Skazani na czytanie :)

DKK dyskusyjny klub ksiÄ…ĹĽki

DKK „Radocha" w Areszcie Śledczym

Niniejszym obwieszcza się, że – za sprawą Instytutu Książki oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu – osadzonych w Areszcie Śledczym w Sosnowcu przy ulicy Radocha 25 skazuje się na czytanie. Ten wyrok wcale nie okazał się dla osadzonych surowy – wręcz przeciwnie, jak sami przyznali, czytać lubią i bardzo chętnie w ramach kary podyskutują o przeczytanych książkach.

Już w 2013 roku, nasza Biblioteka podpisała porozumienie z Aresztem Śledczym w sprawie współpracy między placówkami. W Areszcie przez cały czas odbywały się prezentacje multimedialne przygotowane przez naszych pracowników, MBP przekazała również na rzecz Aresztu książki w formie darów. Jednak nasza ambicja mówiła nam, że to wszystko mało, że jeszcze czegoś brakuje – i tak narodził się pomysł utworzenia w Areszcie Dyskusyjnego Klubu Książki.
26 lutego 2015 roku o godz. 9.50 przed Aresztem Śledczym stanęły dwie kobiety – postronni myśleli, że są kolejnymi odwiedzającymi – czekały na weryfikację zgłoszonych wcześniej danych osobowych, aby móc wejść za opancerzoną bramę i spełnić swoją misję – zaczarować osadzonych rozmową na temat literatury. Z wiarą w słuszność sprawy i sprawiedliwość „wyroku" punktualnie o godz. 10.00 przekroczyły drzwi aresztu i z mocno bijącym sercem poddały się rutynowym czynnościom umożliwiającym przekroczenie progu aresztu.
Pierwsze spotkanie odbyło się przy udziale 10 osób – łącznie z prowadzącymi – moderatorami DKK „Radocha" Beatą Bujak i Beatą Szymczak. Ośmiu panów zapoznało się z ogólnymi zasadami uczestnictwa w projekcie oraz prowadzenia dyskusji. Mimo, że na pierwszym spotkaniu nie było jeszcze wyznaczonej książki do omówienia rozmowa toczyła się nad wyraz płynnie. Moderator przedstawił bowiem treść książki Amelie Nothomb „Krasomówca" i na jej przykładzie zaprezentował zebranym na czym mają polegać spotkania DKK. Zaprezentowane zagadnienia były na tyle uniwersalne, że panowie chętnie włączyli się w literackie i życiowe rozważania.
Drugie spotkanie odbyło się 26 marca 2015 roku. Tym razem procedury były już prowadzącym znane i nie wzbudzały tak silnych emocji jak za pierwszym razem. Silne emocje wzbudziła za to książka jaką klubowicze mieli przeczytać, a mianowicie „Dawca" Tess Gerritsen. Wśród poruszanych tematów znalazły się bowiem takie kwestie jak: „Gdzie leżą granice etyki lekarskiej?", „Czy można decydować o ludzkim życiu przez pryzmat pieniędzy?", „Czy handel ludzkimi organami jest rzeczą moralną?", „Do jakich rzeczy zdolny jest człowiek z chęci zysku, a do jakich z miłości?". Te i wiele innych kwestii wywołało wśród zebranych żywą dyskusję udowadniając tym samym, że nasze ambicje związane z „podopiecznymi" Aresztu okazały się uzasadnione, a nasza misja ze wszech miar słuszna.
Tak więc jest w Sosnowcu Areszt Śledczy, a w nim... Dyskusyjny Klub Książki „Radocha".

 

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki

logoDKK

logoInstytut

logoProgram


Z życia filii

Bukiety i laurki dla mam

dmp1

Filia nr 17

Przed nami Dzień Matki. 26 maja wszystkie mamy obchodzą swoje święto. W Filii nr 17 - Pogoń na popołudniowych warsztatach plastycznych dzieci wykonały z kolorowej krepiny i drucików kreatywnych piękne bukiety dla swoich ukochanych mam. Natomiast maluchy z Przedszkola Nr 2 po obejrzeniu bibliotecznych zakamarków zrobiły laurki pełne serduszek i kwiatów, by wręczyć je mamom w dniu ich święta.

Więcej…

Nasze wspaniałe mamy, wszystkie Was bardzo kochamy

mama1

Filia nr 19

Czterolatki z Milowic pilnie przygotowują się do Święta Mamy. W Filii nr 19 - Milowice poznały wzruszające wierszyki o mamach oraz wysłuchały opowieści o Martynce, która szukała prezentu dla swojej mamy. A potem samodzielnie wykonały dla swoich ukochanych mam piękne laurki.

Więcej…

Dzień Dobrych Uczynków

ucz1

Filia nr 13

Wiedzą wszystkie przedszkolaki, że dziś dzień nie byle jaki - Dzień Dobrych Uczynków - pod takim hasłem odbyły się zajęcia edukacyjne dla dzieci z Przedszkola nr 36 w Sosnowcu, podczas których mówiliśmy o dobrych uczynkach wobec drugiego człowieka, ale także wobec zwierząt i środowiska. Wykonaliśmy także Drzewo Dobrych Uczynków, na którym zawiesiliśmy nasze propozycje. Wszyscy wiemy, że dobre uczynki należy robić, więc i my postanowiliśmy zrobić coś dobrego - przedszkolaki przez cały tydzień zbierały książeczki, które zawieziemy do Centrum Pediatrii w Klimontowie, aby mogły służyć innym dzieciom.

Więcej…

Na Dzień Matki - kiermasz rękodzieła

dzień matki kiermasz F-2

Filia nr 2

Filia nr 2 - Rudna IV przy ul. Gospodarczej 32 serdecznie zaprasza na kiermasz prac wykonanych przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Sosnowcu, przygotowanych z okazji zbliżającego się Dnia Matki.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine