Artystycznie i sensualnie w Filii nr 15W naszej filii odbyły się kolejne warsztaty z cyklu Mały Artysta, na których dzieci "zmierzyły" się ze smokami oraz Rysowanie przy kawie, gdzie uczestnicy uczą się rysunku poprzez studium martwej natury. W ramach Zagórskiej Senioriady odbyło się spotkanie "Aromatyczny masaż dłoni. Codzienny relaks i pielęgnacja" prowadzone przez edukatora aromaterapii - Ewę Bul @ naturalnaprzewodniczka

Wystawa akwareli Filia nr 2 – Rudna IV serdecznie zaprasza do oglądania wystawy akwareli autorstwa Lucyny Kaczmarskiej „Świat malują mi akwarele”. Lucyna Kaczmarska – farmaceutka, która całe życie kocha i uczy się kochać jeszcze mocniej naturę. Od zawsze wydawało jej się, że powinna mieszkać w Kazimierzu Dolnym. Nie zastanawiając się długo, przyciągnęła kroplę Kazimierza do siebie, chwytając za pędzel. Wystawę można oglądać w Filii nr 2 - Rudna IV, ul. Gospodarcza 32 w Sosnowcu w terminie 3 lipca – 7 września 2024 r w godzinach otwarcia placówki.

Początek lata w Filii nr 1"Bardzo lubię czerwiec, A najbardziej za to, Że to właśnie w czerwcu, Zaczyna się lato (...)". Te piękne słowa obrazują wszystko, co w czerwcu działo się w naszej bibliotece i w okolicznych przedszkolach, do których jak zwykle dotarła niezawodna Pani Iwonka! No bo o czym można rozmawiać w czerwcu? Oczywiście o lecie, wakacjach, odwiedzaniu ciekawych miejsc i co bardzo ważne O BEZPIECZEŃSTWIE! Okazuje się, że wiedza przedszkolaków jest imponująca i wszystkim szykują się super wakacje! Do zobaczenia we wrześniu!

Jak sobie pomócW czerwcu w Filii nr 17 odbyło się spotkanie otwarte poświęcone szeroko rozumianemu tematowi zdrowia. Edukacja zdrowotna jest ważna i potrzebna. Jednym ze sposobów dostarczenia społeczności lokalnej - rzetelnej i aktualnej wiedzy na temat zdrowia i zdrowego stylu życia - jest promowanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz naturalnych metod terapii wielu chorób. Odbywa się to poprzez spotkania z doświadczonymi ludźmi. Właśnie taka możliwość pojawiła się dla czytelników filii, którzy skorzystali ze spotkania i czerpali wiedzę z prelekcji mgr Aleksandry Molendowskiej. Mieli także możliwość dokonania bezpłatnej analizy składu ciała.

Czerwiec w Filii nr 6Czerwiec w Filii nr 6 - Niwka to przede wszystkim spotkania z dziećmi i młodzieżą. Na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 29 nasza placówka miała przyjemność wziąć udział w festynie rodzinnym pod hasłem „W oczekiwaniu na lato”. Przedszkole Miejskie nr 20 przygotowało niezwykły spektakl „Zaczarowanym pociągiem w świat bajek”, które miałyśmy przyjemność obejrzeć. Oczywiście nie mogło obejść się bez spotkań z naszymi zaprzyjaźnionymi przedszkolakami, dla których przygotowałyśmy atrakcyjne zajęcia. Natomiast uczniowie kl VIIA Szkoły Podstawowej nr 29 wzięli udział w lekcji bibliotecznej przybliżającej im zasady korzystania z e-katalogu i zapoznali się z bogatą ofertą kulturalną MBP w Sosnowcu. Na koniec pozostaje nam tylko życzyć wszystkim udanego wypoczynku i zaprosić na wakacyjne zajęcia w Filii nr 6.

Czerwcowe atrakcjeW czerwcu gościła w naszej placówce klasa Ia na zajęciach poświęconych bezpiecznym wakacjom. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy - co zabrać ze sobą na wakacyjne podróże, jak bezpiecznie spędzać wypoczynek w górach, nad morzem czy u babci na wsi, a także co zrobić w sytuacjach zagrożenia czy zagubienia się w tłumie. Grupa była u nas po raz pierwszy, dlatego nie mogło zabraknąć zwiedzania bibliotecznych labiryntów z książkami oraz upominków w formie kolorowanki. Odwiedziłyśmy zaprzyjaźnione Przedszkola Miejskie nr 38 oraz nr 59 by zabawnymi bajkami umilić maluchom pobyt w Przedszkolu. Nasi czytelnicy - mali i duzi - mogli podziwiać kolorowe i starannie wykonane prace klasy Ic  ze Szkoły Podstawowej nr 9, którzy przygotowali wystawkę „Nasze kochane dinozaury”.

Czerwiec w Filii nr 10W czerwcu Filia nr 10 w Kazimierzu przyłączyła się do Międzynarodowej Akcji Czytanie na Polanie. Razem z PAL Kazimierz i Szkołą Podstawową nr 32 w Sosnowcu zorganizowaliśmy akcję plenerowego czytania w parku im. Jacka Kuronia. Co prawda pogoda zmusiła nas do schronienia się w ogrodowej altanie, ale nie przeszkodziło nam to w świetnej zabawie. Dzieci z klas pierwszej i trzeciej obejrzały teatrzyk kamishibai o tematyce ekologicznej pod tytułem „Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka". Uczniowie tworzyli ilustracje zainspirowane teatralną opowieścią, rozwiązywali eko rebusy, oglądali przyrodnicze książki oraz czytali przyniesione przez siebie fragmenty ulubionych lektur. Zabawiliśmy się także w dopasowywanie rekwizytów do bajek, postaci i książkowych historii. Było sporo śmiechu, zdrowej rywalizacji i wrażeń. Mamy nadzieję, że za rok, kolejny raz weźmiemy udział w tej wyjątkowej akcji promującej czytelnictwo.

Czerwiec w BibliosferzeCzerwcowe zajęcia w Bibliosferze zdominował tata. Po Dniu Mamy i Dniu Dziecka, przyszedł czas na kolejne święto. Z opowieści przedszkolaków wynika, że coraz więcej tatusiów gotuje i robi zakupy. Jeżyki z Przedszkola nr 54 opowiadały o tym, jak tatusiowie spędzają czas wolny z dziećmi i jak pomagają mamie w domu. Przedszkolaki z Przedszkola Bajkowo i Sportowo zastanawiały się, co tata może zrobić tylko dla siebie i jak jeszcze inaczej może spędzić czas z rodziną. Wielu tatusiów okazało się świetnymi majsterkowiczami i mechanikami. Dzieci przygotowały dla swoich tatusiów kolorowe rysunki zamiast tradycyjnych laurek. Ale to nie wszystko...

Wróżkowanie„Wróżkowanie" to historia pewnego lata w wypełnionym magicznym pyłkiem lesie - to sceny, których nigdy nie było dane oglądać śmiertelnikom. To wspomnienia uchwycone w locie i przyprószone nieskrępowaną radością lata w pełni. Zapraszam do zanurzenia się w akwarelowym świecie czarów i beztroski, spędźmy to lato razem w krainie wróżek. Razem obejrzymy cuda ukryte w koronach drzew i na dnie jeziora, doświadczymy wieczornego pikniku na łące i spaceru ze świetlikami o zmierzchu. Poznamy magiczne stworzenia, i będziemy kąpać się w blasku gwiazd. Magiczny, leśny zagajnik otworzy swoje podwoje już 19 czerwca :)" Marta Paśnik. Tak zareklamowała swoją wystawę w e-mailu skierowanym do nas Artystka i trzeba przyznać, że to było naprawdę magiczne popołudnie. Spełniło się każde napisane słowo. Artystce dziękujemy za możliwość obejrzenia jej wyjątkowych obrazów. Dziękujemy za liczne przybycie i zapraszamy do magicznej krainy wróżek, które zagościły w naszej Oazie Kultury i będą tam do 20 lipca 2024. Organizatorem wystawy jest Filia nr 15 - Mec przy ul. S. Kisielewskiego 9a.

Filia nr 4 - SielecW czerwcu odwiedziliśmy zaprzyjaźnione przedszkola, by spotkać się w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Pani bibliotekarka zabrała ze sobą nie jedną książkę, nawet nie dwie, ale całą torbę najciekawszych bajeczek dla najmłodszych, by dzieci samodzielnie zdecydowały, którą z nich będziemy czytać. Najwięcej głosów zdobyła historia pewnego wilka, który… wypadł z książki. Czytaliśmy również o przygodach świnki Peppy, roztrzepanej sprzątaczki oraz dwóch wiewiórek, które nie chciały się dzielić… Te oraz wiele innych książeczek możecie wypożyczyć w naszej Filii nr 4 przy ul. Zamkowej 9, do czego serdecznie zachęcamy.

„Najpiękniejsza ilustracja do książki”17.06.2024 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu - Filii nr 20, odbyła się gala finałowa Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego Szkół Podstawowych: „Najpiękniejsza ilustracja do książki”. Uczestnicy wraz z opiekunami mogli zobaczyć na wystawie wszystkie nadesłane prace konkursowe. W miłej atmosferze przy słodkim poczęstunku zostały rozdane nagrody i dyplomy za poszczególne miejsca. Nagrody otrzymali:

Bajkowy spektakl w PM nr 2012 czerwca 2024, w zaprzyjaźnionym Przedszkolu Miejskim nr 20, odbył się niezwykły spektakl „Zaczarowanym pociągiem w świat bajek”. Dlaczego niezwykły? Gdyż aktorami byli Rodzice, Nauczyciele, oraz Personel Przedszkola. Duże wrażenie zrobiły dzieci występujące na scenie, które brawurowo wykonały największe bajkowe hity muzyczne. Filia nr 6 - Niwka serdecznie dziękuje za zaproszenie i gratuluje wszystkim tak znakomitych występów.