Wiosna w Filii nr 6Marzec to miesiąc pełen słońca, wiosennej energii i uśmiechniętych buzi dzieci, które wzięły udział w zajęciach zorganizowanych przez pracowników Filii nr 6 - Niwka. Razem z nami dzieci tropiły wiosnę, uczyły się tolerancji do drugiego człowieka oraz przekonały się, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Efektem naszych spotkań były jak zwykle cudowne prace plastyczne wykonane przez dzieciaki.

Marzec w Filii nr 5W marcu biblioteka na Walcowni wzięła udział w konkursie recytatorskim pt: "Wiosna, puka do drzwi", który odbył się w Prywatnej Szkole Podstawowej nr 1. Wiadomo, że gdy zaczyna się wiosna, przychodzi czas przygotowania do Świąt Wielkanocnych, dlatego też podczas spotkania z przedszkolakami z grupy Żabki i Biedronki (Przedszkole nr 14) rozmawialiśmy o zwyczajach wielkanocnych, były bajki, quizy i zagadki oraz kolorowe prace plastyczne. A już 27 marca 2023 o godz. 16:00 zapraszamy dzieci na warsztaty wielkanocne, które odbędą się w Filii nr 5  (ul. Maliny 39).

Grupa teatralna WARG w akcji!W tym tygodniu na spotkaniu bibliotecznej grupy teatralnej "WARG" w Filii nr 10 - Kazimierz Górniczy, nasi młodzi aktorzy wczuli się w role nie tylko aktora, ale i reżysera! To nie była prosta improwizacja, to była prawdziwa burza mózgów! Pomysły nie z tej ziemi, praca nad postacią, nieprzerwany improwizowany dialog sprawiły, iż z niczego powstała scena, z której nawet najbardziej wybredny reżyser byłby dumny. Gdzie indziej dane nam będzie zobaczyć sprawę rozwodową Maszy z Niedźwiedziem? A może reżyserię filmu akcji, gdy nic nie idzie po myśli z planem reżysera? Nigdzie! Tylko u nas na scenie!

Na Środulę marzec spieszyCzy znacie takie powiedzenie "Byle do wiosny"? Ogłaszamy uroczyście, że WIOSNA już nadeszła!!! Ale zanim to nastąpiło, to wiele ciekawych spotkań odbyło się w naszej bibliotece i zaprzyjaźnionych przedszkolach. Z maluchami z Przedszkola Miejskiego nr 52 szukaliśmy pierwszych oznak nadchodzącej Pani Wiosny. Wypatrywaliśmy jej w furze, karecie, łódce, na hulajnodze, a nawet w środkach komunikacji miejskiej... okazało się, że jak zwykle przyszła pieszo. Z okazji przypadającego 27 marca Międzynarodowego Dnia Teatru poznaliśmy również teatralny savoir vivre. Teraz już nasi milusińscy mogą bezpiecznie udać się na jakiś wspaniały spektakl.

Wróżkowa Poczta prężnie działa! W ostatnim głosowaniu we Wróżkowej Poczcie w Filii nr 19 prym wiedli nasi najmłodsi czytelnicy, czego efektem była miażdżąca przewaga książeczki "Kot Maruda'' nad innymi zgłoszonymi tytułami. Nasi milowiccy Czytelnicy już wkrótce będą mogli poznać przygody pewnego rudego kota, który zamiast bawić się wędką, wpatrywał się uparcie w ścianę. Oczywiście, ruszyła też kolejna runda zgłaszania tytułów do naszej zabawy - młodzież oddała już sporo głosów na najbardziej pożądane i poszukiwane przez siebie tytuły, ale zachęcamy do zgłaszania kolejnych pozycji. W końcu im więcej, tym lepiej, prawda? Pamiętajcie, zgłoszenia Wróżki przyjmują tym razem do 10 kwietnia - potem rusza kolejne głosowanie!

Regionalnie w Filii nr 19W ostatni poniedziałek, 20 marca 2023, spotkaliśmy się z klasą 8b Szkoły Podstawowej nr 12 w Milowicach na (tak nam się wydawało) ostatnim spotkaniu w naszym cyklu zajęć regionalnych. Tym razem lekcja poświęcona była Dietlom i postaciom sławnych sosnowiczan - Szpilmanowi, Kiepurze, Cyganowi, Białasowi... Nasza młodzież zauważyła jednak, że w prezentacji brakuje jednej ważnej postaci - mowa tu o Edwardzie Gierku. A że w zasadzie należałoby mu poświęcić osobną prezentację, to umówiliśmy się na kolejne - tym razem już "ostatnie-ostatnie" spotkanie w kwietniu.

Wernisaż wystawy M. Ziemniak w Filii nr 4Filia nr 4 - Sielec zaprasza na podróż sentymentalną śladami polskich dworków, kościółków, pięknych plenerów uwiecznionych na obrazach olejnych Magdaleny Ziemniak. Wernisaż wystawy pt. "Dworek polski" odbył się w piątek 17.03.2023 w Bibliotece przy ul. Zamkowej 9 w Sosnowcu. Na spotkanie przybył poeta z Będzina, Robert Kryczek, który przeczytał publiczności swoje wiersze poruszające tematy uniwersalne, takie jak Bóg, życie, miłość. Na zaproszenie Pani Ziemniak, przybyła też Alicja Kulik, wokalistka zespołu Swing Sisters z Dąbrowy Górniczej, która zaśpiewała kilka utworów. Wystawa będzie prezentowana w terminie 15.03-31.06.2023 w godzinach otwarcia biblioteki.

Jerzy Jarniewicz17 marca 2023 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki odbyło się kolejne wydarzenie 3. edycji Przestrzeni Słowa. W roli głównej wystąpił Jerzy Jarniewicz, znakomity poeta, tłumacz i eseista, laureat prestiżowej Literackiej Nagrody Nike 2022 za książkę Mondo cane (Biuro Literackie 2021). Spotkanie z pisarzem poprowadził Bartłomiej Majzel.    

Wizyta Pani WiosnyPrzedszkolaki pewnego marcowego dnia wybrały się na spacer w poszuukiwaniu wiosny. Znalały co prawda kilka przebiśniegów, zazielenionią trawkę, ale samej wiosny nie znalazły. Ale od czego są pomysły i kreatywność? No właśnie. W ten oto sposób Wiosna sama przyszła do przedszkolaków, konkretnie do grupy Jeże, Biedronki, Żaby i najmłodszej grupy Kaczuszki. Pięknie się przywitała, w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom przeczytała im bajeczkę pt. "Podróż na bocianie" Marii Konopnickiej, poczęstowała każdego cukierkiem, zajrzała nawet do Pani Dyrektor przedszkola z poczęstunkiem i uśmiechem. Dzieciom było miło i wesoło, bo odwiedziła ich pani Wiosna, a Wiośnie, że udało jej się rozweselić dzieciaki.

Młodzi aktorzy w akcjiPierwsze spotkanie naszej bibliotecznej grupy aktorskiej w Filii nr 10 - Kazimierz Górniczy, przyniosło wiele śmiechu, szalonych pomysłów i niedoścignionej kreatywności. Młodzi aktorzy nauczyli się podstaw improwizacji słownej i ruchowej. Na scenie pojawiały się nie tylko postaci z książek, filmów, i telewizji, ale także oryginalne postaci wymyślone przez młodych aktorów! Magda Gessler rzucająca rosołem w niedźwiedzia, to tylko malutki skrawek pomysłowości, którą wykazali się na scenie! Co przyniesie nasze kolejne spotkanie? Tego nie wie nikt! Ale na pewno będzie niesamowicie.

Przywołujemy wiosnęWiosna zbliża się wielkimi krokami, chodź w takie dni, jak dziś zastanawiamy się czy nie zagubiła się gdzieś za rogiem. Filia nr 13 - Maczki postanowiła wyjść jej na przeciw. Zapraszamy Czytelników do wypożyczania książek, szczególnie tych ze słowem wiosna w tytule oraz książek o tematyce ogrodniczej, leśnej, roślinnej. Na pewno wspólnymi siłami uda nam się tę wyczekiwaną wiosnę przywołać. Pomóżmy wiośnie do nas przyjść! Dodatkowo, na każdego aktywnego Czytelnika w dniach 15-22 marca 2023 czeka niespodzianka - nasiona kwiatów. Pierwsza młoda Czytelniczka, przy okazji wypożyczenia książki, już odebrała swoje nasionka.

Zapraszamy do biblioteki przy ul. Krakowskiej 26!

Spotkanie „Jaka jesteś kobieto?” Rada Seniorów Miasta Sosnowca zaprosiła we wtorek 14 marca 2023, do Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 w Sosnowcu, na spotkanie poetycko-muzyczne „Jaka jesteś kobieto?”. Swoją twórczość prezentowali seniorzy. Oprawa muzyczna: zespół wokalny „Co nam w duszy gra”, działający w Klubie Bakcyl przy Spółdzielni Mieszkaniowej "Hutnik".