Filozofia w Kazimierzu

Czytaj więcej...

Podwieczorek z filozofią w Filii nr 10

Podczas październikowego spotkania w ramach podwieczorku z filozofią, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z filozofią cyrenaików i megarejczyków. Szkoły cyrenaików i megarejczyków, podobnie jak cynizm zaliczane są do szkół sokratycznych mniejszych. Uczestnicy zapoznali się z czołowymi przedstawicielami obu szkół, jak również poglądami głoszonymi w ich ramach.

Czytaj więcej...

Czwartkowy podwieczorek z filozofią i z... pączkiem

Czytaj więcej...

Filia nr 10

Tematem lutowego spotkania w ramach „Podwieczorka z filozofią" była metafizyka Arystotelesa. Uczestnicy spotkania zapoznali się z podziałem nauki na trzy działy: nauki teoretyczne, praktyczne i wytwórcze. Następnie omówiony został termin „metafizyka", który użyty po raz pierwszy został przez Andronikosa z Rodos oraz 4 definicje jakie znajdujemy w pismach Stagiryty. Uczestnicy brali aktywny udział w dyskusji. Najwięcej uwagi poświęciliśmy podziałowi nauki Arystotelesa. Duże kontrowersje wzbudziło uznanie metafizyki za najważniejszą z nauk. Część uczestników zwracała uwagę, że takie miejsce powinno należeć się matematyce, za pomocą której możemy opisać otaczający nas świat.

Czytaj więcej...

Zaczytany Kazimierz

Czytaj więcej...

Filia nr 10

W ostatni dzień stycznia odbyło się inauguracyjne spotkanie klubu czytelniczego „Zaczytany Kazimierz". Tematem dyskusji był kryminał Marty Guzowskiej, laureatki Nagrody Wielkiego Kalibru, „Ślepy archeolog". Dyskusja w dużej mierze dotyczyła postaci głównego bohatera, niewidomego archeologa – Toma Mary. Rozmawialiśmy o jego sposobie postrzegania świata, radzenia sobie z otaczającą rzeczywistością. W dalszej części dyskutowaliśmy nad współczesnym kryminałem, w którym oprócz rozwiązania kryminalnej zagadki ważny jest również aspekt społeczno-obyczajowy. Dyskusja nad samą książką była bardzo żywa.

Czytaj więcej...

Wiosenny "Klub pod tęczą"

Czytaj więcej...

Filia nr 10

Wiosna już na dobre zagościła w "Klubie pod tęczą". Podczas zajęć plastycznych z papierowych talerzyków i kolorowych wstążek został wykonany wiosenny stroik. Nie zabrakło kolejnego wiosennego pomysłu. Uczestniczka zajęć wykorzystała rolki papieru toaletowego oraz kolorową bibułę do zrobienia kwiatka w formie 3D.

Czytaj więcej...

Zaczytany Kazimierz w lutym

Czytaj więcej...

Filia nr 10

Podczas lutowego spotkania klubu czytelniczego „Zaczytany Kazimierz" rozmawialiśmy o książce „Ojciec, czyli o Pieronku". Gościem spotkania był autor, Szymon J. Wróbel. Dyskusja toczyła się wokół osoby zmarłego pod koniec 2018 roku Biskupa Tadeusza Pieronka, jego roli w kształtowaniu się kościoła w Polsce po 1989 roku, a także współczesnej kondycji kościoła. Autor przybliżył uczestnikom spotkania, kulisy powstania filmu oraz książki, a także zaprezentował kilka materiałów multimedialnych związanych z osobą biskupa.

Czytaj więcej...

Styczniowy podwieczorek z filozofią

Czytaj więcej...

Filia nr 10

Pierwsze w tym roku spotkanie w ramach „Podwieczorku z filozofią" było okazją do przybliżenia postaci najsłynniejszego obok Platona filozofa czasów antycznych – Arystotelesa. Spotkanie miało charakter wprowadzający do filozofii Stagiryty. Uczestnicy w pierwszej części zostali zapoznani z biogramem greckiego filozofa. Zwrócono uwagę na ważne momenty z życia Arystotelesa, takie jak założenie szkoły perypatetyckiej. W drugiej części omówiono różnice i punkty zbieżne między myślą Platona, a Arystotelesa.

Czytaj więcej...

W "Klubie pod tęczą" niemal Wielkanoc

Czytaj więcej...

Filia nr 10

Kolejne ciekawe pomysły na zajęciach plastycznych w "Klubie pod tęczą" zaprezentowała nasza młoda plastyczka. Wykorzystując różne techniki i formy plastyczne wykonała interesujące kocie obrazy oraz sznurkowe, wielkanocne jajko.

Czytaj więcej...

Zajęcia w przedszkolu

Czytaj więcej...

Filia nr 10

W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom w Przedszkolu nr 7 odbyły się zajęcia czytelniczo-plastyczne. Celem wizyty było zapoznanie z zawodem bibliotekarza i rozbudzenie zainteresowań książeczkami. Przedszkolaki wysłuchały bajeczki o kichającym magu ze zbioru bajek "Niesamowite historie", a następnie odpowiadały na zadawane im pytania. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach plastycznych. W związku ze zbliżającymi się Walentynkami wykonały kolorowe, walentynkowe rybki.

Czytaj więcej...

Listopadowy "Podwieczorek z filozofią"

Czytaj więcej...

Filia nr 10

22 listopada 2018 w czwartkowe jesienne popołudnie, odbyło się spotkanie w ramach „Podwieczorka z filozofią". Tematem spotkania był dialog „Państwo" Platona. Przedstawiona została wizja idealnego państwa greckiego filozofa. Omówiono trzy klasy obywateli i odpowiadające im trzy części duszy. W ostatniej części, wzięliśmy pod lupę 4 rodzaje zwyrodniałych form ustroju państwowego. W tym aspekcie, naszą uwagę zwróciło umieszczenie przez Platona demokracji wśród zwyrodniałych ustrojów.

Więcej artykułów…

Z życia filii

Mikołajki 2019!

santa-claus-1

Spotkania, warsztaty i... prezenty!

Z okazji imienin Św. Mikołaja, niemal wszystkie placówki MBP w Sosnowcu przygotowały dla zaprzyjaźnionych dzieci z przedszkoli i szkół całą masę atrakcji - spotkania, warsztaty i rozdawanie prezentów. Dzieci odwdzięczyły się pięknymi rysunkami, wierszykami i jeszcze piękniejszymi uśmiechami :)

Więcej…

Andrzejkowo i listopadowo

ls10

Świat Nauki i Fantazji

29 listopada 2019 czytelnicy Świata Nauki i Fantazji mieli nie lada okazję spotkać w naszej książnicy najprawdziwsze cyganki. Te przemiłe, choć tajemnicze panie, wróżyły wszystkim chętnym z ręki. Opowiadały również o przyszłości, którą widziały w kartach czy szklanej kuli. Można powiedzieć, że w ten wyjątkowy dzień Świat Nauki i Fantazji był pełen magii i cygańskiej muzyki. Ale to nie wszystko...

Więcej…

Magiczny czas

gss1

Filia nr 20

W Filii nr 20 - Stary Sosnowiec trwa kiermasz świąteczny przygotowany przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Sosnowcu, a w czytelni biblioteki wyeksponowana została wystawa najnowszych prac. Zachęcamy serdecznie do zakupienia przepięknych stroików i innych ozdób bożonarodzeniowych oraz do obejrzenia wystawy. Ale to nie wszystko...

Więcej…

Listopad z noblistką

zk1

Filia nr 10

Listopadowe spotkanie "Zaczytanego Kazimierza" poświęciliśmy rozmowie o twórczości polskiej noblistki Olgi Tokarczuk. Spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiej biograficznej prezentacji Tokarczuk. Nasza rozmowa skupiła się na dwóch książkach noblistki: "Bieguni" i "Księgi Jakubowe". W toku dyskusji, to "Biegunom" poświęciliśmy więcej czasu. Książka ta, wyróżnia się spośród pozostałych formą. Składa się z kilku historii, które nie dość, że są "poszatkowane", to na domiar "złego", na pierwszy rzut oka wydają się ze sobą nie powiązane.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine