Książki dla każdego

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Tydzień Bibliotek stał się świetną okazją do pokazania najmłodszym czytelnikom z Przedszkola Nr 22 naszej Filii nr 17 - Pogoń. Wśród kolorowych bajeczek, każde dziecko odnalazło swoją ulubioną. Największą popularnością cieszyły się książeczki, w których występowały smoki lub dinozaury. Na zakończenie spotkania maluchy pokolorowały małego smoka i wysłuchały o nim bajki. Popołudniowe warsztaty plastyczne to z kolei okazja do zrobienia sowy i spojrzenia w jej wielkie oczy. Ptak ten bowiem jest symbolem mądrości i częstym motywem w logach bibliotek. Natomiast akcja "Bookcrossing - czyli uwolnij książkę!!!" cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dorosłych czytelników.

Czytaj więcej...

W wielkanocnym koszyczku

Czytaj więcej...

Filia nr 17

W tym przedświątecznym tygodniu w Filii nr 17 - Pogoń odbyły się trzy spotkania, na których grupy przedszkolaków wysłuchały prelekcji i obejrzały prezentację o zwyczajach wielkanocnych. Dzieci dowiedziały się jak barwnie można ozdobić jajka, wykorzystując przy tym różne roślinne barwniki. Poznały zwyczaje związane z wielkanocnym śniadaniem i elementy świątecznego stołu w różnych częściach Polski. Najbardziej jednak dzieciom podobał się zwyczaj śmigusa - dyngusa, szczególnie z rejonu Małopolski gdzie wodę leją "dziady śmigustne".

Czytaj więcej...

Wiosny ciąg dalszy

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Czekamy na pełny rozkwit wiosny! Naszą Filię nr 17 odwiedziły przedszkolaki, aby zapoznać się z pierwszymi zwiastunami wiosny. W trakcie zajęć dzieci nauczyły się rozpoznawać wiosenne kwiaty: pierwiosnki, przebiśniegi, krokusy oraz ptaszki wracające z ciepłych krajów: skowronki, słowiki, bociany, jaskółki itp. Kolorując Panią Wiosnę, wysłuchały rozmowy Lulka z bocianem, który właśnie wrócił do nas po ciepłe promienie słońca. Podczas popołudniowych warsztatów plastycznych nasi mali uczestnicy mieli okazję odbyć wirtualną podróż do epoki dinozaurów, by poznać świat wielkich zwierząt. Następnie dzieciaki własnoręcznie wykonały balonowego tyranozaura, wzorując się na naszym sosnowieckim drapieżniku spod "Żylety".

Czytaj więcej...

O Zamku Sieleckim

 Czytaj więcej...

Filia nr 17

Zbliża się 115. rocznica nadania praw miejskich naszemu miastu. Podczas popołudniowych warsztatów plastycznych dzieciaki w Filii nr 17 - Pogoń tworzyły malarski portret Sosnowca. Tym razem obiektem naszych zainteresowań był Zamek Sielecki. Natomiast podczas króciutkiej przerwy miały okazję zapoznać się z niezwykłymi książkami znajdującymi się w zbiorach czytelni dziecięcej.

Czytaj więcej...

Wystawa palm wielkanocnych

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Wielki Tydzień poprzedzający Wielkanoc rozpoczyna Niedziela Palmowa, zwana też Kwietną lub Wierzbną. W tym dniu wierni przynoszą do kościoła palemki - symbol odradzającego się życia. W tym roku Filia nr 17 - Pogoń miała przyjemność uczestniczyć w międzyprzedszkolnym konkursie plastycznym zorganizowanym przez Przedszkole Nr 22. Wzięły w nim udział dzieci z Sosnowca i sąsiadujących miast. Z czterdziestu pięknych, kolorowych palm powstała wystawa prezentowana w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii nr 17 w Sosnowcu przy ul. Będzińskiej. Wystawę można oglądać od 10 do 18 kwietnia 2017 w godzinach otwarcia biblioteki. Serdecznie zapraszamy życząc zdrowych, wesołych Świąt Wielkanocnych.

Czytaj więcej...

Wesoły rój pszczółek

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Pomimo deszczowego, pochmurnego drugiego dnia wiosny, dzieci dotarły na popołudniowe zajęcia plastyczne w Filii nr 17 - Pogoń. Wszyscy z utęsknieniem czekamy na cieplejsze promienie słońca, obserwując pierwsze zwiastuny wiosny. Jednym z nich jest dochodzący z uli gwar budzących się owadów. Zadaniem dzieci było wykonanie całej pasieki, dlatego musiały uwijać się jak małe pszczółki. Powstały kolorowe domki i wesoły rój pszczół.

Czytaj więcej...

Na ratunek planecie

Czytaj więcej...

Filia nr 17

22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi. Na popołudniowych warsztatach plastycznych w Filii nr 17 - Pogoń zrobiło się zielono. Oby to pomogło nam przegnać zimę, która ponownie zagościła za naszymi oknami. Dzieci wykonały z papieru zielone, kolorowe drzewka, mając nadzieję, że za 100 lat takie piękne, niezniszczone cywilizacją rośliny, będą jeszcze rosły na naszej planecie.

Czytaj więcej...

W oczekiwaniu na Wielkanoc

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Kiedy zmęczeni zimą z utęsknieniem czekamy na ciepłą wiosnę, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca nadchodzi Wielkanoc. W związku z tym w Filii nr 17 - Pogoń rozpoczął się cykl spotkań związanych z tym najważniejszym i najbardziej radosnym świętem. Odwiedziły nas grupy przedszkolaków, aby posłuchać o tradycji, symbolice i zwyczajach wielkanocnych. Dzieci dowiedziały się dlaczego niedziela przed świętami nazywa się palmową, po co robimy pisanki i co robi baranek w koszyczku. W tym tygodniu przypadł również Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Na popołudniowych warsztatach plastycznych dzieci wykonały do swojej ulubionej książeczki kolorowe, plecione zakładki. We wtorek natomiast odbyło się comiesięczne, głośne czytanie wybranych przez dzieci książeczek w ramach cyklu "Magiczna moc bajki".

Czytaj więcej...

Żegnamy zimę

Czytaj więcej...

Filia nr 17

21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna, dlatego musimy definitywnie pożegnać zimę. Motto marcowych spotkań z dziećmi to: "Chodźmy, chodźmy Marzannę wyrzucić, niech śnieg z mrozem już nie wróci". Zarówno najmłodsze, jak i starsze grupy przedszkolaków, świetnie się bawiły, samodzielnie robiąc zimową pannę z bibuły, by następnie ekologicznie ją utopić w misce wody.

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

Z życia filii

Ferie 2020 - fotorelacja

Ferie2020 plakat

"Zimowy zawrót głowy"

Zajęcia plastyczne, literackie, sportowe, projekcje filmowe, gry planszowe, wspólne czytanie książek, zajęcia z tablicą multimedialną. Każda sosnowiecka placówka biblioteczna (Zagłębiowska Mediateka i filie) przygotowała dla swych czytelników niezwykle ciekawy program na tegoroczne ferie zimowe. Udział w zajęciach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. A poniżej prezentujemy zdjęcia dokumentujące nasze zimowe spotkania.

Więcej…

Spotkanie z Anną Piróg

pir1

Filia nr 15

W tym miesiącu "Klub Seniora z pasją" gościł pisarkę i poetkę z Tychów - Annę Piróg. To właśnie u nas odbyło się premierowe spotkanie promocyjne książki obyczajowej "Gdzie jesteś?". Jest to kontynuacja powieści "Mroczny dwór. Narzeczona wiatru", która także miała swoją premierę w Sosnowcu. Pani Anna podzieliła się z nami wspomnieniami związanymi z tworzeniem fabuły, procesem wydawniczym, a także historiami "z dnia pisarza".

Więcej…

Koncert kolęd i pastorałek

kole1

Filia nr 6

7 stycznia 2020 w naszej filii odbył się koncert kolęd i pastorałek. Przy akompaniamencie instrumentów klawiszowych i wokalnym prowadzeniu Pani Wandy Dudek-Kołodziejczyk liczna grupa czytelników i sympatyków biblioteki odśpiewała z wielkim zaangażowaniem prawie 30 kolęd i pastorałek. W przerwach koncertu uczestnicy raczyli się słodkim co nieco.

Więcej…

Styczniowy podwieczorek z filozofią

fis1

Filia nr 10

Pierwsze w tym roku spotkanie w ramach „Podwieczorków z filozofią" poświęcone było Perypatowi. Szkołę założył Arystoteles w Atenach ok. 335-334 przed Chrystusem. O Poglądach Stagiryty rozmawialiśmy na jednym z wcześniejszych spotkań. Uczestnicy spotkania zapoznali się z genezą powstania szkoły, a także dowiedzieli się skąd nazwa perypat. Sporo miejsca poświęcono osobie Teofrasta, który zarządzał perypatem po śmierci Arystotelesa.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine