joomla vector social icons

Słodziaki na medal!

Czytaj więcej...

Świat Nauki i Fantazji

W piątek 4 października 2019 Zagłębiowska Mediateka wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 w Sosnowcu rozpoczęła akcję "Czytaj codziennie z gangiem słodziaków". Dzieci z klas drugich dzielnie walczyły w czterech konkurencjach. Były krzyżówki, quizy, tańce, zabawa w zgadywanie co znajdziemy w lesie, a także tworzenie słodziaków z surowców wtórnych. Przede wszystkim jednak wszyscy uczestnicy wysłuchali rozdziału książki "Gang słodziaków" Renaty Piątkowskiej. Wszyscy świetnie się bawili!

Czytaj więcej...

Podwieczorek z filozofią

Czytaj więcej...

Filia nr 10

Po wakacyjnej przerwie powróciliśmy z filozoficznymi podwieczorkami. Wrześniowe spotkanie było wprowadzeniem do bliższego omówienia szkół filozoficznych okresu hellenistycznego. Omówiona została sytuacja polityczna za czasów Aleksandra Wielkiego, która wywarła wpływ na rozwój filozofii w Helladzie. Szczególną uwagę poświęcono kwestii postrzegania człowieka po upadku greckiej polis.

Czytaj więcej...

Wrzesień w pigułce

Czytaj więcej...

Filia nr 1

Niemal cały wrzesień wspominaliśmy ukochane wakacje, nasze morze, góry i Mazury... A to wszystko za sprawą Legendarnej Mapy Polski, którą tłumnie przychodziły oglądać dzieciaki z zaprzyjaźnionych szkół oraz przedszkoli. Wspólne czytanie i opowiadanie legend, poznawanie ciekawostek z różnych zakątków Polski pozwoliło nam wszystkim bezboleśnie wrócić do powakacyjnej rzeczywistości... Dużo wrześniowego czasu poświęciłyśmy również osobie pewnego Julka, którego nieśmiertelne wiersze gościły wraz z nami w przedszkolach. Czy wiecie, że gdyby Julian Tuwim żył, to obchodziłby w tym roku 125. urodziny?!

Czytaj więcej...

Wczesna jesień na Mecu

Czytaj więcej...

Filia nr 15

W tym tygodniu dzieci z klas I i II Szkoły Podstawowej nr 46 w Sosnowcu poznawały dzieciństwo Julka Tuwima, które opisała Agnieszka Frączek w swojej książce "Rany Julek! o tym, jak Julian Tuwim został poetą...". Mały Julian był rozbrykanym chłopcem, a w związku z tym jego szalone pomysły podobały się dzieciom i zachęcały do podzielenia własnymi "bzikami". Prezentacja książki poprzez czytanie fragmentów oraz cytatów była przejściem do etapu plastycznego - wykonanie pociągu z najważniejszymi informacjami o Autorze "Lokomotywy". Ale to nie wszystko...

Czytaj więcej...

Dzień Głośnego Czytania w Szkole Podstawowej nr 46

Czytaj więcej...

Filia nr 15

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada 27 września. W tym roku nasza Filia nr 15 wzięła udział w tym wydarzeniu na zaproszenie grona pedagogicznego ze Szkoły Podstawowej nr 46 w Sosnowcu. Wraz z uczniami oraz pracownikami szkoły czytaliśmy "Pamiętnik Czarnego Noska" Janiny Porazińskiej. W ten sposób uczciliśmy także rocznicę urodzin Pisarki, przypadającą na dzień 29 września. Czytanie było urozmaicone zabawą ruchową, pomagającą wyobrazić sobie przygody bohatera książki. Dziękujemy za zaproszenie!

Czytaj więcej...

Dzień Głośnego Czytania na Zagórzu

Czytaj więcej...

Filia nr 14

30 września 2019 z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w Filii nr 14 - Zagórze odbył się, jak co roku, konkurs czytelniczy o tytuł Mistrza Głośnego Czytania. Wzięli w nim udział uczniowie klas II i III ze Szkoły Podstawowej nr 9. Wśród prezentowanych tytułów znalazły się m.in.: „Czarnoksiężnik z Krainy Oz", „Dzikie łabędzie", "Masza i niedźwiedź", "Rany Julek...", "Stefek Burczymucha", „Leń". Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, drobne upominki oraz słodkości.

Czytaj więcej...

Kangurki w Bibliotece

Czytaj więcej...

Filia nr 20

W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, odwiedziły nas 5-latki z grupy Kangurki, z Przedszkola "Słoneczko". Dzieci zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki, obejrzały nowości wydawnicze oraz wysłuchały ciekawego opowiadania o przygodach Fenka i jego pierwszej wizycie w bibliotece. Na koniec były kolorowanki oraz słodki poczęstunek.

Czytaj więcej...

Wrzesień w Świecie Nauki i Fantazji

Czytaj więcej...

Jesienne prace plastyczne

Wrzesień w Świecie Nauki i Fantazji obfitował w zajęcia o tematyce jesiennej. Jak na prawdziwą polską jesień przystało, w naszej wypożyczalni dominował kolor złoto-pomarańczowy. Dzieci uczestniczące w zajęciach wymyślały istne cuda z darów "Pani Jesieni". Były witraże z liści, grzybowe i kasztankowe kolorowanki. Nie zabrakło również jesiennych opowieści, a taniec z rudymi wiewiórkami podobał się dzieciom najbardziej.

Czytaj więcej...

"Książkowo, szóstkowo, zabawowo"

Czytaj więcej...

Nowa - bezcenna współpraca

"Książkowo, szóstkowo, zabawowo" to projekt współpracy pomiędzy Filią nr 4 MBP w Sosnowcu, Szkołą Podstawową nr 6 w Sosnowcu i Przedszkolem Miejskim nr 27 w Sosnowcu realizowany w roku szkolnym 2019/2020. Wspólnie łączymy siły, żeby zrobić coś nowego i ciekawego. Jakie będą efekty? Informacji szukajcie na stronach instytucji realizujących ten projekt :)

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

Z życia filii

Spotkanie z Anną Piróg

pir1

Filia nr 15

W tym miesiącu "Klub Seniora z pasją" gościł pisarkę i poetkę z Tychów - Annę Piróg. To właśnie u nas odbyło się premierowe spotkanie promocyjne książki obyczajowej "Gdzie jesteś?". Jest to kontynuacja powieści "Mroczny dwór. Narzeczona wiatru", która także miała swoją premierę w Sosnowcu. Pani Anna podzieliła się z nami wspomnieniami związanymi z tworzeniem fabuły, procesem wydawniczym, a także historiami "z dnia pisarza".

Więcej…

Koncert kolęd i pastorałek

kole1

Filia nr 6

7 stycznia 2020 w naszej filii odbył się koncert kolęd i pastorałek. Przy akompaniamencie instrumentów klawiszowych i wokalnym prowadzeniu Pani Wandy Dudek-Kołodziejczyk liczna grupa czytelników i sympatyków biblioteki odśpiewała z wielkim zaangażowaniem prawie 30 kolęd i pastorałek. W przerwach koncertu uczestnicy raczyli się słodkim co nieco.

Więcej…

Styczniowy podwieczorek z filozofią

fis1

Filia nr 10

Pierwsze w tym roku spotkanie w ramach „Podwieczorków z filozofią" poświęcone było Perypatowi. Szkołę założył Arystoteles w Atenach ok. 335-334 przed Chrystusem. O Poglądach Stagiryty rozmawialiśmy na jednym z wcześniejszych spotkań. Uczestnicy spotkania zapoznali się z genezą powstania szkoły, a także dowiedzieli się skąd nazwa perypat. Sporo miejsca poświęcono osobie Teofrasta, który zarządzał perypatem po śmierci Arystotelesa.

Więcej…

Haftowane obrazy

ha1

Filia nr 20

W piątkowy wieczór w Filii nr 20 odbył się wernisaż wystawy autorstwa Elżbiety Soczewy-Pięty. Pani Elżbieta jest czeladzianką, ale obecnie mieszka w Sławkowie. Przebywa na emeryturze, a jej hobby to ogród, koty oraz haftowanie. Przy pomocy igły i muliny wykonuje kopie znanych obrazów. Wystawę można oglądać do 31 stycznia w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy!

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine