Syberka

Druga powieść Anny Cieplak jest niczym kapsuła czasu przesłana z początków XXI wieku, w której zawarto niemal wszystkie artefakty popkultury, istotne dla pokolenia dzisiejszych 30-latków. Akcja książki rozgrywa się m.in. wśród będzińskich blokowisk, osadzona pomiędzy takimi wydarzeniami jak zamachy z 11 września 2001 roku czy śmierć papieża Jana Pawła II. Autorka przywołuje je dla kontekstu, ale nie interesuje jej wielka historia, tylko raczej drobne, choć nie mniej doniosłe sytuacje pomiędzy bohaterami.

Narratorką powieści jest nastoletnia Anita, której fragmentaryczna opowieść o dojrzewaniu krąży wokół popkultury (kaseta Paktofoniki jest traktowana niemal jak Święty Graal), złożonych relacji z rówieśnikami i rodziną oraz kolejnych kamieni milowych rozedrganej młodości. Anna Cieplak z dużą dbałością o detale rekonstruuje nie tylko rekwizyty i scenografię życia głównej bohaterki, ale także język, refleksje i emocje nastolatki, pokazane realistycznie i z odpowiednią dozą empatii. "Lata powyżej zera" to powieść, w której mogą się odnaleźć zarówno ciekawi niedalekiej przeszłości rówieśnicy bohaterki, jak i dotknięci nostalgią rówieśnicy autorki, pragnący powrócić w wyobraźni do ery walkmana i komunikatora Gadu-Gadu.

K. Kućmierz