joomla vector social icons

Listopad pełen wrażeń

Czytaj więcej...

Filia nr 7 BIBLIOSFERA

Imprezy w drugiej połowie listopada w Bibliosferze były bardzo różnorodne. Dzieci z Przedszkola 54 wysłuchały legendy o powstaniu państwa polskiego, obejrzały prezentację o Polsce i wykleiły barwami narodowymi mapę Polski. Uczniowie klas II Szkoły Podstawowej nr 29 wzięli udział w pasowaniu na czytelnika, a klasa I B świętowała Dzień Pluszowego Misia. Dorośli czytelnicy spotkali się z okazji Andrzejek. Wieczór był pełen atrakcji, które zapewniła wróżka Esmeralda.

Czytaj więcej...

Czarne Koty i Pluszowe Misie

Czytaj więcej...

Biblioteka Dziecięca

Dzień Czarnego Kota i Dzień Pluszowego Misia to sympatyczne święta obchodzone na świecie w drugiej połowie listopada. Dzieciaki z Tajemniczego Ogrodu również obchodziły to święto. Przedszkolaki wykonały zakładki do książek w kształcie kota, a podczas popołudniowych zajęć powstały postacie tych zwierzątek z różnych materiałów plastycznych.

Czytaj więcej...

O legendach na Juliuszu

Czytaj więcej...

Filia nr 18

Na zaproszenie uczniów klas "0" A i "0" B biblioteka udała się do Szkoły Podstawowej nr 36. Tematem spotkania były legendy polskie, więc przeczytaliśmy legendę "Lech, Czech i Rus" oraz "O królu Popielu, którego myszy zjadły". Dzieci bardzo grzecznie wysłuchały, a następnie chętnie odpowiadały na zadane pytania. To na pewno nie ostatnia wizyta w tak gościnnych klasach.

"Światłoczułe tropy" Krystyny Borkowskiej

Czytaj więcej...

Filia nr 5

27 listopada 2019 w Filii nr 5 - Walcownia odbyło się spotkanie promujące najnowszy tomik poezji Krystyny Borkowskiej „Światłoczułe tropy". Spotkanie poprowadziła Maria Golanka. O oprawę muzyczną wieczoru zadbała Bożena Związek. Zaproszeni goście mięli okazję wysłuchać najnowszych wierszy poetki w autorskim wykonaniu oraz obejrzeć wystawę prac plastycznych Mirosławy Borkowskiej.

Czytaj więcej...

Listopad nie musi być smutny

Czytaj więcej...

Filia nr 15

"Listopad nie musi być smutny" - pod takim hasłem rozpoczęliśmy zajęcia w kolejnym miesiącu. Dzieci wykonały kreatywne parasole oraz trójwymiarową jesienną makietę. Na kolejnym spotkaniu z okazji Dnia Niepodległości uczniowie zapoznali się z historią Józefa Piłsudskiego i wykonały kotyliony. Na pamiątkę świętowania Dnia Jeża powstały urocze jeżyki z papieru kolorowego. A Zaczytana sowa "Mądra Głowa" przedstawiła wiele pięknych wierszy, zachęcając przedszkolaków do czytania. Ale to nie wszystko...

Czytaj więcej...

Pluszowo również w Ostrowach

Czytaj więcej...

Filia nr 11

Spotkanie z okazji Święta Pluszowego Misia w przedszkolu było zorganizowane dla dzieci wraz z Filią nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Dzieci na spotkanie przyniosły swoje pluszowe maskotki. Atrakcją były dwa duże misie, z którymi przedszkolaki chętnie się bawiły, tańczyły oraz przytulały. Nie zabrakło także czytanki o Misiu Tulisiu. Każde dziecko otrzymało na pamiątkę buźkę misia, małe co nieco, pożegnały Misie i podziękowały za odwiedziny i super zabawę.

Czytaj więcej...

Wokół książki i czytelnictwa

Czytaj więcej...

Filia nr 20

Uczniowie klas II i III ze Szkoły Podstawowej nr 27 wzięli udział w lekcji bibliotecznej poświęconej książce i bibliotece. Dzieci zapoznały się z historią książki oraz jej budową, obejrzały ilustracje przedstawiające największe biblioteki świata oraz poznały zasady korzystania z naszej biblioteki. Były też zagadki, quizy oraz prezentacja nowości wydawniczych. Dzieci wykonały również kolorowe zakładki do książek.

Czytaj więcej...

O Speuzypie i Ksenokratesie

Czytaj więcej...

Filia nr 10

Podczas listopadowego spotkania w ramach "Podwieczorku z filozofią" omawiany był temat Akademii Platona. Uczestnicy zapoznali się z ogólną historią Akademii, której założycielem był Platon oraz najważniejszymi przedstawicielami starej Akademii: Speuzypem i Ksenokratesem. Omawiając kształt Akademii, zwrócono uwagę na podobieństwa między nią a uniwersytetem. W toku dyskusji uczestnicy uznali, że można traktować Akademię za protoplastę współczesnych uniwersytetów, mimo istniejących różnic.

Czytaj więcej...

Pluszowy dzień na Niwce

Czytaj więcej...

Filia nr 6

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, we wtorek naszą bibliotekę odwiedziły dzieci z Przedszkola "Pajacyk". Z zainteresowaniem obejrzały prezentację multimedialną o bajkowych misiach i niedźwiedziach, wysłuchały opowiadania pt. "Zagubiony miś". Przedszkolaki z entuzjazmem odgadywały zagadki, śpiewały "misiowe" piosenki. Finałem spotkania była zabawa "Stary niedżwiedź mocno śpi" i małe, słodkie co nieco :)

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

Z życia filii

Ferie 2020 - fotorelacja

Ferie2020 plakat

"Zimowy zawrót głowy"

Zajęcia plastyczne, literackie, sportowe, projekcje filmowe, gry planszowe, wspólne czytanie książek, zajęcia z tablicą multimedialną. Każda sosnowiecka placówka biblioteczna (Zagłębiowska Mediateka i filie) przygotowała dla swych czytelników niezwykle ciekawy program na tegoroczne ferie zimowe. Udział w zajęciach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. A poniżej prezentujemy zdjęcia dokumentujące nasze zimowe spotkania.

Więcej…

Spotkanie z Anną Piróg

pir1

Filia nr 15

W tym miesiącu "Klub Seniora z pasją" gościł pisarkę i poetkę z Tychów - Annę Piróg. To właśnie u nas odbyło się premierowe spotkanie promocyjne książki obyczajowej "Gdzie jesteś?". Jest to kontynuacja powieści "Mroczny dwór. Narzeczona wiatru", która także miała swoją premierę w Sosnowcu. Pani Anna podzieliła się z nami wspomnieniami związanymi z tworzeniem fabuły, procesem wydawniczym, a także historiami "z dnia pisarza".

Więcej…

Koncert kolęd i pastorałek

kole1

Filia nr 6

7 stycznia 2020 w naszej filii odbył się koncert kolęd i pastorałek. Przy akompaniamencie instrumentów klawiszowych i wokalnym prowadzeniu Pani Wandy Dudek-Kołodziejczyk liczna grupa czytelników i sympatyków biblioteki odśpiewała z wielkim zaangażowaniem prawie 30 kolęd i pastorałek. W przerwach koncertu uczestnicy raczyli się słodkim co nieco.

Więcej…

Styczniowy podwieczorek z filozofią

fis1

Filia nr 10

Pierwsze w tym roku spotkanie w ramach „Podwieczorków z filozofią" poświęcone było Perypatowi. Szkołę założył Arystoteles w Atenach ok. 335-334 przed Chrystusem. O Poglądach Stagiryty rozmawialiśmy na jednym z wcześniejszych spotkań. Uczestnicy spotkania zapoznali się z genezą powstania szkoły, a także dowiedzieli się skąd nazwa perypat. Sporo miejsca poświęcono osobie Teofrasta, który zarządzał perypatem po śmierci Arystotelesa.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine