Cztery razy ona

P1040481

Aimée & Jaguar odwiedzają DKK

Cztery razy ona, czyli: wojna, zakazana miłość, Lilly i Felice to tematyka omawianej (przez DKK-KKD 30 marca 2015 roku) książki Erici Fischer „Aimée & Jaguar. Historia pewnej miłości, Berlin 1943". Historia ta dotyczy nie tylko utraconej, wielkiej i jedynej miłości Lilly Wust – przykładnej Niemki, ale również rozpaczliwej chęci przeżycia wojny przez Felice Schragenheim – Żydówkę, zakazanej miłości homoseksualnej obu wyżej wymienionych pań oraz wojny – okrutnej i podstępnej, która niszczy ludzi znajdujących się po każdej stronie barykady, tak samo dotyka ofiar jak i katów, prześladowanych i prześladowców, atakowanych i atakujących.

Autorka w rozmowie z Pauliną Reiter przyznaje, że swoją książką udało jej się złapać dwie sroki za ogon – „Ludzie zainteresowani lesbijską historią dowiedzieli się, jak wyglądała wojna. A zainteresowani historią przeczytali historię lesbijskiej miłości." I faktycznie, na tle miłości dwóch kobiet jawi nam się obraz zmieniającego się w wyniku wojny Berlina i antysemickich Niemiec. Książka pokazuje coraz to nowsze, małymi kroczkami wprowadzane, ograniczenia w stosunku do obywateli żydowskich już od początku 1933 roku. Te obostrzenia, zakazy i nakazy wprowadzane przez wiele lat, spowodowały obojętność i bierność ludności aryjskiej tzw. „dobrych Niemców" – i co tu dużo mówić, nie da się ukryć, że i oni stali się ofiarami Adolfa Hitlera, stali się ofiarami nazizmu i wojny, ponieważ po przegranej wojnie z najeźdźców stali się nagle ofiarami żyjącymi ze świadomością wyrządzonych ludziom krzywd i własnego, zaślepionego zaniedbania.

Książka Erici Fischer – na przykładzie Lilly Wust – pokazuje czytelnikom cały system manipulacyjny. Ta nieświadoma siebie kobieta zmanipulowana zostaje na początku przez rodziców i nauczycieli, wtopionych w jedynie słuszny system wartości, którzy odmawiają jej miłości do koleżanek, następnie ulega opinii swego męża i ogólnej tendencji nazistowskich Niemiec mówiąc, że to wszystko co się wokół niej dzieje to wina Żydów, by na koniec zostać zmanipulowaną przez wielką miłość do Felice Schragenheim – co całkowicie zmienia jej światopogląd. W przypadku Lilly nie wstyd, podsumowując jej postawę, użyć banału, że jej punkt widzenia zmieniał się w zależności od punktu siedzenia. Ale rodzi się pytanie, czy to wszystko, to tylko efekt manipulacji, a nie przypadkiem kalkulacji niby nieporadnej, zakochanej i obrażonej na złych Niemców Lilly? Nie wiemy do końca co powodowało Niemką, tak samo jak i nie możemy być pewni czystych uczuć i intencji Felice – przecież i ona walczyła o przetrwanie. Co zatem skłoniło ją do zawarcia znajomości i uwiedzenia Lilly? Czy aby tylko potrzeba serca, a nie przeświadczenie, że najciemniej jest pod latarnią? Schronienie jakie dawała nieskazitelna opinia pani domu, odznaczonej matki czwórki dzieci, której mąż był w Wermachcie i służył na froncie mogło wydawać się dla Felice pewne.

Wszystkie poruszone na spotkaniu tematy skłoniły klubowiczów do głębokich refleksji na temat wojny, holocaustu, miłości, macierzyństwa i odpowiedzialności za ludzkie życie. Dyskusja tak jak i omawiana książka nie była łatwa. Poglądy klubowiczów nie zawsze się ze sobą pokrywały. Hipotetycznie stawiane pytania niejednokrotnie wywoływały ożywioną dyskusję. Okazuje się, że trudno jest zmienić swój światopogląd i postrzeganie świata, a ilu uczestników, tyle zdań. Co do jednego wszyscy byli zgodni – książkę warto przeczytać.

P1040482P1040483

 

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki

logoDKK

logoInstytut

logoProgram


Z życia filii

Bukiety i laurki dla mam

dmp1

Filia nr 17

Przed nami Dzień Matki. 26 maja wszystkie mamy obchodzą swoje święto. W Filii nr 17 - Pogoń na popołudniowych warsztatach plastycznych dzieci wykonały z kolorowej krepiny i drucików kreatywnych piękne bukiety dla swoich ukochanych mam. Natomiast maluchy z Przedszkola Nr 2 po obejrzeniu bibliotecznych zakamarków zrobiły laurki pełne serduszek i kwiatów, by wręczyć je mamom w dniu ich święta.

Więcej…

Nasze wspaniałe mamy, wszystkie Was bardzo kochamy

mama1

Filia nr 19

Czterolatki z Milowic pilnie przygotowują się do Święta Mamy. W Filii nr 19 - Milowice poznały wzruszające wierszyki o mamach oraz wysłuchały opowieści o Martynce, która szukała prezentu dla swojej mamy. A potem samodzielnie wykonały dla swoich ukochanych mam piękne laurki.

Więcej…

Dzień Dobrych Uczynków

ucz1

Filia nr 13

Wiedzą wszystkie przedszkolaki, że dziś dzień nie byle jaki - Dzień Dobrych Uczynków - pod takim hasłem odbyły się zajęcia edukacyjne dla dzieci z Przedszkola nr 36 w Sosnowcu, podczas których mówiliśmy o dobrych uczynkach wobec drugiego człowieka, ale także wobec zwierząt i środowiska. Wykonaliśmy także Drzewo Dobrych Uczynków, na którym zawiesiliśmy nasze propozycje. Wszyscy wiemy, że dobre uczynki należy robić, więc i my postanowiliśmy zrobić coś dobrego - przedszkolaki przez cały tydzień zbierały książeczki, które zawieziemy do Centrum Pediatrii w Klimontowie, aby mogły służyć innym dzieciom.

Więcej…

Na Dzień Matki - kiermasz rękodzieła

dzień matki kiermasz F-2

Filia nr 2

Filia nr 2 - Rudna IV przy ul. Gospodarczej 32 serdecznie zaprasza na kiermasz prac wykonanych przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Sosnowcu, przygotowanych z okazji zbliżającego się Dnia Matki.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine