Cztery razy ona

P1040481

Aimée & Jaguar odwiedzają DKK

Cztery razy ona, czyli: wojna, zakazana miłość, Lilly i Felice to tematyka omawianej (przez DKK-KKD 30 marca 2015 roku) książki Erici Fischer „Aimée & Jaguar. Historia pewnej miłości, Berlin 1943". Historia ta dotyczy nie tylko utraconej, wielkiej i jedynej miłości Lilly Wust – przykładnej Niemki, ale również rozpaczliwej chęci przeżycia wojny przez Felice Schragenheim – Żydówkę, zakazanej miłości homoseksualnej obu wyżej wymienionych pań oraz wojny – okrutnej i podstępnej, która niszczy ludzi znajdujących się po każdej stronie barykady, tak samo dotyka ofiar jak i katów, prześladowanych i prześladowców, atakowanych i atakujących.

Autorka w rozmowie z Pauliną Reiter przyznaje, że swoją książką udało jej się złapać dwie sroki za ogon – „Ludzie zainteresowani lesbijską historią dowiedzieli się, jak wyglądała wojna. A zainteresowani historią przeczytali historię lesbijskiej miłości." I faktycznie, na tle miłości dwóch kobiet jawi nam się obraz zmieniającego się w wyniku wojny Berlina i antysemickich Niemiec. Książka pokazuje coraz to nowsze, małymi kroczkami wprowadzane, ograniczenia w stosunku do obywateli żydowskich już od początku 1933 roku. Te obostrzenia, zakazy i nakazy wprowadzane przez wiele lat, spowodowały obojętność i bierność ludności aryjskiej tzw. „dobrych Niemców" – i co tu dużo mówić, nie da się ukryć, że i oni stali się ofiarami Adolfa Hitlera, stali się ofiarami nazizmu i wojny, ponieważ po przegranej wojnie z najeźdźców stali się nagle ofiarami żyjącymi ze świadomością wyrządzonych ludziom krzywd i własnego, zaślepionego zaniedbania.

Książka Erici Fischer – na przykładzie Lilly Wust – pokazuje czytelnikom cały system manipulacyjny. Ta nieświadoma siebie kobieta zmanipulowana zostaje na początku przez rodziców i nauczycieli, wtopionych w jedynie słuszny system wartości, którzy odmawiają jej miłości do koleżanek, następnie ulega opinii swego męża i ogólnej tendencji nazistowskich Niemiec mówiąc, że to wszystko co się wokół niej dzieje to wina Żydów, by na koniec zostać zmanipulowaną przez wielką miłość do Felice Schragenheim – co całkowicie zmienia jej światopogląd. W przypadku Lilly nie wstyd, podsumowując jej postawę, użyć banału, że jej punkt widzenia zmieniał się w zależności od punktu siedzenia. Ale rodzi się pytanie, czy to wszystko, to tylko efekt manipulacji, a nie przypadkiem kalkulacji niby nieporadnej, zakochanej i obrażonej na złych Niemców Lilly? Nie wiemy do końca co powodowało Niemką, tak samo jak i nie możemy być pewni czystych uczuć i intencji Felice – przecież i ona walczyła o przetrwanie. Co zatem skłoniło ją do zawarcia znajomości i uwiedzenia Lilly? Czy aby tylko potrzeba serca, a nie przeświadczenie, że najciemniej jest pod latarnią? Schronienie jakie dawała nieskazitelna opinia pani domu, odznaczonej matki czwórki dzieci, której mąż był w Wermachcie i służył na froncie mogło wydawać się dla Felice pewne.

Wszystkie poruszone na spotkaniu tematy skłoniły klubowiczów do głębokich refleksji na temat wojny, holocaustu, miłości, macierzyństwa i odpowiedzialności za ludzkie życie. Dyskusja tak jak i omawiana książka nie była łatwa. Poglądy klubowiczów nie zawsze się ze sobą pokrywały. Hipotetycznie stawiane pytania niejednokrotnie wywoływały ożywioną dyskusję. Okazuje się, że trudno jest zmienić swój światopogląd i postrzeganie świata, a ilu uczestników, tyle zdań. Co do jednego wszyscy byli zgodni – książkę warto przeczytać.

P1040482P1040483

 

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki

logoDKK

logoInstytut

logoProgram


Z życia filii

Życzenia dla Tatusiów

dt3

Filia nr 17

Wkrótce Dzień Ojca o czym nasi mali plastycy z Filii nr 17 - Pogoń pamiętali. Podczas popołudniowych zajęć własnoręcznie wykonali kolorowe kartki z najlepszymi życzeniami dla Tatusiów. Do laurek dołączyli breloczki w postaci miniaturek samochodu. Wszystkim Tatom życzymy wszystkiego co najlepsze w dniu ich święta.

Więcej…

Na Dzień Ojca

kuzkl1

Filia nr 3

Ostatni raz w tym roku szkolnym zawitały do nas dzieci z klimontowskiej świetlicy terapeutycznej. Na zorganizowanych przez nas zajęciach dzieciaki przygotowywały prezenty na zbliżający się wielkimi krokami Dzień Ojca. Były laurki–muchy i pięknie ozdobione wazoniki. Liczymy, że przygotowane z takim zapałem upominki spodobają się każdemu tacie.

Więcej…

Spotkanie z Braćmi Różalskimi

git1

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród"

Kolejne spotkanie w ramach "Kuźni Młodych Talentów" miało charakter muzyczny. Swoje umiejętności w Bibliotece Dziecięcej zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 – Piotr i Dawid Różalscy. Na początku goście mogli usłyszeć znane utwory dla dzieci, grane naprzemiennie przez obu braci, by potem przenieść się w krainę bardziej skomplikowanych utworów, granych także w duecie. Po prezentacji publiczność zadała młodym gitarzystom wiele pytań dotyczących ich gitarowych zainteresowań, na które Dawid i Piotr wyczerpująco odpowiedzieli. Na prośbę publiczności bracia dali także pokaz strojenia instrumentów. Na pytanie o to, czy od gitary też są wakacje – razem z mamą zdecydowanie odpowiedzieli: nie. Gitara zawsze z nimi jeździ jako najważniejszy bagaż.

Więcej…

Zdrowe odżywianie na wesoło

mle1

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród"

Miniony tydzień w Tajemniczym Ogrodzie przebiegał pod znakiem zdrowego odżywiania. A to za sprawą przypadającego w czerwcu Światowego Dnia Mleka oraz trwającego sezonu truskawkowego. Okazuje się, że dzieci bardzo lubią mleko (i szczególną sympatią darzą dające je krówki), jeszcze bardziej truskawki. A najbardziej połączenie obu produktów!

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine