Wernisaż wystawy "przez okno - Pogoń - i od kuchni"

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Dnia 2 marca 2017 w Filii nr 17 - Pogoń przy ulicy Będzińskiej odbył się wernisaż wystawy pt. "przez okno - Pogoń - i od kuchni ". Gościem naszej biblioteki była Elżbieta Rauba, historyk sztuki i długoletni pedagog Liceum Plastycznego w Dąbrowie Górniczej, której życiową pasją jest malarstwo. Prezentowane obrazy wzbudziły wśród zaproszonych gości dużo pozytywnych emocji i wrażeń artystycznych, wywołując ciekawą dyskusję. Słodki poczęstunek zakończył to miłe spotkanie. Prace będzie można oglądać do 31 marca w siedzibie biblioteki.

Czytaj więcej...

O bezpieczeństwie zimą i o kotkach

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Mijający tydzień upłynął nam na zimowych spotkaniach z dziećmi. Codziennie naszą Filię nr 17 odwiedzały grupy przedszkolaków, uczestnicząc w zajęciach na temat bezpiecznego zachowania się podczas zabaw na śniegu oraz uprawiania zimowych sportów. Grupa maluchów z Przedszkola nr 22 poprzez zajęcia manualne i zabawę, dowiedziała się jak pomóc zwierzętom przetrwać mroźny czas. Jak co środę odbyły się popołudniowe zajęcia plastyczne, na których w roli głównej wystąpiły kociaki-futrzaki, bowiem wkrótce Dzień Kota! Nasi mali plastycy, aby upodobnić się do swoich mruczących przyjaciół wykonali kocie maski.

Czytaj więcej...

Witamy w bałwankowie

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Ferie się skończyły, ale zima w pełni. Świetny czas na lepienie bałwanków. Dzieciaki z Filii nr 17 - Pogoń podczas popołudniowych warsztatów plastycznych stworzyły całą rodzinkę wesołych bałwanków. Tym razem materiałem plastycznym nie był śnieg, tylko kolorowy karton i papier. Efekt znakomity.

Czytaj więcej...

W marcu jak w garncu

Czytaj więcej...

Filia nr 17

W marcu jak w garncu, raz słońce i deszcz, czasem poprószy śnieg i zagrzmi. Jednym słowem miesiąc pełen niespodzianek i zmiennej pogody. Dzieci podczas popołudniowych zajęć próbowały zilustrować to znane przysłowie. Jak to zrobiły - widać na załączonych zdjęciach.

Czytaj więcej...

Wszystko o Sosnowieckiej Szkole Realnej

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Pierwsze w tym roku spotkanie Klubu Sympatyków Dawnej Pogoni w Filii nr 17 było poświęcone historii budynku przy ulicy Żeromskiego na Pogoni, w którym mieściła się Sosnowiecka Szkoła Realna - pierwsza szkoła średnia w Zagłębiu Dąbrowskim. Przez lata budynek był świadkiem wielu historycznych zmian , co też odbiło się na jego wyglądzie. Nie wszystkie piękne architektoniczne detale i freski przetrwały do dzisiaj. Przedstawione zdjęcia z roku otwarcia szkoły - 1898 i lat późniejszych, wywołały dyskusję i pobudziły do ciekawych refleksji. Na zakończenie wysłuchaliśmy fragmentu piosenki o Sosnowcu odnalezionej przez naszego aktywnego klubowicza Pana Janusza Szaleckiego. Piosenka pochodzi z lat 60-tych, a wykonywał ją znany wówczas piosenkarz Janusz Gniatkowski.

Czytaj więcej...

Zimowe spotkania

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Przyszły pierwsze naprawdę zimowe dni i spadł biały, puszysty śnieg. Dzieci korzystając z pogody dużo czasu spędzają na śnieżnych zabawach. Znalazły jednak chwilkę, aby wpaść do naszej Filii nr 17 - Pogoń i posłuchać bajeczek o zimowych przygodach świnki Peppy oraz śniegowych perypetiach Krecika. Popołudniowe zajęcia plastyczne wymagały od dzieci dużej wyobraźni, bowiem przy wykorzystaniu różnych technik trzeba było przedstawić ulubioną zabawę na śniegu. Ruszył też kącik gier planszowych urozmaicających dzieciom popołudniowe spotkania w bibliotece.

Czytaj więcej...

Dzień Dinozaura

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Na popołudniowych zajęciach plastycznych w Filii nr 17 - Pogoń, przenieśliśmy się do czasów najdawniejszych i podążyliśmy śladami fascynujących prehistorycznych stworzeń. Te pradawne istoty wzbudzały ciekawość od zawsze i dlatego postanowiono, że 26 lutego będzie Dniem Dinozaura. Aby dzieci pamiętały o tym dniu, obejrzeliśmy krótką prezentację i wykonaliśmy historyjkę obrazkową, przedstawiającą jeden dzień z życia naszych dinusiów.

Czytaj więcej...

Wkrótce Walentynki

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Dzień Zakochanych tuż, tuż... Kolejne spotkanie z cyklu "Magiczna moc bajki" upłynęło na wysłuchaniu opowieści o walentynkowych przygodach pieska Clifforda i innych ulubionych bohaterów z książek dla dzieci. Popołudniowe zajęcia plastyczne to kolorowy zawrót głowy. Dzieci przygotowały laurki w kształcie motyli i serduszek, pełne serdeczności i czułych słów dla swoich najbliższych.

Czytaj więcej...

Maski karnawałowe

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Minęły już święta Bożego Narodzenia. Przed nami Sylwester, Nowy Rok i Karnawał czyli bale, bale, bale... Na popołudniowych warsztatach plastycznych w Filii nr 17 - Pogoń, dzieci zrobiły piękne, mieniące się różnymi barwami maski karnawałowe, które będą dopełnieniem balowego stroju. Teraz z niecierpliwością czekamy co nam przyniesie Nowy 2017 Rok.

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

Z życia filii

Ferie 2020 - fotorelacja

Ferie2020 plakat

"Zimowy zawrót głowy"

Zajęcia plastyczne, literackie, sportowe, projekcje filmowe, gry planszowe, wspólne czytanie książek, zajęcia z tablicą multimedialną. Każda sosnowiecka placówka biblioteczna (Zagłębiowska Mediateka i filie) przygotowała dla swych czytelników niezwykle ciekawy program na tegoroczne ferie zimowe. Udział w zajęciach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. A poniżej prezentujemy zdjęcia dokumentujące nasze zimowe spotkania.

Więcej…

Spotkanie z Anną Piróg

pir1

Filia nr 15

W tym miesiącu "Klub Seniora z pasją" gościł pisarkę i poetkę z Tychów - Annę Piróg. To właśnie u nas odbyło się premierowe spotkanie promocyjne książki obyczajowej "Gdzie jesteś?". Jest to kontynuacja powieści "Mroczny dwór. Narzeczona wiatru", która także miała swoją premierę w Sosnowcu. Pani Anna podzieliła się z nami wspomnieniami związanymi z tworzeniem fabuły, procesem wydawniczym, a także historiami "z dnia pisarza".

Więcej…

Koncert kolęd i pastorałek

kole1

Filia nr 6

7 stycznia 2020 w naszej filii odbył się koncert kolęd i pastorałek. Przy akompaniamencie instrumentów klawiszowych i wokalnym prowadzeniu Pani Wandy Dudek-Kołodziejczyk liczna grupa czytelników i sympatyków biblioteki odśpiewała z wielkim zaangażowaniem prawie 30 kolęd i pastorałek. W przerwach koncertu uczestnicy raczyli się słodkim co nieco.

Więcej…

Styczniowy podwieczorek z filozofią

fis1

Filia nr 10

Pierwsze w tym roku spotkanie w ramach „Podwieczorków z filozofią" poświęcone było Perypatowi. Szkołę założył Arystoteles w Atenach ok. 335-334 przed Chrystusem. O Poglądach Stagiryty rozmawialiśmy na jednym z wcześniejszych spotkań. Uczestnicy spotkania zapoznali się z genezą powstania szkoły, a także dowiedzieli się skąd nazwa perypat. Sporo miejsca poświęcono osobie Teofrasta, który zarządzał perypatem po śmierci Arystotelesa.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine