9sjt slider fb9. edycja Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej trwa! Projekt ten od ośmiu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i dużą frekwencją wśród mieszkańców regionu. Impreza organizowana przez Zagłębiowską Mediatekę ma na celu przyciągnięcie miłośników teatru i literatury, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zapraszamy do zwiedzania naszej wirtualnej galerii dokumentującej przebieg imprezy.

Wykład Anny Makarskiej Za nami pierwszy w nowym sezonie Zagłębiowski Czwartek! Anna Makarska, historyczka z Pałacu Schoena - Muzeum w Sosnowcu, przedstawiła sylwetki kilku mniej znanych mieszkańców Sosnowca pochodzenia żydowskiego, którzy odegrali znaczącą rolę w rozwoju miasta. Kolejne spotkanie już 12 października 2023, zapraszamy!

100 lat z Szymborską 19 września 2023 Zagłębiowska Mediateka oraz Fundacja Nie Będziesz Szła Sama miały zaszczyt zaprosić do Auli Zagłębiowskiej Mediateki, na wyjątkowe spotkanie z twórczością Wisławy Szymborskiej, inaugurujące II edycję Spotkań OKOŁOliterackich. Wydarzenie miało charakter prezentacji twórczości noblistki, której wiersze odczytane zostały przez cenioną anglistkę Agnieszkę Głowacką, wieloletnią dyrektorkę szkoły językowej oraz byłego sekretarza poetki oraz prezesa Fundacji Wisławy Szymborskiej, Michała Rusinka.

IMG 20230915 180623Pierwsze po wakacjach  spotkanie „Kreatywnego Seniora” już za nami.  Tym razem Panie uczestniczące w warsztatach wykonały jesienne wianki. Do ich wykonania posłużyły iglaste gałązki, szyszki oraz materiałowe dynie. Każda z uczestniczek wykonała niepowtarzalny i oryginalny wianek, ozdabiając go według własnego uznania.  Dzięki temu powstały piękne jesienne dekoracje. Następne spotkanie „Kreatywnego Seniora” odbędzie się w październiku. Szczegóły już wkrótce.

 

 

 

 

 

 

 

 

Inspirujące kobietyMiejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu oraz Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej serdecznie zapraszają do Galerii Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 w Sosnowcu, do zwiedzania wystawy prac fotograficznych uczniów dąbrowskiego „Plastyka” pt. „Inspirujące kobiety”. Ekspozycja będzie udostępniana do 30 listopada 2023. Wernisaż z udziałem Twórczyń, a także Dyrekcji, Pedagogów i Uczniów dąbrowskiego "Plastyka" odbył się 14 września 2023.

DSC00343W ostatnią wakacyjną niedzielę nasza biblioteka uczestniczyła w X Rodzinnym Pikniku Seniora w Gliwicach. Dzięki zaproszeniu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach pojawiliśmy się tam z naszymi festynowymi propozycjami. Każdy kto odwiedził nasze stoisko, mógł wykonać ciekawą pracę plastyczną oraz wziąć udział w zabawie, w której nagrodami były biblioteczne gadżety. Wiele osób, zarówno młodszych jak i starszych, wykonało wspólnie z nami koralikowe bransoletki, szyszkowe sowy oraz kolorowe wiatraczki. Uczestnicy pikniku chętnie odpowiadali również na przygotowane przez nas literackie pytania. Na tych najlepszych czekały nagrody. W całym wydarzeniu uczestniczyło wiele instytucji z terenu Gliwic oraz miast sąsiedzkich. Na osoby odwiedzające w tym dniu Park Chopina w Gliwicach czekało więc wiele atrakcji, były koncerty, występy artystyczne oraz uroczysty przemarsz seniorów ulicami miasta, aż do samego parku.