Listopadowy "Podwieczorek z filozofią"

Czytaj więcej: Listopadowy

Filia nr 10

22 listopada 2018 w czwartkowe jesienne popołudnie, odbyło się spotkanie w ramach „Podwieczorka z filozofią". Tematem spotkania był dialog „Państwo" Platona. Przedstawiona została wizja idealnego państwa greckiego filozofa. Omówiono trzy klasy obywateli i odpowiadające im trzy części duszy. W ostatniej części, wzięliśmy pod lupę 4 rodzaje zwyrodniałych form ustroju państwowego. W tym aspekcie, naszą uwagę zwróciło umieszczenie przez Platona demokracji wśród zwyrodniałych ustrojów.

Kodeks bezpiecznych wakacji

Czytaj więcej: Kodeks bezpiecznych wakacji

Filia nr 10

"Kodeks bezpiecznych wakacji" to temat zajęć edukacyjno-czytelniczych, w których wzięły udział dzieci z Przedszkola nr 33. Na spotkaniu omówiono zasady bezpieczeństwa w czasie podróży, nad morzem, w górach, nad jeziorem, w lesie i na wsi. Przedszkolaki dowiedziały się, jak wiele niebezpieczeństw grozi im w okresie letnich wakacji, jak należy odpowiednio zachować się w każdej sytuacji. Dużą frajdę sprawiła maluchom zabawa ruchowa "Ruch uliczny". Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowanki o tematyce "Bezpieczeństwo na drodze".

Czytaj więcej: Kodeks bezpiecznych wakacji

Majowy „Podwieczorek z filozofią”

Czytaj więcej: Majowy „Podwieczorek z filozofią”

Filia nr 10

5. spotkanie w ramach „Podwieczorku z filozofią" było okazją do przybliżenia wszystkim postaci Platona. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się kim był Platon oraz jak wielki wywarł wpływ na kształt filozofii. Omówiono stosunek filozofa do pisma oraz słowa mówionego, wskazując na zalety tego ostatniego. Przedstawiona została platońska teoria idei oraz wyjaśniono na czym polegało tzw. „drugie żeglowanie" Platona. Skonfrontowano poglądy Platona dotyczące zagadnień metafizycznych z poglądami wcześniejszych filozofów, wskazując na nowatorstwo myśli platońskiej. Na zakończenie omówiony został mit „Jaskini Platona" wraz z możliwymi interpretacjami. Uczestnicy spotkania aktywnie brali udział w dyskusji, wymieniając się swoimi spostrzeżeniami na poruszane tematy.

Czytaj więcej: Majowy „Podwieczorek z filozofią”

Czerwcowy podwieczorek z filozofią

Czytaj więcej: Czerwcowy podwieczorek z filozofią

Filia nr 10

Podczas czerwcowego spotkania dyskutowaliśmy o platońskiej koncepcji duszy. Na początku, omówiono przedstawione w dialogach Platona, argumenty na rzecz nieśmiertelności duszy. W dalszej kolejności analizowaliśmy platońską koncepcje dotyczącą losów duszy po śmierci. Dyskusja była ożywiona, a uczestnicy spotkania krytykowali zaprezentowaną koncepcję losów duszy po śmierci, wskazując jej słabe punkty.

Czytaj więcej: Czerwcowy podwieczorek z filozofią

Kwietniowy "Podwieczorek z filozofią"

Czytaj więcej: Kwietniowy

Filia nr 10

Czwarte spotkanie w ramach "Podwieczorku z filozofią" organizowane wraz z MDK Kazimierz, było okazją do przybliżenia postaci Sokratesa. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się skąd czerpać informacje o poglądach filozofa oraz o problemach z nimi związanych. Dokonując porównania Sokratesa z filozofami przyrody i sofistami, ukazano nowatorstwo myśli tego filozofa, którego zainteresowania filozoficzne skupiły się na człowieku, a w szczególności na etyce. Jak powiedział Cyceron: Sokrates sprowadził filozofię z nieba na ziemię. Zwrócono uwagę na znaczenie prowadzenia dialogu, którego celem było uwolnienie rozmówcy Sokratesa od pozornej wiedzy. Uczestnicy spotkania aktywnie brali udział w dyskusji, wymieniając się swoimi spostrzeżeniami na poruszane tematy, a teraz z niecierpliwością czekają na kolejny podwieczorek - z Platonem.

Czytaj więcej: Kwietniowy "Podwieczorek z filozofią"

Więcej artykułów…


Z życia filii

Dni Babci i Dziadka

kale1

Filia nr 4

Wielkimi krokami zbliża się wspaniałe święto, które obchodzimy 21 i 22 stycznia. Naszą bibliotekę odwiedziły dzieci z Akademii Kolorowych Podróży oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17, żeby zrobić prezenty dla swoich dziadków. Tym razem wykonali kolorowe kalendarze ścienne, na których znalazły się podobizny kochanych -  Babci i Dziadka.

Więcej…

Koncert kolęd i pastorałek

kk1

Filia nr 6

14 stycznia 2019 w Filii nr 6 - Niwka odbył się koncert kolęd i pastorałek "Śpiewaj z nami!". Przy akompaniamencie instrumentów klawiszowych i wokalnym prowadzeniu przez  Wandę Dudek-Kołodziejczyk, liczna grupa czytelników i sympatyków biblioteki, przez dwie godziny odśpiewała z wielkim zaangażowaniem ponad 29 kolęd i pastorałek. Teksty poszczególnych utworów były wyświetlane na tablicy multimedialnej w celu ułatwienia nam wspólnego śpiewania. W przerwach koncertu uczestnicy raczyli się słodkim co nieco.

Więcej…

"Szatan z siódmej klasy" na plan!

sz1

Filia nr 15

Akcja "Lektury na plan" trwa. Tym razem wraz z uczniami z klasy VI a Szkoły Podstawowej nr 38 w Sosnowcu czytaliśmy lekturę "Szatan z siódmej klasy" Kornela Makuszyńskiego. Młodzież odegrała kilka scenek związanych z treścią książki, a na koniec uczestnicy rozwiązali test ze znajomości fabuły. Najlepsi zostali nagrodzeni poduszkami-przytulankami. Klasa otrzymała książki zakupione w ramach grantu z Sosnowieckiego Programu Wspierania Inicjatyw Kulturalnych przy współpracy z MDK Kazimierz. Pomocą edukacyjną, a zarazem pamiątką ze spotkania, jest filmik zmontowany przez ucznia gimnazjum - KLIK.

Więcej…

Zima, zima!

zm1

Filia nr 15

Zima za oknem i w bibliotece! W tym tygodniu na zajęciach dzieci mierzyły się z zagadkami zimowymi oraz zabawami, które w czasie mroźnych dni można zaproponować w domu całej rodzinie. Jedną z rodzinnych rozrywek, które proponuje biblioteka jest czytanie książek, dlatego i my dla każdej grupy przygotowaliśmy zimową bajkę. Podsumowaniem każdych zajęć było zadanie plastyczne - obrazek przestrzenny i bałwanki w nausznikach.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine