SKORZYSTAJ Z OFERTY KULTURALNEJ MIASTA SOSNOWCA:
Pierwsza połowa maja upłynęła nam pod hasłem "Moja, Twoja, Nasza Biblioteka", ale relację ze spotkań w ramach Tygodnia Bibliotek już widzieliście. Kolejne dni, to spotkania z przedszkolakami, które dowiedziały się między innymi czyim domem jest łąka. Na wspomniane zajęcia przyfrunęło do nas piętnaście Biedronek, bibliotekę opuściło ich już trzydzieści😁. Jeśli prześledzicie naszą galerię będziecie wiedzieć dlaczego. Niezastąpiona Pani Iwonka odwiedziła również zaprzyjaźnione przedszkola, gdzie czytała milusińskim przygodę Martynki, związaną z Dniem Mamy. Dzieciaki odwdzięczyły się za to pięknymi tańcami i piosenkami, które przygotowały dla najważniejszej osoby na świecie, która co roku - 26 maja, obchodzi swoje święto. Kolejne wizyty i spotkania już w czerwcu!
W Filii nr 15 - Mec odbyły się kolejne artystyczne spotkania z cyklu "Mały artysta" oraz "Rysowanie przy kawie". Tym razem, zarówno dzieci, jak i dorośli uczestnicy, rysowali kwiaty. Ponadto odwiedziliśmy także dzieci w prywatnym przedszkolu Akademia Pana Kleksa. Dwie grupy przedszkolaków - Delfinki i Cyferki - uczestniczyły w pogadance na temat Dnia Ojca i wysłuchały bajeczki pt. "Tata Oli już nie chce być dorosły". Na zakończenie spotkania dzieci wykonały laurki dla taty.
W ubiegłym miesiącu Biblioteka Młodzieżowa zorganizowała dla młodych czytelników szereg atrakcyjnych zajęć, które przeprowadzone zostały w bibliotece oraz na terenie zaprzyjaźnionych placówek opiekuńczo-edukacyjnych. Majowe spotkania skupione były głównie wokół Tygodnia Bibliotek i obchodów Dnia Matki. W trakcie zajęć młodzi miłośnicy literatury oglądali barwną prezentację multimedialną pt. „Z biblioteką za pan brat”, rozwiązywali bajkowe łamigłówki i poznawali tajemnice codziennej pracy bibliotekarzy. Na zajęciach nie zabrakło również warsztatów plastycznych i konkursów ilustracyjnych, które sprawiły dzieciom wiele radości.
"Idzie Grześ przez wieś, worek piasku niesie...". Jak wiele emocji może wyrazić jeden wierszyk dla dzieci? Odpowiedź może was zaskoczyć! Można nim przekazać wszystko, jeżeli wyobraźnia działa na pełnych obrotach! W maju przekonała się o tym nasza nieustraszona biblioteczna grupa aktorska "WARG". Nasi młodzi aktorzy posługując się tekstem tuwimowskiego wiersza, stanęli przed nie lada zadaniem, bo trudno jest przekazać publice emocje strachu lub smutku mówiąc tylko "Idzie Grześ przez wieś". Kulminacją naszych zadań były pojedynki na miecze świetlne, gdzie aktorzy łączyli prostą choreografię sceniczną z tekstem mówionym, każdy pojedynek, mimo tego, że choreografia i wymawiane słowa były identyczne, różnił się szczegółami, które mimo swojej subtelności nadawały im niepowtarzalnego błysku, którego nie odtworzy nikt inny.
26 maja 2023 odbył się Maczkowski Festyn Rodzinny. Pogoda nam dopisała. Bawiliśmy się przy animacjach przygotowanych przez grupę PASSIONIS. Dzieciaki mogły wykonać laurki, bransoletki oraz zakładki do książki na Dzień Mamy. Młodzież i dorośli z chęcią uczestniczyli w bookcrossingu. Był grill, wata cukrowa, popcorn i wiele innych atrakcji. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie.
W maju dużo działo się w Filii nr 11 w Ostrowach Górniczych. Odbyło się kilka spotkań z przedszkolakami z Przedszkola nr 31, jak również z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Sosnowcu. Spotkania wiązały się z różnymi wydarzeniami, takimi jak: Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, Dzień Strażaka, Sosnowieckie Dni Literatury oraz Dzień Matki połączony z akcją Cała Polska czyta dzieciom. Przedstawiamy na zdjęciach wspomnienia z tych wydarzeń. Były to ciekawe spotkania, przeplatanie informacjami, pracą twórczą, dyskusjami z dziećmi, które chętnie dzieliły się swoją wiedzą. Były pozytywne emocje, radość i fajna zabawa.
Filia nr 5 - Walcownia zaprosiła dzieci do wzięcia udziału w wyjątkowym spotkaniu. 4 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Strażaka, a ponieważ służby te mają zawsze ręce pełne pracy, spotkanie odbyło się trochę później. Gośćmi specjalnymi byli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Sosnowiec - Porąbka. W czasie spotkania strażacy zaprezentowali dzieciom sprzęt ratowniczy, dodatkowe wyposażenie specjalistyczne oraz ubrania i sprzęt ochrony osobistej. Odwiedziny były również okazją do pogadanki na temat bezpieczeńtwa. Na koniec odwiedzin dzieci zaśpiewały piosenkę i wręczyły własnoręcznie wykonane laurki oraz podziękowania za tudną pracę :)
We wtorek 23 maja 2023 o godz. 17.00 w Filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu (ul. Kalinowa), odbył się koncert wiosenny Michaela Oswolda "Z wiersza powstałe...". Od lat artyści wykorzystują wiersze poetów do tworzenia piosenek. Wszyscy pamiętamy energetyczne wykonanie wiersza Wisławy Szymborskiej "Nic dwa razy się nie zdarza" przez Korę. Zespół Pustki na tyle chętnie sięgał po wiersze polskich poetów, że w końcu nagrał płytę „Kalambury”. Członkowie zespołu Pogodno postanowili odczarować twórczość Edwarda Stachury, śpiewaną chętnie przy ognisku i tak powstała płyta „Sted”. Ciekawie również brzmi "Wielka improwizacja" Adama Mickiewicza w wykonaniu rapera Peji. A skoro moda na teksty poetyckie w aranżacji rockowej czy popowej nie przemija, to sosnowiecki artysta Michael Oswold podjął wyzwanie i właśnie wiersze były bohaterami kolejnego koncertu w Bibliosferze.
19 maja 2023 w Filii nr 2 odbył się wernisaż wystawy Elżbiety Jach „Kobiece inspiracje”. Artystka to kobieta wielu talentów. To seniorka, która nie siedzi na kanapie z pilotem w ręku, ale oddaje się licznym pasjom. Może być ona inspiracją dla wielu osób, które twierdzą, że na emeryturze człowiek się nudzi. Podczas wernisażu Pani Ela opowiadała o swoich obrazach, odpowiadała na liczne pytania dotyczące sztuki. Było dużo ciekawych anegdot, śmiechu i pozytywnej energii. Wśród licznych prac zgromadzonych na wystawie znajdziemy pejzaże, martwą naturę oraz portrety. Wystawę można oglądać do 17 czerwca 2023 roku w godzinach otwarcia placówki (ul. Gospodarcza 32).
20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczoły. Jak ważne dla człowieka są te pracowite owady - dowiedziały się dzieci z Przedszkola Bajkowo i Sportowo oraz Kotki z Przedszkola nr 54. Podczas zajęć w ogrodzie przedszkolaki szukały kwiatów i pszczół, zapowiedziały też, że poproszą rodziców i dziadków o rzadsze koszenie trawy na działkach i w ogrodach, by pszczoły nie musiały daleko latać po nektar. Kotki poznały też pracę pszczelarza i oglądały jak różne mogą być pszczele domki czyli ule. Na zajęciach w Bibliosferze nie zabrakło tańców - przedszkolaki zaklinały deszcz i prosiły o słońce i kwietne łąki dla pszczół.
Światowy Dzień Pszczół obchodzony 20 maja zainspirował nas do przeprowadzenia warsztatów literacko-plastycznych dla dzieci z Przedszkola nr 20. Ciekawostki na temat życia pszczół, zagadki i quizy do rozwiązania przybliżyły dzieciom informacje na temat tych bardzo pożytecznych owadów. Podsumowaniem zajęć było wykonanie papierowych pszczółek.
Tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem "Moja, Twoja, Nasza Biblioteka" już za nami. Poniżej prezentujemy zdjęcia dokmentujące to, co w ramach TB 2023 działo się w naszych Bibliotekach. Zapraszamy do oglądania ;)