Koncert Pieśni Patriotycznych

lu1

Dziękujemy Państwu!

Zagłębiowska Mediateka oraz Chór Katedralny „Lutnia" pod dyr. Ryszarda Młyńczaka mieli zaszczyt zaprosić do udziału w Koncercie Pieśni Patriotycznych z okazji jubileuszu 115–lecia istnienia Chóru. Sobota 16 listopada 2019 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11. Dziękujemy za Państwa obecność.

lu2lu3lu4lu5

Początki Chóru „Lutnia" sięgają roku 1904, kiedy to przy młodej parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu ustanowionej 03.06.1899 r. został zawiązany przez ówczesnego budowniczego świątyni i zarazem pierwszego proboszcza ks. Dominika Rocha Milberta i organistę Antoniego Lewandowskiego, który był pierwszym dyrygentem w latach 1904-1930. Chór w którym pierwotnie śpiewało 23 młodzieńców wraz z upływem czasu ulegał przeobrażeniom, w wyniku których stał się chórem mieszanym i w takiej formie prezentuje się po dzień dzisiejszy. W roku 1930 kierownictwo muzyczne objął Wincenty Kiełb, który dyrygował „Lutnią" przez 15 lat, następnym dyrygentem był Ignacy Wilczyński, który podwoił staż pracy swojego poprzednika. W 1975 roku kolejnym chórmistrzem został Tadeusz Pamuła pod batutą którego „Lutnia" śpiewała przez kolejne 31 lat w tym w 100–lecie swojego istnienia. Rekordowo długi czas kierownictwa Tadeusza Pamuły zakończył się w roku 2006 kiedy to nastąpiła bezprecedensowa sytuacja w historii Chóru, w wyniku której „Lutnia" miała dwóch dyrygentów: Wacława Golonkę i Dominikę Kawiorską- Kolar. Ten dyrygencki tandem trwał przez 3 lata do roku 2009, kiedy to pojawił się dyrygujący po dzień dzisiejszy Ryszard Młyńczak.

„Lutnia" jest chórem kościelnym dlatego wykonuje głównie muzykę sakralną ubogacającą liturgię mszy świętych i uroczystości kościelnych, ale również w bogatym repertuarze zespołu znajdują się utwory patriotyczne i żołnierskie. Dzięki zaangażowaniu członków zespołu i nieprzeciętnemu talentowi kolejnych Chórmistrzów "Lutnia„ wielokrotnie uczestniczyła w różnych koncertach i konkursach muzycznych niejednokrotnie zajmując wyróżnione miejsca. Można śmiało stwierdzić, że cyklicznie wykonywane koncerty pieśni: bożonarodzeniowych, pasyjnych, maryjnych, patriotycznych, śpiewane zarówno w sosnowieckiej katedrze, jak i poza nią, stały się coroczną tradycją.

14 czerwca1999 r. podczas historycznej wizyty Papieża Polaka Jana Pawła II w Sosnowcu Chór „Lutnia" dał oprawę do uroczystej mszy św. celebrowanej na tzw. placu papieskim znajdującym się w dzielnicy Sosnowca Zagórze przy ulicy Gwiezdnej.

W 2001r. młodziutki, wówczas 17-letni członek zespołu, a zarazem syn jednej z pań śpiewającej w altach, uczeń szkoły muzycznej I i II stopnia im. Jana Kiepury w Sosnowcu Łukasz Kumor wpadł na pomysł zawiązania zespołu kameralno-instrumentalnego mającego dodatkowo ubogacić występy Chóru. Początkowo późniejsza „Lutnia band" liczyła czterech muzyków: Łukasz Kumor – flet poprzeczny, Aleksandra Kumor - wiolonczela, Klaudia Baca – kontrabas i Maciej Granat – klarnet. Wraz z upływem czasu „Lutnia band" wyraźnie powiększyła swój skład, a kierownictwo muzyczne objął ówczesny wieloletni dyrygent chóru Tadeusz Pamuła. Chociaż pojawienie się „Lutni band" w historii poczynań Chóru nosi znamiona epizodu należy z całą pewnością stwierdzić, że był to czas bardzo twórczy, którego jednym z najważniejszych osiągnięć było wspólne muzykowanie podczas jubileuszu 100 – lat istnienia „Lutni".

24.10.2004r. w 100-lecie swojej działalności Chór „Lutnia" został odznaczony zaszczytnym złotym medalem „Za zasługi dla kościoła" i oficjalnie otrzymał tytuł: Chóru Katedralnego, które to wyróżnienia zostały nadane przez I Biskupa Diecezji Sosnowieckiej J.E. ks. Biskupa Adama Śmigielskiego.

Piękną kartką w historii Chóru „Lutnia" są koncerty charytatywne wykonywane w domach pomocy społecznej, hospicjach czy też w rodzimej parafii.

Dzięki bogatemu repertuarowi liczącemu około 300 utworów Chór wykonuje pieśni religijne z wszystkich okresów roku liturgicznego, a dodatkowo jest w stanie ubogacić swoim śpiewem różne uroczystości państwowe wykonując pieśni patriotyczne, patriotyczno–religijne, okolicznościowe. Jednolite stroje galowe chórzystek i chórzystów, oraz posiadane przez Chór profesjonalne podesty sceniczne stanowią dodatkowy atut wizualny.

Skład Chóru :
Dyrygent : Ryszard Młyńczak
Soprany : Mirosława Bratek, Grażyna Gadomska, Zygmunta Jeske, Marta Kierepka, Aleksandra Majda, Kazimiera Malik, Urszula Mazurek, Marta Młyńczak, Wiktoria Piechota, Alicja Stojecka, Grażyna Urgacz, Oliwia Żarnowiecka.
Alty : Barbara Bruździak, Dominika Dudek, Irena Grzyb, Anna Konkel, Stanisława Kumor, Małgorzata Piątek, Alicja Rutniewska, Dorota Żłobińska.
Tenory : Piotr Gajos, Hubert Kwosek, Andrzej Parada, Robert Puchała, Zbigniew Wajda.
Basy : Piotr Dudała, Stefan Gawłowicz, Leszek Koral, Andrzej Łysek, Paweł Stybliński.

Opracował: Robert Puchała

 

 

Z życia filii

Święto Niepodległości

nar1

Filia nr 3

Parę dni temu obchodziliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji gościliśmy w naszej bibliotece dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 53. Przedszkolaki z ciekawością obejrzały krótką prezentację o naszej ojczyźnie, z której dowiedziały się m.in. o historii polskich symboli narodowych. Dzieciaki wysłuchały też pogadanki o naszym kraju, jego historii, zabytkach, skarbach kultury i przyrody. Poznały też sylwetki Polaków, których nazwiska znane są na całym świecie. Na koniec dzieci wyrecytowały wspólnie wiersz W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka", a potem pokolorowały nasze symbole narodowe – flagę i godło.

Więcej…

Wystawa haftu Haliny Kokoszki

ko1

Filia nr 7 BIBLIOSFERA

14 listopada 2019 w Bibliosferze odbył się wernisaż wystawy haftu krzyżykowego Haliny Kokoszki, wieloletniego pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Swoją przygodę z haftowaniem pani Halina rozpoczęła po przejściu na emeryturę. Ulubionymi motywami jej prac są zimowe krajobrazy, kwiaty i owoce. Nastrój spotkania dopełniły wiersze czytane przez Jolantę Kurowską-Ujmę. Honorowymi gośćmi spotkania były m.in. emerytowane panie dyrektorki MBP: Elżbieta Solipiwko i Mieczysława Szulc. Prace autorki można podziwiać w Filii nr 7 przy ulicy Kalinowej /Pawilon/ w godzinach otwarcia placówki do 10 stycznia2020. ZAPRASZAMY!

Więcej…

Miś przyjacielem dzieci

miss1

Filia nr 20

Bohaterem dzisiejszych zajęć prowadzonych w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom był MIŚ. Czytaliśmy zabawne historyjki o misiach, dzieci odpowiadały na zagadki związane z przygodami Kubusia Puchatka oraz śpiewały misiowe piosenki. Nie zabrakło również opowieści o tych najważniejszych, własnych pluszowych misiach, czyli o najukochańszej zabawce każdego dziecka. Zajęcia zakończyły się puchatkową kolorowanką.

Więcej…

"Lektury na plan" w SP nr 46

bal5

Filia nr 15

Akcja głośnego czytania lektur tym razem wprowadziła na plan "Balladynę" Juliusza Słowackiego. Uczniowie klasy VII b ze Szkoły Podstawowej nr 46 przygotowali miejsce do wspólnej interpretacji dramatu w murach szkoły, odtwarzając biblioteczną scenografię "Lektur na plan". Wybrane fragmenty prezentowane były z aktorskim przygotowaniem. Uczniowie przedstawili także parafrazę "Balladyny", której autorami byli oni sami. Na relację video zapraszamy już wkrótce.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine