Michel Houellebecq i DKK

4

„Możliwość wyspy"

Kontrowersyjny autor, kontrowersyjna książka – jak zatem mogła wyglądać dyskusja w naszym klubie? Była po pierwsze natychmiastowa, po drugie ożywiona, a po trzecie nieograniczona. Jak dowiadujemy się z okładki „Możliwość wyspy" Michela Houellebecqa, to „książka brutalna i zabawna", a jej recenzje „trafiły na pierwsze strony magazynów literackich wiele miesięcy przed publikacją". Książkę bardzo szybko przetłumaczono co skutkowało równoczesnym ukazaniem się jej w kilku krajach, a francuski wydawca sprzedał cały nakład 200 tysięcy egzemplarzy w ciągu zaledwie ośmiu dni.

Z opisu możemy się również dowiedzieć, że ukazuje ona historię zawodowego komika – Daniela1 – piszącego skandalizujące skecze, komentarz do jego życia zaś piszą sklonowane jego wersje – Daniel24 i Daniel25 – żyjące 2000 lat po swoim prototypie. Dowiadujemy się też, że „W świecie wiecznie młodych ludzi przyszłości nie ma już miejsca na wzajemne relacje, zanika nie tylko miłość, ale i seks, bohaterowie są całkowicie samowystarczalni i porozumiewają się wirtualnie."
Tyle opis – autor jednak w swojej powieści porusza niezwykle ważne kwestie współczesnego świata między innymi takie jak: zanik wartości moralnych i religijnych młodego pokolenia, konsumpcjonizm, kult młodości, eutanazja, nieśmiertelność – i te właśnie tematy poruszyły grono klubowiczów, których zdania podzielone były co do wrażeń po lekturze. Jednych książka zachwyciła, ale byli i tacy, którzy uznali ją za książkę wulgarną i nie wartą polecenia, nie wszyscy zgodzili się ze stwierdzeniem podanym w „Der Spiegel", że „sfrustrowany, zmęczony, zestresowany, uzależniony od seksu bohater Houellebecqa pokazuje wreszcie swoje prawdziwe oblicze. Jest romantykiem."
Był jednak osiągnięty konsensus – wszyscy zgadzali się ze stwierdzeniem Martina Heideggera, zamieszczonym przez autora w powieści, że „nicość nicestwi". Podzielone i rozbieżne zdania członków klubu dają jednak dowód geniuszu Michela Houellebecqa – jednych oczarowuje, innych bulwersuje, ale na pewno nikogo nie pozostawia obojętnym.
Czy warto przeczytać „Możliwość wyspy"? Każdy z chętnych, przyszłych czytelników tejże książki musi sam o tym zdecydować. Już pierwsze strony lektury pokażą, czy książka wam się spodoba, czy nie.

126

 

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki

logoDKK

logoInstytut

logoProgram


Z życia filii

Zdrowe odżywianie na wesoło

mle1

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród"

Miniony tydzień w Tajemniczym Ogrodzie przebiegał pod znakiem zdrowego odżywiania. A to za sprawą przypadającego w czerwcu Światowego Dnia Mleka oraz trwającego sezonu truskawkowego. Okazuje się, że dzieci bardzo lubią mleko (i szczególną sympatią darzą dające je krówki), jeszcze bardziej truskawki. A najbardziej połączenie obu produktów!

Więcej…

Pieski małe dwa :)

pieski1

Filia nr 17

Pies jest przyjacielem człowieka. Często kontakt z nim okazuje się najlepszą terapią, dlatego dogoterapia wciąż zyskuje na popularności. Dnia 15 czerwca obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dogoterapii. Z tej to okazji na popołudniowych warsztatach plastycznych w Filii nr 17 - Pogoń dzieci za pomocą przeróżnych materiałów wykonały dwa sympatyczne pieski, wesoło merdające ogonkami.

Więcej…

Przedwakacyjne zajęcia z przedszkolakami

dul1

Filia nr 1

Za nami czerwcowe wizyty w zaprzyjaźnionych przedszkolach oraz odwiedziny przedszkolaków w bibliotece. Ponieważ wakacyjne zajęcia "Biblioteka-ZOOteka, czyli lato wśród zwierząt" zaczynają się już wkrótce, postanowiłyśmy zapoznać dzieci z niektórymi z gatunków. Były niedźwiedzie, małpy, żyrafy, koty, psy, kury, bobry, bociany i wiele, wiele innych. Po więcej informacji zapraszamy już w wakacyjne poniedziałki, środy i piątki - szczegóły już wkrótce!!!

Więcej…

Czerwiec na Sielcu

czs1

Filia nr 4

Koniec roku szkolnego powoli dobiega końca. My jednak pracujemy pełną parą. Organizujemy wiele atrakcji dla zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli. Wspólnie z uczniami SP nr 6 wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej Akcji "Jak nie czytam, jak czytam". Z grupą "Kotki" rozmawialiśmy o tym, jak sobie radzić z uczuciami. Pomogła nam w tym książka "Tak wiele we mnie uczuć". Słuchaliśmy jak radzić z sobie z uczuciami, a na koniec spotkania każdy z nas pokolorował serduszko kolorem odpowiadającym naszym dzisiejszym odczuciom i powiesił je na bibliotecznym drzewie. Grupa "Wiewiórki" natomiast przygotowała fantastyczne skrzynki z narzędziami dla ukochanego taty, bo jak wszyscy wiecie za kilka dni będziemy obchodzić jego święto.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine