Światowy Dzień Pszczół Światowy Dzień Pszczół jest okazją do podkreślenia kluczowej roli pszczół w ekosystemach i rolnictwie, a także do promowania działań mających na celu ich ochronę. W wielu miejscach w Polsce zorganizowano różnorodne wydarzenia edukacyjne i kulturalne. Filia nr 13 wraz z POK Maczki zaprosiła najstarszą grupę z Przedszkola Miejskiego nr 36 w Sosnowcu do wspólnego świętowania. Dzieci z chęcią obejrzały przygotowaną prezentację. Dowiedziały się jak żyją pszczoły i co jedzą. Poznały różne rodzaje pszczół i ich rolę w ulu. Z chęcią obejrzały hotel dla owadów. Na koniec wykonały własne papierowe pszczółki.

Peszek13 maja 2024 roku rozpoczęła się jubileuszowa, 20. edycja Sosnowieckich Dni Literatury, jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w regionie. Tym razem całość w dużej mierze poświęcona jest wspomnieniom. 20 lat minęło jak jeden dzień! Jak wyglądała przeszłość? A jak będzie wyglądać przyszłość? Celem projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, jak co roku, jest skuteczna promocja czytelnictwa polskiej literatury najnowszej oraz zaproszenie wszystkich miłośników sztuki słowa do aktywnego udziału w szeroko rozumianej kulturze literackiej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Poniżej przedstawiamy fotorelację z wszystkich imprez.

Paryż jeszcze raz!Maj kojarzy się z zakochaniem, a z zakochanymi niewątpliwie kojarzy się Paryż. Dlatego podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej TPD postanowili ponownie odwiedzić miasto miłości. Okazało się, że nadal wiele pamiętają z poprzedniej wycieczki w ramach odwiedzania europejskich stolic. Tym razem zajrzeli głębiej do Luwru, nowoczesnej dzielnicy La Défense, a także spacerowali uliczkami nastarszej dzielnicy Paryża, czyli Saint-Germain-des-Prés. Ostatnim celem podróży w ramach projektu "Zwiedzamy świat" w Bibliosferze będzie w czerwcu Republika Południowej Afryki.

Kwiecień w Bibliotece MłodzieżowejW ubiegłym miesiącu Biblioteka Młodzieżowa zorganizowała dla swoich czytelników szereg atrakcyjnych zajęć, które przeprowadzone zostały w bibliotece i na terenie zaprzyjaźnionych placówek edukacyjno-opiekuńczych. W trakcie spotkań młodzi uczestnicy odbywali podróże do baśniowego świata Pana Andersena, oglądali barwne prezentacje z zakresu edukacji ekologicznej oraz rozwiązywali tematyczne łamigłówki. Na zajęciach nie zabrakło także warsztatów plastycznych i zabaw muzyczno-ruchowych.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2024Od 8 do 15 maja - jak co roku - obchodzimy Tydzień Bibliotek. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Biblioteka – miejsce na czasie”. Poniżej przedstawiamy zdjęcia dokumentujące akcje i imprezy organizowane przez sieć naszych placówek, właśnie z okazji Tygodnia Bibliotek.

Storczyki PolskiFilia nr 2 – Rudna IV serdecznie zaprasza do oglądania wystawy fotografii autorstwa Justyny Soski „Storczyki Polski”. Storczyki kojarzą się z egzotycznymi kwiatami sprzedawanymi w sklepach lub z okazami, które możemy podziwiać jedynie w palmiarniach i ogrodach botanicznych. W Polsce mamy jednak aż 46 naturalnie występujących gatunków storczyków o równie pięknych, egzotycznie wyglądających kwiatach, intensywnych barwach, czy wymyślnych kształtach okwiatu. Większość naszych gatunków storczyków należy do roślin zagrożonych wyginięciem, a ich rozmieszczenie w naszym kraju jest nierównomierne. Regiony, w których liczniej występują te kwiaty to Karpaty i Sudety, pas wyżyn oraz północna część naszego kraju.

Majowy FPFZa nami kolejny Familijny Pokaz Filmowy. W sobotę 11 maja 2024 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki na dzieci i ich opiekunów czekała zakręcona, animowana komedia o sile rodzinnych więzi i potędze współpracy. Zabawa była jak zawsze wyśmienita.

Spotkanie autorskie z Jakubem Bielem 10 maja 2024 w naszej sieleckiej Filii nr 4 odbyło się spotkanie autorskie z Jakubem Bielem – autorem książki „Czarne wrota”. Powieść z gatunku fantasy jest debiutem literackim, który w niespełna pół roku dorobił się wielu pozytywnych recenzji. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, czytelnicy mieli okazję dowiedzieć się jak wyglądał proces tworzenia „Czarnych wrót” oraz uzyskać bezcenny autograf na własnych egzemplarzach. Życzymy autorowi samych sukcesów i czekamy na następną książkę :)

Dni Ziemi w MaczkachDzień Ziemi to najbardziej znane święto ekologiczne. Idea troski o naszą planetę łączy wszystkich ludzi na całym świecie. Święto to jest wspaniałą okazją, aby nagłośnić globalne problemy Ziemi. POK Maczki wraz z Filią nr 13 MBP zorganizowało akcję sprzątania dzielnicy Maczki. Na koniec na wszystkich uczestników czekał grill. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy!

O symbolach narodowych w Filii nr 20Kto ty jesteś? Polak mały. Jaki znak twój? Orzeł biały.... warto, żeby te słowa znało każde dziecko. Przedszkolaki z grupy „Sarenki” oraz uczniowie kl. III zapoznali się z symbolami narodowymi – godłem, hymnem i flagą. W dalszej części spotkania wysłuchali legendy o początkach państwa polskiego, poznali historię "Mazurka Dąbrowskiego”, którego z dumą odśpiewaliśmy oraz wyjaśniliśmy symbolikę białego orła w godle. Celem zajęć nie było tylko to, by poznać ich pochodzenie, symbolikę i znaczenie, ale przekazanie, że symbole narodowe są wyrazem czci i szacunku dla Ojczyzny. Stanowią też o tożsamości państwa, narodu i obywateli. Podkreślają jego charakter, należność i dumę. Dzieciaki chętnie uczestniczyły w zabawach związanych z tematem zajęć, układały puzzle oraz wykonały kolorowankę.

Turniej Bibliotek 2024Kolejna już edycja Turnieju Bibliotek za nami, a wczorajsza rywalizacja między miastami udowadnia, że Biblioteka - to miejsce na czasie, bo pod takim właśnie hasłem odbyła się tegoroczna impreza w sąsiednim mieście - Będzinie. Konkurencje były zróżnicowane i wymagały od uczestników wiedzy literackiej, regionalnej oraz wykorzystania sportowych umiejętności. W szranki stanęli reprezentanci klas drugich ze szkół podstawowych z okolicznych miast: Będzina, Dąbrowy Górniczej oraz Sosnowca. Były emocje, była rywalizacja, ale przede wszystkim była dobra zabawa - jak przystało na spotkanie trzech zaprzyjaźnionych bibliotek. Pierwsze miejsce wywalczyli reprezentanci Sosnowca, którzy wykazali się dużą wiedzą oraz sprawnością ruchową. Niewiele mniej punktów zdobyli przedstawiciele Będzina zajmując drugie miejsce na podium, a stawkę zamknęła Dąbrowa Górnicza, która również poradziła sobie znakomicie. Wszystko wskazuje na to, że następnym razem widzimy się w Sosnowcu!

Goście z Ukrainy w MediateceZ ogromną przyjemnością gościliśmy delegację z ukraińskiego miasta Sambor, od wczoraj miasta partnerskiego dla Sosnowca. Obie strony podpisały umowę, która zacieśnia dotychczasową współpracę, także kulturalną. W Samborze działa oddział Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, Dom Polski oraz Szkoła Języka Polskiego im. Jana Pawła II. Pan burmistrz Sambora, Jurij Hamar, wraz ze swoimi współpracownikami zwiedził Zagłębiowską Mediatekę. Liczymy, że w przyszłości uda nam się zrealizować wspólne projekty.