Skazani na czytanie :)

DKK dyskusyjny klub ksiÄ…ĹĽki

DKK „Radocha" w Areszcie Śledczym

Niniejszym obwieszcza się, że – za sprawą Instytutu Książki oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu – osadzonych w Areszcie Śledczym w Sosnowcu przy ulicy Radocha 25 skazuje się na czytanie. Ten wyrok wcale nie okazał się dla osadzonych surowy – wręcz przeciwnie, jak sami przyznali, czytać lubią i bardzo chętnie w ramach kary podyskutują o przeczytanych książkach.

Już w 2013 roku, nasza Biblioteka podpisała porozumienie z Aresztem Śledczym w sprawie współpracy między placówkami. W Areszcie przez cały czas odbywały się prezentacje multimedialne przygotowane przez naszych pracowników, MBP przekazała również na rzecz Aresztu książki w formie darów. Jednak nasza ambicja mówiła nam, że to wszystko mało, że jeszcze czegoś brakuje – i tak narodził się pomysł utworzenia w Areszcie Dyskusyjnego Klubu Książki.
26 lutego 2015 roku o godz. 9.50 przed Aresztem Śledczym stanęły dwie kobiety – postronni myśleli, że są kolejnymi odwiedzającymi – czekały na weryfikację zgłoszonych wcześniej danych osobowych, aby móc wejść za opancerzoną bramę i spełnić swoją misję – zaczarować osadzonych rozmową na temat literatury. Z wiarą w słuszność sprawy i sprawiedliwość „wyroku" punktualnie o godz. 10.00 przekroczyły drzwi aresztu i z mocno bijącym sercem poddały się rutynowym czynnościom umożliwiającym przekroczenie progu aresztu.
Pierwsze spotkanie odbyło się przy udziale 10 osób – łącznie z prowadzącymi – moderatorami DKK „Radocha" Beatą Bujak i Beatą Szymczak. Ośmiu panów zapoznało się z ogólnymi zasadami uczestnictwa w projekcie oraz prowadzenia dyskusji. Mimo, że na pierwszym spotkaniu nie było jeszcze wyznaczonej książki do omówienia rozmowa toczyła się nad wyraz płynnie. Moderator przedstawił bowiem treść książki Amelie Nothomb „Krasomówca" i na jej przykładzie zaprezentował zebranym na czym mają polegać spotkania DKK. Zaprezentowane zagadnienia były na tyle uniwersalne, że panowie chętnie włączyli się w literackie i życiowe rozważania.
Drugie spotkanie odbyło się 26 marca 2015 roku. Tym razem procedury były już prowadzącym znane i nie wzbudzały tak silnych emocji jak za pierwszym razem. Silne emocje wzbudziła za to książka jaką klubowicze mieli przeczytać, a mianowicie „Dawca" Tess Gerritsen. Wśród poruszanych tematów znalazły się bowiem takie kwestie jak: „Gdzie leżą granice etyki lekarskiej?", „Czy można decydować o ludzkim życiu przez pryzmat pieniędzy?", „Czy handel ludzkimi organami jest rzeczą moralną?", „Do jakich rzeczy zdolny jest człowiek z chęci zysku, a do jakich z miłości?". Te i wiele innych kwestii wywołało wśród zebranych żywą dyskusję udowadniając tym samym, że nasze ambicje związane z „podopiecznymi" Aresztu okazały się uzasadnione, a nasza misja ze wszech miar słuszna.
Tak więc jest w Sosnowcu Areszt Śledczy, a w nim... Dyskusyjny Klub Książki „Radocha".

 

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki

logoDKK

logoInstytut

logoProgram


Z życia filii

Na Dzień Ojca

kuzkl1

Filia nr 3

Ostatni raz w tym roku szkolnym zawitały do nas dzieci z klimontowskiej świetlicy terapeutycznej. Na zorganizowanych przez nas zajęciach dzieciaki przygotowywały prezenty na zbliżający się wielkimi krokami Dzień Ojca. Były laurki–muchy i pięknie ozdobione wazoniki. Liczymy, że przygotowane z takim zapałem upominki spodobają się każdemu tacie.

Więcej…

Spotkanie z Braćmi Różalskimi

git1

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród"

Kolejne spotkanie w ramach "Kuźni Młodych Talentów" miało charakter muzyczny. Swoje umiejętności w Bibliotece Dziecięcej zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 – Piotr i Dawid Różalscy. Na początku goście mogli usłyszeć znane utwory dla dzieci, grane naprzemiennie przez obu braci, by potem przenieść się w krainę bardziej skomplikowanych utworów, granych także w duecie. Po prezentacji publiczność zadała młodym gitarzystom wiele pytań dotyczących ich gitarowych zainteresowań, na które Dawid i Piotr wyczerpująco odpowiedzieli. Na prośbę publiczności bracia dali także pokaz strojenia instrumentów. Na pytanie o to, czy od gitary też są wakacje – razem z mamą zdecydowanie odpowiedzieli: nie. Gitara zawsze z nimi jeździ jako najważniejszy bagaż.

Więcej…

Zdrowe odżywianie na wesoło

mle1

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród"

Miniony tydzień w Tajemniczym Ogrodzie przebiegał pod znakiem zdrowego odżywiania. A to za sprawą przypadającego w czerwcu Światowego Dnia Mleka oraz trwającego sezonu truskawkowego. Okazuje się, że dzieci bardzo lubią mleko (i szczególną sympatią darzą dające je krówki), jeszcze bardziej truskawki. A najbardziej połączenie obu produktów!

Więcej…

Pieski małe dwa :)

pieski1

Filia nr 17

Pies jest przyjacielem człowieka. Często kontakt z nim okazuje się najlepszą terapią, dlatego dogoterapia wciąż zyskuje na popularności. Dnia 15 czerwca obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dogoterapii. Z tej to okazji na popołudniowych warsztatach plastycznych w Filii nr 17 - Pogoń dzieci za pomocą przeróżnych materiałów wykonały dwa sympatyczne pieski, wesoło merdające ogonkami.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine