„Pobudka! To ostatni dzwonek dla klimatu!”

tydzień edukacji globalnej  plakat

Warsztaty, spotkania, filmy...

Tak brzmi hasło tegorocznych obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej (18-22 listopada 2019). Podobnie jak w roku poprzednim, Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu, aktywnie włącza się w propagowanie idei ekologicznych oraz tematyki dotyczącej edukacji globalnej. Program obchodów został przygotowany z myślą zarówno o naszych dorosłych, jak i najmłodszych czytelnikach.

W programie nie zabraknie warsztatów ekologicznych dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, pokazów filmowych, spotkań ze specjalistami oraz warsztatów plastycznych dla dzieci i rodziców.

Tydzień zaczniemy od spotkania z autorem książek dla dzieci - Mikołajem Marcelą, a zakończymy finałową galą - przedstawieniem w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Sportowej Szkoły Podstawowej nr 17 w Sosnowcu. Podczas finału zostaną wręczone nagrody w konkurach plastycznych pt. „EKOLUDEK" oraz „EKOPRZEDMIOT".

Wszystkie wyżej wymienione wydarzenia będą miały miejsce w dniach 18-22 listopada 2019 w budynku Zagłębiowskiej Mediateki, przy ul. Kościelnej 11. Wstęp na imprezy jest wolny – ilość miejsc ograniczona.

Nastawmy nasze budziki i udowodnijmy, że nie są nam obojętne losy świata i następnych pokoleń!

Program obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej 2019 w Zagłębiowskiej Mediatece:

18 listopada 2019, godz. 10:00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki
Spotkanie autorskie z Mikołajem Marcelą – promocja książki „Best Seler i tajemnica Rodu Kokosów" (prowadzenie: Joanna Biesiada – MBP w Sosnowcu)

18 listopada 2019, godz. 17:00, Sala Edukacyjna Zagłębiowskiej Mediateki
Warsztaty dla dorosłych „Jak mówić o większości świata? Na czym polega Sprawiedliwy Handel? Czy warto kupować produkty Fairtrade?" (prowadzenie: Dorota Szewczyk - Dyrektor Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu)

20 listopada 2019, godz. 17:00, Sala Edukacyjna Zagłębiowskiej Mediateki
Warsztaty plastyczne dla dzieci i rodziców „Drugie życie koszulki" (prowadzenie: Joanna Biesiada – MBP w Sosnowcu)

21 listopada 2019, godz. 10:45, Sala Edukacyjna Zagłębiowskiej Mediateki
Warsztaty „Skąd pochodzi herbata?" dla uczniów kl. II Szkoły Podstawowej nr 4 w Sosnowcu (prowadzenie: Grzegorz Trzepiński – Kawiarnia Aruko w Sosnowcu) (impreza zamknięta)

21 listopada 2019, godz. 16:30, Sala Edukacyjna Zagłębiowskiej Mediateki
Warsztaty dla dorosłych „Tajemnice kawy i herbaty" (prowadzenie: Grzegorz Trzepiński – Kawiarnia Aruko w Sosnowcu)

22 listopada 2019, godz. 11:00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki
Finał Tygodnia Edukacji Globalnej. Przedstawienie ekologiczne „Ratujmy Matkę Ziemię" w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 Sosnowcu oraz Sportowej Szkoły Podstawowej nr 17 w Sosnowcu. Wręczenie nagród w konkursach „EKOLUDEK" oraz „EKO-PRZEDMIOT"

22 listopada 2019, godz. 17:00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki
Projekcja filmu animowanego o ekologii

Ponadto zajęcia i warsztaty dotyczące edukacji globalnej z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych w Zagłębiowskiej Mediatece (obowiązują zapisy):

• „Skąd pochodzi mój posiłek?" – problem głodu na świecie
• „Skąd się bierze woda w kranie?" – dostęp do wody pitnej
• „Na ratunek lasom tropikalnym" – kłopoty Puszczy Amazońskiej
• „Wojna oczami dziecka" – gdy światem rządzą konflikty
• „Edukacja nie dla każdego" – problem dostępu do edukacji na świecie
• „Tosia odkrywa czekoladę" – pierwsze rozmowy o Sprawiedliwym Handlu
• „Czy handel zawsze jest sprawiedliwy? – rozmowy z młodzieżą na temat zrównoważonego rozwoju

Konkursy organizowane w Zagłębiowskiej Mediatece w ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej:
„EKOLUDEK" – konkurs dla uczniów klas I-III szkół podstawowych
„EKO-PRZEDMIOT" – konkurs dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych

Partnerzy obchodów:
• Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu
• Szkoła Podstawowa nr 4 w Sosnowcu
• Sportowa Szkoła Podstawowa nr 17 w Sosnowcu
• Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu
• Kawiarnia Aruko s.c. Trzepińscy G.B.

tydzień edukacji globalnej  plakat

Z życia filii

Święto Niepodległości

nar1

Filia nr 3

Parę dni temu obchodziliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji gościliśmy w naszej bibliotece dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 53. Przedszkolaki z ciekawością obejrzały krótką prezentację o naszej ojczyźnie, z której dowiedziały się m.in. o historii polskich symboli narodowych. Dzieciaki wysłuchały też pogadanki o naszym kraju, jego historii, zabytkach, skarbach kultury i przyrody. Poznały też sylwetki Polaków, których nazwiska znane są na całym świecie. Na koniec dzieci wyrecytowały wspólnie wiersz W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka", a potem pokolorowały nasze symbole narodowe – flagę i godło.

Więcej…

Wystawa haftu Haliny Kokoszki

ko1

Filia nr 7 BIBLIOSFERA

14 listopada 2019 w Bibliosferze odbył się wernisaż wystawy haftu krzyżykowego Haliny Kokoszki, wieloletniego pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Swoją przygodę z haftowaniem pani Halina rozpoczęła po przejściu na emeryturę. Ulubionymi motywami jej prac są zimowe krajobrazy, kwiaty i owoce. Nastrój spotkania dopełniły wiersze czytane przez Jolantę Kurowską-Ujmę. Honorowymi gośćmi spotkania były m.in. emerytowane panie dyrektorki MBP: Elżbieta Solipiwko i Mieczysława Szulc. Prace autorki można podziwiać w Filii nr 7 przy ulicy Kalinowej /Pawilon/ w godzinach otwarcia placówki do 10 stycznia2020. ZAPRASZAMY!

Więcej…

Miś przyjacielem dzieci

miss1

Filia nr 20

Bohaterem dzisiejszych zajęć prowadzonych w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom był MIŚ. Czytaliśmy zabawne historyjki o misiach, dzieci odpowiadały na zagadki związane z przygodami Kubusia Puchatka oraz śpiewały misiowe piosenki. Nie zabrakło również opowieści o tych najważniejszych, własnych pluszowych misiach, czyli o najukochańszej zabawce każdego dziecka. Zajęcia zakończyły się puchatkową kolorowanką.

Więcej…

"Lektury na plan" w SP nr 46

bal5

Filia nr 15

Akcja głośnego czytania lektur tym razem wprowadziła na plan "Balladynę" Juliusza Słowackiego. Uczniowie klasy VII b ze Szkoły Podstawowej nr 46 przygotowali miejsce do wspólnej interpretacji dramatu w murach szkoły, odtwarzając biblioteczną scenografię "Lektur na plan". Wybrane fragmenty prezentowane były z aktorskim przygotowaniem. Uczniowie przedstawili także parafrazę "Balladyny", której autorami byli oni sami. Na relację video zapraszamy już wkrótce.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine