(kliknij na interesujące cię pytanie w celu rozwinięcia odpowiedzi)


Gdzie znajdę e-katalog?

Wejście do e-katalogu Integro znajdziesz na stronie www.biblioteka.sosnowiec.pl (rekomendujemy wchodzenie do katalogu przez naszą stronę!), w lewym górnym rogu – żółty przycisk, lub bezpośrednio pod adresem https://integro.biblioteka.sosnowiec.pl/catalog (WAŻNE! Wpisuj zawsze cały adres internetowy! Łącznie z "https://" )

Jaki jest mój nr karty/login?

Numer karty znajdziesz nadrukowany na swojej karcie – zaczyna się od kilku zer. Jest to jednocześnie Twój login. W e-katalogu, przy logowaniu, nie musisz wpisywać ciągu początkowych zer.

Jakie jest moje hasło?

Hasło zostało wygenerowane dla Ciebie podczas zapisu do Biblioteki – otrzymałeś je na karteczce od bibliotekarza. Było to hasło jednorazowe, przeznaczone do pierwszego logowania. Jeśli nie możesz znaleźć karteczki lub nie pamiętasz hasła – zgłoś się do bibliotekarza.

Zapomniałem hasła, co dalej?

W e-katalogu Integro, podczas logowania, masz do wyboru przycisk „Nie pamiętam hasła”. Po jego kliknięciu wpisz numer karty (znajdziesz go na swojej karcie) i podany przy zapisie adres e-mail oraz wprowadź kod z obrazka. Kliknij „wyślij”. Sprawdź swoją pocztę elektroniczną i postępuj zgodnie ze wskazówkami z maila wysłanego przez nasz system. Jeśli jeszcze nie podałeś nam swojego adresu e-mail, zgłoś się do najbliższej biblioteki lub zadzwoń pod numer 574 480 779.

Jak przedłużyć wypożyczone książki?

Jeżeli nie przekroczyłeś terminu zwrotu, prolongaty dokonasz: osobiście, telefonicznie w dowolnej placówce MBP lub przez e-katalog. W e-katalogu zaloguj się na swoje konto, w górnym prawym rogu kliknij na swój numer ID. Z lewej strony wybierz opcję „Prolongaty” i kliknij „Prolonguj” przy pozycji, którą chcesz przedłużyć. Można to zrobić tylko dwukrotnie dla każdego materiału bibliotecznego i tylko pod warunkiem, że nie jest on zarezerwowany przez innego oczekującego czytelnika.

Dlaczego nie mogę znaleźć w e-katalogu winyli, płyt CD?

Wszystkie zbiory audio oznaczone są jako „Dokumenty dźwiękowe”. Po wybraniu interesującego Cię dokumentu dźwiękowego, wyświetlą Ci się szczegóły, m.in. opis fizyczny np. płyta analogowa (czyli winyl), CD, mp3 itp.

Nie mogę znaleźć w e-katalogu gier planszowych! Dlaczego?

Aby wyszukać wszystkie dostępne gry planszowe możesz w polu wyszukiwania wpisać hasło "gry planszowe", a następnie ograniczyć wyniki wybierając z menu po lewej stronie typ dokumentu "Eksponaty (materiały alternatywne)". Możesz też, w podobny sposób, wyszukać konkretny tytuł wpisując go w wyszukiwarkę i ograniczając wyniki do typu dokumentu "Eksponaty".

Chcę zamówić przez e-katalog książkę, ale nie widzę przy niej opcji „zamów”. Co teraz?

Prawdopodobnie nie posiadasz uprawnień do placówki lub agendy, w której znajduje się ta książka. By uzyskać uprawnienia zgłoś się osobiście lub telefonicznie do placówki lub agendy, z której chcesz wypożyczyć tę książkę. Uzyskasz uprawnienia i wypożyczysz daną pozycję.

Jak zapisać się do biblioteki? Czy muszę przyjść osobiście?

Nie musisz, ale możesz – zapraszamy. Zapisać możesz się też online. W tym celu zarejestruj się poprzez e-katalog dostępny na naszej stronie www.biblioteka.sosnowiec.pl  lub bezpośrednio pod adresem www.integro.biblioteka.sosnowiec.pl W górnym prawym rogu kliknij „Konto” i wybierz „Zarejestruj się”. Po wypełnieniu wszystkich punktów deklaracji koniecznie poinformuj o tym bibliotekarza. Skontaktuj się poprzez maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zadzwoń: 534 868 481 i czekaj na instrukcje dalszego postępowania.

Czy mogę wypożyczać książki korzystając z karty kolegi/żony/syna?

Tak, ale potrzebne będzie też wypełnione i podpisane upoważnienie do korzystania z karty bibliotecznej. Druk należy pobrać ze strony www.biblioteka.sosnowiec.pl (na samym dole witryny). Przy wizycie w bibliotece musisz mieć ze sobą tę kartę i upoważnienie.

Czy mogę pożyczyć komuś swoją kartę, by wypożyczył sobie książki?

Możesz, ale oprócz karty potrzebne będzie także upoważnienie do korzystania z karty bibliotecznej. Druk należy pobrać ze strony www.biblioteka.sosnowiec.pl (na samym dole witryny). Bądź ostrożny – ewentualne kary będą naliczane na Twoje konto! Lepszym wyjściem jest namówienie znajomego do zapisania się do biblioteki.

Dlaczego nie mogę przedłużyć książek po terminie zwrotu?

Ponieważ system rozpoczął już naliczanie kary. Książkę należy najpierw zwrócić, zapłacić karę i ewentualnie wypożyczyć książkę ponownie.

Dodałem książki w e-katalogu do „Twojej półki”. Dlaczego nie czekają na mnie w bibliotece?

„Twoja półka” jest tylko prywatnym schowkiem, takim wirtualnym regałem w e-katalogu. Nie ma nic wspólnego z zamówieniem książek. Aby wypożyczyć książki, trzeba je najpierw zamówić.

Naliczono mi karę, mimo że bezskutecznie próbowałem się dodzwonić do biblioteki. Dlaczego?

Jeśli nie udało Ci się dodzwonić do danej placówki, spróbuj zadzwonić pod numer innej dowolnej placówki bibliotecznej w Sosnowcu. W każdej przedłużysz książki. Możesz też przedłużyć książki osobiście lub przez e-katalog (opcja „Prolongaty”).

Czy opłata za korzystanie z Biblioteki jest jednorazowa?

Tak – pobieramy 5 zł tylko raz, przy zakładaniu karty. Potem można korzystać z Biblioteki za darmo. Dotyczy to również udziału w imprezach.

Czy do biblioteki mogę zapisać swoje pięcioletnie dziecko?

Tak. Przy zapisie nie ma limitu wieku

Czy aby korzystać z oferty kulturalno-edukacyjnej – brać udział w imprezach – trzeba coś zapłacić?

Nie. Nie trzeba być nawet naszym Czytelnikiem, ale gorąco to polecamy!

Otrzymałem pismo od prawnika MBP w sprawie zadłużenia. Co teraz?

Bez paniki – każdy problem da się rozwiązać. Przeczytaj uważnie pismo i postępuj zgodnie ze wskazówkami. W razie pytań możesz zadzwonić pod numer: 32 266 43 76

Czy do biblioteki można przyjść z psem?

Oczywiście. Prosimy jednak o przestrzeganie pewnych zasad, które zapewnią Wszystkim użytkownikom Biblioteki poczucie bezpieczeństwa i komfortu: https://biblioteka.sosnowiec.pl/index.php/dla-czytelnika/ogloszenia/2126-czworonogi-w-bibliotece-czemu-nie

Jak uzyskać kod dostępu do e-booków Empik Go lub Legimi?

Empik Go:

Bezpłatne kody do Empik Go można pobrać w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki (w poniedziałki w godz. 12.00-20.00, od wtorku do piątku w godz. 8.00-20.00, w soboty w godz. 8.00-15.00):

  • osobiście (Zagłębiowska Mediateka, ul. Kościelna 11, poziom I),
  • telefonicznie (574 480 779)
  • mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Wymagane jest podanie imienia, nazwiska i numeru karty bibliotecznej. Trzeba być zarejestrowanym czytelnikiem biblioteki i mieć ukończone 15 lat. Wymagany jest brak obciążeń na koncie bibliotecznym.

Aby aktywować otrzymany kod należy wejść na www.empik.com/biblioteki/kod i postępować zgodnie z poleceniami na stronie.

Na początku każdego miesiąca wydawana będzie kolejna, ograniczona liczba kodów (50 kodów miesięcznie) - ale o dostępność kodów warto zapytać w dowolny dzień.

Legimi:

Aby otrzymać dostęp do zasobów Legimi wykonaj następujące kroki (pamiętaj, że musisz być zarejestrowanym czytelnikiem!):

Zgłoś się po bezpłatny kod do Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki (w poniedziałki w godz. 12.00-20.00, od wtorku do piątku w godz. 8.00-20.00, w soboty w godz. 8.00-15.00):

  • osobiście (Zagłębiowska Mediateka, ul. Kościelna 11, poziom I),
  • telefonicznie (574 480 779)
  • mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Wejdź na stronę www.legimi.pl/bs_katowice/

Wprowadź otrzymany kod.

Załóż konto lub zaloguj się na swoje konto, jeśli już je posiadasz.

Czytaj bez ograniczeń przez 30 dni od momentu aktywacji kodu!

Po wygaśnięciu dostępu do serwisu możesz pobrać następny miesięczny kod. W każdym miesiącu kalendarzowym wydawana jest kolejna, ograniczona liczba kodów. Kto pierwszy ten lepszy! Start rozdawania kodów - 1. dzień miesiąca.
Uwaga! Kod należy aktywować najpóźniej do 20. dnia miesiąca, w którym został on pobrany. Po upływie tego czasu, Biblioteka ma prawo przydzielić nieaktywowany kod innemu czytelnikowi.

Jak oddać książkę do wrzutni?

Wystarczy pociągnąć za uchwyt i otworzyć szufladę, po czym delikatnie włożyć do niej książkę i zamknąć szufladę. Uwaga – do wrzutni można zwracać tylko książki. Inne zbiory oddaje się osobiście lub korzystając z książkomatów.

Czy do wrzutni można oddawać płyty CD, audiobooki?

Nie - do wrzutni można zwracać tylko książki. Inne zbiory oddaje się osobiście lub korzystając z książkomatów.

Jak zwrócić wypożyczone zbiory do książkomatu?

Aby zwrócić dokument kliknij na książkomacie „zwrot” i przyłóż kartę czytelnika. Zeskanuj kod dokumentu czytnikiem znajdującym się na książkomacie i wciśnij „załaduj”. Otworzy się skrytka. Włóż dokument do skrytki i zamknij. Upewnij się, że skrytka jest zamknięta. To wszystko.

Dlaczego po oddaniu książek do wrzutni wciąż widzę je na swoim koncie?

Wrzutnia nie jest zautomatyzowanym urządzeniem. Nasi pracownicy potrzebują czasu, by opróżnić wrzutnię i usunąć oddane książki z kont Czytelników. Robimy to systematycznie, więc prosimy o cierpliwość.

Dlaczego do książkomatów nie można oddawać książek z całej sieci MBP?

Ponieważ książkomaty systemowo obsługują tylko (i aż) księgozbiór Zagłębiowskiej Mediateki.

Jakie rodzaje zbiorów można zamawiać do książkomatów?

Do dyspozycji użytkowników książkomatów oddajemy cały księgozbiór Zagłębiowskiej Mediateki, w tym książki, audiobooki, gry planszowe i płyty CD. Jedynym ograniczeniem jest rozmiar skrytki (największe gry planszowe mogą się nie zmieścić).

Jak długo zamówione książki będą na mnie czekać w książkomacie?

W „Guciu” w Zagłębiowskiej Mediatece – 48 h.

W „Kasi” w dzielnicy Porąbka – 72 h.

Co w e-katalogu oznaczają skróty takie jak MW1, MW2 itp.?

MCZAS (Zagłębiowska Mediateka - Śródmieście - Magazyn Czasopism)

MCZYT (Zagłębiowska Mediateka - Śródmieście - Czytelnia)

MINF (Mediateka - Informatorium)

MJEZ (Zagłębiowska Mediateka - Śródmieście - Książka Językowa)

MMAG (Zagłębiowska Mediateka - Śródmieście - Magazyn)

MULT1 (Mediateka - Multimedia dla Dorosłych)

MULT2 (Zagłębiowska Mediateka - Śródmieście - Multimedia dla Dzieci)

MULTM (Multimedia - magazyn)

MW1 (Zagłębiowska Mediateka - Śródmieście - Wypożyczalnia)

MW2 (Zagłębiowska Mediateka - Śródmieście - Wypożyczalnia dla Dzieci)

MZAGŁ (Zagłębiowska Mediateka - Śródmieście - Zagłębiana)

WawWM (Biblioteka Młodzieżowa -Wypożyczalnia)

F1WD (Filia nr 1 Środula - Wypożyczalnia dla Dorosłych)

F1WM (Filia nr 1 Środula - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży)

F2WD (Filia nr 2 Rudna IV - Wypożyczalnia dla Dorosłych)

F2WM (Filia nr 2 Rudna IV - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży)

F3W (Filia nr 3 Klimontów - Wypożyczalnia)

F4WD (Filia nr 4 Sielec - Wypożyczalnia dla Dorosłych)

F4WM (Filia nr 4 Sielec - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży)

F5W (Filia nr 5 Walcownia - Wypożyczalnia)

F6W (Filia nr 6 Niwka - Wypożyczalnia)

F7W (Filia nr 7 Dańdówka - Wypożyczalnia)

BTO (Biblioteka Tajemniczy Ogród - Wypożyczalnia)

F10W (Filia nr 10 Kazimierz- Wypożyczalnia)

F11W (Filia nr 11 Ostrowy- Wypożyczalnia)

F13W (Filia nr 13 Maczki - Wypożyczalnia)

F14WD (Filia nr 14 Zagórze - Wypożyczalnia dla Dorosłych)

F14WM (Filia nr 14 Zagórze - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży)

F15WD (Filia nr 15 Mec - Wypożyczalnia dla Dorosłych)

F15WM (Filia nr 15 Mec - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży)

F17Mg (Filia nr 17 Pogoń - Magazyn)

F17W (Filia nr 17 Pogoń -Wypożyczalnia)

F18W (Filia nr 18 Juliusz - Wypożyczalnia)

F19W (Filia nr 19 Milowice - Wypożyczalnia)

F20W (Filia nr 20 Stary Sosnowiec - Wypożyczalnia)