joomla vector social icons

Święta Bożego Narodzenia w Bibliotece

choinka

Świetnie się bawiliśmy!

Nasze biblioteki przygotowały mnóstwo świątecznych atrakcji i arcyciekawych zajęć dla najmłodszych, które miały za zadanie wprowadzić Czytelników w magiczny, pełen migotliwych światełek i rozbrzmiewających wkoło kolęd nastrój. Zajęcia plastyczne, warsztaty, prezentacje multimedialne, wspólne czytanie świątecznych książeczek - ehhh... Zapraszamy do oglądania naszych fotograficznych relacji.

 

Świat Nauki i Fantazji

Choć grudzień za nami, to nie można zapomnieć ile ciekawych zajęć odbyło się w Świecie Nauki i Fantazji. W ten piękny, przedświąteczny czas w naszej wypożyczalni dzieci przygotowywały świąteczne kartki i ozdoby choinkowe. Nie mogło również zabraknąć papierowych mikołajów i świątecznych skarpetek.

f1f2f3f4f5f6f7f8f9f10f11f12

 

Filia nr 2 - Rudna IV

Pierwsza połowa grudnia upłynęła nam w nastroju mikołajkowo-świątecznym. Odwiedziły nas grupy dzieci z Przedszkoli nr 3, 29 i 57, które uczestniczyły w zajęciach literacko-plastycznych związanych z Mikołajkami i tradycjami świąt Bożego Narodzenia. Maluchy obejrzały prezentacje multimedialne dotyczące świąt, dowiedziały się m.in. skąd wziął się zwyczaj dawania sobie prezentów, a także jakie potrawy powinny znaleźć się na wigilijnym stole. Wszyscy wykonali też świąteczne prace plastyczne.

swr1swr2swr3swr5

 W Filii nr 2 odbyły się ostatnie w tym roku zajęcia związane ze świętami Bożego Narodzenia. Dwie grupy dzieci z Przedszkola nr 29 uczestniczyły w świątecznej pogadance o zwyczajach bożonarodzeniowych oraz wspólnym śpiewaniu kolęd. Przedszkolaki wykonały również piękne prace plastyczne - choinki i karty świąteczne.

mru1mru2mru3mru4mru5mru6

Filia nr 3 - Klimontów

Czy wiecie, skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki na Boże Narodzenie? Dlaczego na wigilijnym stole powinno pojawić się 12 potraw, i co to jest pasterka? Jak brzmi najsłynniejsza na świecie kolęda „Cicha noc" i kim są kolędnicy? I wreszcie czy starszy pan z siwą brodą i czerwoną czapką na głowie to prawdziwy św. Mikołaj? A może wyglądał on zupełnie inaczej? Kim był ten wyczekiwany przez wszystkie dzieci święty?
O wszystkich tajemnicach Bożego Narodzenia mogły posłuchać przedszkolaki, które przez kilka dni tłumnie odwiedzały naszą bibliotekę. Dzieciaki oglądały krótką prezentację o pięknych polskich zwyczajach bożonarodzeniowych i historii św. Mikołaja. Potem wspólnie wykonywaliśmy kartki świąteczne i kolorowe bombki. Na koniec czekała na wszystkich słodka niespodzianka, którą zostawił dla dzieci nie kto inny, jak sam św. Mikołaj.

x1x2x3x4

 

Filia nr 6 - Niwka

Miniony tydzień w naszej bibliotece przebiegał w przedświątecznej atmosferze. Uczniowie kl II ze Szkoły Podstawowej nr 15 oraz podopieczni MOPS, którzy odwiedzili naszą bibliotekę, zapoznali się z bożonarodzeniowymi tradycjami w Polsce i na świecie, a następnie w ramach zajęć plastycznych wykonali kolorowe choinki.

1234

 

Biblioteka Dziecięca - Tajemniczy Ogród

Podczas grudniowych zajęć dzieci z Przedszkola nr 25 miały okazję poznać tradycje Świąt Bożego Narodzenia w Polsce i na świecie. Dowiedziały się gdzie mieszka Święty Mikołaj, jak przygotować stół wigilijny i pięknie przystroić choinkę. Podczas popołudniowych spotkań na Przystanku Plastyka Pani Edyta Matlęga nauczyła nas ozdabiać kartki metodą quillingu, a tydzień później samodzielnie dekorowaliśmy styropianowe bombki na choinkę.

sto1sto2sto3sto4sto5

 

Filia nr 19 - Milowice

Choć za oknem nie ma jeszcze śniegu, to nasz magiczny domek spowił już miękki biały puch. Szeptucha musiała się nieźle natrudzić, żeby ozdobić choinkę, zawiesić ozdoby i odśnieżyć ścieżkę, ale było warto! Świąteczne dekoracje zawisły również w innych miejscach naszej biblioteki - szczególnej uwadze naszych Czytelników polecamy wielkie śnieżynki i delikatne łańcuchy. Mamy nadzieję, że się spodobają. Z kolei dla naszych najmłodszych przygotowałyśmy Świąteczną Półeczkę z rozchwytywanymi w tym czasie tytułami. W końcu kto z nas nie miałby ochoty zaśpiewać kolęd z Kubusiem Puchatkiem?

mx1mx2mx3mx5mx6mx7

Święta zbliżają się wielkimi krokami i Zajączki, które przykicały do milowickiej biblioteki na zimowe zajęcia mogą powiedzieć coś na ten temat. Dzieciaki wysłuchały krótkiej bajki o leśnych zwierzątkach i choinkowych czarach świątecznego drzewka, a potem opowiedziały, co najbardziej lubią w Wigilii. Nie uwierzylibyście ile z nich kocha robić ze swoimi mamami pierniczki! W trakcie zajęć powstało też całkiem pokaźne stadko sympatycznych spinaczowych reniferów - oto zdjęcia kilku najbardziej oryginalnych. Podobają się Wam? Bo nam bardzo! Zajączki otrzymały również swoje świąteczne magiczne gwiazdki w słoiczkach - mamy nadzieję, że wszystkie życzenia pomyślane w naszej bibliotece spełnią się po stokroć, a nawet bardziej!

ms1ms2ms3ms4ms5ms6ms7

Z życia filii

Ferie 2020 - fotorelacja

Ferie2020 plakat

"Zimowy zawrót głowy"

Zajęcia plastyczne, literackie, sportowe, projekcje filmowe, gry planszowe, wspólne czytanie książek, zajęcia z tablicą multimedialną. Każda sosnowiecka placówka biblioteczna (Zagłębiowska Mediateka i filie) przygotowała dla swych czytelników niezwykle ciekawy program na tegoroczne ferie zimowe. Udział w zajęciach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. A poniżej prezentujemy zdjęcia dokumentujące nasze zimowe spotkania.

Więcej…

Haftowane obrazy

ha1

Filia nr 20

W piątkowy wieczór w Filii nr 20 odbył się wernisaż wystawy autorstwa Elżbiety Soczewy-Pięty. Pani Elżbieta jest czeladzianką, ale obecnie mieszka w Sławkowie. Przebywa na emeryturze, a jej hobby to ogród, koty oraz haftowanie. Przy pomocy igły i muliny wykonuje kopie znanych obrazów. Wystawę można oglądać do 31 stycznia w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy!

Więcej…

Początek roku

prr1

Filia nr 2

Rok 2020 rozpoczęliśmy lekcją regionalną, w której uczestniczyli uczniowie VII klasy Szkoły Podstawowej nr 45. Siódmoklasiści obejrzeli prezentację multimedialną, dzięki której mogli zobaczyć jak wyglądało nasze miasto przed uzyskaniem praw miejskich oraz jak zmieniało się na przestrzeni lat. Młodzież poznała także najciekawsze miejsca, obiekty i zabytki Sosnowca, poznała symbolikę naszego herbu, flagi i logo. Na zakończenie zajęć wszyscy rozwiązali krzyżówkę sprawdzającą zdobytą wiedzę.

Więcej…

N jak niewidomy

n1

Multimedia

We wtorek 7 stycznia 2020 odbyło się bardzo ciekawe spotkanie integracyjne, które zorganizował Dział Multimedialny dla dorosłych i Dział Multimedialny dla dzieci. Do Zagłębiowskiej Mediateki zawitali niecodzienni goście, a mianowicie gościliśmy w Świecie Nauki i Fantazji osoby niewidome wraz z psem przewodnikiem i asystentem jednocześnie. Spotkanie poprowadziła pani instruktor poruszania przestrzennego dla osób niewidomych i niedowidzących. Uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej nr 22 mieli okazję obejrzeć film instruktażowy, jak pomagać osobom z dysfunkcją wzroku, następnie wysłuchali ciekawych opowieści na temat życia codziennego z psem przewodnikiem.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine