joomla vector social icons

5. Sosnowiecka Jesień Teatralna - PROGRAM

5.SJT-plakat

7-27 października 2019

5. Sosnowiecka Jesień Teatralna w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu startuje już 7 października! Tegoroczna edycja będzie przebiegać pod hasłem „Literatura – muzyka – teatr: miejsca wspólne, miejsca własne". Już dziś serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem imprezy. Organizator przygotował całą masę atrakcji!

Ten trzytygodniowy interdyscyplinarny projekt, dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla Książki", Biblioteka zrealizuje we współpracy z wieloma instytucjami i środowiskami, takimi jak: Zakład Teatru i Dramatu Uniwersytetu Śląskiego, Biblioteka Śląska w Katowicach, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Zespół Szkół Muzycznych im. Jana Kiepury w Sosnowcu, Fundacja „Dr Clown" Oddział Sosnowiec, Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu, Szkoła Podstawowa nr 8 w Sosnowcu.

Honorowym patronatem imprezę objął Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński.

Tegoroczny projekt jest poświęcony trzem dziedzinom twórczości artystycznej, które współtworzą wydarzenie teatralne. O jego zaletach decydują bowiem: ważny, wartościowy tekst literacki, realizujący własną koncepcję artystyczną reżyserzy, a także kunszt aktorów kreujących teatralną rzeczywistość. Niebagatelną rolę, zwłaszcza w teatrze muzycznym, odgrywa również muzyka, która stanowi ważne dopełnienie wspomnianych wcześniej elementów wydarzenia teatralnego.

W programie 5. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej znalazły się m. in.: wystawa „U źródeł polskiej opery", cykl wykładów „Wspólne konwencje literatury, muzyki i teatru", projekcje filmowe z cyklu „Musical na dużym ekranie", koncert „Evergreens kameralnie", koncert „Jesienne spotkania z muzyką i poezją", spotkanie z aktorem teatru muzycznego połączony z recitalem artysty, konkurs piosenki aktorskiej oraz spektakle, warsztaty, zajęcia teatralne dla dzieci, imprezy artystyczno-literackie oraz muzyczne i wiele innych atrakcji dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych.

W krąg odbiorców tego przedsięwzięcia Biblioteka włącza także osoby starsze, chore i niepełnosprawne, organizując warsztaty plastyczne i komputerowe dla seniorów, zajęcia teatralno-plastyczne dla dzieci ze Szkoły Specjalnej nr 30 w Sosnowcu, imprezę artystyczno-literacką dla pacjentów Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II czy pokazy prezentacji multimedialnych w domach opieki społecznej.

PROGRAM:

„Ucz się z mentorem – będziesz aktorem" - warsztaty teatralne dla dzieci (zapisy):
7.10, godz. 16:00 – „Cisza w teatrze" – prowadzenie: Agnieszka Bałaga-Okońska – Świat Nauki i Fantazji w Zagłębiowskiej Mediatece
14.10, godz. 16:00 – „Musicalowy Disney" – prowadzenie: Małgorzata Saniak – Świat Nauki i Fantazji w Zagłębiowskiej Mediatece
21.10, godz. 16:00 „Muzyczna kraina wyobraźni" – prowadzenie: Beata Deutschman – Aula Zagłębiowskiej Mediateki

Spotkanie z Kamilem Franczakiem - aktorem Teatru Rozrywki w Chorzowie (w programie recital artysty)
7.10, godz. 18:00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki

„U źródeł polskiej opery" - wernisaż wystawy oraz prezentacja multimedialna
8.10, godz. 12:00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki

„Musical na dużym ekranie" – trzy projekcje najsłynniejszych musicali w historii kina i teatru
9.10;16.10;24.10, godz.18:00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki

„Nie taki diabeł straszny" - warsztaty komputerowe dla seniorów na temat wyszukiwania informacji kulturalnych w sieci (zapisy)
10.10;17.10;24.10, godz. 12:00 Multimedia dla Dorosłych w Zagłębiowskiej Mediatece

„Mama bohatera" - spektakl dla dzieci w wykonaniu aktorów z Teatru Gry i Ludzie w Katowicach
12.10, godz. 11:00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki

„Śpiewać każdy może" - konkurs piosenki aktorskiej (zapisy)
15.10, godz. 10:00 Aula Zagłębiowskiej Mediateki

„Z wizytą w Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków" - wycieczka dla dzieci oraz warsztaty „Mały kostiumograf" (zapisy)
17.10, godz. 10:00, Muzeum Historii Katowic

„Zróbmy sobie teatrzyk" - warsztaty artystyczne dla seniorów
18.10, godz. 17:00, Sala Edukacyjna w Zagłębiowskiej Mediatece

Koncert „Evergreens kameralnie"
wykonawcy: Olga Maroszek - śpiewaczka z Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Apertus Quartet
20.10, godz. 17:00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki

„Wspólne konwencje literatury, muzyki i teatru" – cykl wykładów
prelegentki: dr hab. Dorota Fox oraz dr Magdalena Figzał-Janikowska
22.10, godz. 10:00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki

„Jesienne spotkanie z muzyką i poezją" - koncert w wykonaniu uczniów, absolwentów i pedagogów Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu, prowadzenie: Konrad Bilski
23.10, godz. 17:00, Sala Koncertowa przy Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu

Gala Finałowa 5. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej, przedstawienie dla dzieci „Kacper w operze" oraz minikoncert w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu
25.10, godz. 11:00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki

„A czy znasz tę bajkę? - impreza artystyczno-literacka dla pacjentów Centrum Pediatrii im. Jan Pawła II w Sosnowcu, przygotowana we współpracy z Fundacją „Dr Clown" (impreza zamknięta)
26.10, godz. 10:00, Centrum Pediatrii w Sosnowcu

Ponadto zajęcia i warsztaty dla dzieci i młodzieży w placówkach MBP:

„Operowy zawrót głowy" - lekcje biblioteczne na temat opery
„Magia w teatrze, czyli bądź jak Czarodziej Leonard" - spotkania z literaturą, teatrem i magią
„Zostań aktorem – śpiewaj tenorem" - zajęcia teatralno-muzyczne
„Gama na wiele sposobów" - zajęcia muzyczno-ruchowe
„Muzyka i teatr" - pogadanki i prezentacje multimedialne na temat teatru muzycznego
„Podróż do Muzycznej Krainy Radości" - zajęcia z edukacji muzyczno-teatralnej dla dzieci ze szkół specjalnych
„Rozśpiewany teatrzyk bajkowy" - spotkanie muzyczno-teatralne z uczniami szkół specjalnych

Logo ministerstwa kultury

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu.
Honorowy patronat: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński.
Patronat medialny: Czasopismo samorządowe Sosnowca „Kurier Miejski", Miesięcznik społeczno-kulturalny „Śląsk", TVP3 Katowice, Radio eM oraz portale internetowe: Sosnowiec.pl, Sosnowiecki.pl, SielsiaKultura.pl, WiadomościZagłębia.pl, TwojeZagłębie.pl, CzasDzieci.pl.

 

5.SJT-plakat

Z życia filii

Ferie 2020 - fotorelacja

Ferie2020 plakat

"Zimowy zawrót głowy"

Zajęcia plastyczne, literackie, sportowe, projekcje filmowe, gry planszowe, wspólne czytanie książek, zajęcia z tablicą multimedialną. Każda sosnowiecka placówka biblioteczna (Zagłębiowska Mediateka i filie) przygotowała dla swych czytelników niezwykle ciekawy program na tegoroczne ferie zimowe. Udział w zajęciach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. A poniżej prezentujemy zdjęcia dokumentujące nasze zimowe spotkania.

Więcej…

Spotkanie z Anną Piróg

pir1

Filia nr 15

W tym miesiącu "Klub Seniora z pasją" gościł pisarkę i poetkę z Tychów - Annę Piróg. To właśnie u nas odbyło się premierowe spotkanie promocyjne książki obyczajowej "Gdzie jesteś?". Jest to kontynuacja powieści "Mroczny dwór. Narzeczona wiatru", która także miała swoją premierę w Sosnowcu. Pani Anna podzieliła się z nami wspomnieniami związanymi z tworzeniem fabuły, procesem wydawniczym, a także historiami "z dnia pisarza".

Więcej…

Koncert kolęd i pastorałek

kole1

Filia nr 6

7 stycznia 2020 w naszej filii odbył się koncert kolęd i pastorałek. Przy akompaniamencie instrumentów klawiszowych i wokalnym prowadzeniu Pani Wandy Dudek-Kołodziejczyk liczna grupa czytelników i sympatyków biblioteki odśpiewała z wielkim zaangażowaniem prawie 30 kolęd i pastorałek. W przerwach koncertu uczestnicy raczyli się słodkim co nieco.

Więcej…

Styczniowy podwieczorek z filozofią

fis1

Filia nr 10

Pierwsze w tym roku spotkanie w ramach „Podwieczorków z filozofią" poświęcone było Perypatowi. Szkołę założył Arystoteles w Atenach ok. 335-334 przed Chrystusem. O Poglądach Stagiryty rozmawialiśmy na jednym z wcześniejszych spotkań. Uczestnicy spotkania zapoznali się z genezą powstania szkoły, a także dowiedzieli się skąd nazwa perypat. Sporo miejsca poświęcono osobie Teofrasta, który zarządzał perypatem po śmierci Arystotelesa.

Więcej…
Joomla templates by Joomlashine