urodziny Kubusia 002Z okazji 95. urodzin Kubusia Puchatka Filię nr 7 odwiedzili uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 29 w Sosnowcu. Jak przystało na przyjęcie urodzinowe, dzieci przybyły z pięknymi, własnoręcznie przygotowanymi laurkami dla Jubilata. Po złożeniu życzeń było mnóstwo zabawy, słodki poczęstunek i nagrody za najpiękniejsze laurki.

 

 

 

 

 

 

 

 


Jędryka 2Październikowy Zagłębiowski Czwartek przyciągnął rekordową publiczność. Ponad sto osób wysłuchało krótkiej prelekcji poświęconej urodzonemu w Sosnowcu reżyserowi, Stanisławowi Jędryce. Słuchacze dowiedzieli się, jak skomplikowane były rodzinne relacje Jędryki, jak wyglądało jego dzieciństwo, skąd wzięła się miłość do kina. Mieli także okazję obejrzeć kilka unikatowych zdjęć. Po prelekcji wyemitowany został film "Zielone lata" oparty na powieści Jerzego Przeździeckiego "Troje znad Czarnej Rzeki". Film kręcony był w Sosnowcu w 1979 r., głównie na Dolnej Środuli i Konstantynowie i opowiada o wojennych losach trójki dziecięcych przyjaciół - Polaka Wojtka, Żyda Abramka i Niemki Erny.

Następny Zagłębiowski Czwartek już za miesiąc!

 

 

 

 

 

Jesień i Krecik w Filii nr 1118 i 19 października 2021 w Filii nr 11 - Ostrowy Górnicze odbyły się spotkania plastyczno-czytelnicze z przedszkolakami z Przedszkola Miejskiego nr 31 w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Tematem spotkań z dziećmi była jesień. Czytanie poezji o jesieni bardzo spodobało się dzieciom - same zgadywały rym do wiersza. W drugiej części spotkania pt. "Kolorowa jesień - jesienne zbiory Krecika”, wykazały się niebywałą wiedzą na temat jesiennych zbiorów, czyli warzyw i owoców. Bohater spotkania - Krecik - był tak zajęty sprzątaniem ogrodu, grabieniem liści, śmieci, że zapomniał o zapasach zimowych i o tym, że jego spiżarnia jest pusta. Sam zapewne nie byłby w stanie zapełnić spiżarni, ale od czego są przyjaciele. I tu z pomocą Krecikowi przyszły przedszkolaki. Zapełniły mu kosz warzywami i owocami, żeby biedak miał co zimą jeść. A przy okazji zrozumiały, że pomaganie innym jest radością.

„Socjofobie Popmorpha" – wystawa Sebastiana „Stecyka” SteciaMiejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza do Galerii Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) na wystawę prac Sebastiana „Stecyka” Stecia - „Socjofobie Popmorpha". Wstęp wolny. Przygotowana ekspozycja to zbiór grafik powstałych w różnych okresach życia artysty, który do tej pory kojarzony był głównie z działalnością muzyczną, jednak prace graficzne tworzył już od wielu lat. Wystawa zaprezentowana w Zagłębiowskiej Mediatece jest swego rodzaju graficznym debiutem Sebastiana Stecia.

Grafika reklamująca siódmą Sosnowiecką Jesień TeatralnąSerdecznie zapraszamy wszystkich miłośników sztuki teatru, literatury i sztuki oraz sympatyków Zagłębiowskiej Mediateki do oglądania fotograficznej relacji z imprez wchodzących w skład programu 7. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej (1-15 października 2021).

Wystawa prac uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w SosnowcuW poniedziałek 18 października 2021 w Galerii „Pod świetlikiem” Zagłębiowskiej Mediateki odbył się wernisaż wystawy rękodzieła i kiermasz prac wykonanych przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Sosnowcu. Ekspozycja będzie prezentowana w dn. 18 października – 30 listopada 2021, w godzinach otwarcia instytucji. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Jesienne zajęcia w Filii nr 4Po długiej przerwie zawitały do biblioteki dzieci z zerówki - grupa Delfinki z Przedszkola Miejskiego nr 27. Zajęcia związane były z obecnie panującą porą roku. Dzieci opowiadały jakie zmiany zachodzą jesienią w przyrodzie, jak zachowują się zwierzęta, co dzieje się z pogodą. Dzieci wymieniły jakie owoce i warzywa dominują w tym okresie. Wysłuchały bajki pt. "Wiewiórki, które nie chciały się dzielić". Wykonały prace plastyczną "Jesienne drzewo", a na koniec zajęć wyszukiwały i wykreślały jesienne wyrazy (wykreślanka).

received 1080422289371822W przeddzień 95. urodzin Kubusia Puchatka Filię nr 2 odwiedziły dzieci z grupy Biedronek Przedszkola Nr 29. Przedszkolaki zapoznały się z historią powstania książki o misiu o bardzo małym rozumku, a także z osobą autora i jego syna, który wraz ze swoim pluszowym misiem stali się pierwowzorami bohaterów książek. Dzieci obejrzały zarówno klasyczne, dawne wydania Kubusia Puchatka, jak i nowe, oparte na animacjach Disneya, poznając w ten sposób wszystkich bohaterów Stumilowego Lasu. Oprócz małego co nieco, na naszych gości czekały również portrety Jubilata do pokolorowania. Zajęciom przyglądał się pluszowy Kubuś Puchatek, któremu dzieci przyniosły laurki.

 

 

 

 

 

 

 

245270455 1028430267979575 3487745844849251186 nPomimo jesiennej pory, w naszej #STEMKindloteka jest nadal radośnie i kolorowo. A skoro właśnie trwa 2-tygodniowy #CodeWeek, nasi młodzi kodołamacze mają jeszcze więcej frajdy z tworzenia nowoczesnych projektów. Tym razem zaczęliśmy od czegoś trudniejszego i powstały pierwsze prototypy w aplikacji w MarvelApp. #AmazonPomagamy

 

 

 

 

 

 

 

 

Mistrz Głośnego Czytania - laureaciW dniach 5 i 6 października 2021 Filia nr 14 przy udziale SP nr 9 w Sosnowcu zorganizowała konkurs zatytułowany „Mistrz Głośnego Czytania”. Uczestnicy byli podzieleni na grupy wiekowe według klas. Zgłosiło się wielu kandydatów, dzieci były bardzo dobrze przygotowane, a poziom bardzo wyrównany. Udało się nam wybrać zwycięzców i wręczyć kilka wyróżnień. Oto laureaci:

Jesienne zajęcia w Filii nr 6Uczniowie klasy IIA Szkoły Podstawowej nr 21, po bardzo długiej przerwie spowodowanej pandemią, zawitali w progi Filii nr 6 i wzięli udział w zajęciach literacko-plastycznych poświęconych jednej z najpiękniejszych pór roku – jesieni. Dzieci zainspirowane wysłuchanym tekstem literackim wykonały jeże obsypane jesiennymi darami natury – pestkami dyni, słonecznika, soczewicą.

mala ksiazka - dyplomy

Od września 2019 roku nasza biblioteka bierze czynny udział w akcji, zorganizowanej przez Instytut Książki, pod hasłem „Mała książka – wielki człowiek”. Kampania, polegająca na rozdawaniu wyprawek nowo zapisanym małym czytelnikom, od początku spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony zarówno dzieci jak i rodziców. W tej edycji programu mogły wziąć udział dzieci w wieku od 3 do 6 lat, które wraz z rodzicami lub opiekunami wyraziły chęć zapisania się do biblioteki, ale również maluchy zapisane przed rozpoczęciem akcji. Kampania miała na celu zachęcenie dzieci w wieku przedszkolnym, rozpoczynające przygodę z alfabetem i nauką czytania, do przystąpienia do grona czytelników biblioteki oraz aktywnego z niej korzystania.