SDL plakat główny13 maja 2024 roku rozpocznie się jubileuszowa, 20. edycja Sosnowieckich Dni Literatury, jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w regionie. Tym razem całość w dużej mierze poświęcona będzie wspomnieniom. 20 lat minęło jak jeden dzień! Jak wyglądała przeszłość? A jak będzie wyglądać przyszłość? Celem projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, jak co roku, jest skuteczna promocja czytelnictwa polskiej literatury najnowszej oraz zaproszenie wszystkich miłośników sztuki słowa do aktywnego udziału w szeroko rozumianej kulturze literackiej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Tegoroczna edycja odbywa się, nieco przekornie, pod hasłem „Powrót do przyszłości”. Dlatego z jednej strony, chcemy zaprosić twórców, którzy byli już naszymi gośćmi w przeszłości i zobaczyć, jak się rozwinęli, zmienili, jak dojrzeli literacko, z drugiej zaś - tych, których jeszcze w Sosnowcu nigdy nie było, a którzy przez ostatnie 20 lat rozwinęli skrzydła i zaistnieli w literackim świecie, zdobywając uznanie zarówno czytelników, jak i krytyków literackich. 20. SDL będą edycją wyjątkową, pełną tego, co znane: spotkań autorskich (Grzegorz Piątek, Weronika Murek, Zbigniew Rokita, Maria Peszek), dyskusji (o Rosji Putina i wojnie w Ukrainie), interdyscyplinarnych działań dla każdej grupy wiekowej (Żywa Biblioteka, prelekcja regionalna, spektakl, zajęcia dla dzieci), ale przede wszystkim wspomnień - pracowników, czytelników, artystów i sympatyków SDL, tych, którzy przez ostatnie 20 lat stali się ważną częścią sosnowieckiego święta literatury.

Zapraszamy do uważnego śledzenia strony internetowej MBP: www.biblioteka.sosnowiec.pl i jej profilów w mediach społecznościowych. Szczegółowy program 20. Sosnowieckich Dni Literatury dostępny jest także na afiszach i w informatorach kolportowanych na terenie całego regionu.

im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu – Zagłębiowska Mediateka

zaprasza na

20. SOSNOWIECKIE DNI LITERATURY 2024
„Powrót do przyszłości”

P R O G R A M

„Sosnowiecka Ziemia obiecana”

14 maja, godz. 17.00

Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11

prelekcja Tomka Grząślewicza

„20 lat minęło jak jeden dzień”

Wystawa fotograficzna

Otwarcie wystawy – 14 maja, godz. 18.30

Pasaż i Galeria „Pod Świetlikiem” Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11

Wystawa potrwa do 25.06.2024

Żywa Biblioteka

16 maja, godz. 12.00–16.00

Ogród Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11

Gościni specjalna

MAJA WOLNY

16 maja, godz. 18.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11

Opowieść o wyprawie do Rosji Putina

Spektakl #PRZYBORA

Teatr Szczęście z Krakowa

19 maja, godz. 18.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11

Zajęcia dla dzieci

Dawniej i dziś

14 maja, godz. 11.00 – Świat Nauki i Fantazji – ul. Kościelna 11

ROZMOWY O KSIĄŻKACH:

MARIA PESZEK

13 maja, godz. 18.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11

promocja książki „Naku*wiam zen”

prowadzenie spotkania – Magdalena Boczkowska

Spotkanie będzie symultanicznie tłumaczone na polski język migowy (Irena Piecha)

Wstęp na spotkanie możliwy będzie tylko z bezpłatną wejściówką.

Po wejściówki (maksymalnie dwie na osobę) będzie się można zgłaszać do Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki (poziom I) od 29 kwietnia 2024, od godz. 17.00.

WERONIKA MUREK

15 maja godz. 18.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11

promocja książki „Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się”

prowadzenie spotkania – Magdalena Boczkowska

GRZEGORZ PIĄTEK

17 maja, godz. 18.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11

prowadzenie spotkania – Sylwia Góra

ZBIGNIEW ROKITA

20 maja, godz. 18.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11

promocja książki „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych”

prowadzenie spotkania – Klaudia Pluta

20. Sosnowieckie Dni Literatury powstają przy współudziale Pracowni Współtwórczej, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, Studenckiej Księgarni Językowej, Centrum Informacji Miejskiej UM w Sosnowcu, Fundacji Kultury Afront, Żywa Biblioteka Polska.

Honorowy patronat objęli: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński, Rektor UŚ w Katowicach Prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Patronat medialny przyjęli: Afront, Gazeta Uniwersytecka UŚ, Kurier Miejski, Śląsk, sosnowiec.pl, 41-200.pl, sosnowiec.pl, TVS.

Warto dodać, że w tym roku imprezę promuje oryginalny plakat Pawła Garwola, przygotowany specjalnie na jubileuszową edycję SDL.

01 znak podstawowy kolor biale tlo

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).