Lipiec-sierpień 2023

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu

 

Pokój narad Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11

3.07; godz. 18.00
7.08, godz. 18.00

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki (obowiązują zapisy).

 ***

Aula Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11

4.07;11.07;18.07;25.07;1.08;8.08;22.08;29.08, godz. 11.00

Filmowa kraina spełnionych marzeń – familijne pokazy filmowe. W repertuarze porywające filmy animowane – największe kreskówkowe hity ostatnich lat!

REPERTUAR:

4.07 - Gdy uwielbiający psoty przyjaciele odkrywają na dachu młodego dzikiego stworka, postanawiają nazwać go Everest i wyruszają w ekscytującą przygodę, by pomóc magicznemu stworzeniu wrócić do rodziny. Podczas podróży swojego życia Everest pomaga dzieciom odkryć odwagę, która się w nich kryje, a o której nawet nie mieły pojęcia. Niestety każdy krok ich wyprawy przez Chiny śledzi sprytny milioner, który marzy o schwytaniu legendarnego stworzenia i to za wszelką cenę…

Niezwykła przygoda w zapierających dech w piersiach Himalajach!

Rok produkcji: 2019. Reżyseria: Jill Culton

Czas pokazu – 1:32:00

11.07 – Dzielny strażnik kosmosu wraz z załogą trafia na wrogą planetę odległą o 4,2 mln lat świetlnych od Ziemi. Astronauta próbuje odnaleźć drogę powrotną w przestrzeni i czasie, a towarzyszy mu grupa ambitnych rekrutów oraz uroczy robot-kot. Sytuację komplikuje przybycie niebezpiecznego imperatora, który zagraża powodzeniu misji. Bohaterów czeka starcie z armią bezlitosnych robotów i – co jeszcze gorsze – z uciekającym czasem...

Kosmiczna wyprawa w najdalsze zakątki wszechświata!

Rok produkcji: 2022. Reżyseria: Angus MacLane

Czas pokazu – 1:40:00

18.07 - Ogromny byk z wielkim sercem, który mimo groźnego wyglądu, zamiast walczyć, woli leżeć na łące i wąchać kwiatki, zostaje pomylony z niebezpieczną bestią i zmuszony do wzięcia udziału w korridzie. Z grupą niezwykłych przyjaciół przeżywa wielką przygodę i z ich pomocą stara się wrócić do rodziny. Wypełniony humorem film dowodzi, że tak jak nie należy oceniać książki po okładce, tak z całą pewnością nie można oceniać byka po jego powierzchowności!

Pełna zawrotnej akcji i gorącego słońca Hiszpanii animowana komedia dla najmłodszych!

Rok produkcji: 2017. Reżyseria: Carlos Saldanha

Czas pokazu – 1:46:00

25.07 – Główny bohater jest dobrym chłopcem, który wraz z mamą mieszka w skromnej wiosce na końcu świata. Każdy dzień toczy się tym samym rytmem - do czasu, kiedy chłopca odwiedza duch przeszłości, który zmienia jego przeznaczenie. Aby przetrwać, chłopiec musi odnaleźć magiczną zbroję należącą do jego ojca - największego samuraja, jakiego kiedykolwiek nosiła Ziemia! W poszukiwaniach towarzyszą mu dobre duchy i pradawne bóstwa, które wspierają go magicznymi mocami.

Fascynująca animowana przygoda, dowodząca, że warto czuć dumę z tego, kim się jest i wierzyć, że wszystko jest możliwe!

Rok produkcji: 2016. Reżyseria: Travis Knight

Czas pokazu – 1:41:00

1.08 – Główna bohaterka to pewna siebie trzynastolatka, będąca szkolną kujonką i idealną, niesprawiającą kłopotów córką. Jednak czas dojrzewania zmienia dotychczas uporządkowany świat dziewczyny w totalny chaos! Jej nadopiekuńcza, by nie powiedzieć natrętna mama, nie odstępuje jej na krok, co tylko pogłębia frustrację nastolatki. A jakby tego było mało, za każdym razem, gdy dziewczyna odczuwa silne emocje (czyli praktycznie ZAWSZE), zmienia się w ogromnego rudego futrzaka!

Zabawna i pouczająca bajka o sile przyjaźni, dojrzewaniu i o tym, że w życiu najlepiej być, po prostu - SOBĄ!

Rok produkcji: 2022. Reżyseria: Domee Shi

Czas pokazu – 1:47:00

8.08 - Kiedy po latach niezliczonych napadów i bycia najbardziej poszukiwanymi złoczyńcami na świecie, członkowie złodziejskiej ekipy zostają złapani, ich lider zawiera umowę z władzami, obiecując, że zarówno on, jak i jego przyjaciele, staną się przykładnymi obywatelami. Jednak, mimo nadzoru mentora - aroganckiej (ale uroczej!) świnki morskiej, rabusie planują kolejny skok. Problemy zaczynają się, gdy gangsterzy odkrywają, że bycie dobrym, lubianym i pomocnym przynosi dużo radości. Czy to oznacza koniec ich zbrodniczej kariery?

Kryminalna komedia po brzegi wypełniona dobrym humorem i - z wyjątkowo mądrym przesłaniem!

Rok produkcji: 2022. Reżyseria: Pierre Perifel

Czas pokazu – 1:40:00

22.08 -  Miś koala i gwiazdorska obsada jego teatru, pragną wystąpić na wspaniałej i ekstrawaganckiej scenie w olśniewającym mieście Redshore. Jest tylko jeden haczyk: najpierw muszą przekonać najbardziej samotną gwiazdę rocka na świecie, aby do nich dołączyła... Czy pogrążony w żalu po stracie żony lew dołączy do koali, słonicy, goryla, świnki i jeżozwierzycy, by wspólnie przygotować muzyczne widowisko wszech czasów?

Emocjonująca komedia przepełniona mocą uzdrawiającej muzyki!

Rok produkcji: 2021. Reżyseria: Garth Jennings

Czas pokazu – 1:50:00

29.08 - Kochany przez wszystkich, uwielbiający mleko, awanturniczy i nieustraszony kocur powraca w nowej przygodzie! Gdy bohater orientuje się, że stracił już osiem z dziewięciu kocich żyć, postanawia odzyskać je wszystkie. Dlatego zapuszcza się do Czarnego Lasu, by odnaleźć mityczną Gwiazdkę Życzeń i przeżyć swoją najzuchwalszą przygodę. Czy dzięki pomocy przebojowej kociej partnerki i gadatliwego pieska o złotym sercu kocurowi uda się osiągnąć upragniony cel?

Zwariowane animowane kino spod znaku płaszcza i szpady!

Rok produkcji: 2022. Reżyseria: Joel Crawford

Czas pokazu – 1:40:00

UWAGA – bajka polecana dzieciom od lat 8.

***

Ogród Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11

5.07;12.07;19.07;26.07;2.08;9.08;16.08;23.08, godz. 18.00

Filmowe środy w Ogrodzie – plenerowe pokazy filmowe. W repertuarze filmy z Polski, Rumunii, Skandynawii, Hiszpanii, Francji, Tunezji, Turcji, Islandii.

REPERTUAR:

5 lipca 2023, godz. 18.00

„W trójkącie” (2022, reż. Ruben Östlund, czas pokazu - 2:20:00)

Kolejny film Rubena Östlunda (autora „Turysty” i „The Square”) to bezlitosna satyra, w której luksusowy jacht pełen bogatych ludzi i ich służących staje się metaforą współczesnego świata, beztrosko zmierzającego ku katastrofie. To propozycja zarówno dla fanów „Sukcesji”, jak i dla miłośników artystycznego kina europejskiego. „W trójkącie” to także zdobywca Złotej Palmy w Cannes, nominowany do Oscarów, Złotych Globów i Europejskich Nagród Filmowych.

12 lipca 2022, godz. 18.00

„Matki równoległe” (2021, reż. Pedro Almodóvar, czas pokazu - 2:00:00)

Poruszający, wielowarstwowy film Pedro Almodóvara, ze znakomitą, wyróżnioną na festiwalu w Wenecji rolą Penélope Cruz. W tej opowieści o dwóch matkach i ich nietypowej więzi, znajdziemy wszystko to, co kochamy w kinie Almodóvara: cały wachlarz podkręconych emocji, skomplikowane relacje rodzinne, zaskakujące zwroty akcji i doskonałe aktorstwo.

19 lipca 2022, godz. 18.00

„IO” (2022, reż. Jerzy Skolimowski, czas pokazu - 1:26:00)

Nagrodzony przez Jury w Cannes i nominowany do Oscara film Jerzego Skolimowskiego to emocjonujące kino drogi z niezwykłym głównym bohaterem – tytułowym osiołkiem. Nawiązując do klasycznego dzieła Roberta Bressona „Na los szczęścia, Baltazarze”, „IO” pokazuje nam okrutny i przytłaczający świat ludzi z perspektywy wrażliwego zwierzęcia.

26 lipca 2022, godz. 18.00

„Paryż, 13. dzielnica” (2021, reż. Jacques Audiard, czas pokazu - 1:45:00)

Wysmakowany, pełen erotycznej energii czarno-biały film, będący adaptacją niezwykłego komiksu Adriana Tomine’a „Śmiech i śmierć”, został wyreżyserowany przez Jacquesa Audiarda („Prorok”, „Bracia Sisters”) i napisany przez Céline Sciammę („Portret kobiety w ogniu”). To elektryzujące kino o skomplikowanych relacjach międzyludzkich we współczesnym Paryżu, gdzie na każdym kroku rozgrywają się fascynujące historie.

2 sierpnia 2022, godz. 18.00

„Skarb” (2015, reż. Corneliu Porumboiu, czas pokazu - 1:29:00)

Kolejny wyrazisty przedstawiciel robiącego furorę na całym świecie nowego kina rumuńskiego. Film Corneliu Porumboiu w oryginalny sposób łączy komedię z elementami kina przygodowego, a to wszystko w naturalistycznej, niemal dokumentalnej estetyce. Poszukiwania tytułowego skarbu nie będą proste i poprowadzą nas w nieoczekiwanych kierunkach, ale warto podjąć się tego wyzwania wraz z bohaterami filmu.

9 sierpnia 2022, godz. 18.00

„Daleko od Reykjaviku” (2019, reż. Grímur Hákonarson, czas pokazu - 1:32:00)

Obraz Grímura Hákonarsona to pełen specyficznego humoru film, którego główna bohaterka – Inga (Arndís Hrönn Egilsdóttir) – musi zmierzyć się z niezwykle trudnym przeciwnikiem – miejscową spółdzielnią, działającą wbrew interesom lokalnych rolników. To mocna opowieść o samotności i gniewie, rozgrywająca się w zapierających dech w piersiach krajobrazach Islandii.

16 sierpnia 2022, godz. 18.00

„Mustang” (2015, reż. Deniz Gamze Ergüven, czas pokazu - 1:37:00)

Debiutancki film reżyserki Deniz Gamze Ergüven to brawurowy portret dorastającej piątki sióstr, których młodzieńcza energia i skłonność do buntu zderza się z twardą ścianą konserwatyzmu i patriarchatu. Beztroskie dzieciństwo szybko się kończy, kiedy z dnia na dzień ich dom staje się więzieniem, a rodzina postanawia jak najszybciej wydać dziewczynki za mąż. Poruszające, subtelne kino, nominowane do Oscara i Złotych Globów.

23 sierpnia 2022, godz. 18.00

„Arab Blues” (2019, reż. Manele Labidi, czas pokazu - 1:28:00)

Film w reżyserii Manele Labidi to komedia o trudnym powrocie w rodzinne strony. Główna bohaterka, wychowana we Francji Selma (znana z „Patersona” i „Co wiesz o Elly” Golshifteh Farahani), przyjeżdża do rodzimej Tunezji, żeby założyć tutaj własną praktykę psychoanalityczną. Tylko czy Tunezyjczycy, świeżo po doświadczeniach Arabskiej Wiosny, są gotowi na psychoterapię?

***

Galeria „Pod Świetlikiem” Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11

1.07-31.08

Gdy dorosnę zostanę... – pokonkursowa wystawa powiększonych i plastycznie zaaranżowanych prac dzieci z całej Polski, przedstawiających ich wymarzone zawody, które chciałaby wykonywać w przyszłości.

***

Zagłębiowska Mediateka i wszystkie filie

w każdą środę lipca i sierpnia - 5.07;12.07;19.07;26.07;2.08;9.08;16.08;23.08;30.08

Mogę być... kim tylko chcę, czyli lato z biblioteką – bezpłatne zajęcia świetlicowe (literacko-plastyczno-edukacyjne) dla dzieci spędzających wakacje w mieście. Szczegóły poniżej:

 

Zagłębiowska Mediateka – Świat Nauki i Fantazji, ul. Kościelna 11: godz. 12.30-14.00

W Świecie Nauki i Fantazji odbywać się będą zajęcia dla dzieci, w czasie których będziemy rozmawiać, planować, marzyć, wcielać się w przedstawicieli różnych zawodów. Będziemy tworzyć, grać, rysować, ćwiczyć, śpiewać i improwizować. Nie zabraknie dobrej zabawy. Obecność obowiązkowa!

Biblioteka Młodzieżowa, ul. Parkowa 1a: godz. 10.00-11.30

Uczestnikom zostaną przedstawione barwne prezentacje multimedialne przybliżające tajemnice wybranych grup zawodowych. Podczas wakacyjnej podróży dookoła zawodów świata, dzieci uczestniczyć będą w wybranych cyklach tematycznych, m.in.: „Za mundurem panny sznurem” -  policjant, strażak, „W trosce o nasze zdrowie” - lekarz, pielęgniarka, „Ze zwierzętami za pan brat” - weterynarz, pracownik ZOO oraz „Podążając śladami dawnej przygody poznajemy ginące zawody” - tapicer, pucybut, kowal. Nie zabraknie warsztatów plastycznych i zajęć sportowych, które zorganizowane zostaną w plenerze pobliskiego parku miejskiego.

Filia nr 1 – Środula, ul. J. Kossaka 10a: godz. 12.00-13.30

Wakacyjne zajęcia w bibliotece zagwarantują naszym milusińskim podróż do przyszłości – by pokazać jak można spełniać marzenia, zabiorą ich też w przeszłość – by poznali zawody, których dziś już próżno szukać... Przyjrzymy się też modnym i popularnym zawodom i zajęciom, które dziś wiodą prym wśród młodych ludzi!

Czy influenser i youtuber to już zawody? Czy warto się uczyć? Na te i wiele innych pytań postaramy się znaleźć odpowiedź w czasie wakacji! A pewnie i my – dorośli, dowiemy się wiele ciekawych rzeczy od dzieciaków biorących udział w zajęciach! Postaramy się stworzyć encyklopedię najciekawszych zawodów świata, będziemy się również bawić tworzeniem scrapbooka z wymarzoną przyszłością... a co z tego wyniknie, zobaczymy pod koniec wakacji.

Filia nr 2 – Rudna IV, ul. Gospodarcza 32: godz. 11.00-12.30

"Mogę być... kim chcę, czyli lato z biblioteką" to hasło, które będzie nam przyświecać przez dwa miesiące wakacji. Poznamy zawody, które są spełnieniem marzeń dzieci. W czasie zajęć odbywać się będą: mini-warsztaty kulinarne, rękodzieła, plastyczne, sportowe oraz zabawy interaktywne.

Filia nr 3 – Klimontów, ul Klonowa 12: godz. 10.00-11.30 (z wyłączeniem 31.07-14.08.2023)

Każde zajęcia będą składać się z trzech bloków: zajęć plastycznych, ruchowych i logicznych (puzzle, planszówki, kalambury, krzyżówki). Tematyka będzie krążyć wokół ciekawych zawodów, ale również wokół rozwijania indywidualnych pasji i zainteresowań, np.: artysta fotograf – zajęcia plenerowe – fotografujemy najbliższą okolicę; Bob Budowniczy – budujemy z klocków lego; mały ogrodnik – siejemy i zbieramy zioła, robimy zielnik, uczymy się projektować ogród; maniacy krzyżówek – tworzymy i rozwiązujemy krzyżówki, sudoku itp.

Filia nr 4 – Sielec, ul. Zamkowa 9: godz. 10.00-11.30

Będziemy czytać, malować, wycinać, kleić, grać z bohaterami książek. Razem z nimi poznamy różne zawody, spełnimy marzenia.

Filia nr 5 – Walcownia, ul. M. Maliny 39: godz. 11.00-12.30 (z wyłączeniem 10.07-21.07.2023 oraz 28.08-4.09.2023)

Filia nr 5 planuje skupić się na zawodach dawnych, ale też na tych mniej lub bardziej znanych. Będziemy odkrywać tajniki tkactwa, archeologii, ale też budownictwa, projektowania. Frekwencja oraz kreatywność zainteresowanych może spowodować delikatne zmiany w scenariuszach zajęć.

Filia nr 6 – Niwka, ul. Wojska Polskiego 6: godz. 10.00-11.30

Marzenia są po to, aby je spełniać -  to będzie motyw przewodni zajęć wakacyjnych w Filii nr 6. Pokażemy dzieciom nietuzinkowe, niestandardowe propozycje tego, co mogą robić w dorosłym życiu. Cheerleaderka, muzyk rockowej kapeli, magik czy szalony naukowiec... Wszystko przed wami kochane dzieci. Będzie wesoło, tanecznie, plastycznie i sportowo!

Filia nr 7 BIBLIOSFERA Dańdówka, ul. Kalinowa: godz. 10.00-11.30

Bibliosfera zaplanowała spotkania z przedstawicielami ciekawych zawodów, m.in. policjantem, podróżniczką, fryzjerką i malarką. W programie zajęć znajdą się też warsztaty plastyczne, kulinarne oraz zajęcia ruchowe.

Biblioteka Tajemniczy Ogród, ul. Gen. S. Grota Roweckiego 23: godz. 10.00-11.30

W ramach zajęć wakacyjnych przewidujemy bloki tematyczne poświęcone wybranym zawodom na podstawie przeprowadzonej wśród uczestników ankiety (przybliżenie specyfiki wyselekcjonowanych zawodów, niewykluczone zaproszenie przedstawicieli tych profesji), a następnie zagadki, rebusy i jako zwieńczenie zajęć - wykonanie prac plastycznych dotyczących omawianego zawodu.

Filia nr 10 – Kazimierz Górniczy, ul. Główna 19: godz. 10.30-12.00

Poprzez plakat, rysunek, zabawy ruchowe, muzyczne i spotkania z ciekawymi ludźmi, dzieci będą mogły poznać swoje mocne strony, a także podzielić się z rówieśnikami swoimi zainteresowaniami i swoim hobby.

Filia nr 11 – Ostrowy Górnicze, ul. K. I. Gałczyńskiego 38: godz. 11.00-12.30 (z wyłączeniem 10.07-28.07.2023)

Środowe zajęcia wakacyjne w głównej mierze polegać będą na dobrej zabawie, mile spędzonym czasie. Na podstawie publikacji, książek, wszelkich dostępnym materiałów i informacji, uczestnicy będą mogli poprzez sztukę, pracę, wiedzę, wykazać się w tworzeniu prac, wyrazić siebie, wydobyć z siebie pokłady pomysłów, wyobraźni i kreatywności.

Filia nr 13 – Maczki, ul. Krakowska 26: godz. 11.00-12.30 (z wyłączeniem 10.07-21.07.2023 r. oraz 14.08-18.08.2023)

Dzieci poznają m.in. pojęcie zawodu. Będą rozwiązywać zagadki słowno-obrazkowe o zawodach. W planach są liczne zabawy ruchowo-naśladowcze i kreatywne warsztaty plastyczne z wykorzystaniem różnorodnych materiałów.

Filia nr 14 – Zagórze, ul. W. Jagiełły 10: godz. 10.00-11.30

Każdy z nas w dzieciństwie zastanawiał się, co będzie robił jak już dorośnie. Może ktoś chciał zostać aktorem znanym na całym świecie? Albo ogrodnikiem, bo fascynuje go świat roślin? A może marzył o pokazach mody i projektowaniu kostiumów? W trakcie wakacyjnych zajęć w Filii nr 14 postaramy się przybliżyć dzieciom wymienione wyżej profesje, ale nie tylko! Czeka nas wiele atrakcji, m.in. kreatywne prace plastyczne, gry planszowe i zabawy.

Filia nr 15 – Mec, ul. S. Kisielewskiego 9a: godz. 12.00-13.30

Podczas wakacyjnych zajęć będziemy poznawać zawody dawne, zanikające oraz współczesne. Dzieci będą uczestniczyć w pogadankach, zajęciach plastycznych, zabawach i warsztatach, podczas których będą mogły spełnić swoje marzenia i... być kim zechcą.

Filia nr 17 – Pogoń, ul. Będzińska 22: godz. 10.00-11.30

Wakacyjne zajęcia w bibliotece zagwarantują naszym milusińskim podróż do przyszłości – by pokazać jak można spełniać marzenia, zabiorą ich też w przeszłość – by poznali zawody, których dziś już próżno szukać... Przyjrzymy się też modnym i popularnym zawodom i zajęciom, które dziś wiodą prym wśród młodych ludzi!

Czy influenser i youtuber to już zawody? Czy warto się uczyć? Na te i wiele innych pytań postaramy się znaleźć odpowiedź w czasie wakacji! A pewnie i my – dorośli, dowiemy się wiele ciekawych rzeczy od dzieciaków biorących udział w zajęciach! Postaramy się stworzyć encyklopedię najciekawszych zawodów świata, będziemy się również bawić tworzeniem scrapbooka z wymarzoną przyszłością... a co z tego wyniknie, zobaczymy pod koniec wakacji.

Filia nr 18 – Juliusz, ul. Spadochroniarzy 6: godz. 9.30-11.00 (z wyłączeniem 31.07-18.08.2023)

Podczas licznych zabaw poznamy zainteresowania dzieci i zaznajomimy się z różnymi profesjami, jak i charakterystycznymi atrybutami danego zawodu. Będziemy odgrywać różne role - za pomocą gestów, mimiki i naśladowania czynności przedstawiających zawody marzeń. Nie zabraknie krzyżówek i zajęć plastycznych.

Filia nr 19 – Milowice, ul. K. K. Baczyńskiego 12: godz. 9.30-11.00

Skoro mogę być kim chcę, to będę... rycerzem albo czarodziejem! Albo księżniczką! W trakcie wakacyjnych spotkań w Milowicach dzieciaki przeżyją fantastyczną przygodę i przy okazji będą mogły się dowiedzieć czegoś, zarówno o nowych zawodach, jak i o tych starych jak świat. A poza tym, jak co roku - będziemy poznawać różne ciekawostki i uczyć się nowych fajnych rzeczy.

Filia nr 20 – Stary Sosnowiec, ul. J. Piłsudskiego 19: godz. 10.00-11.30

Zgodnie z tematem zajęć wakacyjnych, w kolejnych tygodniach wakacji, dzieci poznają specyfikę pracy ludzi wykonujących różne zawody - poprzez czytanie książek, zajęcia plastyczne, pogadanki czy warsztaty. Rozmowy o tym, na czym polegają poszczególne profesje, gdzie można pracować i czym zajmują się różni ludzie, będą okazją do pokazania, że każdy zawód jest ważny i potrzebny.

***

Serdecznie zapraszamy. Na wszystkie proponowane imprezy i zajęcia wstęp wolny.

Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w miesięcznym harmonogramie imprez.