joomla vector social icons

Za mundurem panny sznurem...

Czytaj więcej: Za mundurem panny sznurem...

...czyli październikowy Zagłębiowski Czwartek

Po wakacyjnej przerwie, 3 października 2019, odbył się kolejny Zagłębiowski Czwartek, wspólne przedsięwzięcie Zagłębiowskiej Mediateki i Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego. Tym razem naszym gościem był Marcin Tutaj – członek zarządu Fundacji im. Grupy Operacyjnej „Śląsk" 1939, który wygłosił prelekcję zatytułowaną: "Piechota czy artyleria? – „dotknij" historii Wojska Polskiego z Zagłębia Dąbrowskiego".

Czytaj więcej: Za mundurem panny sznurem...

Baśń kryminalno-polityczna?

Czytaj więcej: Baśń kryminalno-polityczna?

Książka Natalki Babiny na spotkaniu DKK

Natalka Babina urodziła się jako Natalla Dyńko w 1966 roku we wsi Zakazanka, w rejonie brzeskim obwodu brzeskiego Białoruskiej SRR, ZSRR. Jej matka była wiejską nauczycielką, ojciec – inżynierem. Wychowywała się na pograniczu kultur białoruskiej, ukraińskiej i polskiej. W domu rodzinnym posługiwano się językiem rosyjskim i miejscowym dialektem języka ukraińskiego, jednak nie podtrzymywano ukraińskiej świadomości narodowej. Natalla dopiero w wieku 18 lat zdała sobie sprawę, że rodzinna gwara to język ukraiński.

Czytaj więcej: Baśń kryminalno-polityczna?

W niedzielę wszystko kręciło się wokół muzyki

Czytaj więcej: W niedzielę wszystko kręciło się wokół muzyki

Szósta Zagłębiowska Giełda Winyli

Szósta Zagłębiowska Giełda Winyli już za nami. Od godziny 10.00 Zagłębiowską Mediatekę wypełniała muzyka – i ta z głośników i ta na nośnikach. Nie brakowało także emocjonujących rozmów o ulubionych zespołach. Każdy z odwiedzających mógł wybierać spośród niezliczonych gatunków muzycznych i nośników (można było nawet wyszperać wydanie rosyjskie Skaldów na winylu! :D). Wystawcy z pasją doradzali różnorakie zespoły, proponowali nowości muzyczne, każdy mógł przesłuchać wybrane winyle na ogólnodostępnym gramofonie.

Czytaj więcej: W niedzielę wszystko kręciło się wokół muzyki

Wspomnienie o Jerzym Suchanku

Czytaj więcej: Wspomnienie o Jerzym Suchanku

Wrześniowe Czytanie Rocznicowe

Czytanie Rocznicowe we wrześniu było spotkaniem szczególnym. Wspominaliśmy Jerzego Suchanka - poetę, prozaika, redaktora pism i reżysera sztuk teatralnych związanego z Sosnowcem. W tym roku przypada pierwsza rocznica Jego przedwczesnej śmierci. W naszym gronie, najbliższym znajomym Jerzego Suchanka był Jacek Durski, który przywołał kilka osobistych historii i wspomnień związanych z Autorem "Widzimisię", "Płakuli" czy "Ku".

Czytaj więcej: Wspomnienie o Jerzym Suchanku

Piknik obywatelski w Kazimierzu Górniczym

Czytaj więcej: Piknik obywatelski w Kazimierzu Górniczym

Niedziela pełna atrakcji

W ostatnią niedzielę, 15 września 2019 roku, w parku im. Jacka Kuronia w Kazimierzu Górniczym odbył się Piknik Obywatelski, podczas którego mieszkańcy Sosnowca mogli zapoznać się z projektami tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. Wiele z nich dotyczy również naszych placówek (nowe książki, pomoce dydaktyczne, modernizacja). Podczas pikniku można było dowiedzieć się o terminach i procedurze głosowania. Na tłumnie odwiedzających park mieszkańców, czekały liczne atrakcje – gry i zabawy ruchowe, konkursy, zagadki, zajęcia plastyczne. Oczywiście nie mogło tam zabraknąć również naszej biblioteki.

Czytaj więcej: Piknik obywatelski w Kazimierzu Górniczym

Strona 13 z 102

Z życia filii

Ferie 2020 - fotorelacja

Ferie2020 plakat

"Zimowy zawrót głowy"

Zajęcia plastyczne, literackie, sportowe, projekcje filmowe, gry planszowe, wspólne czytanie książek, zajęcia z tablicą multimedialną. Każda sosnowiecka placówka biblioteczna (Zagłębiowska Mediateka i filie) przygotowała dla swych czytelników niezwykle ciekawy program na tegoroczne ferie zimowe. Udział w zajęciach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. A poniżej prezentujemy zdjęcia dokumentujące nasze zimowe spotkania.

Więcej…

Haftowane obrazy

ha1

Filia nr 20

W piątkowy wieczór w Filii nr 20 odbył się wernisaż wystawy autorstwa Elżbiety Soczewy-Pięty. Pani Elżbieta jest czeladzianką, ale obecnie mieszka w Sławkowie. Przebywa na emeryturze, a jej hobby to ogród, koty oraz haftowanie. Przy pomocy igły i muliny wykonuje kopie znanych obrazów. Wystawę można oglądać do 31 stycznia w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy!

Więcej…

Początek roku

prr1

Filia nr 2

Rok 2020 rozpoczęliśmy lekcją regionalną, w której uczestniczyli uczniowie VII klasy Szkoły Podstawowej nr 45. Siódmoklasiści obejrzeli prezentację multimedialną, dzięki której mogli zobaczyć jak wyglądało nasze miasto przed uzyskaniem praw miejskich oraz jak zmieniało się na przestrzeni lat. Młodzież poznała także najciekawsze miejsca, obiekty i zabytki Sosnowca, poznała symbolikę naszego herbu, flagi i logo. Na zakończenie zajęć wszyscy rozwiązali krzyżówkę sprawdzającą zdobytą wiedzę.

Więcej…

N jak niewidomy

n1

Multimedia

We wtorek 7 stycznia 2020 odbyło się bardzo ciekawe spotkanie integracyjne, które zorganizował Dział Multimedialny dla dorosłych i Dział Multimedialny dla dzieci. Do Zagłębiowskiej Mediateki zawitali niecodzienni goście, a mianowicie gościliśmy w Świecie Nauki i Fantazji osoby niewidome wraz z psem przewodnikiem i asystentem jednocześnie. Spotkanie poprowadziła pani instruktor poruszania przestrzennego dla osób niewidomych i niedowidzących. Uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej nr 22 mieli okazję obejrzeć film instruktażowy, jak pomagać osobom z dysfunkcją wzroku, następnie wysłuchali ciekawych opowieści na temat życia codziennego z psem przewodnikiem.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine