joomla vector social icons

Tydzień Bibliotek 2015 - galeria

262 0.png

Wybieram Bibliotekę!

Po raz kolejny sosnowiecka Biblioteka zaprosiła swych czytelników do udziału w obchodach Tygodnia Bibliotek 2015. W programie znalazły się m.in.: spotkania, występy teatralne, gry, zabawy, konkursy, turnieje, wycieczki i wiele, wiele innych. Poniżej przedstawiamy szczegółowy galerię pamiątkowych zdjęć.

 

Oddział dla Dzieci i Młodzieży

wawl1wawl2

wawl3wawl4

wawl5wawl6

wawl7wawl8

Z okazji XII edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się różnorodne zajęcia, dzięki którym magia bibliotecznego klimatu zachęciła wszystkich uczestników do stałego kontaktu z książką. Podczas spotkań młodzi miłośnicy literatury nie tylko obejrzeli interesującą prezentację multimedialną pt. „Wybieram bibliotekę", ale także z zaangażowaniem brali udział w zorganizowanych dla nich konkursach ilustracyjnych i quizach czytelniczych. Natomiast najmłodsi czytelnicy z radością projektowali bibliotekę marzeń z klocków oraz uczestniczyli w przygotowanych zabawach ruchowych. W Tygodniu Bibliotek nie zabrakło także spotkań z uczniami i przedszkolakami, które zorganizowane zostały na terenie zaprzyjaźnionych placówek edukacyjnych.

 

Filia nr 1 - Środula

sr1sr2sr3

sr4sr5

sr6sr7

Już od piątku 8 maja w Filii nr 1 na Środuli trwały spotkania w ramach XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Odwiedzili nas uczniowie klas II Szkól Podstawowych nr 16 oraz 42, którzy mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną o bibliotekach świata oraz rozwiązywać różne quizy i zagadki - chyba nie musimy wspominać, że poszło im śpiewająco! Dzieciaki robiły również zakładki do książek, ponieważ zgodnie z obietnicą będą nas często odwiedzać i wypożyczać dużo ciekawych lektur! Gościliśmy również maluchy z Przedszkola Miejskiego nr 52 - "Mrówki" i "Biedronki", które wysłuchały ciekawych historii prosto z kart kolorowych książeczek, odgadywały imiona bohaterów bajek i świetnie się przy tym bawiły! Przedszkolaki dowiedziały się do czego służą zakładki i jakie prośby mają książeczki do czytelników. Ich zakładki miały kształt zielonych żabek oraz czerwonych krabów (chyba nie sposób będzie je przegapić w czytanych książkach!)! Z kolei dorosłym czytelnikom zaproponowaliśmy, aby WYBRALI BIBLIOTEKĘ między innymi dla twórczości Agnieszki Osieckiej. To właśnie jej poświęcony był wieczór poetycko-muzyczny w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr1 im. Walentego Roździeńskiego w Sosnowcu.

 

Filia nr 2 - Rudna IV

sen1sen2

sen3sen4

W ramach Tygodnia Bibliotek, Filia na Rudnej zorganizowała warsztaty historyczno-literackie dla seniorów, podczas których zaprezentowana została ciekawa literatura historyczna, a uczestnicy spotkania recenzowali ulubione książki zachęcając pozostałych do ich przeczytania.

 

Filia nr 3 - Klimontów

klmntw1klmntw2

klmntw3klmntw4

Z okazji „Tygodnia Bibliotek" Filia nr 3 - Klimontów zaprosiła do siebie dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 40. Przedszkolaki miały za zadanie zaprojektować okładkę do swojej ulubionej bajki. Na początku dzieci dowiedziały się jak powinna wyglądać dobrze wykonana okładka, jakie informacje musi zawierać, co powinno się na niej znaleźć. Bogatsi o tą wiedzę nasi mali rysownicy zabrali się do pracy i wkrótce mogłyśmy podziwiać jej efekty. Trzeba przyznać, że poszło im świetnie!

 

Filia nr 4 - Sielec

tbs1tbs2tbs3

tbs4tbs5

Tydzień Bibliotek upływa w niezwykle przyjemnej atmosferze. Dzieciaki z przedszkola wykonały kolorowe zakładki do książek. Druga grupa wykleiła kolorowe motyle. Maluchy natomiast wykonały wiosenne drzewka. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 wysłuchały bajki pani Krysi Borkowskiej, naszego dobrego ducha biblioteki, a następnie wykonały ilustracje do przeczytanego tekstu. Ich dzieła staną się ilustracjami w kolejnej książce naszej sosnowieckiej poetki.

 

Filia nr 5 - Walcownia

wlcwn1wlcwn2wlcwn3

wlcwn4wlcwn5

wlcwn6wlcwn7

W Filii nr 5 - Walcownia odbył się szereg spotkań poświęconych obchodom Tygodnia Bibliotek. W dniu 8 maja podczas akcji promującej czytelnictwo pt. "Książka wyszła na ulicę" zachęcałyśmy do lektury wydawnictw regionalnych oraz wręczałyśmy zaproszenia na spotkania z okazji XI Sosnowieckich Dni Literatury. Podczas kolejnych spotkań wyłaniałyśmy "Mistrza głośnego czytania", na kółku plastycznym dzieci wykonywały śmieszne zakładki, które będą dostarczone wraz z książkami do Centrum Opiekuńczo-Wychowawczego przy ul. Suchej 21, a uczniowie SP nr 13 i Szkoły Prywatnej nr 1 dobrze się bawili na spotkaniach "Babcia bajki opowiada, czyli trochę zabawy w teatr" oraz "Babcia bajki opowiada - bajki śmiechu warte".

walc1walc2walc3

walc4walc5

walc6walc7

W Filii nr 5 - Walcownia na zakończenie Tygodnia Bibliotek odbyło się spotkanie dla czytelników pt. "W teatrze życia".
Głównym punktem imprezy był wernisaż malarski Ani Pruszkowskiej - uczennicy kl. I LO im. Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej; swoje najnowsze wyszywane obrazy przedstawiła Zofia Cencek, a nigdzie dotąd nie prezentowane wiersze przeczytała Krysia Borkowska - obie panie ze STKZD w Będzinie. Można było także obejrzeć kolaże, których autorką jest Mirusia Borkowska. Oprócz czytelników naszymi gośćmi byli Andrzej Musiał ze Stowarzyszenia Miłośników Fotografii oraz malarze - Adam Śmietana, Mirosław Lipski i Arkadiusz Koniusz, którzy podzielili się z młodą artystką swoimi doświadczeniami. Blisko 50 osób biorących udział w naszej imprezie z wielką przyjemnością oglądało obrazy i wysłuchało wystąpienia Ani, która chętnie odpowiadała na wiele pytań.

 

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród"

bas1bas2bas3

bas4bas5bas6

W ramach Tygodnia Bibliotek uczniowie młodszych klas ze Szkoły Podstawowej nr 10, poprzez "Tajemniczy Ogród", wkraczają w "Baśniową krainę". Z uwagą słuchają bajek, następnie różnymi technikami wykonują występujące w nich postaci. Kredki ołówkowe, pastele, kolorowanki – wszystko się przydaje! Efekt? Znakomity!!!

 

Filia nr 10 - Kazimierz Górniczy

warsz1warsz2

warsz3warsz4

Pod hasłem "Wybieram bibliotekę" w Tygodniu Bibliotek Filia nr 10 w Kazimierzu Górniczym przeprowadziła warsztaty edukacyjne dla młodzieży dysfunkcyjnej z Centrum Kształcenia i Doskonalenia Zawodowego w Sosnowcu. Zajęcia miały na celu zachęcenie uczniów do sięgania po książki, zapoznanie się z zasobami biblioteki oraz podstawowymi elementami komputerowego katalogu OPAC. Atrakcją dla młodzieży były zajęcia plastyczne, na których wykonały kartki na Dzień Mamy.

kzm1kzm2kzm3

kzm4kzm6kzm7

"Z biblioteką za Pan Brat" to zajęcia edukacyjno-czytelnicze zorganizowane w Filii nr 10 dla dzieci z Przedszkola nr 7 w Sosnowcu. Przedszkolaki zwiedziły naszą bibliotekę, oglądały książki dla dzieci, dowiedziały się jak można zostać czytelnikiem oraz jak należy obchodzić się z książką. Jednym z zasadniczych celów spotkania było przybliżenie dzieciom drogi książki do czytelnika i biblioteki. Oprócz krótkiej prelekcji Pani bibliotekarka zaprezentowała książkę pisaną alfabetem Braille'a, a także książkę z 1904 r., które przedszkolaki oglądały z dużym zaciekawieniem. Kolejnym etapem zajęć było wysłuchanie w skupieniu przez dzieci opowiadania pt. "Franklin z książką i w bibliotece". Spotkanie nie mogło obyć się bez zajęć plastycznych, na których rozwiązywały labirynty, uzupełnianki związane z książką i biblioteką. Na zakończenie nasi milusińscy otrzymali zakładki z naklejką SUPER CZYTELNIK oraz słodki poczęstunek.

 

Filia nr 12 - Porąbka

poro1poro2

poro3poro4

Tydzień Bibliotek w Filii nr 12 rozpoczęliśmy od wykonania kolorowych, pomysłowych zakładek do książek. W następne dni, bibliotekę odwiedziły dzieci z wszystkich grup Przedszkola Miejskiego nr 35. Dzieci świetnie się bawiły słuchając opowiadań czytanych z książki "Czarodziejskie słowa", które pokazały nam jak ważne jest używanie na co dzień słów proszę, dziękuję, przepraszam.

 

Filia nr 13 - Maczki

DSCN0519DSCN0521DSCN0522

DSCN0524DSCN0527DSCN0533DSCN0536DSCN0538DSCN0539

macz1macz2macz3

II Maczkowski Plener Czytelniczy
"Czytamy z radością, słuchamy z przyjemnością" - pod takim tytułem odbył się II Maczkowski Plener Czytelniczy, organizowany przez Filię nr 13 - Maczki, w ramach ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek "Wybieram Bibliotekę".
W spotkaniach wzięły udział dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 36 w Sosnowcu, które z uwagą i zainteresowaniem słuchały czytanych na głos bajek, wierszyków, opowiadań. Pogoda nam dopisała, dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły w spotkaniach, słuchając czytanych książek, ale także śpiewając piosenki. Na zakończenie było słodkie co nieco i jak widać na zdjęciach, niektórych bardzo wciągnęła ciekawa lektura - czyżby to przyszły Bibliożerca?

Biblioteka - popołudniowy konkurs plastyczny, na wykonanie plakatu reklamującego bibliotekę i czytanie książek, to kolejna propozycja dla dzieci i młodzieży w trakcie Tygodnia Bibliotek. Dzieci wykonały prace plastyczne-plakaty, które znajdą się na wystawce w bibliotece i myślimy, że spełnią one swoją rolę, czyli zareklamują czytanie i zachęcą innych do lektury.

Jak widać i do profesjonalnej sesji fotograficznej można Wybrać Bibliotekę. Tak było w Filii nr 13 - Maczki, gdzie dzieci uczestniczyły w sesji fotograficznej przeprowadzonej przez Panią Jolantę Mazur - fotografa. Było dużo fajnej zabawy, dzieci zachowywały się jak profesjonaliści, a efekty pracy pani fotograf, możemy podziwiać na zdjęciach.

 

Filia nr 14 - Zagórze

zag1zag2zag3

zag4zag5

15 maja na terenie Szkoły Podstawowej nr 9 Filia nr 14 promowała swoją placówkę wśród mieszkańców Zagórza. Było specjalne stoisko promocyjne, gdzie można było zapoznać się z ofertą kulturalną i edukacyjną, pobrać ulotki, wizytówki oraz zakładki do książki. Te ostatnie cieszyły się największą popularnością. Podobnie jak akcja bookcrossingu jako niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa.

 

Filia nr 15 - Mec

tm1tm3tm3

tm4tm5

tm6tm7

Za nami połowa obchodów Tygodnia Bibliotek. Również w Filii nr 15 nie zabrakło spotkań promujących hasło "Wybieram Bibliotekę". Na zajęciach edukacyjnych "Małe czy duże, przyda się naturze" dzieci poznały wiosenną florę i faunę. Poznawały mieszkańców łąk. Wysłuchały wierszy o żabkach i biedronkach. Przy tablicy multimedialnej zmagały się z zagadkami na spostrzegawczość i refleks. Wspólnie wykonały piękną prace plastyczną plakat promujący akcję ekodzieciaków "Małe czy duże ..."
Na zajęciach edukacyjnych "Wkręcanie w czytanie" rozmawialiśmy o zaletach czytania książek - że pobudzają naszą wyobraźnię i fantazję. Są nieodzownym przyjacielem człowieka, książkę można wszędzie ze sobą zabrać. Rozmawialiśmy o przyjaznej atmosferze jaka panuje w bibliotece, że każdy czytelnik jest u nas mile widziany niezależnie od koloru skóry czy od wieku ponieważ wszystkich łączy biblioteka. Zachęciliśmy uczniów do włączenia się w akcję "Czytam sobie" poprzez czytanie fragmentów na tablicy interaktywnej. Każdy otrzymał dyplom sukcesu i zakładkę do książki. Wspólne wypożyczanie książek wywołało wiele emocji podczas wyszukiwania wspaniałej lektury na majowe dni.

mmec1mmec2mmec3

mmec4mmec5

mmec6mmec7

Za nami kolejne spotkania w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek. Na warsztaty plastyczne przybyli do nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Sosnowcu. Kierując się hasłem tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek. które brzmiało "Wybieram bibliotekę" to właśnie u nas nasi milusińscy wykonali piękne upominki z okazji Dnia Mamy. Powstały barwne kompozycje kwiatowe, które zostaną wręczone 26 maja kochanym mamom.
W Tygodniu Bibliotek nie zabrakło również obchodów Dnia Polskiej Niezapominajki. Dzięki prezentacji multimedialnej dzieci z okolicznych przedszkoli poznały krótką historię powstania tego święta i legendę związaną z niezapominajkami. Rozmawialiśmy o życzliwości wobec drugiej osoby, o dobrych uczynkach i szanowaniu otoczenia i pięknej przyrody. Dzieci obejrzały bajeczkę "Miś Uszatek i niezapominajki", wysłuchały piosenki "Przyjaźń jak niezapominajki". Na zakończenie wspólnie wykonywały prace plastyczne - koszyczki z niezapominajkami.

 

Filia nr 17 - Pogoń

db1db2db3

W Dniu Bibliotekarza rozpoczynającym tegoroczny Tydzień Bibliotek miłą niespodziankę sprawiły nam przedszkolaki z Przedszkola nr 2, przychodząc do nas z życzeniami i bukietem wiosennych kwiatów. Była to okazja do bliższego poznania pracy biblioteki. Maluchy zwiedziły zakamarki naszej filii i świetnie poradziły sobie z konkursem wiedzy o bibliotece. Nagrodą były zakładki do książek wykonane na zajęciach plastycznych przez starszych kolegów. Razem z maluchami życzymy wszystkim bibliotekarkom i bibliotekarzom dużo życiowego optymizmu, radości i uśmiechu na co dzień.

po1po2po3

Pierwsze dni Tygodnia Bibliotek w Filii nr 17 - Pogoń obfitowały w liczne spotkania. Bibliotekę wybrały maluchy z Przedszkola nr 2 przychodząc zapoznać się z jej tajemnicami. Natomiast dzieciaki z Przedszkola nr 22 w promieniach wiosennego słońca wysłuchały "Bajeczek z bibliotecznych półeczek".

pogon1pogon2

pogon3pogon4

W Filii nr 17 - Pogoń Tydzień Bibliotek pod hasłem "Wybieram Bibliotekę" dobiega końca. W ostatnich dniach "wybrały bibliotekę" dzieciaki z Przedszkola Nr 2, odkrywając jej zakamarki, uczestnicząc w zajęciach plastycznych i lekcjach bibliotecznych. Podczas popołudniowych warsztatów dziewczynki świetnie się bawiąc w bibliotekarki, własnoręcznie wykonały piękne zakładki do książek. Atrakcją tego tygodnia był udział naszej Filii w Turnieju Bibliotek w Będzinie. Wzięli w nim udział uczniowie klasy drugiej, będący jednocześnie naszymi czytelnikami. Na zakończenie Tygodnia Bibliotek zorganizowany został konkurs wiedzy o książce i bibliotece, z którym maluchy z Przedszkola Nr 2 świetnie sobie poradziły.

 

Filia nr 19 - Milowice

pszcz1pszcz2pszcz3

pszcz4pszcz5

pszcz6pszcz7

W ramach Tygodnia Bibliotek, Klub "Cappuccino z pianką" wybrał się na wycieczkę do Pszczyny.
Zwiedziliśmy piękne wnętrza Muzeum Zamkowego. Byliśmy jednymi z pierwszych gości w nowo otwartej wozowni przy Stajniach Książęcych, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć wystawę obrazów Wiesława Ochmana. Wybraliśmy się też na spacer po Skansenie Wsi Pszczyńskiej. Na koniec odwiedziliśmy Zagrodę Żubrów. Cały dzień spędzony wśród zieleni Parku Pszczyńskiego i kwitnących wiosennych kwiatów zapewne będziemy długo pamiętać.

 

Filia nr 20 - Stary Sosnowiec

pas1pas2pas3

pas4pas5pas6

pas7pas8pas9

Trzy grupy pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 19 stały się w mijającym tygodniu pełnoprawnymi czytelnikami. W Filii nr 20 odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, dzięki której dowiedzieli się m.in. jak powstaje książka, kto to jest introligator i jak wygląda praca w introligatorni, a także poznały najważniejsze biblioteki naszego regionu, w tym sosnowiecką Książnicę i Bibliotekę Śląską w Katowicach. Na zakończenie wszyscy rozwiązywali krzyżówki i odgadywali zagadki literackie. Tydzień zakończyliśmy kreatywnie - uczniowie kl. II Szkoły Podstawowej nr 19 uczestniczyli w warsztatach plastycznych, podczas których wykonali ozdobne słoiki na różne drobiazgi.

tbss1tbss2tbss3

tbss4tbss5

tbss6tbss7

Tydzień Bibliotek w Filii nr 20 - Stary Sosnowiec upływa bardzo intensywnie. We wtorek czytelnia pękała w szwach za sprawą przedszkolaków, którzy wybrali bibliotekę i przyszli do nas, aby obejrzeć program słowno-muzyczny "Dzieci dzieciom" w wykonaniu uczniów kl. III Szkoły Podstawowej nr 27. Maluchy wysłuchały wiosennej inscenizacji o zielonej żabce oraz obejrzały fantastyczne tańce do muzyki współczesnej. Dużą furorę wśród przedszkolaków zrobił tancerz breakdance, który dał znakomity popis swoich umiejętności tanecznych. Nagranie z tego wydarzenia będzie można zobaczyć na Facebooku naszej Biblioteki.

Natomiast czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 19 wzięli udział w konkursie wiedzy o książce, podczas którego wykazali się sporą wiedzą na temat książek i biblioteki. Na koniec wszyscy tworzyli krzyżówkę, na którą składały się pojęcia poznane w czasie konkursu, np.: iluminacja, obwoluta, inkaust. Walka była zacięta, a poziom bardzo wysoki; trzech najlepszych konkursowiczów otrzymało atrakcyjne nagrody.

sts1sts2

sts3sts4

Książki wyglądające jak kamienne tablice? W Tygodniu Bibliotek wszystko jest możliwe! Uczniowie kl. III Szkoły Podstawowej nr 19 wzięli udział w warsztatach plastycznych, na których projektowali gipsowe okładki książek. Natomiast dzieci z klas zerowych Szkoły Podstawowej nr 27 obejrzały prezentację dotyczącą historii książki, dowiedziały się jak powstaje książka i jaką drogę musi przebyć zanim trafi do rąk czytelników.

 

 

Bibliożercy 2018/2019

Z życia filii

Lipcowa FOTOgaleria 2019

Lato 2019 - lead

Folkowe lato z biblioteką trwa!

Letnia akcja "Z legendą w plecaku, czyli folkowe lato z biblioteką" ruszyła pełną parą. Już od początku wakacji wszystkie nasze placówki szturmują liczne grupy miłośników legend i folkloru. Konkursy, wycieczki, spotkania, warsztaty, projekcje filmowe i inne atrakcje są przygotowane właśnie dla nich, dlatego bardzo się cieszymy, że wakacyjne dni upływają nam w tak wesołym i żądnym przygód towarzystwie. A poniżej przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących nasze lipcowe rozrywki. Zapraszamy do oglądania...

Więcej…

"Zaczytany Kazimierz"

IMG 20190627 154541

Filia nr 10

Gościem ostatniego przed wakacjami spotkania klubu czytelniczego „Zaczytany Kazimierz” był Tomasz Kowalski, autor kilku książek, m. in.: ”Nie pozwolisz żyć czarownicy” oraz „Przysionek, czyli dom dla pozornie umarłych”. Punktem wyjścia naszej dyskusji była książka opowiadająca historie czarownic z Doruchowa. Autor opowiedział nam o powstaniu książki i swoich zainteresowaniach tematyką śmierci. Rozmawialiśmy o ludzkich zachowaniach i o tym, co je motywuje. W dalszej części nasza dyskusja dotyczyła kwestii kary śmierci, zawodzie pisarza i różnicy między literaturą piękną a kryminałem.

Więcej…

Odznaki Szeryfa Praw Dziecka wręczone!

20190625 114339

Filia nr 2

25 czerwca w Przedszkolu nr 57 w Sosnowcu odbyła się uroczystość wręczenia Odznak Szeryfa Praw Dziecka w ramach akcji UNICEF "Szkoła z Prawami Dziecka". Odznaki i dyplomy otrzymała Pani Dyrektor Przedszkola nr 57 oraz pracownicy Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Więcej informacji o tym wydarzeniu na stronie Facebooka Przedszkola 57 - KLIK

Więcej…

Czerwiec w fotograficznym skrócie

cz1

Świat Nauki i Fantazji

Witam wszystkich sympatyków dobrej książki i fajnej zabawy. Mimo doskwierających upałów, w Świecie Nauki i Fantazji frekwencja na sto procent. Zabawy z okazji Dnia Dziecka, zajęcia tematyczne, wspólne czytanie, bum bum rurki, czy gry komputerowe, to tylko niektóre z propozycji, które czekały na naszych milusińskich. Czerwiec to również koniec roku szkolnego i początek wakacji. Wszystkim dzieciom życzymy udanego wypoczynku i pięknej słonecznej pogody.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine