Wykład dr Marii MisztalMiejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu miała zaszczyt zaprosić we wtorek 10 października 2023 do Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11 w Sosnowcu) na wykład dr Marii Misztal - dr nauk humanistycznych Uniwersytetu Opolskiego, autorki licznych artykułów dotyczących II wojny światowej w Zagłębiu Dąbrowskim. Wykład towarzyszył wystawie plenerowej „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata z Sosnowca. Pomoc udzielona ludności żydowskiej w okresie drugiej wojny światowej" przygotowanej przez Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki. Wystawa prezentowana jest od 21 września 2023 na ogrodzeniu stadionu KKS Czarni Sosnowiec przy al. Józefa Mireckiego.

 Wykład dr Marii Misztal  Wykład dr Marii Misztal  Wykład dr Marii Misztal  Wykład dr Marii Misztal
 Wykład dr Marii Misztal    

Czas wojny to niewyobrażalne zagrożenie, balansowanie na granicy życia i śmierci. Sprawiedliwi zasługują na pamięć i szacunek, ponieważ - jak mawiał profesor Jacek Lociak: „Ci, którzy odważyli się pomagać Żydom, narażając życie swoje i swoich bliskich, potrafili trzymać rękę w płomieniu i nie cofnąć jej”. Heroizm, którym się wykazali, uczynił z nich bohaterów. Nie każdy jest w stanie poświęcić życie swoich najbliższych, aby uratować innych. Należy zachować pamięć o ludziach, którzy otrzymali tytuł Sprawiedliwych, gdyż postąpili zgodnie ze swoim sumieniem, według dewizy, że człowiek jest najważniejszy.

Prezentowane historie pokazują, że nawet w najgorszej sytuacji można zachować człowieczeństwo.

 

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).