joomla vector social icons

„U źródeł polskiej opery”

5SJT u źródeł polskiej opery plakat ZM wystawa

Zapraszamy do zwiedzania!

We wtorek 8 października 2019 w Zagłębiowskiej Mediatece przy ul. Kościelnej 11 odbył się wernisaż wystawy „U źródeł polskiej opery". Wystawę przygotowaną w ramach 5. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej można zwiedzać w Pasażu do 25 listopada 2019. Wstęp wolny.

W związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki, Sejm RP ustanowił rok 2019 rokiem Stanisława Moniuszki. Ten wybitny polski kompozytor, dyrygent oraz dyrektor Teatru Wielkiego w Warszawie, nie bez powodu nazywany jest ojcem polskiej opery narodowej. Jego kompozycje nacechowane patriotyzmem, z elementami polskiego folkloru trafiały do serc polskiego narodu, w czasach kiedy nasz kraj nie istniał na mapie Europy. Moniuszko, znany jest dziś głównie jako twórca oper „Halka", „Straszny dwór" oraz pieśni „Prząśniczka". 200. rocznica jego urodzin jest okazją do przypomnienia także innych kompozycji jego autorstwa.

Ekspozycja „U źródeł polskiej opery", którą przygotowano w Zagłębiowskiej Mediatece, przypomni przede wszystkim sylwetkę oraz dokonania Stanisława Moniuszki, a także dzieła kompozytorów pierwszych polskich oper, takich jak: Karol Kurpiński i Józef Elsner, z których twórczości czerpał ojciec polskiej opery narodowej. Nie zabraknie też dzieł najwybitniejszych polskich twórców opery czasów pomoniuszkowskich, do których należą opery skomponowane przez uczniów Moniuszki - Henryka Jareckiego i Zygmunta Noskowskiego.

Na wystawie można zobaczyć oryginalne kostiumy odtwórców głównych ról w inscenizacjach „Halki" i „Strasznego dworu" w Operze Śląskiej w Bytomiu. Podczas wernisażu pokazana została prezentacja multimedialna poświęcona polskiej operze. Można było również wysłuchać fragmentów najsłynniejszych arii z polskich oper.

Wystawę przygotowaną z materiałów ikonograficznych pochodzących z biblioteki cyfrowej Polona, w oparciu o zbiory MBP w Sosnowcu i Biblioteki Śląskiej, będzie można zwiedzać od 7 października do 25 listopada 2019 w Pasażu Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11, w godzinach otwarcia placówki.

5. Sosnowiecka Jesień Teatralna (7-27.10.2019) to projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Szczegółowy program na: www.biblioteka.sosnowiec.pl

5SJT u źródeł polskiej opery plakat ZM wystawa

Z życia filii

Święto Niepodległości

nar1

Filia nr 3

Parę dni temu obchodziliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji gościliśmy w naszej bibliotece dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 53. Przedszkolaki z ciekawością obejrzały krótką prezentację o naszej ojczyźnie, z której dowiedziały się m.in. o historii polskich symboli narodowych. Dzieciaki wysłuchały też pogadanki o naszym kraju, jego historii, zabytkach, skarbach kultury i przyrody. Poznały też sylwetki Polaków, których nazwiska znane są na całym świecie. Na koniec dzieci wyrecytowały wspólnie wiersz W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka", a potem pokolorowały nasze symbole narodowe – flagę i godło.

Więcej…

Wystawa haftu Haliny Kokoszki

ko1

Filia nr 7 BIBLIOSFERA

14 listopada 2019 w Bibliosferze odbył się wernisaż wystawy haftu krzyżykowego Haliny Kokoszki, wieloletniego pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Swoją przygodę z haftowaniem pani Halina rozpoczęła po przejściu na emeryturę. Ulubionymi motywami jej prac są zimowe krajobrazy, kwiaty i owoce. Nastrój spotkania dopełniły wiersze czytane przez Jolantę Kurowską-Ujmę. Honorowymi gośćmi spotkania były m.in. emerytowane panie dyrektorki MBP: Elżbieta Solipiwko i Mieczysława Szulc. Prace autorki można podziwiać w Filii nr 7 przy ulicy Kalinowej /Pawilon/ w godzinach otwarcia placówki do 10 stycznia2020. ZAPRASZAMY!

Więcej…

Miś przyjacielem dzieci

miss1

Filia nr 20

Bohaterem dzisiejszych zajęć prowadzonych w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom był MIŚ. Czytaliśmy zabawne historyjki o misiach, dzieci odpowiadały na zagadki związane z przygodami Kubusia Puchatka oraz śpiewały misiowe piosenki. Nie zabrakło również opowieści o tych najważniejszych, własnych pluszowych misiach, czyli o najukochańszej zabawce każdego dziecka. Zajęcia zakończyły się puchatkową kolorowanką.

Więcej…

"Lektury na plan" w SP nr 46

bal5

Filia nr 15

Akcja głośnego czytania lektur tym razem wprowadziła na plan "Balladynę" Juliusza Słowackiego. Uczniowie klasy VII b ze Szkoły Podstawowej nr 46 przygotowali miejsce do wspólnej interpretacji dramatu w murach szkoły, odtwarzając biblioteczną scenografię "Lektur na plan". Wybrane fragmenty prezentowane były z aktorskim przygotowaniem. Uczniowie przedstawili także parafrazę "Balladyny", której autorami byli oni sami. Na relację video zapraszamy już wkrótce.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine