Tydzień Dziecka 2015

BELKA

Fotorelacja

Każdy przecież dobrze wie, że 24 godziny to stanowczo za mało, by odpowiednio świętować Dzień Dziecka. W związku z tym w Sosnowcu świętowaliśmy cały tydzień! Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu zaprosiła do swoich gościnnych placówek na zajęcia literackie, plastyczne, sportowe, konkursy, loterie i inscenizacje od 25 maja do 1 czerwca. Poniżej przedstawiamy zdjęcia z zajęć.

 

Tydzień Dziecka 25.05-1.06.2015
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"
Miejska Biblioteka Publiczna im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu

Sponsorem słodyczy dla uczestników Tygodnia Dziecka w Bibliotece było Centrum Nauki i Biznesu ŻAK Sosnowiec

logo

 

***********************************************************************************************************************

FOTORELACJA

Oddział dla Dzieci i Młodzieży

tdwaw1tdwaw2tdwaw3

tdwaw4tdwaw5tdwaw6

tdwaw7tdwaw8tdwaw9

tdwaw10tdwaw11tdwaw12

tdwaw13tdwaw14

tdwaw15tdwaw16

Z okazji Tygodnia Dziecka w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się różnorodne zajęcia, podczas których czytelnicy nie tylko uczestniczyli w inscenizacji słowno-muzycznej pt. „Uczniowski Olimp", prezentując swoje talenty aktorskie, ale także wzięli udział w przygotowanych dla nich warsztatach i zajęciach interaktywnych. Dzieciom szczególnie spodobały się warsztaty drukarskie, które zorganizowane zostały przy współpracy ze Stowarzyszeniem Ziemia i My – Centrum Edukacji Ekologicznej z Dąbrowy Górniczej. Podczas nich młodzi miłośnicy druku samodzielnie wykonywali kolorowe serca z papieru czerpanego. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek.

 

Filia nr 2 - Rudna IV

figle1figle2figle3

Podczas zajęć pod hasłem "Figle i wybryki w Krainie Plastyki", dzieci z grupy "Kotki" tworzyły wiosenną łąkę pełną kwiatów, pszczółek i motyli. Było również wspólne odśpiewanie piosenki o szalonej pszczółce. Oczywiście żadne dziecko nie wyszło od nas bez książki.

 

Filia nr 4 - Sielec

tdsie1tdsie2

tdsie3tdsie4

Dzień dziecka obfitował w ciekawe atrakcje. Dzieci z klasy II SP nr 6 specjalnie na ten dzień napisały własną bajkę, którą oceniła sosnowiecka pisarka - Krystyna Borkowska. Następnie odbyło się otwarcie wystawy prac mieszkanki Sosnowca - Mirosławy Borkowskiej. Trzeba przyznać, że dzieciaki nagrodziły artystkę bardzo gorącymi brawami. Punktem kulminacyjnym tego pięknego święta były zabawy sportowe i słodki poczęstunek. Autorzy najpiękniejszych bajek zostali nagrodzeni, a tak w tajemnicy Wam powiem, że nikt nie wyszedł z biblioteki bez podarunku.

 

Filia nr 5 - Walcownia

tyd1tyd2tyd3

tyd4tyd5

W Filii nr 5 - Walcownia ruszyły imprezy dla dzieciaków w ramach sosnowieckiego "Tygodnia Dziecka". Zabawę rozpoczęły maluchy z Przedszkola nr 14 - bawiąc się "okrągło i kolorowo", czyli balonami o różnych kształtach i wielkościach (okrągłe, wodne, modelinowe i palczaste). Dzieci grały w balonową siatkówkę, brały udział w balonowym wyścigu kelnerów, grały balonami w zbijaka, karmiły "pożeracza balonów" i walczyły w balonowej wojnie!
Dla wszystkich przygotowano słodki poczęstunek!

wlc1wlc2wlc3

wlc4wlc5

wlc6wlc7

W  Filii nr 5 - Walcownia w dniu 1 czerwca zakończył się cykl spotkań dla dzeci w ramach Tygodnia Dziecka. W 7 imprezach kulturalno-rekreacyjnych bawiło się 127 dzieci z Przedszkola nr 14 i osiedla. Przygotowano dla każdego coś innego: zabawy balonami, święto wiedzy, czyli wyścig mądrali, święto sportu, czyli wesołe zawody oraz paradę śmiechu. Zaprezentowano również najlepsze prace plastyczne dzieci, które brały udział w konkursie pt. "Mój przyjaciel z daleka i z bliska". Laureaci otrzymali medale z uśmiechem oraz książki i słodycze.

 

Filia nr 6 - Niwka

niw1niw2niw3

W Filii nr 6 zagościły dzieci z klasy "0" ze Szkoły Podstawowej nr 21, by poznać marzenia dzieci zawarte w książce "Gdybym był dorosły". Okazało się, że od pokoleń te marzenia są identyczne - dzieci chcą być już dorosłe, a dorośli chcą pozostać wiecznymi dziećmi. Potem dzieciaki malowały barwną postać Dziecka Świata, które wyszło nam dość spektakularne, ale za to tworzone było z pełnym zaangażowaniem. Po zakończeniu pracy, młodzi malarze otwarli swój dziecięcy tydzień smacznymi cukierkami.

 

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród"

d1ad1bd1c

Tydzień Dziecka w Bibliotece Dziecięcej "Tajemniczy Ogród" upłynął bajkowo. Dzieci z klasy I i II zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 10 wysłuchały u nas kilku bardzo pięknych i niosących przesłanie książeczek, głównie o przyjaźni. Potem była rozmowa na temat jednego z najważniejszych – jak się okazało – dla dzieci uczuć. Wszyscy pięknie wypowiadali się o tym, jak rodzi się przyjaźń (z człowiekiem, ze zwierzęciem, z książką), co jest w niej ważne i jak o nią dbać. Ale i dobrze wiedzieli czego przyjacielowi absolutnie się nie robi. Na koniec powstały rysunki! 

 

Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy

kaz1kaz2kaz3

kaz4kaz5kaz6

kaz7kaz8

kaz9kaz10

Tydzień Dziecka rozpoczęty. Filia nr 10 w Kazimierzu Górniczym zaprosiła do siebie ze swoim wyjątkowym spektaklem iluzjonistę - Sebastiana Grabowskiego "Alkadiass". Odbiorcami tego magicznego występu byli uczniowie szkół, z którymi na co dzień współpracuje biblioteka oraz zaprzyjaźnione z filią w Kazimierzu przedszkolaki. Sala widowiskowa MDK "Kazimierz", w którym mieści się placówka biblioteki, pękała w szwach. Pokaz wzbudzał u dzieciaków takie emocje, że gromkim aplauzom, ochom i achom nie było końca. Sam pan iluzjonista Sebastian okazał się niezłym showmanem, który w dodatku potrafił okiełznać ponad 270 dzieci uczestniczących w pokazie.

 

Filia nr 15 - Mec

m1m2m3

m4m5m6

m7m8m9

Za nami spotkania w ramach Tygodnia Dziecka. Na Balu u Minnie i na Turnieju u Meridy Walecznej zjawili się nasi milusińscy, którzy wspólnie z nami pięknie świętowali. Na Balu u Minnie poznaliśmy księżniczki, które przygotowały dla dzieci liczne niespodzianki. Czytając fragmenty znanych baśni dzieci odgadywały - co to za księżniczka? Na balu nie zabrakło pantofelka, którego zgubił Kopciuszek. Jak się okazało u nas nie odnaleziono właścicielki zagubionego bucika. Śpiąca Królewna zostawiła u nas jeden ze swoich prezentów urodzinowych, który zawierał zadania do wykonania - dzieci świetnie poradziły sobie z ich wykonaniem i w nagrodę otrzymały słodki poczęstunek. Nie zabrakło tańców z Myszką Minnie i wspólnego śpiewania z Małą Syrenką. Na zakończenie wspólnie zaprojektowano sukienkę Minnie.
Na Turnieju u Meridy Walecznej na dzieci czekało mnóstwo konkurencji sprawnościowych. Wiadomo Merida jest najlepsza w strzelaniu z łuku, nasi milusińscy wybrali jednak nieco łatwiejszą wersję i za pomocą kolorowych piłek rzucali do tarczy. Nie zabrakło konkurencji na czas - układania puzzli, łowienia ryb czy karmienia głodnego lwa. Dzieci za swe zmagania otrzymały słodki poczęstunek i z uśmiechem opuszczały naszą bibliotekę.

 

Filia nr 17 - Pogoń

tdpogon1tdpogon2tdpogon3

Tydzień Dziecka w Filii nr 17 - Pogoń przebiegł pod znakiem licznych imprez i atrakcji zorganizowanych dla naszych milusińskich. Spotkania odbywały się nie tylko w siedzibie biblioteki, ale również byliśmy gośćmi przedszkolaków prezentując im "Bajki z różnych stron świata". Popołudniowe warsztaty plastyczne zaowocowały śmieszną mrówką z dmuchawcem. Natomiast 1 czerwca dzieciaki świetnie bawiły się w naszej bibliotece oglądając bajki, grając w koło fortuny oraz ucząc się rysować na tablicy multimedialnej rozwiązywały rebusy i kalambury. W tak ważnym dla dzieci dniu nie zabrakło oczywiście słodkiego poczęstunku.

 

Filia nr 18 - Juliusz

ko1ko2ko3

bal1bal2bal3

bal4bal5bal6

bal7bal8

W ramach Tygodnia Dziecka w naszej bibliotece odbył się konkurs dla najmłodszych "Kto i co? Zagadek prawie sto".
Dzieciaki wykazały się ogromną znajomością bajek i baśni oraz wielkim zaangażowaniem w rywalizację - za każdą prawidłową odpowiedź nagrodą był cukierek:) Zdobywcy największej ilości cukierków otrzymali dodatkowy prezent.

W piątek uczestnicy warsztatów plastycznych i zaproszeni przez nich goście bawili się na Balu Gazeciarza. Własnoręcznie wykonali swoje stroje i wzięli udział w różnych zabawach tanecznych oraz konkursach. Były między innymi Kaczuchy, Makarena, haftowana chusteczka, taniec z balonami i oczywiście na gazecie. Siły do zabaw dodawał przygotowany dla nich słodki poczęstunek.

 

Filia nr 19 - Milowice

milo1milo2milo3

milo4milo5milo6

milo7milo8

milo9milo10

Wraz z Tygodniem Dziecka w Milowicach (Filia nr 19) rozpoczęło się szaleństwo z farbkami do twarzy i tatuażami. Makijaże widoczne na zdjęciach same mówią za siebie. A to dopiero początek zabawy :) Fajnie jest być dzieckiem!

Szaleństwo tatuażowe wciąż trwa. Ale znalazło się też wielu chętnych do wzięcia udziału w mini - konkursach: kto bez błędu przeczyta wierszyki łamiące języki i te bardzo trzeszczące też? Kto odgadnie zagadki Mikołajka? Walka o punkty - cukierki była długa, bo cukierki były bardzo smaczne

 

Filia nr 20 - Stary Sosnowiec

tdss1tdss2tdss3

tdss4tdss5tdss6

tdss7tdss8tdss9

tdss10tdss11tdss12

tdss13tdss14

tdss15tdss16

Tydzień Dziecka w Filii nr 20 - Stary Sosnowiec przebiegał bardzo intensywnie. Na wszystkie dzieci czekało mnóstwo atrakcji, m.in. loteria fantowa z nagrodami, która cieszyła się bardzo dużym powodzeniem i każdego dnia przyciągała wielu milusińskich. Były też gry i zabawy na świeżym powietrzu z udziałem kl. III Szkoły Podstawowej nr 19 i klas "0" ze Szkoły Podstawowej nr 27. Zerówkowicze z ochotą poddali się malowaniu twarzy; uczestniczyli także w zajęciach plastycznych, na których wykonali mozaiki z kolorowego papieru. Wszystkie dzieci otrzymały również słodkie co nieco oraz drobne upominki za udział w konkurencjach sportowych. Emocji i radości było co niemiara!

 


Z życia filii

Majowy „Podwieczorek z filozofią”

fia1

Filia nr 10

5. spotkanie w ramach „Podwieczorku z filozofią" było okazją do przybliżenia wszystkim postaci Platona. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się kim był Platon oraz jak wielki wywarł wpływ na kształt filozofii. Omówiono stosunek filozofa do pisma oraz słowa mówionego, wskazując na zalety tego ostatniego. Przedstawiona została platońska teoria idei oraz wyjaśniono na czym polegało tzw. „drugie żeglowanie" Platona. Skonfrontowano poglądy Platona dotyczące zagadnień metafizycznych z poglądami wcześniejszych filozofów, wskazując na nowatorstwo myśli platońskiej. Na zakończenie omówiony został mit „Jaskini Platona" wraz z możliwymi interpretacjami. Uczestnicy spotkania aktywnie brali udział w dyskusji, wymieniając się swoimi spostrzeżeniami na poruszane tematy.

Więcej…

Dzień Żółwia

zo1

Filia nr 19

23 maja dzieci z Przedszkola Nr 11 w Sosnowcu świętowały Dzień Żółwia w Filii nr 19 - Milowice. Oglądały prezentację multimedialną o życiu żółwi, układały historyjkę obrazkową "Żółwiątko przychodzi na świat", kolorowały żółwie we wszystkich barwach tęczy. Oczywiście nie mogło zabraknąć na spotkaniu Żółwia Franklina.

Więcej…

Świat zwierząt

zwie1

Biblioteka Dziecięca

Mijający tydzień w Tajemniczym Ogrodzie upłynął pod znakiem zwierzątek. 23 maja swoje święto obchodziło zwierzątko, które bardzo lubimy – żółw. Natomiast 25 maja był Dniem Mleka. A z mlekiem, jak wiadomo, kojarzy nam się co najmniej kilka zwierząt. My skupiliśmy się na krowie (której portret uwieczniliśmy w swoich pracach) oraz na kotku, który... szukał czarnego mleka (i o nim wysłuchaliśmy ciekawego opowiadania).

Więcej…

Klub Sympatyków Dawnej Pogoni - maj

klubmaj1

Filia nr 17

24 maja 2018 w Filii nr 17 - Pogoń odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie Klubu Sympatyków Dawnej Pogoni. Tym razem podążyliśmy śladami sosnowieckich budowli i przedsiębiorstw żydowskich działających w okresie międzywojennym. Poznaliśmy historię nieistniejących już synagog i domów modlitw, szkół, szpitali i sierocińców. Odkrywaliśmy jakie budowle i instytucje istniały pod adresami Dekerta 16, Floriańskiej 33 czy Odrodzenia 9. Spotkanie zakończyliśmy prezentacją zdjęć i zaproszeniem do Zagłębiowskiej Mediateki.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine