„Zobaczyć siebie” – wystawa Grupy Plastycznej SALVE

s1

Zapraszamy do zwiedzania!

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu ma zaszczyt zaprosić na wystawę prac Grupy Plastycznej SALVE, działającej pod kierunkiem artysty malarza Czesława Gałużnego, pt. „Zobaczyć siebie". Wernisaż odbył się w czwartek 9 stycznia 2020 w Galerii Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. Ekspozycja będzie udostępniana do końca lutego. Wstęp wolny.

s2s3s4s5s6

„Czy mamy odwagę, która otworzy nas na dalekie podróże, wyspy nieznane, gdzie chmury mogą być stalowymi pojazdami, głębokimi jeziorami, w których przeglądają się szybujące wysoko ptaki, słońca, księżyce, złote ryby nad głowami. Te wizje kodem emocji malowane, w tym zapisie marzenia do nas są kierowane. Z ciemnych, chłodnych wewnętrznych pokoi, poprzez obrazy chcąc zobaczyć liście jesienią czerwone, strumienie melodią płynące, zobaczyć świat na nowo, krzyk żurawi budzący wiosnę. Marzenia zapisywane pociągnięciami pędzla, nakładaną farbą, kolorem w niewydumanej kreacji form. Te poszukiwania wypływają z głębokiej potrzeby tworzenia uczestników zajęć plastycznych odbywających się w Środowiskowym Domu Samopomocy Salve w Sosnowcu, którym zarządza Pani Kierownik Justyna Karaś, tworząc z wielkim zrozumieniem i pieczołowitością wspaniałe warunki dla tych realizacji osobom potrzebującym szczególnie wrażliwej i fachowej opieki. Malarska podróż z Grupą Plastyczną Salve pozwala nam zobaczyć siebie. Słowa rzucone w pozornym nieładzie chwytamy, by na nowo kierunki świata odczytać. Tam nic nie jest na stałe, a podróż ma smak odkrywania wciąż nowych lądów, po których spróbujmy poruszać się i doświadczać. Odczytywanie myśli zapisanych w obrazach tworzonych przez malujących uczestników zajęć plastycznych Salve, daje nam możliwość wzbogacenia naszych istnień. Poddajmy się tym kreacjom, niech prowadzą do nieznanych światów, które napełniają nas zaskakującą, bogatą w treści estetyką.
Życząc piękna w tych malarskich podróżach, składam gratulacje członkom Grupy Plastycznej Salve!"

Opiekun artystyczny Grupy - artysta malarz Czesław Gałużny

„Warsztaty plastyczne pomogły uczestnikom lepiej zrozumieć własne przeżycia wewnętrzne oraz zdobyć umiejętność rozpoznawania i wyrażania emocji. Dzięki warsztatom uczestnicy przełamali swoją nieśmiałość w samoekspresji, chętniej podejmują działania twórcze. Czują satysfakcję z podejmowanych działań artystycznych".

Kierownik ŚDS Salve - Justyna Karaś

Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi SALVE w Sosnowcu to placówka, która wspiera osoby chore psychicznie, osoby z zaburzeniami psychicznymi oraz niepełnosprawnością intelektualną. Do Domu kierowane są osoby dorosłe, które doświadczają trudności w codziennym życiu, ze względu na występujące problemy psychiczne. W Salve prowadzona jest terapia indywidualna i grupowa, której celem jest powrót do zdrowia, poprawa samopoczucia, nauka radzenia sobie z trudnościami, osiągnięcie pewnego poziomu samodzielności umożliwiającego codzienne funkcjonowanie, w tym w szczególności podjęcie zatrudnienia lub powrót na rynek pracy.

Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi SALVE
41-219 Sosnowiec
ul. Lenartowicza 73
tel. 32 263 61 26

Salve

Z życia filii

Ferie 2020 - fotorelacja

Ferie2020 plakat

"Zimowy zawrót głowy"

Zajęcia plastyczne, literackie, sportowe, projekcje filmowe, gry planszowe, wspólne czytanie książek, zajęcia z tablicą multimedialną. Każda sosnowiecka placówka biblioteczna (Zagłębiowska Mediateka i filie) przygotowała dla swych czytelników niezwykle ciekawy program na tegoroczne ferie zimowe. Udział w zajęciach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. A poniżej prezentujemy zdjęcia dokumentujące nasze zimowe spotkania.

Więcej…

Haftowane obrazy

ha1

Filia nr 20

W piątkowy wieczór w Filii nr 20 odbył się wernisaż wystawy autorstwa Elżbiety Soczewy-Pięty. Pani Elżbieta jest czeladzianką, ale obecnie mieszka w Sławkowie. Przebywa na emeryturze, a jej hobby to ogród, koty oraz haftowanie. Przy pomocy igły i muliny wykonuje kopie znanych obrazów. Wystawę można oglądać do 31 stycznia w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy!

Więcej…

Początek roku

prr1

Filia nr 2

Rok 2020 rozpoczęliśmy lekcją regionalną, w której uczestniczyli uczniowie VII klasy Szkoły Podstawowej nr 45. Siódmoklasiści obejrzeli prezentację multimedialną, dzięki której mogli zobaczyć jak wyglądało nasze miasto przed uzyskaniem praw miejskich oraz jak zmieniało się na przestrzeni lat. Młodzież poznała także najciekawsze miejsca, obiekty i zabytki Sosnowca, poznała symbolikę naszego herbu, flagi i logo. Na zakończenie zajęć wszyscy rozwiązali krzyżówkę sprawdzającą zdobytą wiedzę.

Więcej…

N jak niewidomy

n1

Multimedia

We wtorek 7 stycznia 2020 odbyło się bardzo ciekawe spotkanie integracyjne, które zorganizował Dział Multimedialny dla dorosłych i Dział Multimedialny dla dzieci. Do Zagłębiowskiej Mediateki zawitali niecodzienni goście, a mianowicie gościliśmy w Świecie Nauki i Fantazji osoby niewidome wraz z psem przewodnikiem i asystentem jednocześnie. Spotkanie poprowadziła pani instruktor poruszania przestrzennego dla osób niewidomych i niedowidzących. Uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej nr 22 mieli okazję obejrzeć film instruktażowy, jak pomagać osobom z dysfunkcją wzroku, następnie wysłuchali ciekawych opowieści na temat życia codziennego z psem przewodnikiem.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine