poczuj bluesa Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu miała zaszczyt zaprosić w dn. 29 lutego 2024 o godz. 18.00 do Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11 w Sosnowcu) na pokaz filmu dokumentalnego o muzyce bluesowej pt. „Poczuj Bluesa". Po seansie odbył się panel dyskusyjny - o kondycji i stanie „polskiego bluesa” rozmawiali zaproszeni goście - Rafał „Chiro” Chirowski, Bogdan Rumiak  i Michał Starzyński.

Zagłębiowski Czwartek i ŚrodulaZa nami drugi w tym roku Zagłębiowski Czwartek. Tym razem w podróż po Środuli - jednej z najciekawszych i najbardziej tajemniczych dzielnic Sosnowca - zabrał nas regionalista Adam Szydłowski. Kolejny Zagłębiowski Czwartek już 7 marca 2024, tym razem iście kobiecy! Szczegóły - KLIK.

WOŚP 2024Chcielibyśmy serdecznie pogratulować Zwycięzcom naszych aukcji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Pan Piotr W. już niedługo spędzi Noc w Zagłębiowskiej Mediatece, a przywilejami właściciela Złotej Karty Bibliotecznej będzie cieszył się Pan Dariusz K. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie! Razem możemy więcej! Dziękujemy również tym, którzy wzięli udział w naszych licytacjach i wszystkim, którzy w tym roku grali razem z WOŚP. Gramy do końca świata i jeden dzień dłużej!

IMG 20240219 183249Kolejne warsztaty z cyklu Edukacja globalna dla najmłodszych już za nami. Tym razem zajęcia rozpoczęliśmy bajką w formie teatrzyku kamishibai pt.”Opowieści z zielonego parku”. Bajka stanowiła wstęp do zajęć na temat lasów i ich ochrony. Okazją do poruszenia tego tematu był Międzynarodowy Dzień Lasów, który przypada 21 marca. Zarówno młodsi, jak i trochę starsi uczestnicy warsztatów, wysłuchali prezentacji o lesie, jego mieszkańcach oraz problemach. Finałem zajęć było wykonanie pracy plastycznej, ręcznie szytych, leśnych skrzatów. Kolejne zajęcia odbędą się w marcu i będą dotyczyły dostępu do wody pitnej. Szczegóły już wrótce!

 

 

 

 

 

 

 

Dzielimy się książkąAleż my lubimy dawać książkom drugie, a może i trzecie życie! Nie robimy tego jednak sami. Mamy niezawodnych wspólników :) Dzięki książkom pozyskanym od Was, nasi mili Czytelnicy, Zagłębiowska Mediateka wspiera polskich czytelników na Białorusi. Zebrane przez nas książki trafią do Centrum Polonijnego w  Mińsku – miejsca spotkań i edukacji –  które tworzy bibliotekę dostępną dla wszystkich. Warto dodać, że inicjatorem i dobrym duchem akcji jest Artur Zygmuntowicz, społecznik i autor m. in. książki „Białoruś imperium kontrastów”, którą serdecznie polecamy. „Białoruś imperium kontrastów” – jak podaje portal lubimyczytac.pl  – to książka wymykająca się definicjom. Jest jednocześnie reportażem, publikacją podróżniczą i zbiorem zabawnych anegdot oraz błyskotliwych obserwacji socjologicznych.

IMG 20240212 180422Lutowe warsztaty „Kreatywny Senior” już za nami. Tym razem spotkaniu towarzyszyła prelekcja na temat znaczenia oleju palmowego. W pierwszej części warsztatów, Panie wysłuchały prezentacji dotyczącej znaczenia lasów tropikalnych oraz żyjących w nim, zagrożonych wyginięciem  orangutanów. Nie zabrakło również dyskusji na temat wykorzystania i szkodliwości oleju palmowego. Finałem spotkania było wykonanie lasów w słoikach. Powstały mniejsze i większe kompozycje, cieszące oko i serce. Na kolejne warsztaty zapraszamy w marcu.