joomla vector social icons

Kodeks bezpiecznych wakacji

Czytaj więcej: Kodeks bezpiecznych wakacji

Filia nr 10

"Kodeks bezpiecznych wakacji" to temat zajęć edukacyjno-czytelniczych, w których wzięły udział dzieci z Przedszkola nr 33. Na spotkaniu omówiono zasady bezpieczeństwa w czasie podróży, nad morzem, w górach, nad jeziorem, w lesie i na wsi. Przedszkolaki dowiedziały się, jak wiele niebezpieczeństw grozi im w okresie letnich wakacji, jak należy odpowiednio zachować się w każdej sytuacji. Dużą frajdę sprawiła maluchom zabawa ruchowa "Ruch uliczny". Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowanki o tematyce "Bezpieczeństwo na drodze".

Czytaj więcej: Kodeks bezpiecznych wakacji

Czerwcowy podwieczorek z filozofią

Czytaj więcej: Czerwcowy podwieczorek z filozofią

Filia nr 10

Podczas czerwcowego spotkania dyskutowaliśmy o platońskiej koncepcji duszy. Na początku, omówiono przedstawione w dialogach Platona, argumenty na rzecz nieśmiertelności duszy. W dalszej kolejności analizowaliśmy platońską koncepcje dotyczącą losów duszy po śmierci. Dyskusja była ożywiona, a uczestnicy spotkania krytykowali zaprezentowaną koncepcję losów duszy po śmierci, wskazując jej słabe punkty.

Czytaj więcej: Czerwcowy podwieczorek z filozofią

Kwietniowy "Podwieczorek z filozofią"

Czytaj więcej: Kwietniowy

Filia nr 10

Czwarte spotkanie w ramach "Podwieczorku z filozofią" organizowane wraz z MDK Kazimierz, było okazją do przybliżenia postaci Sokratesa. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się skąd czerpać informacje o poglądach filozofa oraz o problemach z nimi związanych. Dokonując porównania Sokratesa z filozofami przyrody i sofistami, ukazano nowatorstwo myśli tego filozofa, którego zainteresowania filozoficzne skupiły się na człowieku, a w szczególności na etyce. Jak powiedział Cyceron: Sokrates sprowadził filozofię z nieba na ziemię. Zwrócono uwagę na znaczenie prowadzenia dialogu, którego celem było uwolnienie rozmówcy Sokratesa od pozornej wiedzy. Uczestnicy spotkania aktywnie brali udział w dyskusji, wymieniając się swoimi spostrzeżeniami na poruszane tematy, a teraz z niecierpliwością czekają na kolejny podwieczorek - z Platonem.

Czytaj więcej: Kwietniowy "Podwieczorek z filozofią"

Majowy „Podwieczorek z filozofią”

Czytaj więcej: Majowy „Podwieczorek z filozofią”

Filia nr 10

5. spotkanie w ramach „Podwieczorku z filozofią" było okazją do przybliżenia wszystkim postaci Platona. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się kim był Platon oraz jak wielki wywarł wpływ na kształt filozofii. Omówiono stosunek filozofa do pisma oraz słowa mówionego, wskazując na zalety tego ostatniego. Przedstawiona została platońska teoria idei oraz wyjaśniono na czym polegało tzw. „drugie żeglowanie" Platona. Skonfrontowano poglądy Platona dotyczące zagadnień metafizycznych z poglądami wcześniejszych filozofów, wskazując na nowatorstwo myśli platońskiej. Na zakończenie omówiony został mit „Jaskini Platona" wraz z możliwymi interpretacjami. Uczestnicy spotkania aktywnie brali udział w dyskusji, wymieniając się swoimi spostrzeżeniami na poruszane tematy.

Czytaj więcej: Majowy „Podwieczorek z filozofią”

Warsztaty - katalog INTEGRO

Czytaj więcej: Warsztaty - katalog INTEGRO

Filia nr 10

W Filii nr 10 - Kazimierz Górniczy zostały zorganizowane warsztaty internetowe dla kl. II gimnazjum ZSO nr 12 w Sosnowcu. Podczas zajęć uczniowie zostali zapoznani z działalnością MBP, omówiono nowy katalog internetowy INTEGRO oraz przeprowadzono ćwiczenia doskonalące umiejętności korzystania z katalogu. Młodzież na podstawie wybranych przykładów uczyła się praktycznego wyszukiwania informacji w katalogu INTEGRO. Ciekawostką dla uczniów była zakładka WOLNE LEKTURY, dająca możliwość czytania wybranych lektur w formacie PDF lub słuchania jako audiobooków. Warsztaty przebiegały w przyjaznej atmosferze, a wiadomości uzyskane na zajęciach będą bardzo przydatne dla młodych czytelników.

Czytaj więcej: Warsztaty - katalog INTEGRO

Więcej artykułów…


Z życia filii

Jesienna wizyta przedszkolaków

jeo1

Filia nr 11

Jesień zawitała do biblioteki. W temacie "Jesienna aura" odbyły się zajęcia przyrodniczo-plastyczne dla dzieci z przedszkola. Po wysłuchaniu wierszy o jesieni, dzieci opowiadały o zmianach jakie zachodzą podczas najbarwniejszej pory roku. O tym jak drzewa liściaste gubią liście, oraz o tym że owoce z drzew odgrywają szczególną rolę w ekosystemie. Potem przedszkolaki oddały się twórczej pracy nad pięknymi kompozycjami z papierowych liści.

Więcej…

Jesień na Pogoni

li4

Filia nr 17

Październik to chyba najbardziej różnobarwny miesiąc w całym roku. Drzewa przybierają wówczas piękne jesienne kolory od żółto-zielonych aż po ciemny brąz. W tym miesiącu obchodzimy też w Polsce Święto Drzewa. Z tej okazji na popołudniowych warsztatach plastycznych w Filii nr 17 - Pogoń, dzieci wykorzystując bibułę, plastelinę i zebrane liście, wykonały mieniące się różnymi barwami jesienne drzewa.

Więcej…

Baśniowe spotkanie z Andersenem

and1

Filia nr 14

10 października 2018 w Filii nr 14 w Zagórzu odbyło się literackie spotkanie dla kl. Ib Szkoły Podstawowej nr 9. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z twórczością H.C. Andersena, obejrzeli prezentację o duńskim pisarzu, posłuchali piosenki o Calineczce oraz rozwiązywali trudne zadania i krzyżówkę związaną z baśniami. Na koniec pełni werwy kolorowali przygotowane malowanki.

Więcej…

Politex w odsłonach - wystawa

pol3

Filia nr 17

9 października 2018 w siedzibie biblioteki przy ulicy Będzińskiej odbył się wernisaż wystawy fotograficznej "Politex w odsłonach" Dariusza Gruszki. Jest on absolwentem Liceum Plastycznego w Dąbrowie Górniczej i Instytutu Wychowania Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie o kierunku rzeźba. Z wielką pasją zajmuje się jednak fotografiką. Tym razem zafascynowały go pozostałości budynków nieistniejącej już sosnowieckiej przędzalni "Politex". W tym roku mija 140 lat od momentu kiedy Henryk Dietel w 1878 roku zbudował przędzalnię wełny czesankowej. Spotkanie było okazją do zapoznania się z długoletnią historią tego zakładu, aż do momentu likwidacji w 1994 roku.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine