Robot- wyniki konkursuZagłębiowska Mediateka z wielką przyjemnością ogłasza wyniki konkursu „Zaprojektuj robota przyszłości”. W ramach konkursu zostało zgłoszonych kilka prac. Prace były podzielone na dwie kategorie wiekowe i na dwie kategorie wykonania. Konkurs inspirowany był zajęciami z podstaw programowania, które są stałym elementem oferty STEM Kindloteki w Multimediach dla Dzieci.

 

 

 

 

 

 

W kategorii plastyczno-przestrzennej podajemy następujące wyniki:

Klasy I-IV:

I miejsce - Nikodem Zieliński

Imię robota: Robotek.

Zastosowanie: pomoc osobom z autyzmem.

Umiejętności: „Robotek doradza w codziennym życiu osobom z autyzmem. Pomaga im dokonywać prawidłowych wyborów i obierać słuszne cele. Dodaje im pewności siebie. Przeznaczony jest dla osób dorosłych, jak i dla dzieci”.

Ukryte talenty robota: "chęć pomocy osobom z autyzmem, nie oczekując nic w zamian, przejawiający dobroć i uczciwość, pomimo braku serca".

 

Klasy V-VIII:

I miejsce - Ewa Zelek

Imię robota: TALK-BOT.

Przeznaczenie: "dla osób niemych, z fobią społeczną, introwertyków, osób nadmiernie nieśmiałych".

Funkcje: „TALK-BOT to niewielkie przenośne urządzenie o wyglądzie egzotycznego zwierzątka, pokryte przyjemnym w dotyku materiałem i futerkiem. Sam wygląd oraz materiał użyty do budowy urządzenia ma na celu zminimalizowanie stresu, szczególnie u osób mających problemy z relacjami społecznymi”.

Dodatkowe funkcje: "kontrola wypowiadanych myśli, przetwarzanie myśli na mowę, na specjalne zamówienie konstruowane są również inne zwierzątka".

 

II miejsce - Franciszek Michalik

Imię robota: Arek.

Przeznaczenie: "pomaga i rozwesela dzieci w szpitalach".

Funkcje: "Przynosi dla dzieci prezenty i balony, dodatkowo opowiada im różne ciekawe historie i bajki. Arek potrafi podawać rękę na przywitanie i pożegnanie, potrafi również mówić i śpiewać piosenki. (...) Napompuje wcześniej podany mu balonik helem".

Ukryte funkcje: "umiejętność rozśmieszania dzieci, pokryty czarną farbą, na której dzieci mogą malować".

 

III miejsce - Jan Gryzło i Emilia Lubarska

Imię robota: MB AZS "SPRZĄTUŚ".

Przeznaczenie: "pomoc osobom niepełnosprawnym ruchowo w codziennym funkcjonowaniu i utrzymaniu porządku w domu".

Funkcje: „Sprząta podłogę, meble, okna i inne powierzchnie użytkowe w domu, wyszukuje przeszkody na drodze osoby niepełnosprawnej i usuwa je, podaje rzeczy znajdujące się na wysokości lub w dużej odległości od właściciela, otwiera i zamyka drzwi, włącza i wyłącza światło w domu”.

Dodatkowe funkcje: "zasilany bateriami AA lub energią słoneczną, reaguje na komendy głosowe, z tyłu robota umieszczono pojemnik ze sprzętami niezbędnymi do sprzątania".

 

W kategorii pisemnej:

I miejsce - Dominika Smoleń

Imię robota: Rufi Pomotek.

Tytuł opowiadania: „Wakacje z Robotem”.

Przeznaczenie: "pomoc osobom niepełnosprawnym, które uległy wypadkowi, np. straciły czucie w nogach lub urodziły się z różnymi schorzeniami tj. porażenie mózgowe".

Funkcje: „Szybko się porusza dzięki swojemu pomarańczowemu obuwiu, łatwo jest się z nim porozumieć oraz wypełni każde zlecone mu zadanie. Żółte ręce robota potrafią rozciągnąć się na długość dwóch metrów, dzięki temu może on wykonywać wiele rzeczy w tym samym czasie. Pomimo różnorodnych i bardzo przydatnych funkcji najbardziej potrzebne są "ochraniacze" znajdujące się na jego nogach, które po ściągnięciu służą jako narty do sprowadzenia wózka inwalidzkiego po nierównościach”.

Ukryte funkcje: "robot posiada wielofunkcyjny, magiczny plecak, do którego mogą się zmieścić przedmioty o różnych gabarytach".

 

Dziękujemy również za udział uczniom klas 4 i 6 ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. H. Sienkiewicza w Jaworznie.

Dziękujemy nauczycielom i rodzicom za zaangażowanie w realizację projektów, wszystkim serdecznie gratulujemy! Zapraszamy do Zagłębiowskiej Mediateki po odbiór nagród i dyplomów.

 Robot- wyniki konkursu  Robot- wyniki konkursu  Robot- wyniki konkursu  Robot- wyniki konkursu
 Robot- wyniki konkursu  Robot- wyniki konkursu  Robot- wyniki konkursu  Robot- wyniki konkursu