Znamy zwycięzcę czwartej edycji "Wojen grafików" w Bibliosferze. W tym roku do bitwy stanęli Stella Kostyła–Lachawczak i Paweł Pytel. Zgodnie z formułą, jest to projekt  mający na celu pokazanie, jak różne mogą być spojrzenia dwójki artystów na wybrany temat – tym razem był nim TANIEC. Grafik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu oraz lokalni artyści podejmują formułę „bitwy” na swoje prace. Podczas prawie dwóch miesięcy trwania wystawy zwiedzający głosowali na grafikę, która najbardziej do nich przemówiła. Wygrała praca nr 7, która zdobyła 32 głosy, a drugie miejsce ex equo zajęły grafiki nr 4 i 10 - każda zebrała po 24 głosy. Autorką prac nr 7 i 10 jest Stella Kostyła–Lachawczak, a pracy nr 4 Paweł Pytel. Zwyciężczynią bitwy jest więc Stella. W głosowaniu wzięło udział prawie 150 osób. Jednak najważniejszy podczas "Wojen grafików" jest zawsze cel charytatywny - tym razem prosiliśmy o wsparcie zbiórki dla 11-letniego chłopca. Joshua walczy z guzem mózgu – glejakiem wysokiej złośliwości (WHO IV) prawego płata skroniowego. Pieniądze ze sprzedaży grafik zasilą konto chłopca na siepomaga.pl/walka-joshua.

 

 Wojny grafików  Wojny grafików  Wojny grafików  

Uczestnicy zmagań:   

Stella Kostyła–Lachawczak

Artystka, malarka, ilustratorka. Ukończyła studia na kierunku malarstwo ścienne na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom obroniła w 2021 roku, obecnie mieszka i tworzy w Sosnowcu. Ma na swoim koncie wystawy indywidualne i zbiorowe. Jej działalność skupia się na malarstwie abstrakcyjnym i ilustracjach cyfrowych, stworzyła też kilka wielkoformatowych murali. Pracuje jako plastyczka, graficzka i specjalistka od social mediów w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu.

Paweł Pytel

Absolwent grafiki w Wyższej Szkole Technologii Informatycznych oraz socjologii na Uniwersytecie Śląskim. Na co dzień związany z Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamkiem Sieleckim. W swojej pracy projektanta współpracuje z podmiotami związanymi z kulturą oraz z przedsiębiorstwami komercyjnymi. Uważa, że: „W projektowaniu najważniejsze jest zrozumienie kontekstu. Istotne, aby wszystkie elementy projektu znalazły swoje uzasadnienie. Cenię jasną komunikację i dobrą typografię. Moje podejście do projektowania charakteryzuje interdyscyplinarność”.