joomla vector social icons

„Wspólne konwencje literatury, muzyki i teatru”

5SJT wspólne konwencje plakat ZMnowy

Wykłady dla miłośników kultury

We wtorek 22 października 2019 o godz. 10.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza do Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 na wykłady z cyklu „Wspólne konwencje literatury, muzyki i teatru", przygotowane przez pracowników naukowych Zakładu Teatru i Dramatu UŚ. Będziemy mieli przyjemność wysłuchać referatów dr hab. Doroty Fox oraz dr Magdaleny Figzał-Janikowskiej. Wstęp wolny. Grupy zorganizowane prosimy zgłaszać mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Wykłady:

dr hab. Dorota Fox: Przeciw konwencjom. Moniuszko w kabarecie
dr Magdalena Figzał-Janikowska: Literatura w operze i musicalu

Dr hab. Dorota Fox jest adiunktem w Zakładzie Teatru i Dramatu Uniwersytetu Śląskiego, członkiem Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych oraz Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego. W kręgu jej zainteresowań badawczych znajdują się: historia krytyki teatralnej, teatr dwudziestolecia międzywojennego oraz formy sztuki estradowej. Jest też niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie kabaretu, autorką ważnej, bo wypełniającej lukę w badaniach nad kabaretem okresu międzywojennego, pozycji książkowej Kabarety i rewie międzywojennej Warszawy. Z prasowego archiwum Dwudziestolecia, w której kierując się badaniami socjologiczno-literackimi dokonała analizy tego fenomenu, jakim niewątpliwie był teatr kabaretowy i rewiowy w okresie międzywojnia. Jest także autorką wydanej w 2013 r. książki: Czasopiśmiennictwo teatralne w Polsce w latach 1918-1939, będącej naukowym opracowaniem czasopism, których treść w całości lub w przeważającej części poświęcona jest problematyce teatralnej.

Dr Magdalena Figzał-Janikowska jest adiunktem w Zakładzie Teatru i Dramatu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prowadzi badania poświęcone muzyce teatralnej i strategiom inscenizacyjnym w polskim teatrze współczesnym. Jest recenzentką Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego „Śląsk", Kwartalnika Kulturalnego „Opcje" oraz portalu Teatralny.pl. Jest autorką publikacji Przestrzenie muzyczne w polskim teatrze współczesnym, współredaktorką tomu Dramat i doświadczenie (2014), referentką krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. W latach 2007–2014 współpracowała z Operą Śląską w Bytomiu. Obecnie współpracuje z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka" w Krakowie.

5SJT wspólne konwencje plakat ZMnowy

5. Sosnowiecka Jesień Teatralna (7-27.10.2019) to projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Szczegółowy program na: www.biblioteka.sosnowiec.pl

Z życia filii

Październikowy misz masz

pm1

Filia nr 15

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 47 wyruszyły w podróż na wspaniałą wyspę Hopsiup w poszukiwaniu prawdziwej radości wraz z bohaterami książki Hahanią i Fignacym. Zachwycone wyspą, wykonały uśmiechnięte buźki, czyli dokładnie to, co na co dzień chciałyby widzieć u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. A z okazji dnia origami poznały tajniki artystycznego składania papieru, różne wzory i techniki, aby kreatywnie spędzać jesienne wieczory. Na zajęciach wyczarowały urocze wiewiórki. Natomiast z okazji Dnia Nauczyciela dzieci poznały różne typy uczniów na wesoło i zrobiły ciekawe kartki w kształcie książki.

Więcej…

Wernisaż Wystawy Prac Plastycznych

wystawa prac plastycznych Zając F-2

Filia nr 2 zaprasza

Filia nr 2 - Rudna IV przy ul. Gospodarczej 32 serdecznie zaprasza na wernisaż Wystawy Prac Plastycznych wykonanych przez uczestników Programów Aktywności Lokalnej oraz ich otoczenie pod kierunkiem animatora działań plastycznych Katarzyny Zając, w ramach projektu konkursowego "Tacy sami, bez ściany między nami", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu. Poniedziałek 21 października 2019, godz. 16.00. Wstęp wolny.

Więcej…

Jesienią, jesienią...

bl1

Filia nr 14

10 października 2019 w Filii nr 14 na Zagórzu odbyły się zajęcia o jesieni z udziałem kl III b SP nr 9. Dzieci dowiedziały się czym charakteryzuje się ta piękna pora roku, co zmienia się zarówno w ogrodzie, lesie, na polach i w mieście. Dodatkowo dzieci uczestniczyły w mini quizie z nagrodami.

Więcej…

Jesienne legitymacje

IMG 20190925 091127

Filia nr 19

Początek września przywitaliśmy wraz ze stadem małych przedszkolnych Lisków. W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom lisiątka poznały kilka wierszy psiego poety Remika z Psierocińca. Zainspirowane rymami, powstały śliczne obrazki z serii ,,sweterki na ratlerki'', które możecie obejrzeć na zdjęciach. Śliczne, prawda? :) Lisie stado otrzymało od nas również specjalne Legitymacje służące zbieraniu serduszek po każdym spotkaniu w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom – liski, które uzbierają ich najwięcej dostaną od nas specjalną lisią kolorowankę. Zapewniamy, że jest po co się starać!

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine