joomla vector social icons

Wigilia sto lat temu i piękne stroiki

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Boże Narodzenie zbliża się dużymi krokami i każdy z nas stara się, by te święta były wyjątkowe. Aby przybliżyć dawne tradycje związane z naszym regionem, Filia nr 17 zorganizowała spotkanie z grupą uczniów z Katolickiej Szkoły Podstawowej. Dzieci miały możliwość porównania dzisiejszej Wigilii z tą odbywającą się 100 lat temu w Zagłębiu Dąbrowskim. Na zakończenie uczniowie rozwiązali krzyżówkę-łamigłówkę tematycznie związaną z przeprowadzonymi zajęciami.

Czytaj więcej...

Opowieści ducha kopalni

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Przed nami górnicze święto i w związku z tym odwiedzające Filię nr 17 - Pogoń dzieci z Przedszkola Nr 22, miały możliwość zapoznania się z zawodem górnika. Wiele rzeczy było dla nich nowych i nieznanych, dlatego wysłuchały pogadanki z dużym zainteresowaniem. Wraz z Bolkiem i Lolkiem wyruszyliśmy w podziemny świat starej kopalni. Przechodząc ciemnymi korytarzami natknęliśmy się na ducha kopalni - Skarbnika. Opowiedział nam legendę o tym jak św. Barbara stała się patronką górników. Na zakończenie przedszkolaki miały możliwość obejrzenia wystawy pod tytułem "Śladami kopalń Zagłębia Dąbrowskiego". Eksponaty i zdjęcia pobudziły wyobraźnię maluchów, które zrozumiały jak ciężką i niebezpieczną pracę wykonuje górnik.

Czytaj więcej...

Biało-czerwono na Pogoni

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Listopadowy tydzień w Filii nr 17 - Pogoń upłynął pod hasłem "11 Listopada Świętem Niepodległości". Maluchy z Przedszkola nr 2 wysłuchały ciekawej pogadanki "Nad Wisłą czyli kocham Polskę". Odbywające się codziennie w bibliotece lekcje przybliżyły dzieciom ten temat. Miały one okazję poznać tradycje związane z tym świętem, symbole narodowe, poćwiczyć postawę "do hymnu", poszukać i stworzyć portret godła narodowego. Natomiast uczniowie z III klasy Katolickiej Szkoły Podstawowej poznały historię naszego kraju od Mieszka I do rozbiorów, dowiedziały się kim był Józef Piłsudski, Jan Henryk Dąbrowski i Józef Wybicki. Zdobytą wiedzę sprawdzili rozwiązując krzyżówkę niepodległościową.

Czytaj więcej...

Przedświątecznych spotkań ciąg dalszy

Czytaj więcej...

Filia nr 17

W naszej Filii nr 17 przedświątecznych spotkań ciąg dalszy. Odwiedzają nas kolejne grupy przedszkolaków, aby poznać zwyczaje, obyczaje i cały urok Bożonarodzeniowych Świąt. Najbardziej lubianą przez dzieci tradycją jest oczywiście ubieranie choinki. Dlatego malowanie i ozdabianie drzewka-kolorowanki sprawiło im radość. Także na popołudniowych zajęciach plastycznych każde dziecko zrobiło i udekorowało własną choinkę. Będzie ona ozdobą świątecznego stołu.

Czytaj więcej...

Barbórkowe spotkanie

Czytaj więcej...

Filia nr 17

W związku ze zbliżającą się Barbórką i Świętem Górników popołudniowe spotkanie Klubu Sympatyków Dawnej Pogoni poświęcone było właśnie tej tematyce. "Bohaterką" była nieistniejąca Kopalnia Sosnowiec i jej historia na tle historii kopalń Zagłębia Dąbrowskiego. Prawie każda rodzina tu mieszkająca miała lub ma kogoś związanego z górnictwem, dlatego nie zabrakło tematów do ożywionej dyskusji. Naszym gościem był Szymon Lubaszka - autor fotografii prezentowanych podczas wystawy "Śladami kopalń Zagłębia Dąbrowskiego".

Czytaj więcej...

Wernisaż wystawy fotograficznej Szymona Lubaszki

Czytaj więcej...

Filia nr 17

4 listopada 2016 w Filii nr 17 - Pogoń przy ul. Będzińskiej 22-24 odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Szymona Lubaszki "Śladami kopalń Zagłębia Dąbrowskiego". Podczas spotkania przybyli goście mieli okazję zapoznać się ze szczegółową dokumentacją fotograficzną kopalni Kazimierz Juliusz oraz nieistniejących już KWK Saturn, Niwki-Modrzejów, Paryż, Grodziec, Sosnowiec. Kilkadziesiąt eksponowanych fotografii uzupełnił pokaz slajdów. Wystawa jest udostępniana w godzinach otwarcia biblioteki do 2 grudnia 2016 r.

Czytaj więcej...

Przedświąteczne spotkania

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Jak to na miesiąc grudzień przystało, w naszej Filii nr 17 - Pogoń, rozpoczęły się mikołajkowo-świąteczne spotkania. We wtorek nasi mali czytelnicy wysłuchali opowieści o Świętym Mikołaju i jego przygodach związanych z rozwożeniem prezentów do dzieci na całym świecie. Na popołudniowych zajęciach plastycznych, każde z dzieci mogło zrobić swojego bałwanka-przytulankę. Maskotki powstały z ryżu, skarpetek i paru guzików. Piątkowe spotkanie z grupą "Słoneczka" z Przedszkola nr 2, to opowieści o wszystkim co wiąże się z okresem przedświątecznym, jak i samymi świętami Bożego Narodzenia. Prezentację urozmaiciły bajki muzyczne Disneya, które cudownie oddają magię świąt i wprowadzają nie tylko dzieci w radosny nastrój bożonarodzeniowy.

Czytaj więcej...

Spotkania z Biblioteką

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Listopad to miesiąc w którym kontynuujemy rozpoczęte w październiku spotkania dzieci z biblioteką. W tym tygodniu naszą Filię nr 17 - Pogoń odwiedziły grupy uczniów klas podstawowych z Zespołu Szkół Katolickich w Sosnowcu. Podczas lekcji bibliotecznych dzieci poznały historię, budowę oraz drogę książki od pomysłu pisarza zaczynając, a na półce regału bibliotecznego kończąc. Na środowych popołudniowych zajęciach nasi mali plastycy dowiedzieli się o ważnych dla naszego zdrowia właściwościach warzyw i wykonali sympatycznego "Jesiennego Cebulka".

Czytaj więcej...

Październikowe rozmaitości

Czytaj więcej...

Filia nr 17

W ostatnim tygodniu października, biblioteka na Pogoni, codziennie witała miłych gości. Podczas lekcji bibliotecznych dzieci odwiedziły tajemnicze biblioteczne magazyny oraz dowiedziały się jak zostać czytelnikiem. Mnóstwo ciekawych historii o złotej polskiej jesieni usłyszały przedszkolaki, a w trakcie popołudniowych warsztatów plastycznych nasi milusińscy wykonali kasztankowy zwierzyniec. Nie zabrakło również pogadanek o polskich pisarzach tworzących dla dzieci i jesiennych opowieści dla najmłodszych przy okrągłym stoliku. A to wszystko na tle ciekawej wystawki prezentującej niezwykłe pudełka na prezenty (tylko z brył matematycznych) wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3.

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

Z życia filii

Ferie 2020 - fotorelacja

Ferie2020 plakat

"Zimowy zawrót głowy"

Zajęcia plastyczne, literackie, sportowe, projekcje filmowe, gry planszowe, wspólne czytanie książek, zajęcia z tablicą multimedialną. Każda sosnowiecka placówka biblioteczna (Zagłębiowska Mediateka i filie) przygotowała dla swych czytelników niezwykle ciekawy program na tegoroczne ferie zimowe. Udział w zajęciach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. A poniżej prezentujemy zdjęcia dokumentujące nasze zimowe spotkania.

Więcej…

Spotkanie z Anną Piróg

pir1

Filia nr 15

W tym miesiącu "Klub Seniora z pasją" gościł pisarkę i poetkę z Tychów - Annę Piróg. To właśnie u nas odbyło się premierowe spotkanie promocyjne książki obyczajowej "Gdzie jesteś?". Jest to kontynuacja powieści "Mroczny dwór. Narzeczona wiatru", która także miała swoją premierę w Sosnowcu. Pani Anna podzieliła się z nami wspomnieniami związanymi z tworzeniem fabuły, procesem wydawniczym, a także historiami "z dnia pisarza".

Więcej…

Koncert kolęd i pastorałek

kole1

Filia nr 6

7 stycznia 2020 w naszej filii odbył się koncert kolęd i pastorałek. Przy akompaniamencie instrumentów klawiszowych i wokalnym prowadzeniu Pani Wandy Dudek-Kołodziejczyk liczna grupa czytelników i sympatyków biblioteki odśpiewała z wielkim zaangażowaniem prawie 30 kolęd i pastorałek. W przerwach koncertu uczestnicy raczyli się słodkim co nieco.

Więcej…

Styczniowy podwieczorek z filozofią

fis1

Filia nr 10

Pierwsze w tym roku spotkanie w ramach „Podwieczorków z filozofią" poświęcone było Perypatowi. Szkołę założył Arystoteles w Atenach ok. 335-334 przed Chrystusem. O Poglądach Stagiryty rozmawialiśmy na jednym z wcześniejszych spotkań. Uczestnicy spotkania zapoznali się z genezą powstania szkoły, a także dowiedzieli się skąd nazwa perypat. Sporo miejsca poświęcono osobie Teofrasta, który zarządzał perypatem po śmierci Arystotelesa.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine