joomla vector social icons

Klub Sympatyków Dawnej Pogoni - maj

Czytaj więcej...

Filia nr 17

24 maja 2018 w Filii nr 17 - Pogoń odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie Klubu Sympatyków Dawnej Pogoni. Tym razem podążyliśmy śladami sosnowieckich budowli i przedsiębiorstw żydowskich działających w okresie międzywojennym. Poznaliśmy historię nieistniejących już synagog i domów modlitw, szkół, szpitali i sierocińców. Odkrywaliśmy jakie budowle i instytucje istniały pod adresami Dekerta 16, Floriańskiej 33 czy Odrodzenia 9. Spotkanie zakończyliśmy prezentacją zdjęć i zaproszeniem do Zagłębiowskiej Mediateki.

Czytaj więcej...

Turniej Bibliotek 2018!

Czytaj więcej...

Wygraliśmy!

"Do(wolność) czytania" to hasło tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. W jego ramach został zorganizowany Turniej Bibliotek rozegrany pomiędzy Bibliotekami z Sosnowca, Dąbrowy Górniczej oraz Będzina, któremu w tym roku przypadła rola gospodarza imprezy. Uczniowie z klas szkół podstawowych rywalizowali ze sobą w trzech kategoriach: literackiej, regionalnej i sportowej. Wszystkie dzieci wykazały się dużą wiedzą i sprawnością fizyczną. Rywalizację wygrała Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu, którą reprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Elizy Orzeszkowej. Dodatkowymi atrakcjami dla uczestników były zabawy przygotowane przez Laserhouse, strzelanie z łuku oraz rzut lotką do rycerskiej tarczy.

Czytaj więcej...

"Symetria w architekturze Sosnowca"

Czytaj więcej...

Filia nr 17

W dniu 25 kwietnia 2018 w Filii nr 17 - Pogoń przy ulicy Będzińskiej odbył się wernisaż wystawy prac konkursowych uczniów szkół podstawowych pt. "Symetria w architekturze Sosnowca". Konkurs fotograficzny został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 3 im. Elizy Orzeszkowej. Podczas wernisażu zostały wręczone nagrody i dyplomy za następujące prace fotograficzne:

Czytaj więcej...

Bukiety i laurki dla mam

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Przed nami Dzień Matki. 26 maja wszystkie mamy obchodzą swoje święto. W Filii nr 17 - Pogoń na popołudniowych warsztatach plastycznych dzieci wykonały z kolorowej krepiny i drucików kreatywnych piękne bukiety dla swoich ukochanych mam. Natomiast maluchy z Przedszkola Nr 2 po obejrzeniu bibliotecznych zakamarków zrobiły laurki pełne serduszek i kwiatów, by wręczyć je mamom w dniu ich święta.

Czytaj więcej...

Wszystko o fladze

Czytaj więcej...

Filia nr 17

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas popołudniowych zajęć mali plastycy i ich opiekunowie własnoręcznie wykonali różnymi technikami i z różnych materiałów biało-czerwony symbol naszego państwa. Poznali również ciekawostki związane z flagą np. że nie można starej flagi ot tak zniszczyć lub wyrzucić do kosza, najpierw trzeba od siebie oddzielić barwy białą i czerwoną i dopiero wtedy zutylizować.

Czytaj więcej...

Pawie i motyle

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Po krótkiej przerwie w Filii nr 17 - Pogoń odbyły się kolejne popołudniowe warsztaty plastyczne. Ponieważ młodych plastyków ominęło Święto Czekolady (zamknięcie filii z powodu wymiany okien), zajęcia rozpoczęły się od wypicia kubka smacznego, czekoladowego napoju. 22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Ten dzień to okazja do tego, by wspólnie zatroszczyć się o to, aby nasza planeta pozostała czysta i zielona. Dzieci wykonały piękne drzewa i najbardziej barwne zwierzęta - pawie i motyle.

Czytaj więcej...

Niezapominajki symbolem pamięci

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Dzień Polskiej Niezapominajki to święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja od 2002 roku. Ma ono na celu stałe przypominanie o ochronie środowiska i walorach polskiej przyrody oraz zachowanie w pamięci ważnych chwil i osób w naszym życiu. Właśnie dlatego podczas popołudniowych zajęć plastycznych dzieci z Filii nr 17 własnoręcznie wykonały te przepiękne, delikatne kwiaty symbolizujące pamięć.

Czytaj więcej...

Wiosna w pełni

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Wiosna w pełni. Świecące słońce, sprzyja budzącej się do życia przyrodzie. Wszystko kwitnie i zieleni się. Na łąkach i leśnych polanach można spotkać kicające zające. W Filii nr 17 - Pogoń również można było zobaczyć te wesołe kicaki. Na popołudniowych warsztatach plastycznych dzieci zrobiły bowiem kwitnącą, wiosenną łączkę i hasające po niej sympatyczne szaraki.

Czytaj więcej...

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Czytaj więcej...

Filia nr 17

Popołudniowe warsztaty plastyczne w Filii nr 17 - Pogoń związane były z Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci obchodzonym w kwietniu, w dzień urodzin duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena. Młodzi plastycy wysłuchali krótkiej opowiastki o bajkopisarzu oraz własnoręcznie wykonali oryginalne zakładki i nauczyli się oprawy książek.

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

Z życia filii

Ferie 2020 - fotorelacja

Ferie2020 plakat

"Zimowy zawrót głowy"

Zajęcia plastyczne, literackie, sportowe, projekcje filmowe, gry planszowe, wspólne czytanie książek, zajęcia z tablicą multimedialną. Każda sosnowiecka placówka biblioteczna (Zagłębiowska Mediateka i filie) przygotowała dla swych czytelników niezwykle ciekawy program na tegoroczne ferie zimowe. Udział w zajęciach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. A poniżej prezentujemy zdjęcia dokumentujące nasze zimowe spotkania.

Więcej…

Spotkanie z Anną Piróg

pir1

Filia nr 15

W tym miesiącu "Klub Seniora z pasją" gościł pisarkę i poetkę z Tychów - Annę Piróg. To właśnie u nas odbyło się premierowe spotkanie promocyjne książki obyczajowej "Gdzie jesteś?". Jest to kontynuacja powieści "Mroczny dwór. Narzeczona wiatru", która także miała swoją premierę w Sosnowcu. Pani Anna podzieliła się z nami wspomnieniami związanymi z tworzeniem fabuły, procesem wydawniczym, a także historiami "z dnia pisarza".

Więcej…

Koncert kolęd i pastorałek

kole1

Filia nr 6

7 stycznia 2020 w naszej filii odbył się koncert kolęd i pastorałek. Przy akompaniamencie instrumentów klawiszowych i wokalnym prowadzeniu Pani Wandy Dudek-Kołodziejczyk liczna grupa czytelników i sympatyków biblioteki odśpiewała z wielkim zaangażowaniem prawie 30 kolęd i pastorałek. W przerwach koncertu uczestnicy raczyli się słodkim co nieco.

Więcej…

Styczniowy podwieczorek z filozofią

fis1

Filia nr 10

Pierwsze w tym roku spotkanie w ramach „Podwieczorków z filozofią" poświęcone było Perypatowi. Szkołę założył Arystoteles w Atenach ok. 335-334 przed Chrystusem. O Poglądach Stagiryty rozmawialiśmy na jednym z wcześniejszych spotkań. Uczestnicy spotkania zapoznali się z genezą powstania szkoły, a także dowiedzieli się skąd nazwa perypat. Sporo miejsca poświęcono osobie Teofrasta, który zarządzał perypatem po śmierci Arystotelesa.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine