Drodzy Czytelnicy, uprzejmie informujemy, że Filia nr 19 - Milowice (ul. K.K. Baczyńskiego 12), od poniedziałku 15 kwietnia 2024 będzie czynna po zakończonym skontrum (inwentaryzacja zbiorów). Serdecznie zapraszamy!

Drodzy Czytelnicy, zgodnie z Zarządzeniami nr 9/2024, nr 10/2024 i nr 15/2024, Dyrektora MBP w Sosnowcu informujemy o zmianie godzin funkcjonowania części placówek w okresie "majówkowym". Szczegóły poniżej.

Konkurs recytatorski pszczołyZapraszamy uczniów szkół podstawowych z terenu Sosnowca do udziału w konkursie recytatorskim „M(i)odne wierszowanie”, organizowanym z okazji obchodów Światowego Dnia Pszczoły. Odbędzie się on w dniu 21 maja 2024 r. o godzinie 10.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11, poziom 0). W tym dniu każdy z uczestników recytuje jeden, dowolnie wybrany wiersz o tematyce wiosennej. Mile widziane i dodatkowo punktowane będą wiersze z motywem pszczół. Konkurs odbędzie się w trzech kategoriach wiekowych. Zgłoszenia uczestników dokonuje nauczyciel, wybierając maksymalnie 2 uczniów z każdej kategorii wiekowej. Dokonuje tego, dostarczając kartę zgłoszenia nauczyciela oraz uczestnika konkursu do siedziby Zagłębiowskiej Mediateki lub mailowo w terminie 15 kwietnia – 10 maja 2024 r. Szczegóły oraz karty zgłoszenia dostępne w regulaminie konkursu.

MBP w Sosnowcu ponownie może się pochwalić ogromnym sukcesem. Zgłoszone do konkursów grantowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekty: „20. Sosnowieckie Dni Literatury”, „Jestem EKO z BIBLIOTEKĄ - lato 2024", 4. edycja "Festiwalu Przestrzeń Słowa" oraz "10. Sosnowiecka Jesień Teatralna - 10 teatrów na 10-lecie", otrzymały dofinansowania opiewające na niebagatelne kwoty: 31 780 zł, 37 500 zł, 43 700 zł, 37 436 zł. Dzięki otrzymanym dofinansowaniom, w maju odbędzie się jubileuszowa - dwudziesta! - edycja imprezy poświęconej polskiej literaturze. W wakacje Biblioteka zorganizuje kolejną niezwykle bogatą programowo akcję letnią dla dzieci i młodzieży. Tym razem tematyka akcji krążyć będzie wokół ekologii. W październiku po raz czwarty Zagłębiowska Mediateka będzie gospodarzem międzynarodowego festiwalu literacko-muzycznego, a w listopadzie ponownie przeniesiemy się w świat teatru, organizując liczne koncerty, spektakle, konkursy i spotkania z ciekawymi ludźmi.

Zagłębiowska Mediateka poszukuje pracownika na stanowisko młodszego bibliotekarza/bibliotekarza. Praca już od maja 2024! Poniżej przedstawiamy pełną ofertę.

Z przyjemnością informujemy, że konkurs ekologiczny dla dzieci „Strażnik ochrony przyrody” oraz konkurs dla dorosłych „Szpital chorych sprzętów” zostały zakończone, a laureaci wybrani. Dzieci stworzyły kilka interesujących prac, z których została wybrana jedna, zasługująca na szczególne wyróżnienie. Dorośli również bardzo zaangażowali się w tworzenie prac i nadawanie przedmiotom drugiego życia. Dzięki temu z niepotrzebnych już rzeczy powstały przedmioty użytkowe oraz dekoracyjne. W tym konkursie zostały przyznane nagrody za zajęcie pierwszego, drugiego oraz trzeciego miejsca. Uczestnikom obu konkursów dziękujemy za zaangażowanie, a laureatom gratulujemy wygranej. Poniżej prezentujemy wyniki konkursowe.