Zagłębiowski CzwartekZa nami kwietniowy Zagłębiowski Czwartek. Tym razem prof. Halina Rusek z Uniwersytetu Śląskiego przedstawiła niezwykle interesujące wyniki badań socjologicznych na temat poczucia tożsamości regionalnej młodych mieszkanek Zagłębia Dąbrowskiego. Na majowy Zagłębiowski Czwartek zapraszamy już 23 maja!

Utalentowany SeniorRada Seniorów Miasta Sosnowca oraz Zagłębiowska Mediateka miały zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy „Utalentowany Senior. Witaj wiosno!”. Na wystawie prezentowane są prace sosnowieckich seniorów z zakresu: malarstwa, fotografii, haftu krzyżykowego, diamentowego i rękodzieła wszelkiego rodzaju. Otwarcie wystawy odbyło się w czwartek 9 kwietnia 2024 w Galerii „Pod Świetlikiem” Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 w Sosnowcu. Oprawa muzyczna wernisażu: uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu pod kierunkiem Pana Grzegorza Kurowskiego. Wystawa organizowana jest pod honorowym patronatem Arkadiusza Chęcińskiego – Prezydenta Miasta Sosnowca.

Ekspozycja potrwa do 30 kwietnia 2024.

Kwietniowy Familijny Pokaz Filmowy za namiZa nami kolejny Familijny Pokaz Filmowy. W sobotę 6 kwietnia 2024 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki na dzieci i ich opiekunów czekała pełna przygód podróż na mityczną wyspę. W rolach głównych - zwariowany doktor i jego egzotyczni przyjaciele. Zabawa była jak zawsze wyśmienita.

Geniusze, wizjonerzy, szaleńcyMiejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza wszystkich stałych bywalców Filmowych śród w Mediatece oraz osoby, które dotąd nie miały okazji uczestniczyć w darmowych środowych seansach, na kolejne pokazy - wartych uwagi - filmowych perełek. W kwietniu, maju i czerwcu przyjrzymy się fascynującym postaciom balansującym na cienkiej granicy między geniuszem a szaleństwem, wizjonerstwem a obłędem, samodoskonaleniem a autodestrukcją. Wśród bohaterów przeglądu znajdą się zarówno postacie autentyczne, jak i fikcyjne. W repertuarze znajdą się filmy biograficzne, komedie, thrillery, science fiction. Na ekranie zagoszczą  m.in. Cillian Murphy, Robert Downey Jr., Matt Damon, Emily Blunt, Emma Stone, Kenneth Branagh, Russell Crowe, Jennifer Connelly. Wstęp wolny.

Kindloteka Czy banan i żelki przewodzą prąd? Czy da się zagrać na nosie kolegi? Tego można się było dowiedzieć na ostatnich zajęciach o tematyce prądu w Amazon Kindlotece STEM, na których spotkali się uczestnicy cotygodniowych zajęć z obu grup – podstawowej i zaawansowanej. Starsi uczniowie dzielnie tłumaczyli młodszym, co przewodzi prąd. A także, jak dzięki tej wiedzy oraz zestawowi Makey Makey, można stworzyć z ciastoliny i folii aluminiowej małe pianino lub klawiaturę do grania w gry komputerowe. To była naprawdę radosna godzina kodowania!

Wiosenny powiew miłości plakat ZMRada Seniorów Miasta Sosnowca oraz Zagłębiowska Mediateka, w czwartek 21 marca 2024 o godz. 17.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 w Sosnowcu, zorganizowały wieczór poetycko-muzyczny „Wiosenny powiew miłości”. W programie spotkania znalazły się: recytacja wierszy seniorów z Akademii Sosnowieckich Poetów oraz występ zespołu wokalnego „Co nam w duszy gra” działającego przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Hutnik” w Sosnowcu.