Jim Morrison3 lipca 2024, w rocznicę śmierci Jima Morrisona, charyzmatycznego wokalisty zespołu The Doors, w Auli Zagłębiowskiej Mediateki odbył się specjalny pokaz filmu Olivera Stone'a poprzedzony prelekcją na temat twórczości Morrisona. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa, którą w Pasażu Mediateki można oglądać jeszcze do 7 września 2024, do czego gorąco zachęcamy.

Magdalena Bigaj Pracownia Współtwórcza i Zagłębiowska Mediateka 24 maja 2024 zainaugurowały cykl czterech spotkań pod wspólną nazwą "Czytać, pisać, uważać - literatura w dobie ekranów", realizowanych dzięki dofinansowaniu z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwszą gościnią była Magdalena Bigaj - autorka książki "Wychowanie przy ekranie. Jak przygotować dziecko do życia w sieci?", a także założycielka i prezeska Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, medioznawczyni, badaczka i działaczka społeczna. W czasie rozmowy przekonywała o konieczności wprowadzenia higieny cyfrowej i profilaktyki e-uzależnień. W burzliwej dyskusji z publicznością dominowała natomiast tematyka wpływu nowych technologii na społeczeństwo.

Literacki Spacer Sensoryczny19 czerwca 2024 po raz pierwszy w historii zabraliśmy naszych czytelników na Literacki Spacer Sensoryczny po budynku Mediateki! Wydarzenie było pokłosiem warsztatów prowadzonych u nas przez Annę Cieplak w ramach projektu realizowanego przez Pracownię Współtwórczą. Swoje teksty przeczytali debiutanci: Ruta Brodzik, Aleksandra Dudek, Roch J. Marsiewicz, Szymon PL, Agnieszka Makola-Szczepańska i Weronika Górska. Dołączyła do nich grupa już uznanych pisarzy i pisarek, byli z nami: Zbigniew Rokita, Wojciech Brzoska, Sylwia Jaworska, Paweł Lekszycki, Małgorzata Wandasiewicz i Marzena Orczyk. W słuchaniu tekstów pomagały różnorakie sensoryczne bodźce, które nie raz i nie dwa zaskoczyły Spacerowiczów :-)

STEM-owe godziny w dla Małych i DużychW dniu 18 czerwca 2024, mieliśmy przyjemność przeprowadzić "STEM-owe godziny w Mediatece dla Małych i Dużych" dofinansowane przez Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog w ramach konkursu „Lokalne inicjatywy edukacyjne”. W trakcie wydarzenia młodzi uczestnicy wraz z opiekunami mieli szansę poznać w atmosferze swobodnej zabawy świat kodowania i STEM-owych działań.

pszczołyKto tworzy pszczelą rodzinę? Jakie kolory widzą pszczoły? I czy potrafią tańczyć? W ostatni piątek (14.06.2024) podczas przedwakacyjnych zajęć edukacyjnych w naszym Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki, z bliska przyjrzeliśmy się życiu tych fascynujących owadów.

Zagłębiowski Czwartek Za nami ostatni w tym sezonie Zagłębiowski Czwartek. Tym razem, nieco przewrotnie, rozmawialiśmy o Śląsku. Naszym gościem był dr Dariusz Zalega, autor książek "Śląsk zbuntowany" i "Chachary. Ludowa historia Górnego Śląskiego". Rozmowę z nim moderowała Klaudia Pluta. A Zagłębiowskie Czwartki wracają już we wrześniu!