mikrofilmów i negatywów. Komputer ze specjalnym oprogramowaniem, skaner i czytnik są już dostępne w Zagłębianach. Przeglądanie przedwojennej prasy czy skanowanie wybranych artykułów nigdy nie było tak proste! Zagłębiowska Mediateka posiada w swoich zbiorach ponad sto mikrofilmów głównie z przedwojenną prasą zagłębiowską, ale znajdą się także czasopisma i gazety z lat 60. i 70. Serdecznie dziękujemy za Państwa wsparcie! I oczywiście zapraszamy do Zagłębianów!

przewodnikDawne siedziby chasydów i syjonistów, balkony z menorami, a nawet pierwsze znane zdjęcie z wnętrza synagogi. Regionaliści z I Like Zagłębie przez półtora roku podążali tropem znanych i zapomnianych miejsc związanych z sosnowieckimi Żydami. Wynikiem tych podróży jest Przewodnik po żydowskim dziedzictwie Sosnowca– publikacja Urzędu Miasta w Sosnowcu, której premiera odbyła się 12 lipca 2021 w Zagłębiowskiej Mediatece.

Dla osób, które nie mogły wziąć udziału mamy dobrą wiadomość! Mogą uczestniczyć w wydarzeniu ONLINE które odbędzie się na platformie Zoom w czwartek 15 lipca o godz. 18.00. Szczegóły TUTAJ


Zobacz film o tym jak powstawał przewodnik - https://fb.watch/v/Hq8HjGWp/

 
Dopełnieniem publikacji jest audiobook przygotowany przez fundację Element Kultury. POBIERZ

Autor: I Like Zagłębie
Wydawca: Urząd Miejski w Sosnowcu/Centrum Sztuki – Zamek Sielecki
Nagranie: Fundacja Element Kultury
ISBN: 978-83-64219-60-3
 

Finisaż SMF w SosnowcuStowarzyszenie Miłośników Fotografii i Zagłębiowska Mediateka zorganizowały finisaż jubileuszowej wystawy fotografii i promocję albumu "15 lat minęło...", który odbył się 30 czerwca 2021 o godz. 18:00 w Galerii "Pod świetlikiem" w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu, ul. Kościelna 11. Jubileuszowej wystawie towarzyszył album fotograficzny "15 lat minęło...", który podczas finisażu był bezpłatnie rozdawany wszystkim obecnym. Album został współfinansowany przez Gminę Sosnowiec w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w dziedzinie kultury w 2020 r.

 
Autorzy wystawy:
Zdzisław Biernaś, Adam Bit, Joanna Bratko-Lityńska, Jacek Chmiest, Ewa Chrapka, Jerzy Chrapka, Ireneusz Czechowicz, Krystyna Dubińska, Jadwiga Grzyb, Katarzyna Dworaczek, Urszula Iwan, Dawid Juszczyk, Joanna Kawoń, Barbara Kubala, Michał Kusiak, Małgorzata Malinowska-Klimek, Zbigniew Nobis, Tadeusz Łazarz, Wioletta Pawlak, Janusz Rasała, Urszula Sajdak, Wojciech Skórka, Teresa Solarz, Wiesława Stawarz, Aleksandra Wójcik, Zbigniew Zdzienicki.

Wyniki konkursuKonkurs plastyczny „Nasz świat za 1000 lat…”, zorganizowany w ramach projektu edukacja globalna, dobiegł końca. Pomimo pięknej pogody i przedwakacyjnej atmosfery wiele dzieci zainteresowało się proponowanym tematem konkursowym i wykonało mnóstwo ciekawych i kolorowych prac. Ilustracje przedstawiające wygląd naszej w odległej przyszłości dotarły do nas z różnych zakątków Polski. Jury musiało więc podjąć burzliwe obrady, aby wyłonić laureatów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a nauczycielom i opiekunom za zaangażowanie i pomoc w dostarczeniu konkursowych prac.

b_0_130_16777215_00_images_2021_relacje_06_hum_t.jpg

Drodzy Czytelnicy, mamy bardzo miłą informację, którą pragniemy się czym prędzej podzielić. Otóż we wtorek 29 czerwca 2021 podczas uroczystej Gali w Sali Widowiskowo-Koncertowej „MUZA" w Sosnowcu, Zagłębiowskie Nagrody "Humanitas", czyli doroczne, regionalne wyróżnienia w postaci pamiątkowych medali oraz nagród z rąk przewodniczącego Kapituły dr. hab. Michała Kaczmarczyka, prof. WSH, rektora Wyższej Szkoły Humanitas - otrzymali:

 

 

 

 

 

 

 

b_0_130_16777215_00_images_2021_relacje_06_trojkat_trzech_subkultur_101.jpg

W środę 23 czerwca 2021, o godz. 17.00, w ramach finisażu wystawy „Takty i riffy. Subiektywny przegląd zespołów rodem z Sosnowca” w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) odbył się pokaz dwóch części filmu dokumentalnego „Trójkąt trzech subkultur”, pokazującego sosnowiecką scenę muzyczną lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych we wspomnieniach muzyków i ludzi związanych z przemysłem muzycznym.