Autor "Wschodu" w Bibliotece

Stasiuk plakat 3

Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem

24 listopada 2014 w Auli Biblioteki Głównej przy ul. Kościelnej 11 odbyło się wyjątkowe spotkanie autorskie. Naszym gościem był Andrzej Stasiuk – prozaik, eseista, poeta i dramaturg. Spotkanie poprowadził Dariusz Nowacki.

DSC 2825DSC 2828

DSC 2832DSC 2844

DSC 2853DSC 2855

DSC 2858DSC 2859

Andrzej Stasiuk – ur. 25 września 1960 r. w Warszawie. Prozaik, eseista, poeta i dramaturg, uznawany za jednego z przedstawicieli pokolenia „bruLionu". W latach 80-tych był zaangażowany w działalność Ruchu Wolność i Pokój. Zdezerterował z wojska i półtora roku spędził w więzieniu – swoje doświadczenia opisał w debiutanckim zbiorze opowiadań Mury Hebronu (1992). Laureat licznych nagród i wyróżnień literackich, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1995), Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego (2002), Nagrody Literackiej Nike (2005 – za Jadąc do Babadag) czy Nagrody Literackiej Gdynia (2010). Publikował swoje felietony na łamach „Tygodnika Powszechnego" i „Gazety Wyborczej". Jego książki są tłumaczone na większość europejskich języków. Od 1996 roku prowadzi, wraz z żoną Moniką Sznajderman, Wydawnictwo Czarne, specjalizujące się w literaturze faktu, eseistyce i prozie. We wrześniu 2014 r. ukazała się jego najnowsza książka – Wschód.

Wybrana twórczość:

• Mury Hebronu (1992)
• Biały kruk (1995)
• Opowieści galicyjskie (1995)
• Dukla (1997)
• Dziewięć (1999)
• Jadąc do Babadag (2004)
• Fado (2006)
• Taksim (2009)
• Dziennik pisany później (2010)
• Grochów (2012)
• Nie ma ekspresów przy żółtych drogach (2013)
• Wschód (2014)


Z życia filii

Życzenia dla Tatusiów

dt3

Filia nr 17

Wkrótce Dzień Ojca o czym nasi mali plastycy z Filii nr 17 - Pogoń pamiętali. Podczas popołudniowych zajęć własnoręcznie wykonali kolorowe kartki z najlepszymi życzeniami dla Tatusiów. Do laurek dołączyli breloczki w postaci miniaturek samochodu. Wszystkim Tatom życzymy wszystkiego co najlepsze w dniu ich święta.

Więcej…

Na Dzień Ojca

kuzkl1

Filia nr 3

Ostatni raz w tym roku szkolnym zawitały do nas dzieci z klimontowskiej świetlicy terapeutycznej. Na zorganizowanych przez nas zajęciach dzieciaki przygotowywały prezenty na zbliżający się wielkimi krokami Dzień Ojca. Były laurki–muchy i pięknie ozdobione wazoniki. Liczymy, że przygotowane z takim zapałem upominki spodobają się każdemu tacie.

Więcej…

Spotkanie z Braćmi Różalskimi

git1

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród"

Kolejne spotkanie w ramach "Kuźni Młodych Talentów" miało charakter muzyczny. Swoje umiejętności w Bibliotece Dziecięcej zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 – Piotr i Dawid Różalscy. Na początku goście mogli usłyszeć znane utwory dla dzieci, grane naprzemiennie przez obu braci, by potem przenieść się w krainę bardziej skomplikowanych utworów, granych także w duecie. Po prezentacji publiczność zadała młodym gitarzystom wiele pytań dotyczących ich gitarowych zainteresowań, na które Dawid i Piotr wyczerpująco odpowiedzieli. Na prośbę publiczności bracia dali także pokaz strojenia instrumentów. Na pytanie o to, czy od gitary też są wakacje – razem z mamą zdecydowanie odpowiedzieli: nie. Gitara zawsze z nimi jeździ jako najważniejszy bagaż.

Więcej…

Zdrowe odżywianie na wesoło

mle1

Biblioteka Dziecięca "Tajemniczy Ogród"

Miniony tydzień w Tajemniczym Ogrodzie przebiegał pod znakiem zdrowego odżywiania. A to za sprawą przypadającego w czerwcu Światowego Dnia Mleka oraz trwającego sezonu truskawkowego. Okazuje się, że dzieci bardzo lubią mleko (i szczególną sympatią darzą dające je krówki), jeszcze bardziej truskawki. A najbardziej połączenie obu produktów!

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine