EKOprzygoda w bibliotece

EKOprzygoda - ferie

Ferie zimowe 2015

Tegoroczne ferie zimowe w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu upłyną pod znakiem EKO. Podczas zaplanowanych na dwa lutowe tygodnie zajęć, dzieci spędzające ferie w mieście nie znajdą czasu na nudę. Czekać na nie bowiem będą liczne atrakcje: zajęcia plastyczne, literackie, sportowe, projekcje filmowe, gry planszowe, wspólne czytanie książek, zajęcia z tablicą multimedialną, konkursy ekologiczne. Każda sosnowiecka placówka biblioteczna przygotowała dla swych czytelników niezwykle ciekawy program. Udział w zajęciach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów.

Kalendarium imprez
Ferie zimowe 2015
EKOprzygoda w bibliotece

Aula Biblioteki Głównej, ul. Kościelna 11, tel. 32 266-64-72

2.02;6.02;7.02;9.02;13.02, godz. 11.00
Zimowe Kino Familijne w Bibliotece - projekcje filmów adresowanych do dzieci, młodzieży, ich rodziców i opiekunów. W lutym zapraszamy na aż 5 filmów! W programie: wielka przygoda w krainie gier komputerowych, wzruszające love story z uroczymi psiakami w rolach głównych, bajka o zaprzyjaźnionych z ludźmi smokach, historia małego dzielnego samolociku oraz pełna muzyki i tańca opowieść o księżniczce i pewnym sympatycznym małym płazie. Zapraszamy widzów w każdym wieku!

***

Biblioteka Główna, Wypożyczalnia dla dzieci, ul. Zegadłowicza 2, tel. 297-90-05

wtorki, środy, czwartki, godz. 11.00-13.00
Budowa ekomakiety zimowego placu zabaw; krzyżówki, rebusy; wykonywanie ekologicznej biżuterii, ekomasek karnawałowych; bal na zakończenie ferii oraz wybory najlepszego ekokostiumu.

***

Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Parkowa 1a, tel. 32 266-34-96

piątki, godz. 16.00
Przyrodnicze kalambury – popołudniowe zajęcia świetlicowe z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.

wtorki, czwartki, godz. 10.30-12.00
Myślimy realnie – działamy lokalnie – zajęcia biblioteczne z zakresu edukacji przyrodniczej, skierowane do dzieci w wieku szkolnym: uroczyste otwarcie Klubu Przyjaciół Przyrody, wykonywanie karmników z plastikowych butelek, łamigłówki przyrodnicze (zajęcia z wykorzystaniem tablicy multimedialnej); Region piękny i bliski – zajęcia biblioteczne z zakresu edukacji regionalnej prezentujące piękno sosnowieckiej przyrody, skierowane do czytelników w wieku szkolnym: prezentacja multimedialna pt. „Przyroda Sosnowca", warsztaty plastyczne (wykonywanie makiety prezentującej zielone tereny naszego miasta); Podróż do ekologicznej krainy baśni – zabawy czytelniczo-ruchowe skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym: prezentacja ekologicznej bajki o Smoku Bazylim, „Śmieciu precz"- biblioteczne quizy i zabawy ruchowe, warsztaty plastyczne (tworzenie ekozabawek z tektury); Ekostrawa – ważna sprawa – zajęcia biblioteczne z zakresu edukacji ekologicznej mające na celu promowanie zdrowego żywienia na co dzień. Zajęcia skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym: „Wiem co jem", czyli ekologiczne zabawy na wesoło, przygotowywanie bajkowych potraw (zajęcia przy użyciu tablicy multimedialnej).

***

Filia nr 1, Środula, ul. Kossaka 23, tel. 32 294-20-72

wtorki, czwartki, godz.12.00–13.00
Ekoliteracki wtorek - „Na ratunek Ziemi, czyli wielka księga pytań i odpowiedzi" - zajęcia połączone z prezentacją multimedialną o ekologii. Ekologiczny czwartek – quizy, zagadki i gry z wykorzystaniem tablicy multimedialnej oraz ekokalambury z natury. Ekoplastyczny wtorek - tropami zagrożonych gatunków, czyli tworzymy biblioteczną Czerwoną Księgę Roślin i Zwierząt. Ekoświat na wyciągnięcie ręki, czyli tropami cudów natury - prezentacja multimedialna oraz „Coś z niczego" - zajęcia plastyczne.

***

Filia nr 2, Rudna IV, ul. Gospodarcza 32, tel. 32 291-28-71

wtorki, czwartki, godz. 11.30-13.00
Biblioteczny kącik ekoplastyczny, czyli ekologiczne kolorowanki, wycinanki, malowanki, ekozagadki dla przedszkolnej gromadki – ekologiczne quizy, zagadki i konkursy, ekopiosenka, czyli hymn bibliotecznych ekoludków, nauka hymnu i wspólne śpiewanie, drugie życie starej rękawiczki – tworzenie pacynek z surowców wtórnych, ekologiczny turniej sportowy - zabawy zręcznościowe związane z segregacją śmieci, śmietnikowy cudak - tworzenie ekoludka z surowców wtórnych.

***

Filia nr 3, Klimontów, ul. Kraszewskiego 2, tel. 32 292-95-52

poniedziałki, środy, piątki, godz. 11.00-12.00
Ekologiczne ABC – poznajemy jak dbać o środowisko, uczymy się znaków recyklingu oraz segregacji odpadów, rozwiązujemy ekologiczne krzyżówki, tworzymy kwiaty ze starych gazet i kartki metodą Iris; Ekostworek - budujemy fantastyczne postacie z surowców wtórnych; Ekologiczny jubiler – tworzymy ozdoby z filcu, guzików, makaronu, resztek materiału itp.; Zwierzaki-gazeciaki – tworzymy zwierzaki ze starych gazet i taśmy klejącej; Zakrętkowe esy-floresy – tworzymy mozaiki przy pomocy plasteliny, zakrętek, kapsli, guzików; Ekojazda – budujemy różne pojazdy z pudełek, butelek po napojach, puszek, rolek po papierze toaletowym.

***

Filia nr 4, Sielec, ul. Zamkowa 9, tel. 32 266-14-37

poniedziałki, piątki, godz. 10.00-11.30
Zabawa dydaktyczna „Drzewo smutne i drzewo wesołe" w oparciu o wiersz J. Pisarskiego pt. „Zielone serce"; Pantomima „Zdrowe drzewo - chore drzewo''; Stemple z recyklingu; List od Matki Ziemi do dzieci; Jak być eko? – prezentacja multimedialna przybliżająca dzieciom zasady bycia „eko", zajęcia plastyczne - ekomotyle; Ekologiczne prośby, czyli jak dbać o naszą planetę - konkurs sprawdzający ekologiczną wiedzę.

***

Filia nr 5, Walcownia, ul. Maliny 14a, tel. 32 363-35-44

codziennie, godz. 12.00
Z przyrodą za pan brat - głośne czytanie tekstów o przyrodzie i ekologii.

poniedziałki, środy, piątki, godz. 11.00-12.00
Ekoalarm - konkurs wiedzy o zagrożeniach ekologicznych; eksperymenty młodego ekologa; abecadło ekologiczne; wykonanie karmnika dla ptaków; ekozabawki z wykorzystaniem szmat, butelek, pudełek, gąbki, folii aluminiowej; sosnowiecka ścieżka zdrowia - ekologiczne ciekawostki Sosnowca; wykonanie makiety Parku Sieleckiego; Wiem, co jem - kulinarny kodeks Eko-Ludka; wykonanie plakatu o tematyce ekologicznej pod hasłem „Na ratunek Ziemi"; Eko-zabawy: bieg Ekoludków, pożeracz śmieci, ekologiczna wieża szczęścia, ekokręgle, ŚmiecioLudek, zatruta rzeka i inne; Spotkanie z przedstawicielem Stowarzyszenia Ogrodowego w Sosnowcu - Dańdówce.

***

Filia nr 6, Niwka, ul. Wojska Polskiego 6, tel. 32 299-25-81

codziennie, godz. 10.00
Ekologiczne przedszkolaki w akcji - czytanie bajek, opowiadań i wierszyków o treściach związanych z ekologią i ochroną środowiska oraz dyskusje z maluchami na tematy zawarte w poznanych tekstach.

poniedziałki, piątki, godz. 11.00
Ekologia na co dzień- tajemnice zdrowej diety; ruch – to zdrowie: zajęcia prowadzone w formie zabaw edukacyjnych, rebusów, zagadek i quizów, mające na celu uświadomienie zależności między tym co jemy, jak panujemy nad emocjami i czy spędzamy czas w ruchu na świeżym powietrzu, a naszym samopoczuciem i zdrowiem; Ekologia w moim domu - segregacja odpadów, czyli „skarby" na śmietniku; poprzez działania plastyczne (zabawki, opakowania i postacie zwierząt wykonane z odpadów) i edukacyjne pragniemy budzić świadomość, odpowiedzialność i znaczenie małych gestów w ochronie otaczającej nas przyrody; Zwierzęta wokół nas - opieka nad zwierzętami domowymi; zwierzęta w schronisku; bezdomne zwierzęta; dzikie zwierzęta zimą: ciekawostki o zwierzętach domowych i dzikich, życie w schroniskowym boksie, porzucone zwierzęta, a odpowiedzialność za to co oswoiłeś, co to jest empatia?; Przyroda Sosnowca - lasy, łąki, stawy, rzeki, parki, cmentarze, skwery; rzadkie gatunki roślin i ich ochrona; siedliska ptaków i płazów chronionych; przyroda wokół nas – moje osiedle, moja ulica; projekt ogródka jordanowskiego w pobliżu biblioteki: zajęcia w formie zabawy, gier i zagadek oraz działań plastycznych.

***

Filia nr 7, Dańdówka, ul. Kalinowa (pawilon), tel. 32 299-40-22

poniedziałki, środy, piątki, godz. 10.00-11.00
Stemplowanie – malowanie - stemple z recyklingu, zabawa ekologiczna; Dzieci kontra śmieci – ekologiczny quiz i krzyżówki; Trashion, czyli moda w stylu ekoprojektowanie ekologicznego stroju na zabawę karnawałową; Zakręcony bałwan - wyklejanie bałwana skrawkami białego materiału, gazetami i nakrętkami z butelek; Ekoniespodzianka walentynkowa - wykonanie paczuszki z butelek po wodzie mineralnej; Upcycling – biżuteria wykonana metodą qullingową.

***

Biblioteka Dziecięca, ul. Gen. S. Grota-Roweckiego 23, tel. 32 290-62-93

wtorki, czwartki, godz. 11.00-12.30
Eko-zgadula, gazetowy ptak z butelki; Wiem co jem; ekorobot (obrazek); Co wiem o zwierzętach? - zagadki oraz praca plastyczna: kot z talerzyka; Zgaduj-zgadula, czyli jak zadbać o swoje najbliższe otoczenie oraz praca plastyczna obrazująca najbliższą okolicę.

***

Filia nr 10, Kazimierz Górniczy, ul. Główna 19, tel. 32 263-40-76

wtorki, piątki, godz. 11.00-12.30
Eko-znaki – kto to taki? - zajęcia edukacyjno-czytelnicze: pogadanka nt. „Eko-znaków", ich znaczenie, wybór podczas kupowania produktów, układanka ( dopasowanie Eko-znaków do odpowiednich opisów, zajęcia plastyczne: wykonanie plakatu z zapamiętanych Eko-znaków lub narysowanie dowolnego Eko-znaku; Księżniczka Segregacja i Książę Recykling - zajęcia edukacyjno-czytelnicze: pogadanka nt. segregacji śmieci oraz wykorzystania odpadów, zabawa skojarzeniowa (kojarzenie haseł z etykietą na opakowaniu), ułożenie haseł; Proste zasady na odpady - zajęcia plastyczne: konkurs plastyczny „Ziemia się zmienia przez ekopostanowienia – wykonanie prac z dowolnych odpadów; Budujemy ekomiasto - zajęcia plastyczne: wykonanie makiety przy użyciu materiałów przeznaczonych do recyklingu; Ekolandia w bibliotece - zajęcia edukacyjno-czytelnicze: rebusy, gry świetlicowe i gry online; zajęcia plastyczne: tworzenie zabawek z materiałów przeznaczonych do recyklingu; Ekologiczne podróże po literaturze - zajęcia edukacyjno-czytelnicze: powieść w odcinkach – głośne czytanie powieści A. Maleszki pt. „Magiczne drzewo"; gry świetlicowe i zajęcia plastyczne.

***

Filia nr 11, Ostrowy Górnicze, ul. K. I. Gałczyńskiego, tel. 32 296-92-07

poniedziałki, środy, piątki, godz. 12.00-13.00
W poniedziałki – trochę teorii do tego kilka eksperymentów (Zwierzęta w niebezpieczeństwie, Ekologia co to takiego?, Żyję w zgodzie z naturą, Operacja recykling, Za dużo hałasu, Powietrze, które nas chroni). W środy – trochę plastyki (wykonanie wazoników z butelek, słoików, wykonanie zakładek do książek z zużytych klisz fotograficznych). W piątki - Co możemy zrobić, by ziemię ochronić (segregowanie śmieci – zabawa z koszami, tworzenie ekoplakatów, woda pod lupą).

***

Filia nr 12, Porąbka, ul. Zagórska 3, tel. 32 298-39-70

poniedziałki, wtorki, środy, godz. 11.00
Ekocudaki - zwierzaki z odpadków (gazety, opakowania po jajkach, rolki po papierze toaletowym, opakowania po jogurtach) czyli zajęcia plastyczne dla dzieci z wszystkich grup Przedszkola Miejskiego nr 35.

wtorki, piątki, godz. 15.00
Drugie życie przedmiotów, czyli ekologiczne zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku szkolnym.

***

Filia nr 13, Maczki, ul. Krakowska 26, tel. 32 263-12-01

2.02;3.02;4.02;6.02, godz. 12.00-14.00
Biblioteczni strażnicy przyrody – zajęcia plastyczne: wykonanie znaków ekologicznych, plakatów o tematyce ekologicznej, plakietek, pudełek do segregacji, kukiełek, robotów itp. z surowców wtórnych; Na tropach przyrody Sosnowca – oglądamy, słuchamy, rysujemy, poznajemy – zajęcia przyrodniczo–regionalne; Co mogą zrobić dzieci, by Ziemi nie zaśmiecić – zajęcia literackie – czytamy bajki, wiersze, opowiadania i ciekawe historie o tematyce ekologicznej; Jestem EKO, o przyrodzie wiem wszystko – konkursy, krzyżówki, quizy, zagadki ekologiczne.

***

Filia nr 14, Zagórze, ul. T. Zapały 10, tel. 32 292-07-30

poniedziałki, środy, piątki, godz. 11.00-12.00
Stworki z papierowej rolki – zajęcia plastyczne z wykorzystaniem rolek po papierze toaletowym; Gdy dopada cię nuda, zrób sobie ufoluda - tworzenie istoty z kosmosu z plastikowych butelek, słomek i puszek; Eko-kolory, czyli wyobraźni wzory - zajęcia, podczas których dzieci będą wykonywały prace plastyczne techniką collage; Nakrętkowe to i owo bardzo proste daję słowo - zajęcia plastyczne z wykorzystaniem nakrętek od butelek i filcu; W ekologię zabawa - drzewo z rolek? - łatwa sprawa; Mamy dziś wesołe minki, bo robimy walentynki - tworzenie koperty i kartki walentynkowej ze starych czasopism.

***

Filia nr 15, Mec, ul. Kisielewskiego 9a (pawilon), tel. 32 263-31-78

poniedziałki, środy, piątki, godz. 12.00-13.00
Segregujesz – nie marnujesz, Młodzi ekolodzy na start!, Okaż kulturę – chroń naturę, Chrońmy las, póki czas - gry interaktywne z wykorzystaniem tablicy multimedialnej; Wiedzą o tym dzieci - trzeba segregować śmieci - zabawy ekologiczne; wykonanie plakatu; ekologiczne zabawki - zajęcia plastyczne.

***

Filia nr 17, Pogoń, ul. Będzińska 22-24, tel. 32 291-00-71

poniedziałki, wtorki, środy, czwartki, godz. 11.00-12.00
Założenie Klubu Przyjaciół Środowiska „Pogo-Eko", zajęcia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej; Na ratunek Ziemi – makieta naszej planety tworzona różnymi technikami i materiałami plastycznymi; Ekorzeźbiarze - zagrożone gatunki zwierząt wykonane różnymi technikami plastycznymi; Ekomalarze – plakaty i pocztówki ginącej przyrody z wykorzystaniem naturalnych barwników; Eko-architekci – karmniki dla różnych gatunków ptaków (m.in. siateczkowy karmnik dla sikorek); Ekofantazja czyli zajęcia z wykorzystaniem tablicy multimedialnej i gier planszowych (zagadki, łamigłówki, rebusy).

***

Filia nr 18, Juliusz, ul. Spadochroniarzy 6, tel. 32 294-77-26

wtorki, godz. 10.00-11.00
Przedszkolaki z przyrodą za pan brat - zajęcia zamknięte dla dzieci z przedszkola; Ty też możesz pomóc przyrodzie - przedszkolny recykling - zajęcia edukacyjno-plastyczne; Najlepsza do picia - woda - prezentacja multimedialna o znaczeniu wody dla człowieka, zwierząt i roślin.

środy, godz. 10.00-11.00
Warzywna sałatka - poznajemy warzywa i ich właściwości odżywcze - degustacja wspólnie wykonanej sałatki; Zwierzęce dzieciaki - prezentacja multimedialna, zajęcia plastyczne- zwierzęta z papieru.

piątki, godz. 15.00-16.30
Ekostworki czyli coś z niczego zajęcia plastyczne dla najmłodszych, tworzenie zabawek z recyklingu.

***

Filia nr 19, Milowice, ul. K. K. Baczyńskiego 12, tel. 32 297-91-41

wtorki, czwartki, godz. 11.00-12.00
„Mysi domek" Kariny Schaapman – czytanie fragmentów książki, oglądanie ilustracji i omawianie szczegółów wystroju wnętrz; Miniwykład o maxisprawach, czyli co zrobić ze śmieciami?; Dzień plastikowy - robimy mebelki z plastiku; Dzień szmaciany – ozdoby z resztek maminej sukienki; Dzień papierowy – papier dobry na wszystko.

***

Filia nr 20, Stary Sosnowiec, ul. Piłsudskiego 27, tel. 32 263-11-76

codziennie, 13.00-14.00
Gry planszowe, scrabble, puzzle, kolorowanki, krzyżówki, rebusy.

wtorki, czwartki, godz. 13.15-14.15
Zrób to sam: ekotwister, telepuszki, butelko-kręgle - samodzielne tworzenie gier i zabaw; ekologiczne projektowanie - zajęcia plastyczne (ekologiczne torby na zakupy, papierowe torby na prezenty, herbaciane obrazki oraz inne ciekawe i śmieszne przedmioty z recyklingu); kalambury ekologiczne (rysowanie na tablicy multimedialnej lub/i pokazywanie haseł związanych z zimą i ekologią); warsztaty rzeźbiarskie (wykonywanie pingwinków, bałwanków i innych postaci bądź przedmiotów użytkowych z gliny i plasteliny).

***

Serdecznie zapraszamy. Na wszystkie proponowane imprezy i zajęcia wstęp wolny.
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w harmonogramie imprez.


Z życia filii

Zdrowe odżywianie na wesoło

mle1

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród"

Miniony tydzień w Tajemniczym Ogrodzie przebiegał pod znakiem zdrowego odżywiania. A to za sprawą przypadającego w czerwcu Światowego Dnia Mleka oraz trwającego sezonu truskawkowego. Okazuje się, że dzieci bardzo lubią mleko (i szczególną sympatią darzą dające je krówki), jeszcze bardziej truskawki. A najbardziej połączenie obu produktów!

Więcej…

Pieski małe dwa :)

pieski1

Filia nr 17

Pies jest przyjacielem człowieka. Często kontakt z nim okazuje się najlepszą terapią, dlatego dogoterapia wciąż zyskuje na popularności. Dnia 15 czerwca obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dogoterapii. Z tej to okazji na popołudniowych warsztatach plastycznych w Filii nr 17 - Pogoń dzieci za pomocą przeróżnych materiałów wykonały dwa sympatyczne pieski, wesoło merdające ogonkami.

Więcej…

Przedwakacyjne zajęcia z przedszkolakami

dul1

Filia nr 1

Za nami czerwcowe wizyty w zaprzyjaźnionych przedszkolach oraz odwiedziny przedszkolaków w bibliotece. Ponieważ wakacyjne zajęcia "Biblioteka-ZOOteka, czyli lato wśród zwierząt" zaczynają się już wkrótce, postanowiłyśmy zapoznać dzieci z niektórymi z gatunków. Były niedźwiedzie, małpy, żyrafy, koty, psy, kury, bobry, bociany i wiele, wiele innych. Po więcej informacji zapraszamy już w wakacyjne poniedziałki, środy i piątki - szczegóły już wkrótce!!!

Więcej…

Czerwiec na Sielcu

czs1

Filia nr 4

Koniec roku szkolnego powoli dobiega końca. My jednak pracujemy pełną parą. Organizujemy wiele atrakcji dla zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli. Wspólnie z uczniami SP nr 6 wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej Akcji "Jak nie czytam, jak czytam". Z grupą "Kotki" rozmawialiśmy o tym, jak sobie radzić z uczuciami. Pomogła nam w tym książka "Tak wiele we mnie uczuć". Słuchaliśmy jak radzić z sobie z uczuciami, a na koniec spotkania każdy z nas pokolorował serduszko kolorem odpowiadającym naszym dzisiejszym odczuciom i powiesił je na bibliotecznym drzewie. Grupa "Wiewiórki" natomiast przygotowała fantastyczne skrzynki z narzędziami dla ukochanego taty, bo jak wszyscy wiecie za kilka dni będziemy obchodzić jego święto.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine