Literacki Spacer Sensoryczny19 czerwca 2024 po raz pierwszy w historii zabraliśmy naszych czytelników na Literacki Spacer Sensoryczny po budynku Mediateki! Wydarzenie było pokłosiem warsztatów prowadzonych u nas przez Annę Cieplak w ramach projektu realizowanego przez Pracownię Współtwórczą. Swoje teksty przeczytali debiutanci: Ruta Brodzik, Aleksandra Dudek, Roch J. Marsiewicz, Szymon PL, Agnieszka Makola-Szczepańska i Weronika Górska. Dołączyła do nich grupa już uznanych pisarzy i pisarek, byli z nami: Zbigniew Rokita, Wojciech Brzoska, Sylwia Jaworska, Paweł Lekszycki, Małgorzata Wandasiewicz i Marzena Orczyk. W słuchaniu tekstów pomagały różnorakie sensoryczne bodźce, które nie raz i nie dwa zaskoczyły Spacerowiczów :-)

Czerwiec w BibliosferzeCzerwcowe zajęcia w Bibliosferze zdominował tata. Po Dniu Mamy i Dniu Dziecka, przyszedł czas na kolejne święto. Z opowieści przedszkolaków wynika, że coraz więcej tatusiów gotuje i robi zakupy. Jeżyki z Przedszkola nr 54 opowiadały o tym, jak tatusiowie spędzają czas wolny z dziećmi i jak pomagają mamie w domu. Przedszkolaki z Przedszkola Bajkowo i Sportowo zastanawiały się, co tata może zrobić tylko dla siebie i jak jeszcze inaczej może spędzić czas z rodziną. Wielu tatusiów okazało się świetnymi majsterkowiczami i mechanikami. Dzieci przygotowały dla swoich tatusiów kolorowe rysunki zamiast tradycyjnych laurek. Ale to nie wszystko...

Wróżkowanie„Wróżkowanie" to historia pewnego lata w wypełnionym magicznym pyłkiem lesie - to sceny, których nigdy nie było dane oglądać śmiertelnikom. To wspomnienia uchwycone w locie i przyprószone nieskrępowaną radością lata w pełni. Zapraszam do zanurzenia się w akwarelowym świecie czarów i beztroski, spędźmy to lato razem w krainie wróżek. Razem obejrzymy cuda ukryte w koronach drzew i na dnie jeziora, doświadczymy wieczornego pikniku na łące i spaceru ze świetlikami o zmierzchu. Poznamy magiczne stworzenia, i będziemy kąpać się w blasku gwiazd. Magiczny, leśny zagajnik otworzy swoje podwoje już 19 czerwca :)" Marta Paśnik. Tak zareklamowała swoją wystawę w e-mailu skierowanym do nas Artystka i trzeba przyznać, że to było naprawdę magiczne popołudnie. Spełniło się każde napisane słowo. Artystce dziękujemy za możliwość obejrzenia jej wyjątkowych obrazów. Dziękujemy za liczne przybycie i zapraszamy do magicznej krainy wróżek, które zagościły w naszej Oazie Kultury i będą tam do 20 lipca 2024. Organizatorem wystawy jest Filia nr 15 - Mec przy ul. S. Kisielewskiego 9a.

STEM-owe godziny w dla Małych i DużychW dniu 18 czerwca 2024, mieliśmy przyjemność przeprowadzić "STEM-owe godziny w Mediatece dla Małych i Dużych" dofinansowane przez Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog w ramach konkursu „Lokalne inicjatywy edukacyjne”. W trakcie wydarzenia młodzi uczestnicy wraz z opiekunami mieli szansę poznać w atmosferze swobodnej zabawy świat kodowania i STEM-owych działań.

Filia nr 4 - SielecW czerwcu odwiedziliśmy zaprzyjaźnione przedszkola, by spotkać się w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Pani bibliotekarka zabrała ze sobą nie jedną książkę, nawet nie dwie, ale całą torbę najciekawszych bajeczek dla najmłodszych, by dzieci samodzielnie zdecydowały, którą z nich będziemy czytać. Najwięcej głosów zdobyła historia pewnego wilka, który… wypadł z książki. Czytaliśmy również o przygodach świnki Peppy, roztrzepanej sprzątaczki oraz dwóch wiewiórek, które nie chciały się dzielić… Te oraz wiele innych książeczek możecie wypożyczyć w naszej Filii nr 4 przy ul. Zamkowej 9, do czego serdecznie zachęcamy.

„Najpiękniejsza ilustracja do książki”17.06.2024 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu - Filii nr 20, odbyła się gala finałowa Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego Szkół Podstawowych: „Najpiękniejsza ilustracja do książki”. Uczestnicy wraz z opiekunami mogli zobaczyć na wystawie wszystkie nadesłane prace konkursowe. W miłej atmosferze przy słodkim poczęstunku zostały rozdane nagrody i dyplomy za poszczególne miejsca. Nagrody otrzymali:

pszczołyKto tworzy pszczelą rodzinę? Jakie kolory widzą pszczoły? I czy potrafią tańczyć? W ostatni piątek (14.06.2024) podczas przedwakacyjnych zajęć edukacyjnych w naszym Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki, z bliska przyjrzeliśmy się życiu tych fascynujących owadów.

Bajkowy spektakl w PM nr 2012 czerwca 2024, w zaprzyjaźnionym Przedszkolu Miejskim nr 20, odbył się niezwykły spektakl „Zaczarowanym pociągiem w świat bajek”. Dlaczego niezwykły? Gdyż aktorami byli Rodzice, Nauczyciele, oraz Personel Przedszkola. Duże wrażenie zrobiły dzieci występujące na scenie, które brawurowo wykonały największe bajkowe hity muzyczne. Filia nr 6 - Niwka serdecznie dziękuje za zaproszenie i gratuluje wszystkim tak znakomitych występów.

Zagłębiowski Czwartek Za nami ostatni w tym sezonie Zagłębiowski Czwartek. Tym razem, nieco przewrotnie, rozmawialiśmy o Śląsku. Naszym gościem był dr Dariusz Zalega, autor książek "Śląsk zbuntowany" i "Chachary. Ludowa historia Górnego Śląskiego". Rozmowę z nim moderowała Klaudia Pluta. A Zagłębiowskie Czwartki wracają już we wrześniu!

dkk„I skojarzą się róże czerwone z białymi, ale niziutko, niziutko przy ziemi. I gałęzie przeplotą, i listeczki przyplączą, ale się już nie rozejdą, ale się już nie rozłączą. I zostaną zawsze, razem, wiernie, ale będą kryły głęboko wbite piersią w pierś wzajemne ciernie” (Kazimiera Iłłakowiczówna „Róże”)

IMG 20240605 160454

3 x D, czyli : Doceń – nie oceniaj! Dostrzeż – nie uciekaj wzrokiem. Nie bądź obojętny! Daj przykład – nie krytykuj, nie wyśmiewaj!

Pod takim hasłem w Filii nr 15 Mec odbywa się wystawa prac plastycznych uczniów Zespołu Szkół Specjalnych przy Ośrodku Terapii Nerwic dla Dzieci i Młodzieży w Orzeszu i oddziału Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny im. Jana Pawła II w Sosnowcu. Można na niej podziwiać piękne prace wykonane przez uczniów. Są to obrazy, łapacze snów, ceramika. Podczas inauguracji wystawy odbyła się także prelekcja oraz zbiórka wody mineralnej niegazowanej dla uczniów szkoły. Wystawę można oglądać w Oazie Kultury do 15 czerwca 2024r. Spotkanie zostało organizowane w ramach Zagórskiej Senioriady.

 

 

 

 

 

 

IMG 20240611 103243Relacja Filii nr 20 - Stary Sosnowiec: Wakacje to okres, w którym znajdujemy czas na zabawę, relaks i drobne szaleństwa. Nie mamy obowiązków związanych ze szkołą i nauką, więc możemy bez ograniczeń planować najróżniejsze przygody, w których będziemy brać udział. Nikt nie siedzi w domu, kiedy za oknem mamy słoneczną, piękną, zachęcającą do wyjścia pogodę. Jednak wszyscy musimy pamiętać, że dobra zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o bezpieczeństwo swoje i innych. Jak powinniśmy postępować, aby wakacje zawsze kojarzyły nam się z samymi przyjemnościami? Wystarczy wykazać się zdrowym rozsądkiem i pamiętać o kluczowych zasadach bezpieczeństwa, które przypomnieliśmy sobie wraz z dziećmi z Przedszkola nr 47. Wakacyjne miesiące to również czas kiedy warto zadbać o siebie. Pomocą w wyborze literatury, która podpowie jak dbać o zdrowie jest nasza akcja czytelnicza „Dobre zdrowie jest lepsze niż największe bogactwo”. Nie zapomnieliśmy również o zbliżającym się Dniu Taty. Z okazji tego święta, przedszkolaki wykonały piękne laurki.