czysty wymysl

Wszyscy znamy wytwory japońskiej popkultury takie jak pokemony, tamagotchi czy Mario. Jednak dlaczego właściwie je znamy? Odpowiedzią na to pytanie może być książka Matta Alty "Czysty wymysł : jak japońska popkultura podbiła świat", opisująca wydarzenia, prądy kulturalne, a czasami zwykłe przypadki, które sprawiły, że produkty japońskiej popkultury stały się światowym fenomenem. Autor w umiejętny sposób opisuje nie tylko historię powstania produktu, ale też okoliczności, które do tego doprowadziły. Często wskazuje przy tym czynniki, których normalnie nie wzięlibyśmy pod uwagę. Bo nikt w pierwszym odruchu nie wskaże pagera - kojarzonego z głównie z amerykańskimi pracownikami korporacji, a nie młodymi dziewczętami z tokijskich dzielnic - jako urządzenia będącego przodkiem emotikon i tamagotchi.

Alt nie jest jednak bezkrytyczny i mimo, że książka jest ewidentnie napisana przez fana, to odważnie zwraca uwagę na przestarzałe oraz seksistowskie elementy kultury japońskiej. "Czysty wymysł: Matta Alty jest interesującą pozycją nie tylko dla osób lubiących japońską kulturę popularną. Niezależnie od tego, czy chodzi o anime, muzykę, gry komputerowe, seriale, czy mieszankę wszystkich tych elementów. Warto być może dowiedzieć się, jak próby powojennego eskapizmu przekształciły się w firmy i marki warte miliardy dolarów. A także skąd się wzięła popularność Akiry i Hello Kitty, a już na pewno, co sprawiło, że Hello Kitty powróciła jako akcesorium dla nastolatek.

P. Maciocha