joomla vector social icons

Michel Houellebecq i DKK

4

„Możliwość wyspy"

Kontrowersyjny autor, kontrowersyjna książka – jak zatem mogła wyglądać dyskusja w naszym klubie? Była po pierwsze natychmiastowa, po drugie ożywiona, a po trzecie nieograniczona. Jak dowiadujemy się z okładki „Możliwość wyspy" Michela Houellebecqa, to „książka brutalna i zabawna", a jej recenzje „trafiły na pierwsze strony magazynów literackich wiele miesięcy przed publikacją". Książkę bardzo szybko przetłumaczono co skutkowało równoczesnym ukazaniem się jej w kilku krajach, a francuski wydawca sprzedał cały nakład 200 tysięcy egzemplarzy w ciągu zaledwie ośmiu dni.

Z opisu możemy się również dowiedzieć, że ukazuje ona historię zawodowego komika – Daniela1 – piszącego skandalizujące skecze, komentarz do jego życia zaś piszą sklonowane jego wersje – Daniel24 i Daniel25 – żyjące 2000 lat po swoim prototypie. Dowiadujemy się też, że „W świecie wiecznie młodych ludzi przyszłości nie ma już miejsca na wzajemne relacje, zanika nie tylko miłość, ale i seks, bohaterowie są całkowicie samowystarczalni i porozumiewają się wirtualnie."
Tyle opis – autor jednak w swojej powieści porusza niezwykle ważne kwestie współczesnego świata między innymi takie jak: zanik wartości moralnych i religijnych młodego pokolenia, konsumpcjonizm, kult młodości, eutanazja, nieśmiertelność – i te właśnie tematy poruszyły grono klubowiczów, których zdania podzielone były co do wrażeń po lekturze. Jednych książka zachwyciła, ale byli i tacy, którzy uznali ją za książkę wulgarną i nie wartą polecenia, nie wszyscy zgodzili się ze stwierdzeniem podanym w „Der Spiegel", że „sfrustrowany, zmęczony, zestresowany, uzależniony od seksu bohater Houellebecqa pokazuje wreszcie swoje prawdziwe oblicze. Jest romantykiem."
Był jednak osiągnięty konsensus – wszyscy zgadzali się ze stwierdzeniem Martina Heideggera, zamieszczonym przez autora w powieści, że „nicość nicestwi". Podzielone i rozbieżne zdania członków klubu dają jednak dowód geniuszu Michela Houellebecqa – jednych oczarowuje, innych bulwersuje, ale na pewno nikogo nie pozostawia obojętnym.
Czy warto przeczytać „Możliwość wyspy"? Każdy z chętnych, przyszłych czytelników tejże książki musi sam o tym zdecydować. Już pierwsze strony lektury pokażą, czy książka wam się spodoba, czy nie.

126

 

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki

logoDKK

logoInstytut

logoProgram


Z życia filii

Niezapominajki symbolem pamięci

nie1

Filia nr 17

Dzień Polskiej Niezapominajki to święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja od 2002 roku. Ma ono na celu stałe przypominanie o ochronie środowiska i walorach polskiej przyrody oraz zachowanie w pamięci ważnych chwil i osób w naszym życiu. Właśnie dlatego podczas popołudniowych zajęć plastycznych dzieci z Filii nr 17 własnoręcznie wykonały te przepiękne, delikatne kwiaty symbolizujące pamięć.

Więcej…

Na Dzień Matki - kiermasz rękodzieła

dzień matki kiermasz F-2

Filia nr 2

Filia nr 2 - Rudna IV przy ul. Gospodarczej 32 serdecznie zaprasza na kiermasz prac wykonanych przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Sosnowcu, przygotowanych z okazji zbliżającego się Dnia Matki.

Więcej…

Tydzień Bibliotek 2018 - foto

tb2018

Majowe święto czytelników i bibliotekarzy

XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek to wspaniała okazja do literackich spotkań, organizacji imprez plenerowych, konkursów, warsztatów i happeningów. Nasze superzaangażowane filie przygotowały dla miłośników literatury niezwykle ciekawe atrakcje. Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących ten wyjątkowy majowy czas.

Więcej…

Wystawa Małgorzaty Smelcerz i Hanny Wojczuk-Smelcerz

Smelcerz Wojciuk F-2

Filia nr 2

Filia nr 2 - Rudna IV (ul. Gospodarcza 32) serdecznie zaprasza na wystawę prac Małgorzaty Smelcerz (botanical art, akwarela) oraz Hanny Wojczuk-Smelcerz (architektura, pejzaż, rysunek). Ekspozycja potrwa od 21 maja do 22 czerwca 2018.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine