joomla vector social icons

Ozdoby choinkowe na Pogoni

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia wszyscy ubierają choinki. Podczas popołudniowych warsztatów plastycznych w Filii nr 17 - Pogoń dzieci własnoręcznie wykonały z przeróżnych materiałów ozdoby choinkowe: aniołki ze złotymi włosami i świecące bombki.

Czytaj więcej...

Kolorowe parasole

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Za oknami zimno, mokro i ponuro. Wychodząc naprzeciw jesiennej aurze mali plastycy z Filii nr 17 - Pogoń na popołudniowych warsztatach plastycznych wykonali barwne parasole. Pracę umilała wesoła piosenka "my się deszczu nie boimy z parasolem dziś chodzimy".

Czytaj więcej...

O niepodległości i... o kundelkach ;)

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Wkrótce 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Przygotowując się do tego święta grupa starszaków z Przedszkola Nr 2 podczas zajęć w Filii nr 17 poznała symbole narodowe, zaśpiewała hymn oraz własnoręcznie wykonała biało-czerwone kotyliony narodowe. Nie wszyscy wiedzą, że 25 października obchodzimy sympatyczny Dzień Kundelka. Podczas popołudniowych warsztatów nasi mali plastycy i ich opiekunowie wykonali kolorowe zawieszki w kształcie piesków.

Czytaj więcej...

Drużyna Świętych Mikołajów

Czytaj więcej...

Filia nr 17

W przeddzień Mikołajek podczas popołudniowych warsztatów plastycznych dzieciaki z Filii nr 17 - Pogoń miały okazję własnoręcznie zrobić postać starszego pana z Laponii. Wykorzystując dostępne materiały plastyczne i pomysłowość, stworzyły drużynę Świętych Mikołajów niosących prezenty grzecznym dzieciom.

Czytaj więcej...

Wspominamy początki...

Czytaj więcej...

Filia nr 17

8 listopada 2018 w siedzibie biblioteki przy ulicy Będzińskiej odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Klubu Sympatyków Dawnej Pogoni. Nasz Klub istnieje już osiem lat, klubowiczów wciąż przybywa więc wróciliśmy wspomnieniami do dawnych fotografii przedstawiających początek, przebudowę i zmiany zachodzące na ulicach Będzińskiej, Orlej, Żeromskiego. Z przyjemnością również wysłuchaliśmy opowieści kryminalnych przygotowanych przez Pana Janusza Szaleckiego, a dziejących się w dzielnicy Pogoń lat dwudziestych i trzydziestych.

Czytaj więcej...

Jesień na Pogoni

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Październik to chyba najbardziej różnobarwny miesiąc w całym roku. Drzewa przybierają wówczas piękne jesienne kolory od żółto-zielonych aż po ciemny brąz. W tym miesiącu obchodzimy też w Polsce Święto Drzewa. Z tej okazji na popołudniowych warsztatach plastycznych w Filii nr 17 - Pogoń, dzieci wykorzystując bibułę, plastelinę i zebrane liście, wykonały mieniące się różnymi barwami jesienne drzewa.

Czytaj więcej...

Wernisaż zdjęć z przełomu XIX i XX w.

Czytaj więcej...

Filia nr 17

20 listopada 2018 w siedzibie Filii nr 17 przy ulicy Będzińskiej odbył się wernisaż wystawy pt. "SOSNOWIECKI SZPITAL NA LEPIANKACH". Zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z nigdzie jeszcze dotąd niepublikowanymi zdjęciami szpitalika z przełomu XIX i XX wieku. Prezentowane fotografie pochodzą z pracowni artystycznej Kostka i Mulert mieszczącej się w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 40. Wystawę można oglądać do 20 grudnia w siedzibie biblioteki.

Czytaj więcej...

Tuż przed 11 listopada...

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Za parę dni 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. W Filii nr 17 - Pogoń przez cały tydzień odbywały się zajęcia z dziećmi. Grupa dzieci z Przedszkola nr 22 z uwagą wysłuchała opowieści i legend związanych z początkami państwa polskiego. Natomiast na popołudniowych warsztatach plastycznych wykonaliśmy narodowe kotyliony z myślą o 11 listopada. Na zakończenie - wspólnymi siłami wylepiliśmy z biało-czerwonych kółek nasze godło narodowe.

Czytaj więcej...

Politex w odsłonach - wystawa

Czytaj więcej...

Filia nr 17

9 października 2018 w siedzibie biblioteki przy ulicy Będzińskiej odbył się wernisaż wystawy fotograficznej "Politex w odsłonach" Dariusza Gruszki. Jest on absolwentem Liceum Plastycznego w Dąbrowie Górniczej i Instytutu Wychowania Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie o kierunku rzeźba. Z wielką pasją zajmuje się jednak fotografiką. Tym razem zafascynowały go pozostałości budynków nieistniejącej już sosnowieckiej przędzalni "Politex". W tym roku mija 140 lat od momentu kiedy Henryk Dietel w 1878 roku zbudował przędzalnię wełny czesankowej. Spotkanie było okazją do zapoznania się z długoletnią historią tego zakładu, aż do momentu likwidacji w 1994 roku.

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

Z życia filii

Ferie 2020 - fotorelacja

Ferie2020 plakat

"Zimowy zawrót głowy"

Zajęcia plastyczne, literackie, sportowe, projekcje filmowe, gry planszowe, wspólne czytanie książek, zajęcia z tablicą multimedialną. Każda sosnowiecka placówka biblioteczna (Zagłębiowska Mediateka i filie) przygotowała dla swych czytelników niezwykle ciekawy program na tegoroczne ferie zimowe. Udział w zajęciach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. A poniżej prezentujemy zdjęcia dokumentujące nasze zimowe spotkania.

Więcej…

Spotkanie z Anną Piróg

pir1

Filia nr 15

W tym miesiącu "Klub Seniora z pasją" gościł pisarkę i poetkę z Tychów - Annę Piróg. To właśnie u nas odbyło się premierowe spotkanie promocyjne książki obyczajowej "Gdzie jesteś?". Jest to kontynuacja powieści "Mroczny dwór. Narzeczona wiatru", która także miała swoją premierę w Sosnowcu. Pani Anna podzieliła się z nami wspomnieniami związanymi z tworzeniem fabuły, procesem wydawniczym, a także historiami "z dnia pisarza".

Więcej…

Koncert kolęd i pastorałek

kole1

Filia nr 6

7 stycznia 2020 w naszej filii odbył się koncert kolęd i pastorałek. Przy akompaniamencie instrumentów klawiszowych i wokalnym prowadzeniu Pani Wandy Dudek-Kołodziejczyk liczna grupa czytelników i sympatyków biblioteki odśpiewała z wielkim zaangażowaniem prawie 30 kolęd i pastorałek. W przerwach koncertu uczestnicy raczyli się słodkim co nieco.

Więcej…

Styczniowy podwieczorek z filozofią

fis1

Filia nr 10

Pierwsze w tym roku spotkanie w ramach „Podwieczorków z filozofią" poświęcone było Perypatowi. Szkołę założył Arystoteles w Atenach ok. 335-334 przed Chrystusem. O Poglądach Stagiryty rozmawialiśmy na jednym z wcześniejszych spotkań. Uczestnicy spotkania zapoznali się z genezą powstania szkoły, a także dowiedzieli się skąd nazwa perypat. Sporo miejsca poświęcono osobie Teofrasta, który zarządzał perypatem po śmierci Arystotelesa.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine