80. urodziny Boba Dylana17 czerwca 2021 o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) w Sosnowcu odbyło się literacko-muzyczne wydarzenie pn. „Zaśpiewam Ci piosenkę o starym człowieku: Bob Dylan - 80. urodziny” odbywające się w ramach cyklicznego przedsięwzięcia artystycznego Przestrzeń Słowa. Impreza składała się z dwóch części: spotkania z wybitnymi znawcami twórczości Dylana, a także fundamentalnymi postaciami świata literackiego: tłumaczem, dziennikarzem, autorem książek i muzykiem Filipem Łobodzińskim oraz poetą, krytykiem literackim i tłumaczem Jerzym Jarniewiczem. Rozmowę poprowadził Szymon Kloska; oraz koncertu grupy dylan.pl.

Atak Paniki - Seanse w OgrodzieZa nami pierwsza odsłona filmowych spotkań w plenerze zaplanowanych na piątkowe wieczory od czerwca do września 2021. Tego lata królować będzie kino polskie – filmy znane, nagradzane, oryginalne i wyraziste. Niestety kapryśna pogoda spowodowała, że na pierwszy seans zaprosiliśmy Państwa do naszej wygodnej Auli. Mamy nadzieję, że na kolejne pokazy zamówią Państwo pogodę i już bez przeszkód spotkamy się w pięknym Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki. W piątek 11 czerwca 2021, zaprezentowaliśmy „Atak paniki” - film z 2018 r. w reżyserii Pawła Maślony, szaloną komedię – choć tu zdania podzielone – której liczne wątki przeplatały się ze sobą w nieprzewidywalny sposób. Siłą filmu były niewątpliwe doskonałe dialogi, znakomita obsada i mistrzowsko budowane napięcie. Cieszymy się, że miłośnicy X muzy – jak zwykle – nie zawiedli i jesteśmy pewni, że z przyjemnością oddali się magii kina. Przypominamy, że udział w pokazach jest bezpłatny, jednak obowiązują wejściówki, które można pobrać w godzinach otwarcia Zagłębiowskiej Mediateki (Informatorium - poziom I).

Wernisaż Czesława Gałużnego16 czerwca 2021 w Zagłębiowskiej Mediatece odbył się wernisaż wystawy Czesława Gałużnego zatytułowanej „Wypowiedz moje imię”. Prace Artysty prezentowane będą w Galerii Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 w dn. 16 czerwca – 31 sierpnia 2021 w godz. otwarcia instytucji. Wstęp wolny.

WYSTAWA Aleksandry GudowskiejOd 12 maja do 2 czerwca 2021 Zagłębiowska Mediateka udostępniała wystawę ilustracji Aleksandry Gudowskiej tworzącej jako Alexowo i Ryszunki. Ekspozycja prac „Kierunki wyobraźni” dostępn była w Galerii „Pod Świetlikiem” (poziom 0). Zachęcamy do obejrzena krótkiego wspomnienia z wystawy - KLIK.

mala ksiazka - dyplomy

Od września 2019 roku nasza biblioteka bierze czynny udział w akcji, zorganizowanej przez Instytut Książki, pod hasłem „Mała książka – wielki człowiek”. Kampania, polegająca na rozdawaniu wyprawek nowo zapisanym małym czytelnikom, od początku spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony zarówno dzieci jak i rodziców. W tej edycji programu mogły wziąć udział dzieci w wieku od 3 do 6 lat, które wraz z rodzicami lub opiekunami wyraziły chęć zapisania się do biblioteki, ale również maluchy zapisane przed rozpoczęciem akcji. Kampania miała na celu zachęcenie dzieci w wieku przedszkolnym, rozpoczynające przygodę z alfabetem i nauką czytania, do przystąpienia do grona czytelników biblioteki oraz aktywnego z niej korzystania.

Zdjęcia prac dzieciKolejny raz okna naszej Filii nr 1 - Środula (ul. J. Kossaka 10a) ozdabiają kolorowe prace zaprzyjaźnionych przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 52. Tym razem tematem przewodnim prac była...RODZINA (za nami Dzień Mamy, zbliża się Dzień Dziecka i Dzień Taty!). Zapraszamy całe rodziny na spacer w okolice naszej biblioteki i oczywiście przy okazji po super ciekawe książki dla każdego! Do zobaczenia!

najpiekniejsza_ilustracja_do_ksiazki

Filia nr 20 Stary Sosnowiec, z przyjemnością prezentuje prace uczniów sosnowieckich szkół podstawowych, nagrodzone w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym zatytułowanym "Najpiękniejsza ilustracja do książki". Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu! Wystawę można zwiedzać do 25 czerwca 2021 r. w Filii nr 20 (ul. J. Piłsudskiego 19).

 

 

 

 

 

 

FOTO 17. SDL24 maja 2021 roku ruszyła już siedemnasta edycja Sosnowieckich Dni Literatury, jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w regionie. Celem projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, jak co roku, jest skuteczna promocja czytelnictwa polskiej literatury najnowszej oraz zaproszenie wszystkich miłośników sztuki słowa do aktywnego udziału w szeroko rozumianej kulturze literackiej. Tegoroczna edycja w dużej mierze poświęcona jest biografiom, przyświecają jej słowa Stanisława Brzozowskiego: „co nie jest biografią, jest niczym”.

Poniżej przedstawiamy fotorelacje z imprezy.

Jacek Jakubek - foto15 czerwca 2021 w Zagłębiowskiej Mediatece odbyło się długo oczekiwane spotkanie regionalne. Gościem Zagłębiowskiej Mediateki był Jacek Jakubek, autor książki "Od Granicy do Maczek. Historia budowlana dworca kolejowego Sosnowiec-Maczki" (2021), powstałej w rezultacie badań architektonicznych, przeprowadzonych w trakcie prac remontowych obiektu. Prelekcja połączona z prezentacją zdjęć odbyła się w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11).

Stanisław Janicki w Zagłębiowskiej Mediatece21 maja 2021 Zagłębiowska Mediateka zainaugurowała Seanse w Ogrodzie. Imprezie towarzyszyło spotkanie z legendą telewizji, Stanisławem Janickim.

Zagłębiowska Giełda Winyli - fotoPo długiej przerwie giełda płytowa nareszcie wróciła do Zagłębiowskiej Mediateki! Tym razem naszą Bibliotekę zalało nie tylko morze muzyki, ale i morze ludzi! Na stoiskach każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Oprócz kupowania i wymiany płyt, jak zawsze można też było się spotkać, powymieniać nowinkami ze świata muzycznego, porozmawiać o upodobaniach, a także o zespołach m.in. sosnowieckich – do czego prowokowała towarzysząca giełdzie wystawa muzyczna "Takty i riffy". Z powodu ograniczeń w ilości osób jednocześnie przebywających na giełdzie, przed budynkiem zrobiła się spora kolejka, ale osoby oczekujące były dla nas wyrozumiałe i bardzo cierpliwe – za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni ;) O kolejkę i płynność przepływu osób dbała dodatkowo "mała kierowniczka" z misiowym notesikiem (kto był ten wie :D). Koniec końców każdy wyszperał coś dla siebie i, z tego co widzieliśmy, wszyscy wychodzili uśmiechnięci, bogatsi o muzyczne rozmowy i zaopatrzeni w winyle i płyty CD :) Do zobaczenia po wakacjach!

Zdjęcia z czwartej odsłony Przestrzeni Słowa18 maja 2021 nastąpiła długo oczekiwana przez nas chwila, gdy mogliśmy otworzyć na oścież bramy, aby zaprosić Was - po długiej przerwie – do aktywnego udziału w kulturalnym wydarzeniu odbywającym się w Zagłębiowskiej Mediatece. Pretekst ku temu był szczególny, jako iż tego właśnie dnia odbywała się czwarta odsłona Przestrzeni Słowa, a zarazem pierwsza z nich, która mogła odbyć się w faktycznej przestrzeni spotkania.