Lato 2022 - lipcowa FOTOgaleriaSerdecznie zapraszamy do oglądania naszego pamiątkowego albumu ze zdjęciami, dokumentującymi nasze wspólne poczynania w ramach akcji letniej "Moc eMOCji, czyli lato z biblioteką" w sierpniu. Zajęcia świetlicowe, wycieczki, warsztaty, spotkania, imprezy plenerowe, pokazy filmowe, konkursy, wystawa - oj dzieje się! Zobaczcie sami :)

Filmowe środy w Ogrodzie - fotorelacjaFilmowe środy w Ogrodzie to cykliczne spotkania zaplanowane na cały sezon letni. Zapraszamy do Ogrodu Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 w każdą środę lipca i sierpnia 2022 (z wyjątkiem 31 sierpnia) o godz. 18.00. Udział w seansach - bezpłatny. UWAGA – w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych, pokazy odbędą się w Auli.

Nowiutkie książki w Filii nr 11Filia nr 11 w Ostrowach Górniczych, zasiliła swój księgozbiór poprzez zakup książek. To dzięki Czytelnikom i Mieszkancom dzielnicy, którzy głosowali na projekt dot. zakupu książek w Budżecie Obywatelskim. Na Czytelników czekają nowe i ciekawe pozycje z literatury pięknej, popularnonaukowej oraz dziecięcej. Uzupełniona i rozszerzona została także gama lektur szkolnych dla dzieci i młodzieży. Dziękujemy za wsparcie i zapraszamy.

Lato 2022 - lipcowa FOTOgaleriaSerdecznie zapraszamy do oglądania naszego pamiątkowego albumu ze zdjęciami, dokumentującymi nasze wspólne poczynania w ramach akcji letniej "Moc eMOCji, czyli lato z biblioteką". Zajęcia świetlicowe, wycieczki, warsztaty, spotkania, imprezy plenerowe, pokazy filmowe, konkursy, wystawa - oj dzieje się! Zobaczcie sami :)

14 lipca 2022 roku odbył się wernisaż wystawy malarstwa młodej artystki – Stelli Kostyły. Zbior sześciu wielkoformatowych obrazów, opatrzony wspólnym tytułem "Przestrzenie", wzbudził wiele emocji wśród uczestników spotkania. Na pozór abstrakcyjne obrazy zaczęły przemawiać do odbiorców kształtami, plamami, grą kolorów, głębią, budząc coraz to nowe skojarzenia. Sama artystka nie chciała określać obrazów jako przedstawiających, raczej jako przestrzenie do wolnej analizy i szukania własnych interpretacji. Podzieliła się jednak z publicznością etapami powstawania swoich obrazów, a także rodzajami technik, dzięki którym mogla uzyskać tak ciekawe efekty w swoich dziełach. 

Ekspozycję będzie można zwiedzać w godzinach otwarcia placówki w terminie 14.07 – 16.09.2022 w Pasażu Zaglębiowskiej Mediateki. 

 

 Fotorelacja z wernisaży wystawy malarstwa Stelli Kostyly  Fotorelacja z wernisaży wystawy malarstwa Stelli Kostyly  Fotorelacja z wernisaży wystawy malarstwa Stelli Kostyly  Fotorelacja z wernisaży wystawy malarstwa Stelli Kostyly
 Fotorelacja z wernisaży wystawy malarstwa Stelli Kostyly  Fotorelacja z wernisaży wystawy malarstwa Stelli Kostyly  Fotorelacja z wernisaży wystawy malarstwa Stelli Kostyly  Fotorelacja z wernisaży wystawy malarstwa Stelli Kostyly
 Fotorelacja z wernisaży wystawy malarstwa Stelli Kostyly  Fotorelacja z wernisaży wystawy malarstwa Stelli Kostyly  Fotorelacja z wernisaży wystawy malarstwa Stelli Kostyly  

 

IMG 20220630 142557Zapraszamy do odwiedzenia wystawy prac malarskich Teresy Kalinkiewicz, prezentowanej w Filii nr 4 Sielec. Można na niej podziwiać obrazy przedstawiające pejzaże, portrety oraz martwą naturę w wykonaniu rodowitej Sosnowiczanki, która po raz pierwszy publicznie prezentuje swoje prace. Wystawę oglądać można w sali imprez, Filii nr 4 (ul. Zamkowa 9), w godzinach otwarcia placówki. Czas trwania: 1 lipca - 30 września 2022 r.

 

 TERESA KALINKIEWICZ - (ur. 1957 r.), rodowita Sosnowiczanka, z wykształcenia technik budowlany, obecnie na emeryturze. Nigdy nie uczyła się malować, swoje zamiłowanie do pędzla odkryła mając 7 lat. Największą przyjemność sprawia jej portretowanie ludzi. Obecna wystawa prac w Filii nr 4 Sielec to pierwszy publiczny pokaz obrazów, które dotychczas mogły być oglądane wyłącznie przez rodzinę i znajomych.

 


 

DSC05195

(Nie)sprawiedliwość historyczna – 6. spotkanie DKK

„Po zakończeniu drugiej wojny światowej wielu wysoko postawionych funkcjonariuszy SS uniknęło kary. Opuścili Europę zaskakująco łatwo – to od lat skłaniało do mnożenia teorii spiskowych, a poważni historycy nie zajmowali się tym tematem.

Praca Geralda Steinachera uzupełnia tę lukę. Autor wnikliwie bada okoliczności ucieczek i trasy, którymi zbiegowie podążali. Odpowiada również na pytanie, kto udzielał pomocy zbrodniarzom. Dowodzi ostatecznie, że Międzynarodowy Czerwony Krzyż dostarczał nazistom dokumenty i ułatwiał zmianę tożsamości. Opisuje także rolę Watykanu i wewnątrzkościelny konflikt pomiędzy moralnością a Realpolitik. Nie pomija roli aliantów, zwłaszcza amerykańskich służb wywiadowczych, które na początku zimnej wojny werbowały byłych agentów SS. Opisane przez niego historie są nie mniej zajmujące niż powieści Fredericka Forsytha.”

Z wypowiedzi prof. dr hab. Włodzimierza Borodzieja dowiemy się, że:

„To książka podsumowująca lata badań i rozprawiająca się definitywnie z mitami i półprawdami na temat losów zbrodniarzy nazistowskich, którym po 1945 roku udało się opuścić Europę. Jej bodaj największą zaletą jest racjonalne, ugruntowane źródłowo wytłumaczenie, dlaczego wszechogarniający, brunatno-czarny spisek po prostu nie był im potrzebny. Steinacher wykracza daleko poza opis setek przypadków udanych ucieczek. Nie ulega teoriom spiskowym, pokazuje złożoność konkretnych sytuacji, wyjaśnia motywy i powiązania personalne.”

Gerald Steinacher (profesor historii i judaistyki na Uniwersytecie Nebraska-Lincoln) w swojej książce „Zbiegli naziści. Jak hitlerowscy zbrodniarze uciekli przed sprawiedliwością” przedstawia czytelnikom całą przyczynowo-skutkową strukturę  organizacji deportacji bezpaństwowych uchodźców. Objaśnia jak realia i sympatie polityczne stworzyły furtki do ucieczek zbrodniarzy wojennych, oprawców z obozów koncentracyjnych, seryjnych morderców-katów. Ukazuje współczesnemu odbiorcy jak bardzo zachodnie cywilizacje obawiały się komunizmu, że przewartościowały realne szkody wyrządzone przez nazistów podczas wojny i holokaustu w o wiele większe – w ich mniemaniu – zagrożenie ze strony ZSRR i szerzonej przez niego doktryny politycznej – komunizmu. Rozpoczęła się zimna wojna i nieoficjalna pomoc nazistom leżała w interesie wielu krajów, a dokumenty wskazujące na winę i winnych leżały „zapomniane” i pokrywały się kurzem.

Nic więc dziwnego, że:

„Wołanie Szymona Wiesenthala o sprawiedliwość dla ofiar i sąd nad zbrodniarzami nie mogło zostać usłyszane podczas zimnej wojny. Nie było kwestią przypadku, że Wiesenthalowi przypadła rola wołającego na puszczy, outsidera, autorytetu moralnego, który często stawał się źródłem zażenowania dla społeczeństwa i dla elit rządzących, nie tylko w swojej ojczystej Austrii, ale także w wielu krajach na całym świecie. Jego postawa nie pasowała do ducha czasu zimnej wojny. Dzisiaj jego podejście przeżywa renesans, nawet jeśli – w miarę jak przemija wojenne pokolenie – rzadko prowadzi do schwytania i osądzenia hitlerowskich zbrodniarzy. Wiedeński Instytut Badań nad Holokaustem Wiesenthala rozwijał się przez ostatnie lata. Jeszcze dwadzieścia lat temu taki wyraz uznania dla człowieka, który niestrudzenie przypominał swojemu krajowi o zbrodniczej roli części Austriaków podczas wojny, trudno byłoby sobie wyobrazić z politycznego punktu widzenia.” Zresztą obecnie hołduje się twierdzeniu, że demokratyczne społeczeństwo jest całkowicie zdolne do „pogodzenia się z przeszłością”. „W czasach zimnej wojny panowała tendencja do „zaciemniania” przeszłości, natomiast dzisiaj wygląda to inaczej: odpowiedzialność moralna za historyczne zbrodnie ma ogromne znaczenie.” „Po upadku muru berlińskiego w 1989 roku znów zmieniła się perspektywa historyczna. Państwa, narody i grupy odkryły swoją historię lub całkowicie na nowo ją zinterpretowały. W trakcie tego procesu pojęcie historycznej odpowiedzialności nabrało zupełnie nowego wymiaru – […] nowej zglobalizowanej moralności – odkryciu niesprawiedliwości historycznej. […] Chociaż prawda o ucieczkach hitlerowskich zbrodniarzy wojennych nie zmieniła się od 1947 roku, zmieniło się to jak ją traktujemy. Pierwsze lata po zakończeniu wojny charakteryzowały się zupełnie innym pojęciem winy i odpowiedzialności moralnej. Prawa człowieka i historyczna sprawiedliwość były koncepcjami całkowicie nowymi. Ta zmiana w spojrzeniu na świat (Weltanschauung), jaka zaszła w ciągu zaledwie dwóch pokoleń, jest chyba najbardziej uderzającym odkryciem tej książki.”

Nowe książki dla naszych Czytelników!Drodzy Czytelnicy Filii nr 6 - Niwka - te stosy pięknych, nowych i pachnących książek to Wasza zasługa. W ubiegłorocznym Budżecie Obywatelskim wzięliście aktywny udział w głosowaniu na nasz wniosek i oto skutek - 241 książek, które właśnie do nas dotarły. Serdecznie Wam dziękujemy i mamy nadzieję, że w tegorocznym Budżecie Obywatelskim, również będziemy mogli na Was liczyć. A tymczasem - zapraszamy po książki!

„Odlotowy świat koniostworków” - midisaż28 czerwca 2022 w Galerii Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) odbył się midisaż wystawy prac malarskich Grzegorza Skrzypka „Odlotowy świat koniostworków”.

 

Relacja z wystawy: https://youtu.be/HYvOLBrmP1U

Delfinki i Żyrafki 009Przedszkolaki odwiedziły naszą bibliotekę ostatni raz przed wakacyjnymi przygodami. "Żyrafki" poznały żyrafę Gerarda, który nauczył się tańczyć. Dowiedziały się też ciekawostek na temat żyraf i wykonały rysunki żyrafy, która... czyta książkę ( jak to w bibliotece :-)) Niektóre dzieci próbowały naśladować żyrafy. Pokazywały jak żyrafa pije wodę lub jak drapie się po plecach. "Delfinki" dowiedziały się, że delfiny to najmądrzejsze zwierzęta na Ziemi. Poznały historię małego delfina, który wypłynął na brzeg i potrzebował pomocy ludzi, za którą potem się odwdzięczył. A na koniec spotkania wykonały kolorowe portrety delfinów. Ale to nie wszystko...

 

 

 

 

Wszystko o Rzymie w Filii nr 7Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej TPD z ulicy Kalinowej kolejny raz podróżowali w ramach projektu "Palcem po mapie - europejskie stolice". Na poprzednim spotkaniu w drodze głosowania na cel kolejnej podróży wybrany został Rzym i to właśnie tam udali się goście Bibliosfery. Dowiedzieli się m.in. dlaczego Rzym nazywany jest wiecznym miastem, co w mieście robią koty, jak budowano akwedukty i drogi. Poznali także najważniejsze zabytki - Forum Romanum, Panteon, Koloseum, Fontannę di Trevi i Schody Hiszpańskie. Odwiedzili również pierwsze na świecie centrum handlowe - Mercato di Traiano. Na koniec spotkania tradycyjnie padły propozycje kolejnych stolic do odwiedzenia. Głosowanie wygral Paryż, a wycieczkę do miasta miłości zaplanowano na wrzesień.

Rękodzieło w Bibliosferze - koraliki rządzą!Koraliki opanowały Bibliosferę. Na zajęciach w czerwcu panie z grupy rękodzieła tworzyły cuda właśnie z koralików. Panie pochwaliły się też wykonanymi na szydełku torebkami na wakacje. Bohaterami czerwcowych zajęć były naszyjniki. Jak się okazało, wyobraźnia ludzka nie zna granic. Panie zaprezentowały ogrom swojej pracy, ale i tak było im chyba mało, bo na zajęciach zaczęły powstawać kolejne ozdoby. Grupa rękodzieła następne spotkanie zaplanowała dopiero po wakacjach, lecz już wiadomo, że tematem zajęć będą bransoletki.