ŚRODY W OGORODZIE PLAKAT ZMZapraszamy na czwarty sezon filmowych spotkań w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki, podczas których ciepłe, wakacyjne wieczory wypełnią obrazy, dźwięki i emocje najciekawszego światowego kina. Tak jak w poprzednich latach, wybraliśmy dla was zestaw wyjątkowych tytułów, które powstały w różnych miejscach, kulturach i językach – każdy z nich oferuje widzom unikalny, filmowy świat. W tym roku zobaczymy produkcje z takich krajów jak Korea Południowa, Hiszpania, Ukraina, Iran czy Dania. Zapraszamy do Ogrodu Zagłębiowskiej Mediateki przy ulicy Kościelnej 11 w sześć kolejnych śród lipca i sierpnia 2024 (od 17.07 do 21.08) o godzinie 18:00. Wstęp wolny. Ilość miejsc siedzących w Ogrodzie – ograniczona. Uwaga - w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych Organizator zastrzega sobie prawo do przeniesienia pokazu do Auli Zagłębiowskiej Mediateki.

SDL plakat główny13 maja 2024 roku rozpocznie się jubileuszowa, 20. edycja Sosnowieckich Dni Literatury, jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w regionie. Tym razem całość w dużej mierze poświęcona będzie wspomnieniom. 20 lat minęło jak jeden dzień! Jak wyglądała przeszłość? A jak będzie wyglądać przyszłość? Celem projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, jak co roku, jest skuteczna promocja czytelnictwa polskiej literatury najnowszej oraz zaproszenie wszystkich miłośników sztuki słowa do aktywnego udziału w szeroko rozumianej kulturze literackiej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

19 i 20 października 2023 roku zapraszamy do Sosnowca na Kongres „Metropolia Kultury”. W ramach tego bezpłatnego wydarzenia możecie wziąć udział w debatach, warsztatach, wykładach, zaangażować się w pracę w grupach projektowych. Nie zabraknie także licznych wydarzeń towarzyszących. Kongres „Metropolia Kultury” to spotkanie praktyków, działaczek, reprezentantów i reprezentantek instytucji, środowiska NGO i indywidualnych kulturalników i kulturalniczek, które stanowić będzie szansę na dzielenie się doświadczeniami, a także na konstruktywną krytykę i formułowanie postulatów – jak zmieniać sektor kultury na lepsze. Wydarzenie będzie dla sektora kultury platformą wymiany praktyk, szansą na pogłębienie wiedzy i umiejętności oraz możliwością nawiązania kontaktów i współpracy. MBP w Sosnowcu / Zagłębiowska Mediateka jest jednym ze współorganizatorów projektu. Udział w Kongresie jest bezpłatny, jednak należy się zarejestrować wybierając najbardziej interesujące punkty programu. Wszystkie szczegóły znajdują się na stronie Organizatorów: KLIK

kwadrans DEUTCHMANZapraszamy na kolejny odcinek „Kwadransa twarzą w twarz". Kogo tym razem gości prowadząca talk show? Odtwórczynię takich ról jak, Kitty Baxter w musicalu „Chicago”, Cruella de Moon w „101 dalmatyńczyków” czy Ellen w musicalu „Oklahoma”! To pierwsze duże role naszego gościa. Beata Deutschman - niezwykła kobieta, aktorka Teatru Zagłębia, a wcześniej Teatru Muzycznego w Gliwicach. Poza sceną teatralną bierze udział w akcjach i koncertach charytatywnych, czyta też podczas spacerów historycznych po Sosnowcu. Jest laureatką wielu nagród, między innymi Złotej Maski 2010 za najlepszą rolę kobiecą - Pani Smith w "Łysej śpiewaczce" w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

plantcrossing plakat ZMEfekty pierwszego etapu zazieleniania Zagłębiowskiej Mediateki, który wzbudził ogromne zainteresowanie wśród Czytelników z Sosnowca i okolic, przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. W dwa miesiące biblioteka wzbogaciła się o niemal 200 pięknych i zadbanych roślin – małych, dużych i ogromnych, paproci, filodendronów, sukulentów i wielu innych odmian i gatunków. W związku z tym, z przyjemnością wprowadzamy w życie drugi etap naszej „zielonej” akcji – plantcrossing, lub – jeśli wolicie – wymianę roślin i akcesoriów ogrodniczych.

Młodzi kreatywni plakat14 września 2023 wracają bardzo lubiane przez dzieciaki warsztaty „Młodzi kreatywni”. Tak jak w poprzednim sezonie, spotkania będą obywać się cyklicznie w każdy czwartek miesiąca w godz. 17.00–18.00, choć we wrześniu zaplanowano tylko dwa spotkania 14.09 i 21.09.

kindloteka plakat ZMAmazon STEM Kindloteka po raz kolejny zaprasza do wspólnego kodowania i programowania. Warsztaty programistyczno-robotyczne – prowadzone w kolorowej multimedialnej przestrzeni – nadal budzą spore zainteresowanie i emocje z Waszej strony. Zatem kontynuujemy zeszłoroczną formułę i od września ponownie proponujemy zapisy do dwóch grup zajęciowych – podstawowej oraz zaawansowanej. Zajęcia w grupie podstawowej są adresowane do dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z kodowaniem (sugerowany wiek 6-9 lat), a w grupie zaawansowanej do dzieci starszych i młodzieży - tych, którzy już nieraz tworzyli własne kody (sugerowany wiek 10-14 lat). Zapisy: Świat Nauki i Fantazji na poziomie I Zagłębiowskiej Mediateki, w godzinach otwarcia placówki (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 266 33 96).

03 kindloteka plakat ZMMultimedialna przygoda w Świecie Nauki i Fantazji w Zagłębiowskiej Mediatece trwa. W 2023 roku  Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu kontynuuje udostępnianie najnowszej części agendy multimedialnej jaką jest STEM Kindloteka. Z jej zasobów można korzystać indywidualnie lub zapisać dziecko na warsztaty - oczywiście – za darmo! Liczba miejsc ograniczona.

strefa kinomanaLubicie nasze Filmowe środy w Mediatece, a w sezonie letnim pokazy w Ogrodzie? Tak naprawdę, w Zagłębiowskiej Mediatece (ul. Kościelna 11 w Sosnowcu), możecie oglądać filmy codziennie i to podczas prywatnego pokazu! Wystarczy, że wstąpicie do Działu Multimediów (Poziom 0), wybierzecie film, a nasi bibliotekarze udostępnią Wam zaciszną Strefę Kinomana. Za darmo! Wśród naszych filmowych zbiorów znajdziecie zarówno filmową klasykę, największe kinowe hity ostatnich lat, a także coś dla koneserów i pasjonatów. Brzmi dobrze? Przyjdźcie już dziś i zapytajcie o Strefę Kinomana. Gorąco polecamy!