Zagłębiowski Czwartek i Włodzimierz Mazur Za nami kolejny Zagłębiowski Czwartek! Tym razem poświęcony był pamięci legendarnego piłkarza Zagłębia Sosnowiec, Włodzimierza Mazura. Było interesująco i wzruszająco, w prelekcji uczestniczyła bowiem rodzina Włodzimierza Mazura, która - razem z honorowym prezesem klubu Leszkiem Baczyńskim - udostępniła nam materiały na okolicznościową wystawę. Wystawę można oglądać w Pasażu Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) do końca stycznia, w godzinach otwarcia placówki.

Dzień Postaci 5 listopada przypada Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji zaprosiłyśmy dzieciaki z  PM nr 29 i 57. Podczas spotkania, przedszkolaki brały udział w rozmaitych bajkowych konkurencjach, m.in. w rozpoznawanie tytułu bajki po fragmencie, w co się nie zgadza w bajce, w odgadywanie bajki po rekwizytach, w bajkowe zagadki, była też zabawa ruchowa „Czerwony Kapturek” oraz  konkurencja sportowa „Traf w Babę Jagę”. Nie mogło zabraknąć kolorowanek z bohaterami ulubionych bajek,  pierniczków z chatki Baby Jagi oraz pamiątkowych medali.

AndrzejkiAndrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie źródło szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Dzieci często zastanawiają się, co ich w życiu spotka, planują i marzą. Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień – dzień tajemniczych wróżb i czarów, połączonych z zabawą.

Uczciwość akademickaCały tydzień upłynął nam (13-17 listopada 2023) na spotkaniach z młodzieżą z klas II z IV LO im. St. Staszica w Sosnowcu. Tematem zajęć warsztatowych, przygotowanych przez st. kustosz Anetę Śnieg, była „Akademicka uczciwość: źródła informacji, bibliografia i przypisy”. Brzmi poważnie? Być może :) Jednak daje całkiem praktyczne umiejętności, które przydają się przy wyszukiwaniu i selekcji informacji czy pisaniu prac. Wizyta była także okazją do poznania szerokiej oferty kulturalnej sosnowieckiej biblioteki. Mamy nadzieję, że Zagłębiowska Mediateka będzie kojarzyć się uczniom jako miejsce ciekawe, przyjazne i otwarte na młodzieńczą kreatywność. Musimy przyznać, że licealiści czuli się u nas całkiem swobodnie…

Więcej tu: https://www.staszic.edu.pl/klasy-ii-w-mediatece-eng-version/

Kolorowo i radośnie w Filii nr 6Kolorowo, radośnie i baaardzo plastyczne było przez ten tydzień w Filii nr 6 - Niwka. Dzieci z zaprzyjaźnionych: Przedszkola Miejskiego nr 20 oraz Przedszkola Pajacyk, odwiedziły naszą placówkę i wzięty udział w zajęciach literacko-plastycznych przygotowanych dla nich z okazji Dnia Pluszowego Misia i Dnia Myszki Miki. Jednogłośnie stwierdzamy, że te święta to jedne z najfajniejszych dni w kalendarzu każdego dziecka!

Stereotypy21 listopada 2023 roku w Filii nr 4 - Sielec odbył się wykład dr Danieli Dzienniak-Puliny z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Ślaskiego w Katowicach pt. "O stereotypach kobiecości". Wykład uzupełniony był prezentacją multimedialną przedstawiającą wieloletnie badania pani doktor. Poruszane tematy wzbudziły żywą dyskusję, która wielokrotnie wykraczała poza określone ramy tematu. Spotkanie zostało uzupełnione warsztatami z zakresu reklamy w pismach kobiecych. Wnioski końcowe doprowadziły nas do konkluzji, że ciągle poruszamy się w świecie stereotypów, postrzegamy świat wokół siebie często nie zdając sobie sprawy z tego, jak bardzo jego obraz jest skrzywiony, zakłamany, ukształtowany przez reklamę, ocenę innych ludzi, manipulacje. Realia zmieniły się bardzo przez ostatnie 20-30 lat. Mimo tego, nie wyzbyliśmy się wielu stereotypów dotyczących kobiecości. Ale nie tylko - wielu innych nadal mocno się trzymamy. Świat się zmienia, a wiele stereotypów nadal kieruje naszą oceną rzeczywistości i ludzi.

DSC04223W dniach 20-24 listopada 2023 w Zagłębiowskiej Mediatece (ul. Kościelna 11) w Sosnowcu odbywają się obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Edukacji Globalnej. Tydzień Edukacji Globalnej to coroczna inicjatywa, koordynowana przez Grupę Zagranica, mająca na celu podnoszenie świadomości dotyczącej problemów współczesnego świata i możliwości zmian, przy wykorzystaniu szeroko rozumianej edukacji globalnej. Obchody TEG w Zagłębiowskiej Mediatece odbywają się już od pięciu lat. Tegoroczne hasło Tygodnia brzmi: „Pokój dla planety. Planeta pokoju”. Jak co roku, na zainteresowane wydarzeniem osoby, czeka szereg atrakcji, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej prezentujemy galerię fotograficzną z poszczegónych wydarzeń.

 

 

 

 

Artystyczny kamyczekW naszej bibliotece (Filii nr 15 - Mec), na pluszowym parapecie, zrobił sobie przystanek artystyczny kamyczek. Nakarmiony naszym zachwytem, rusza w dalszą drogę:)

Międzynarodowy Dzień Misia Dziś nikomu nie trzeba przedstawiać pluszowego misia, bo znają go dorośli i dzieci na całym świecie. Słodki niedźwiadek stał się nieodłącznym towarzyszem zabaw, przytulanką, powiernikiem tajemnic i najlepszym przyjacielem. Dziecięcy świat zabawek, aż roi się od misiów różnego formatu, kształtu i koloru. Ta sympatyczna postać stała się bohaterem wielu opowieści, bajek i filmów. Dość wymienić kilka najbardziej popularnych pluszowych bohaterów, jak Kubuś Puchatek, Miś Colargol, Miś Yogi, Miś Uszatek czy Miś Paddington. Misie towarzyszą nam od dzieciństwa aż po dorosłość, stając się symbolem tego, co dobre, ciepłe i delikatne. Nic więc dziwnego, że ta ponadczasowa zabawka została uhonorowana własnym świętem, przypadającym na nieco chłodniejszy dzień w listopadzie. I my właśnie wbrew tej chłodnej aurze wraz z grupami przedszkolnymi oraz wczesnoszkolnymi celebrowaliśmy poprzez zajęcia i zabawę okoliczność, jaką jest Międzynarodowy Dzień Misia.

b_0_130_16777215_0_0_images_2023_Relacje_11_IMG-20231122-WA0006.jpg
And the Oscars go to…! Kochani, czas się pochwalić, nasza koleżanka, starsza kustoszka Zagłębiowskiej Mediateki, dr Magdalena Boczkowska, w Piasecznie na XIV Kongresie Bibliotek, odebrała prestiżową nagrodę w bibliotekarskim świecie! A mianowicie Stypendium im. Olgi Rok w XII edycji konkursu. Stypendium to raz do roku przyznawane jest tylko dwóm kobietom – pracującym w bibliotekach (w kategorii placówka biblioteczna większa i placówka biblioteczna mniejsza), które mogą być inspirujące dla innych i są zaangażowane w życie lokalnej społeczności. Kapituła konkursu docenia przede wszystkim potencjał laureatek jako liderek zmiany w swoich społecznościach. Gratulujemy, jesteśmy niesamowicie dumni z naszej koleżanki!!! 

Listopad z przedszkolakam"Dzień w piżamie" w Przedszkolu Bajkowo i Sportowo obfitował w tym roku w wiele atrakcji. W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom przedszkolaki słuchały opowieści z książki "Smacznego, kolego" Urszuli Kozłowskiej. Dzieciaki dowiedziały się, jak ważny dla zdrowia jest sen, poznały też zasady zdrowego odżywiania i piramidę żywieniową. Na finał wykonały jesienne przetwory w słoiku. Grupa Jeżyki z Przedszkola nr 54 poznała historię Edzia z książki "Zmiataj" i wyklejała plasteliną ciepłe sweterki na coraz chłodniejsze dni, natomiast Biedronki rozmawiały o emocjach, rozprawiały się ze smutkiem i odczarowały smutną dziewczynkę z kolorowanki.

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień 21 listopada obchodzony był Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Z tej okazji Filia nr 13 - Maczki postanowiła zaprosić dzieci z klasy 2 SP nr 37 w Sosnowcu  do wspólnego świętowania. Dzieci dowiedziały się, że tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i - tak na próbę - warto okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Na samym początku złożyliśmy przysięgę, aby używać więcej magicznych słów. Rozmawialiśmy o tym, co oznacza słowo życzliwość. Odpowiadaliśmy na pytanie: dlaczego warto być życzliwym na co dzień? Dzieci pracowały w grupach 3-osobowych. Każda z grup otrzymała cytat o życzliwości i uprzejmości. Dzieci za zadanie miały go zilustrować. Przesłanie akcji jest bardzo proste: Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.